تولید پانسمان میپلکس در کشور نیاز به زمان دارد/ ادعای غیرموثر بودن تحریم‌ها بر سلامت مردم گزافه‌گویی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. اقتصادی

تولید پانسمان میپلکس در کشور نیاز به زمان دارد/ ادعای غیرموثر بودن تحریم‌ها بر سلامت مردم گزافه‌گویی است

ایلناخبرگزاری ایلنا |
رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی گفت: تولید پانسمان‌های مشابه میپلکس در کشور دور از دسترس نیست و نیاز به زمان برای تولید ملی دارد.

تولید پانسمان میپلکس در کشور نیاز به زمان دارد/ ادعای غیرموثر بودن تحریم‌ها بر سلامت مردم گزافه‌گویی است - 1

«علیرضا زالی» رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی، در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا، در پاسخ به این پرسش که آیا امکان تولید پانسمان‌های مشابه میپلکس برای بیماران ای‌بی در داخل کشور ممکن است یا خیر؟ گفت: ما در مجموعه دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کشور و شرکت‌های دانش‌بنیان توانمندی لازم در این زمینه را داریم. این شرکت‌ها، به ساخت دارو و تجهیزاتی می‌پردازند که در سال‌های اخیر مورد تحریم قرار گرفته است. هم‌اکنون تلاش این شرکت‌ها به ساخت موارد تحریم شده معطوف شده است. همچنین، نتیجه تحقیقات و فرایند تولیدات در این شرکت‌ها با سرعت بسیار مناسبی پیش می‌رود.

زالی در تشریح موضوع افزود: اما نکته قابل توجهی وجود دارد که باید آن را در نظر بگیریم؛ اینکه برخی از تولیدات نیاز به یک بازه زمانی دارند. پژوهش‌هایی که لازم است و تجهیزاتی که باید ساخته شود نیازمند زمان مشخصی است. اینکه بتوانیم پانسمان‌های مشابه میپلکس را در کشور تولید کنیم دور از دسترس نیست، اما تا دوره‌ای که این پانسمان در قالب یک تولید ملی و صنعتی شکل بگیرد، نیاز به زمان داریم.

زالی با تاکید بر اهمیت پرداختن به تحریم‌های ظالمانه از سوی کشور‌های متخاصم گفت: باید از رسانه‌هایی که به تحریم‌های ظالمانه دارو و تجهیزات پزشکی می‌پردازند، تشکر کنیم؛ آن دسته از تحریم‌های غیرانسانی که آثارش را به ویژه در کمبود میپلکس متبلور کرد. ما خواهش می‌کنیم به عنوان یک وظیفه اجتماعی به این مسائل پرداخته شود. اینکه گفته می‌شود، تحریم‌ها بر سلامت تاثیر ندارد، جز گزافه‌گویی نیست.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | جدیدترین اخبار حوزه سلامت | پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

وی در ادامه گفت: اگر ما می‌خواهیم از مهلکه تحریم‌ها عبور کنیم، لازم است به شرکت‌های دانش‌بنیان امید داشته باشیم. اگر امروز با معضلات بیماران ای‌بی روبرو هستیم، ممکن است در آینده با مشکلات دیگر از این قبیل دست و پنجه نرم کنیم و ممکن است در زمینه‌های متفاوت داروئی دچار اشکال شویم. باید متذکر شوم که در سال‌های اخیر کشور ما در بحث خودکفائی دارویی جهش‌یافته عمل کرده است. البته ما با یک وقفه زمانی مواجه هستیم تا تولیدات داخلی ما به ثمر بنشینند.

زالی در پایان گفت: لازم است که مردم، دولت و تمام نهادهای جامعه از تولیدات ملی حمایت کنند. این موضوعی بسیار مهم است. تحقق تلاش‌های جوانان ما در شرکت‌های دانش بنیان نیازمند فرصت مناسبی است که به آنها می‌دهیم. باید مردم حمایت کنند. باید سرمایه‌گذارها مشارکت کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ محرومیت زدایی در دل استان پایتخت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل

:: پاریس - هشتمین روز اعتصاب‌ها در فرانسه

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، گزارش روز گذشته ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه درباره جزئیات طرح اصلاح بازنشستگی برای اکثریت مردم قانع کننده نبود و نتوانست شعله‌های خشم معترضین را کاهش دهد. اکثر شهرهای فرانسه همچنان شاهد تظاهرات ضد سیاست‌های دولت فرانسه است و ضرر و زیان ناشی از اعتصاب‌ها در فرانسه برای بخش‌های تجاری و صنعت گردشگری این کشور نجومی و غیر قابل تصور است.

سالگرد یک قتل خاموش

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمار دقیقی از کشتار مسلمانان نیجریه‌ای در شهر زاریا اعلام نشده اما تعداد کشته شدگان از ۳۵۰ تا هزاران نفر تخمین زده شده است.

فیلم| شمخانی خطاب به خانواده قربانیان اعتراضات بنزینی: نگران نباشید/ ما از جنس شما و خادم مردم هستیم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 روز قبل

تکذیب معافیت مالیاتی ستاد اجرایی فرمان امام (ره)

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: این ستاد از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و همه مالیات‌های خود را وفق قانون پرداخت کرده است. سید مصطفی سیدهاشمی با بیان اینکه این روز‌ها بحث معافیت مالیاتی در رسانه‌ها و مجلس شورای اسلامی داغ شده است افزود: به همین دلیل برخی رسانه‌ها چه در داخل و چه در خارج از کشور به دنبال این هستند که اثبات کنند ستاد اجرایی معاف از مالیات است و مالیاتی پرداخت نمی‌کند. وی با اشاره به تأکید رئیس ستاد اجرایی فرمان امام مبنی بر پرداخت همه مالیات‌های قانونی گفت: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و در زمینه مالیات برعملکرد سود و زیان، مالیات بر حقوق و مزایای کارکنان، مالیات بر نقل و انتقال و املاک، مالیات بر ارزش افزوده و همچنین تمامی مالیات‌هایی که در قانون مالیات مستقیم به آن‌ها اشاره شده، ستاد اجرای فرمان حضرت امام جزو نهاد‌هایی است که هم به موقع و هم دقیق و کامل مالیات خودش را پرداخت کرده است. سیدهاشمی با تأکید بر اینکه رئیس سازمان امور مالیاتی نیز بار‌ها ستاد اجرایی فرمان امام را جزو مؤدیان خوش حساب کشور معرفی کرده است افزود: طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی درخصوص معافیت مالیات‌ها، ستاد می‌توانست آن بخش از هزینه‌هایی که در رابطه با دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز فرهنگی، کمک به درمان بیماران صعب العلاج، کتابخانه‌های عمومی و مسئولیت‌های اجتماعی انجام می‌دهد، جزء هزینه‌های دستگاه مربوطه خود محاسبه و از شمول مالیات خارج کند، اما ستاد از این قانون تاکنون استفاده نکرده است. وی با بیان اینکه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام تاکنون از معافیت‌های قانونی نیز استفاده نکرده است گفت: تاکنون ستاد هزار و ۷۰۶ مدرسه و ۱۲ بیمارستان هزار و صد تختخوابی، ۲۱۰ مرکز بهداشتی و درمانی در سراسر کشور ساخته و همه هزینه‌های بیماران صعب العلاج را تقبل کرده با این حال مالیات اینگونه فعالیت‌ها نیز تمام و کمال پرداخت شده است.

نظرها

اخبار بیشتر