پیش‌بینی قیمت دلار بعد از اعتراضات بنزینی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. اقتصادی

پیش‌بینی قیمت دلار بعد از اعتراضات بنزینی

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
همزمان با افزایش قیمت بنزین، دلار نیز از روز شنبه آهنگ رشد به خود گرفت و وارد کانال ۱۲ هزار تومانی شد، این روند در روز‌های یکشنبه و دوشنبه نیز ادامه پیدا کرد، اما از روز سه‌شنبه و همگام با فروکش کردن اعتراضات ناشی از افزایش قیمت بنزین، بهای دلار سیر کاهشی به خود گرفت و دوباره وارد کانال ۱۱ هزار تومانی شد.

فرارو: همزمان با افزایش قیمت بنزین، دلار نیز از روز شنبه آهنگ رشد به خود گرفت و وارد کانال ۱۲ هزار تومانی شد، این روند در روز‌های یکشنبه و دوشنبه نیز ادامه پیدا کرد، اما از روز سه‌شنبه و همگام با فروکش کردن اعتراضات ناشی از افزایش قیمت بنزین، بهای دلار سیر کاهشی به خود گرفت و دوباره وارد کانال ۱۱ هزار تومانی شد.

حال در چنین شرایطی باید دید ارز در کوتاه مدت چه مسیری را در پیش خواهد گرفت و اینکه آیا تا پایان سال می‌توان انتظار داشت، دلار روند کاهشی و ثبات خود را حفظ کند.

حیدر مستخدمین حسینی کارشناس بازار ارز با اشاره به اینکه تاثیر افزایش قیمت بنزین و اعتراضات اخیر در بازار ارز تخلیه شده است، گفت: «با توجه به اینکه این اثرگذاری در کوتاه مدت بوده، قیمت ارز سه شنبه و چهارشنبه سیر کاهشی به خود گرفته و به نوعی سیر افزایش قیمت که از ابتدای هفته در پی افزایش قیمت بنزین در بازار ارز شروع شده بود، متوقف شد و روند معاملات به حالت عادی بازگشته است.»

وی با بیان اینکه دلار در حال حاضر ازکانال ۱۲ به ۱۱ هزار تومان وارد شده است، اظهار داشت: «به نظر می‌رسد دلار پایان هفته را با همین روند به کار خود خاتمه دهد، این در حالیست که یورو دیگر ارز بین‌المللی نیز به مانند دلار مسیر کاهشی را طی می‌کند و در حال نزدیک شدن به قیمت خود در قبل از افزایش قیمت بنزین است.»

مستخدمین حسینی در مورد پیش‌بینی قیمت دلار در کوتاه مدت نیز اظهار داشت: «اگر اتفاق خارج از کنترلی رخ ندهد، پیش‌بینی بنده این است که دلار در کانال ۱۱ هزار تومان در نوسان باشد و این امر را حداقل تا پایان سال می‌توان انتظار داشت.»

معاون اسبق بانک مرکزی با اشاره به اینکه دلیل اصلی توقف روند رشد نرخ دلار آرام شدن و فروکش کردن اعتراضات بود، بیان داشت: «با توجه به وضعی که وجود دارد، به نظر می‌رسد اعتراضات تا پایان هفته نهایتا برچیده خواهد شد و از هفته بعد دوباره همه چیز به روال سابق خود باز خواهد گشت، در بازار ارز نیز تغییر معناداری را شاهد نخواهیم بود.»

وی با اشاره به اینکه بعید است دلار در کوتاه مدت با توجه به شرایط موجود به کانال ۱۰ هزار تومان وارد شود، اضافه کرد: «پیش‌بینی‌ها در حال حاضر این است که دلار در محدوده قیمتی ۱۱ هزار تومان در نوسان باشد، که البته این نوسان طبیعی خواهد بود و جای نگرانی وجود ندارد.»

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

این‌کارشناس مسائل ارزی با اشاره به اینکه به فصل بودجه‌ریزی نزدیک می‌شویم و این امر برای بازار ارز نیز دارای اهمیت است، ادامه داد: «اینکه دولت در بودجه دلار را به چه نرخی تعیین کند، این امر بر روی بازار آزاد نیز تاثیرگذار است و می‌تواند مسیر حرکتی بازار را در تا پایان سال مشخص کند.»

