نشست علمی «تربیت از دیدگاه قرآن» برگزار شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
نشست علمی «تربیت از دیدگاه قرآن» برگزار شد

نشست علمی «تربیت از دیدگاه قرآن» برگزار شد

مهرخبرگزاری مهر |
مدیر مرکز تخصصی مشاوره امام خمینی(ره) در نشست علمی «تربیت از دیدگاه قرآن» گفت: طلاب با درک معارف و مفاهیم قصه های قرآن می‌توانند از قصه به صورت کاربردی در رشته‌های تخصصی استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام والمسلمین حسینخانی در نشست علمی «تربیت از دیدگاه قرآن» که به همت مؤسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا (ع) برگزار شد، با بیان این که مباحث مختلف تربیتی در قرآن کریم مطر ح شده است، اظهار کرد: یکی از روشهای تربیتی که در این نشست ارائه می‌شود، بیان قصه در تعلیم و تربیت به عنوان یک روش اصلی است.

وی با اشاره به مبانی، اصول، روشها، مراحل، عوامل و مباحث مختلف تربیتی در قرآن کریم گفت: مباحث مختلف تربیتی در قرآن کریم مطر ح شده است؛ اما یکی از روشهای تربیتی که در این نشست ارائه می‌شود، بیان قصه در تعلیم و تربیت به عنوان یک روش اصلی است.

مدیر مرکز تخصصی مشاوره امام خمینی (ره) بیان قصه را با نقل تاریخ متفاوت دانست و تصریح کرد: قصه صرف نقل تاریخ نیست، بلکه یک روش تربیتی خلاق و جذاب است و مخاطبان به ویژه طلاب گرامی با درک معارف و مفاهیم قصه‌های قرآن می‌توانند از قصه به صورت کاربردی در رشته‌های تخصصی مورد نظر خود استفاده کنند.

وی به تبیین قصه حضرت موسی (ع) در سوره قصص پرداخت و گفت: یکی از روش‌های موفق در تعلیم و تربیت، تغییر موقعیت است و حضرت موسی (ع) بعد از مواجهه با فرعونیان از کشور مصر به شهر مدین رفت که از این مهاجرت می‌توان به تغییر موقعیت تعبیر کرد.

خبری: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

حسینخانی به آموزه‌ها و عبرت‌های سوره قصص اشاره و اظهار کرد: خداوند در این قصه از تکلیف‌گرایی و عمل مخلصانه حضرت موسی (ع)، عفت و حیای دختران حضرت شعیب (ع)، مدیریت و تدبیر حکیمانه حضرت شعیب (ع) به نیکی یاد کرده است.

وی گفت: هنگامی که حضرت موسی (ع) با مردمی مواجه شدند که حقوق دیگران را رعایت نمی‌کنند، مخلصانه به تکلیف و وظیفه خودشان عمل کردند و بی‌تفاوت نبودند.

مدیر مرکز تخصصی مشاوره امام خمینی (ره) رابطه عاطفی و پیامبرگونه حضرت شعیب (ع) با دخترانشان را آموزنده خواند و تصریح کرد: دختران حضرت شعیب (ع) با عفت و حیایی که داشتند، دو شاخصه قوی و امین بودن حضرت موسی (ع) را به پدرشان متذکر شدند که در حال حاضر، از آن به تخصص و تعهد تعبیر می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: خداوند در این قصه به نیازهایی که یک جوان در زندگی دارد از مسکن، ازدواج، کارآموزی و شغلی که برای خانواده و جامعه‌اش مفید باشد، اشاره فرموده است. بنابراین پیشنهاد پدر دختر به داماد و حمایت کردن از جوانان برای رسیدن به اهدافشان بسیار پسندیده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما4 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما3 روز قبل
موضوع مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و … در برخی مناطق جنوبی کشور به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده است. کیانوش جهانپور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کلیه فروشگاه‌ها موظف هستند فرآورده‌های غذایی را فقط از شرکت‌های پخش رسمی و مجاز تحویل بگیرند. وی گفت: موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است، به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد. سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: به احتمال قوی افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته‌اند، به همه فروشگاه‌های مواد غذایی لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع و پخش مجاز، رسمی و شناسنامه دار مواد غذایی توصیه می‌شود. وی گفت: در صورت رعایت نکردن، با فروشگاه‌های عرضه کننده‌ای که اقلام خود را از توزیع کننده‌های غیر رسمی و غیرمجاز تهیه کنند برخورد قانونی خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر