مقصر کاهش پرداخت‌های اینترنتی کیست؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. اقتصادی

مقصر کاهش پرداخت‌های اینترنتی کیست؟

فراروخبرگزاری فرارو |
میزان خرید‌های اینترنتی در روز‌های اخیر به دلیل قطعی اینترنت کاهش زیادی یافته است؛ به طوری که بسیاری از کسب و کار‌های خرد و نوپایی که فعالیت آن‌ها بر اینترنت و اپلیکیشن‌های تلفن همراه استوار است، دچار مشکل شده‌اند.

صاحبان کسب و کار معتقدند محدودیت‌های اینترنت و مشکلات مربوط به درگاه‌های پرداخت بانک‌ها باعث کاهش تراکنش و لطمه به فعالیتشان شده است، اما بانک‌ها تلاش دارند که همه مشکلات مربوط به تراکنش‌های ناموفق اینترنتی را به گردن قطعی و کندی اینترنت انداخته و خود را تبرئه کنند.

به گزارش ایرنا، میزان خرید‌های اینترنتی در روز‌های اخیر به دلیل قطعی اینترنت کاهش زیادی یافته است؛ به طوری که بسیاری از کسب و کار‌های خرد و نوپایی که فعالیت آن‌ها بر اینترنت و اپلیکیشن‌های تلفن همراه استوار است، دچار مشکل شده‌اند.

برخی از صاحبان این کسب و کارها، بانک‌ها را مسوول این مشکل دانسته و می‌گویند به دلیل ضعف درگاه‌های پرداخت بانک‌ها، امکان واریز وجه و انجام عملیات توسط مردم و خریداران وجود ندارد.

اما مسوولان شبکه بانکی در واکنش به این ادعا‌ها می‌گویند: مشکلی از سوی بانک‌ها وجود ندارد و در واقع به دلیل قرار گرفتن سرور‌های بانکی در داخل کشور، محدودیتی در ارایه خدمات آن‌ها اعمال نشده و قطعی اینترنت بیشتر برای سایت‌ها و سرور‌هایی است که در خارج قرار دارند.

کاهش تراکنش‌ها و خرید‌های اینترنتی

«سعید محمدی» از مدیران فروشگاه‌های اینترنتی گفت: در روز‌های اخیر شاهد خطا‌هایی در درگاه‌های پرداخت بانکی بوده‌ایم. این خطا‌ها معمولا موقت بوده و به سرعت رفع می‌شود، اما در عصر چهارشنبه شمار آن‌ها زیاد بود.

«مصطفی امیری»، مدیرعامل یک فروشگاه اینترنتی گفت: پیش از بروز مشکل قعطی اینترنت، شمار تراکنش‌های موفق از طریق درگاه‌های پرداخت بالای ۶۰ درصد بود، اما اکنون میزان تراکنش‌های موفق به زیر ۳۰ درصد افت کرده است.

وی با بیان اینکه حدود ۱۰۵ هزار کسب و کار خرد از خدمات درگاه پرداخت ما استفاده می‌کنند، اظهار داشت: تا پیش از وقایع اخیر، روزانه به طور میانگین ۱۵۰ هزار تراکنش داشتیم، اما در روز دوم قطعی اینترنت (یکشنبه) به یک‌باره میزان تراکنش‌ها به چهار هزار کاهش یافت و روز چهارشنبه به ۱۲ هزار رسید.

مدیرعامل زرین پال ادامه داد: میزان تراکنش ۱۰۵ هزار کسب و کار در پلتفرم ما پیش از قطعی اینترنت روزانه به طور میانگین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد تومان در روز بود که در روز چهارشنبه هفته گذشته به ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان کاهش یافت.

این فعال بخش خصوصی درباره قطعی خدمات پرداخت بانک‌ها گفت: در روز‌های نخست قطع اینترنت، درگاه‌های پرداخت و خدمات بانک‌ها برای نیم ساعت تا دوساعت قطع می‌شد، اما به تدریج میزان قطعی خدمات بانک‌ها کاهش یافت.

وی با بیان اینکه ایرادات مربوط به پرداخت‌ها هنوز وجود دارد، افزود: مشکل این است که به دلیل سرعت پایین اینترنت، صفحات مربوط به درگاه‌های پرداخت به طور کامل، باز نمی‌شوند؛ بنابراین مشتریان نمی‌توانند تراکنش را انجام دهند.

امیری با هشدار نسبت به آسیب دیدن کسب و کار‌های خرد، گفت: بسیاری از کسب و کار‌های کوچک به ورود روزانه پول نیاز دارند، بنابراین در صورت قطع فروش خود به شدت لطمه دیده و امکان دارد که فعالیتشان متوقف شود.