مستخدمین حسینی با تاکید بر اینکه شواهد حکایت از آن دارد که دولت نرخ ارز در بودجه را دیگر ۴۲۰۰ تومان تعیین نخواهد کرد، گفت: «پیش‌بینی بنده این است که کف نرخ ارز نیمایی به عنوان ارز مرجع تعیین خواهد شد، این برنامه‌ای است که دولت از اواسط سال گذشته آغاز کرد و در امسال نیز آن را ادامه داد، بر این اساس که برای واردات کالا‌های اساسی به تدریج ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کرد.»

این‌کارشناس مسائل ارزی با اشاره به اینکه اکنون اقلامی مانند چای، کره و کاغذ که در گذشته ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می‌کردند، در حال حاضر با ارز نیمایی وارد می‌شوند، افزود: «این روند قرار است گسترش بیشتری بگیرد، بطوریکه دیگر در سال آینده به هیچ کالایی ارز ۴۲۰۰ تومانی تعلق نخواهد گرفت.»

معاون اسبق بانک مرکزی با اشاره به استدلال دولت برای برچیدن دلار ۴۲۰۰ تومانی، تصریح کرد: «از ابتدای سال ۹۷ که التهابات ارزی آغاز شد، دولت بنا را بر این گذاشت که به منظور جلوگیری از افزایش قیمت کالا‌های اساسی، آن‌ها را با نرخ دولتی وارد کند، تا گرانی ایجاد نشود، اما در عمل عکس این اتفاق افتاد.»

وی ادامه داد: «به بیان دیگر اگرچه کالا‌های اساسی با نرخ ارز دولتی وارد شدند، اما آن‌ها با نرخ آزاد در بازار به فروش رفتند و در عمل این سیاست دولت با شکست مواجه شد، از سوی دیگر تنها در این بین عده‌ای از این رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی بهره بردند و فساد‌های زیادی در رابطه صورت گرفت و دادگا‌هایی که در هفته‌های گذشته در مورد تخلفات ارزی مشاهده کردید، نتیجه این سیاست است.»

مستخدمین حسینی در ادامه با اشاره به اینکه یکی از دلایل اصلی کاهش قیمت دلار در چندین ماه گذشته دخالت بانک مرکزی در بازار ارز است، گفت: «از سوی دیگر نیز با توجه به محدودیت‌های ارزی که در نظر گرفته شد، به طور فراینده‌ای از میزان تقاضا برای ارز کاسته شد و به دلیل عرضه ارز به اندازه کافی از سوی بانک مرکزی در بازار، عرضه از تقاضا پیشی گرفت و دلار سیر کاهشی به خود گرفت.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نگاهی به ساختار صنعت بیمه کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای محمدرضا فرهی کارشناس صنعت بیمه کشور نیز در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: حدود ۴۰٪ صنعت بیمه کشور معطوف به بیمه شخص ثالث و ۸٪ مختص بیمه بدنه خودرو و ۵۰ ٪ باقیمانده صنعت بیمه معطوف به ۲۳ بخش گوناگون تحت پوشش بیمه است. این کارشناس تخصیص ۵۰٪ صنعت بیمه به بخش خودرویی را یک ضعف و اشکال عنوان کرد و گفت: با این اتفاق، دیگر نمی‌توان بدنبال افزایش تولید ناخالص داخلی در صنعت بیمه بود، زیرا به این واسطه، در کشور همه چیز مشروط به خرید خودرو می‌شود و تا زمانی که مردم خودرو بخرند ۵۰٪ صنعت بیمه کشور در گردش و جریان خواهد بود. آقای غدیر مهدوی کارشناس صنعت بیمه کشور در ارتباط تلفنی با این برنامه سرعت انتقال دانش بیمه‌ای به کشور در سال‌های اخیر را بسیار کند بیان کرد. آقای سلیمانی رئیس کل بیمه مرکزی در خصوص قرارداد بیمه دی با جانبازان و ایثارگران گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران هر ساله خدمات بیمه تکمیلی را میان شرکت‌های بیمه به مناقصه می‌گذارد و بیمه دی دو سال متوالی در این مناقصه برنده می‌شود. وی تصریح کرد: طبق بررسی‌ها میزان خدمت دهی بیمه دی مناسب‌تر شده و این بیانگر رضایتمندی بیمه شدگان است اگر بنیاد شهید و امور ایثارگران هزینه‌های بیمه دی را پرداخت نمایند مشکل ریزش پزشکان طرف قرارداد با بیمه دی رفع خواهد شد.

بیمه عمر در سبد خانوار قرار گیرد

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
آقای اویار حسین در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با اشاره به این که راه‌های زیادی برای افزایش فرهنگ بیمه‌ای وجود دارد، افزود: در کشور ما بیش از ۷۰ نوع بیمه نامه وجود دارد که عموم مردم اکثرا فقط با بیمه شخص ثالث یا درمان آشنایی دارند. مدیرعامل بیمه پارسیان گفت: وظیفه مهمی که ما داریم و می‌خواهم که صدا و سیما به ما کمک کند آشنایی مردم با انواع و اقسام بیمه نامه‌هایی است که می‌تواند در زندگی روزمره شان مفید باشد. آقای اویار حسین اضافه کرد: بیمه نامه‌های عمر الان در دنیا حدود ۶۵ درصد سهم بازار را دارد گرچه در کشور ما این رقم حداکثر حدود ۱۵ درصد است. وی افزود: شناساندن بیمه‌های عمر به مردم سخت است، ما باید سبد خانوار را طوری طراحی کنیم که یکی از ضرورت‌های زندگی همه افراد جامعه بیمه عمر باشد. آقای اویار حسین گفت: بیمه یک صنعت یا کالای لوکس نیست که تصور کنیم فقط افراد پردرآمد باید بیمه عمر بگیرند. وی افزود: شاید در برخی کشور‌هایی که سطح درآمد سرانه شان خیلی پایین است فروش بیمه نامه‌های عمر بسیار زیاد است. آقای اویار حسین خاطرنشان کرد: با توجه به این که ما در کشور معمولا حوادث طبیعی و زلزله داریم ضرورت دارد مردم با شرکت‌های بیمه‌ای که در حوادث طبیعی مختلف برای پرداخت خسارت در کنار آن‌ها هستند آشنا شوند. مدیرعامل بیمه پارسیان گفت: در حوادث اخیر سیل و زلزله برای کسانی که بیمه نامه داشتند در اسرع وقت همه شرکت‌های بیمه تعهدات شان را برآورده کردند و التیامی بود بر زخم خسارت‌های مالی و جانی. وی با بیان اینکه باید در فرهنگ سازی بیمه به درون خانواده‌ها برود، اضافه کرد: فرزندان ما باید در مدارس یاد بگیرند که بیمه از ضرورت‌های زندگی است. آقای اویار حسین افزود: انواع بیمه نامه‌هایی که شرکت‌های بیمه صادر می‌کنند یک شرکت بیمه‌گر روی ریسک می‌رود و باید جبران خسارت کند. مدیرعامل بیمه پارسیان گفت: بنابراین شرکت بیمه برای این که جبران خسارت کند نیاز دارد که یک بیمه‌گر اتکایی یا چند شرکت بیمه اتکایی را در قالب قرارداد‌های مختلف داشته باشد که در زمانی که خودش متعهد به پرداخت خسارت است بتواند از شرکت‌های بیمه‌گر اتکایی بازیافت کند. وی افزود: اکنون در کشور ما بیمه مرکزی اتکایی اجباری و اختیاری وجود دارد و در این زمینه دو شرکت بیمه اتکایی فعال هستند و سه شرکت بیمه هستند که اجازه دارند قبولی اتکایی داشته باشند و با توجه به توانی که شرکت بیمه ما داشته است بزرگترین شرکت بیمه خصوصی در سراسر کشور هستیم که می‌توانیم قبولی اتکایی از سایر شرکت‌های بیمه‌ای داشته باشیم. آقای اویار حسین گفت: البته ضرورت این است که برای حفظ سرمایه ملی شرکت‌های بیمه‌گر اتکایی هم ریسک‌های خودشان را باز به شرکت‌های بیمه اتکایی دیگر منتقل کنند، اما با توجه به تحریم‌هایی که در کشور ما حاکم است این مسئله کاهش پیدا کرده است. وی افزود: امیدواریم شرکت‌های بیمه بتوانند خود را حفظ کنند و ریسک‌هایی را که می‌پذیرند بیمه اتکایی کنند.