اختلالات موقت در نخستین روز قطع اینترنت

پیگیری‌های ما از شبکه بانکی نشان می‌دهد در نخستین ساعت‌های قطع اینترنت، برخی از درگاه‌های پرداخت بانکی به طور موقت دچار مشکل شدند، اما پس از مدتی نسبت به شناسایی مشکلات و رفع محددیت آی. پی‌های اینترنتی آن‌ها اقدام شد.

به ادعای مدیران نظام بانکی، در پایان روز نخست قطعی اینترنت (شنبه)، وضعیت درگاه‌های پرداخت بانکی و اپلیکیشن‌های بانکی به حالت عادی بازگشت، اما شواهد نشان می‌دهد که هنوز ثبات و تعادل لازم در پرداخت‌های اینترنتی بانک‌ها برقرار نشده است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

بررسی وضعیت اپلیکیشن‌های بانکی نیز حاکی از این است که آن‌ها اکنون در شرایط عادی در حال فعالیت هستند، در روز شنبه به دلیل قطع گسترده اینترنت، اپلیکیشن‌های بانک‌ها نیز برای مدتی، متوقف شد، اما پس از مدتی به مدار فعالیت بازگشت.

استقرار چرخه کامل نظام پرداخت در داخل کشور

«فرهنگ فرزان» مدیر یک شرکت که در زمینه تامین نرم افزار‌های بانکی برای بانک‌های مختلف فعالیت دارد، گفت: سه دسته از کسب و کار‌های کشور اکنون دچار مشکل شده‌اند که نخست، کسب و کار‌های خانگی هستند.

این مدیر ارایه دهنده خدمات بانکی افزود: کسب و کار‌های خانگی از طریق شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی خارجی مانند تلگرام و اینستاگرام فعالیت می‌کردند که فعالیت آن‌ها اکنون متوقف شده است.

وی ادامه داد: گروه دوم مربوط به کسب و کار‌هایی است که دسترسی به اطلاعات تماس آن‌ها از طریق اینترنت، فضای مجازی و موتور‌های جستجو مانند گوگل است که لطمه دیده‌اند.

این مدیر خدمات بانکی اضافه کرد: گروه سوم کسب و کار‌هایی هستند که تکیه زیادی بر روی تبلیغات در فضای مجازی داشته‌اند که آن‌ها نیز صدمه دیده‌اند.

فرزان درباره زیرساخت‌های پرداخت بانکی، گفت: سرویس‌های موبایل بانک و پرداخت در روز‌های اخیر فعال بوده و مشکلی نداشته‌اند، زیرا زیرساخت‌ها و سرور‌های آن‌ها در داخل کشور است.

وی با بیان اینکه آن دسته از سایت‌هایی که سرور آن‌ها در خارج کشور است دچار قطعی شده‌اند، اضافه کرد: چرخه کامل نظام پرداخت بانکی (بانک‌ها، تامین کننده‌ها و بهره‌برداران و مشتریان) در داخل کشور قرار دارد و با محدودیتیمواجه نیستند.

فرزان ادامه داد: تجربه سال‌های گذشته نیز نشان داده در زمان وقوع شوک‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مانند روز‌های اخیر، میزان تراکنش‌های مالی در کشور کاهش قابل توجهی می‌یابد و پس از مدتی به حالت عادی باز می‌گردد.

وضعیت فعالیت کارتخوان‌ها

کارتخوان‌ها و پایانه‌های فروش که در اختیار فروشندگان هستند نیز اکنون به صورت عادی در حال فعالیت بوده و مشکلی نداشته‌اند.

آن دسته از کارتخوان‌هایی که از طریق خطوط تلفن فعالیت دارند هیچ مشکلی نداشته‌اند، اما آن دسته از کارتخوان‌هایی که از طریق شبکه بیسیم و وای فای به اینترنت متصل بوده‌اند در برخی موارد دچار قطعی شده بودند که نسبت به شناسایی آی. پی‌های اینترنتی آن‌ها و رفع مشکل شان اقدام شده است.

«سروش صاحب‌فصول» مدیر روابط عمومی شاپرک در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: فعالیت کارتخوان‌ها هم اکنون مشکلی ندارد و همه به شبکه متصل هستند.

وی اضافه کرد: آن دسته از کارتخوان‌هایی که از طریق خطوط تلفن متصل بودند در روز‌های اخیر بدون هیچ مشکلی فعالیت می‌کردند و هیچ گزارشی از قطعی فعالیت آن‌ها وجود نداشت.