فیلم | مدیرعامل معتاد و کارتن خواب در جلسه رسیدگی به یک پرونده ارزی

خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
دومین جلسه محاکمه متهمان پرونده شرکت طرح و نقشه پناهی چهارشنبه (۱۳ آذر) در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی و به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. در پرونده فساد ارزی گروه «طرح و نقشه پناهی» در دو مورد مشخص شد متهمان با یک وعده غذای گرم و یک قطعه تراول چک پنجاه هزار تومانی افراد کارتن خواب و دارای اعتیاد را به عنوان مدیرعامل شرکت معرفی می‌کردند.

خبر‌های خوش برای بازنشستگان

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کانون بازنشستگی تامین اجتماعی با بیمه آتیه سازان حافظ برای افزایش چتر حمایت بیمه‌ای قرارداد بستند. بر اساس این قرارداد شرکت بیمه‌گر موظف شده با کلیه بیمارستان‌های خصوصی و دولتی قرارداد داشته باشد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، خبرگزاری آسوشیتدپرس مدعی توقیف یک محموله از قطعات موشکی ایران در دریای عرب شد. آسوشیتدپرس ادعا کرد: یک کشتی جنگی متعلق به ناوگان دریایی ایالات متحده محموله‌ای از قطعات موشکی با دقت بالا را که از ایران توسط یک کشتی کوچک به سمت یمن ارسال شده بود، توقیف کرد.

بررسی راهکار‌های مدیریت آبفای شهری

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دهمین اجلاس شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری صبح امروز با حضور مقامات و وزیران بخش آب ۱۸ کشور منطقه، به ریاست وزیر نیروی کشورمان در سالن اجلاس سران تهران برگزار شد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

ویروس جدید آنفالونزا تاکنون جان چه تعدادی از ایرانی‌ها را گرفته است؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - چهارشنبه ۱۳ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

اظهارات امروز روحانی و نامه رییس اتحادیه کانون وکلا به او + فیلم

خبری1 روز قبل

انفجار در یک تالار عروسی / در کردستان عزای عمومی اعلام شد + فیلم

خبر فوری47 دقیقه قبل

قیمت جهانی نفت امروز جمعه ۱۵ آذر

رکنا50 دقیقه قبل

صهیونیست‌ها در مرز لبنان حصار آهنی نصب می‌کنند

مشرق‌نیوز51 دقیقه قبل

بودجه سالانه حوزه فرهنگ تنها یک درصد بودجه کشور است/ بودجه فرهنگی در بودجه ۹۹، کاهش ۱۰ درصدی داشته است/ هرگز توسعه متوازن دغدغه دولت‌ها نبوده است/ هنرمندان در مقابل حاکمیت بلاتکلیف هستند/ حاکمیت موسیقی را قبول دارد ولی نمایش سازهایش را قبول ندارد

اعتمادآنلاین51 دقیقه قبل

شاهکار یگان پدافندی انصارالله در یمن / شکار ۴ فروند هواگرد سعودی در کمتر از ۱ هفته / احتمال رونمایی سامانه‌های جدید پدافندی در آینده نزدیک +عکس

مشرق‌نیوز51 دقیقه قبل

شهرداری بندرعباس بر مهرام تهران غلبه کرد

ایسنا53 دقیقه قبل

تولید نفت روسیه به رکورد ۱۱٫۲۵ میلیون بشکه در روز می‌رسد

رکنا54 دقیقه قبل