صاحب‌فصول ادامه داد: سرور و پذیرش همه ابزار‌های پرداخت در داخل کشور است، بنابراین قطعی اینترنت روز‌های اخیر، مشکلی برای آن‌ها ایجاد نکرده است.

وی درباره پرداخت اینترنتی و تلفن همراه نیز گفت: آن‌ها نیز به دلیل قرارداشتن بر روی شبکه‌های داخلی، بدون هیچ محدودیت و مشکلی مشغول فعالیت هستند.

صاحب‌فصول اظهار داشت: امکان دارد شماری از سایت‌های فروش که از طریق سرور‌های خارجی کار خود را انجام دهند دچار مشکل شده باشند.

وی خاطر نشان کرد: به دلیل مشکل اتصال به اینترنت، امکان دارد که افراد نتوانند به راحتی وارد سایت‌های مورد نظر شوند، اما در صورت ورود به صفحه و بخش مربوط به پرداخت، مشکلی در پرداخت از طرف بانک‌ها وجود ندارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ محرومیت زدایی در دل استان پایتخت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

رمز یک بار مصرف

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
بانک مرکزی دریافت رمز دوم یکبار مصرف را برای تراکنش‌های بدون کارت و اینترنتی از اول دی اجبار کرده است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ در کشور روزانه بیش از ۳۰ میلیون تراکنش بدون کارت بانکی در حال انجام است که نیاز به تدابیر خاص امنیتی دارد و در همین راستا بانک مرکزی دریافت رمز دوم یکبار مصرف را برای تراکنش‌های بدون کارت و اینترنتی اجبار کرده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین16 ساعت قبل
جمهوریخواهان تلاش کردند با ارائه اصلاحیه‌هایی، متن اصلی استیضاح را تغییر دهند که هیچ یک از این اصلاحات با توجه به اکثریت دموکرات‌ها نتوانست بیش از ۱۷ رای کسب کند. این در حالی است که دموکرات‌ها با ۲۳ رای به تمام این اصلاحات رای منفی دادند و به این ترتیب هرگونه تلاش حزب رقیب را ناکام گذاشتند. در مقابل جمهوریخواهان کوشیدند این اتهامات را کم رنگ جلوه دهند و بگویند برخلاف آنچه که قانون اساسی برای استیضاح مطرح کرده است، همچون رشوه، خیانت و جنحه، تلاش دموکرات‌ها نمی‌تواند عاملی برای استیضاح ترامپ محسوب شود. سنای آمریکا هم باید محکمه‌ای برای رسیدگی به این اتهامات برگزار کند و نسبت به برکناری یا بقای ترامپ تصمیم‌گیری کند. موافقت با استیضاح رئیس جمهوری در سنای آمریکا به دو-سوم آرا نیاز دارد که به منزله لزوم همراهی حداقل ۲۰ سناتور جمهوریخواه با روند استیضاح است.

همتی: سال آینده دغدغه علما درباره بانک‌ها برطرف می‌شود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در جمع خبرنگاران گفت: قانون بانکداری بدون ربا از ابتدای سال آینده اجرایی می‌شود. رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: لایحه اصلاح نظام بانکی مورد تأیید علما و فقها قرار گرفته است و از سال آینده تمام جرایم و سودها بر مبنای بانکداری بدون ربا خواهد بود. همتی با اشاره به مشکلات بانک‌ها در گذشته، اظهار کرد: دریافت سود و نحوه محاسبه آن همیشه مورد انتقاد بوده است اما با اجرای این قانون دیگر مشکلی نداریم و همه چیز شرعی خواهد بود. رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: بانک‌ها به‌دلیل داشتن سپرده‌گذاران بلندمدت ممکن است با مشکل مواجه شوند که لازم است سپرده‌گذاری‌های خود را اصلاح کنند. وی ادامه داد: بر اساس نظر شورای فقهی بانک مرکزی و مصوبه شورای پول و اعتبار مصوبه بانکداری اسلامی تصویب شد.

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ رئیس کل بانک مرکزی هشدار داد؛ مردم دارایی‌های خود را در معرض ریسک خرید و فروش ارز قرار ندهند. بازار ارزبازار ارز هفته گذشته را با نوسان پشت سر گذاشت و قیمت دلار در پایان هفته به ۱۳ هزار تومان رسید. بازار بورس بازار بورس برخلاف بازار‌های موازی هفته پر رونقی را پشت سر گذاشت و نقدینگی قابل توجهی به این بازار وارد شد. بازار سکه و طلابازار سکه و طلا نیز به دلیل نوسانات بازار ارز هفته گذشته با نوسان زیادی همراه بود و قیمت هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.

نظرها

اخبار بیشتر