تلاش پپسی برای درآمد ۳۰ میلیارد دلاری در ۲۰۲۰
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. اقتصادی
تلاش پپسی برای درآمد ۳۰ میلیارد دلاری در ۲۰۲۰

تلاش پپسی برای درآمد ۳۰ میلیارد دلاری در ۲۰۲۰

ایمناخبرگزاری ایمنا |
ایندرا نویی، مدیرعامل پپسی که زنی بی آلایش و خوش اخلاق بود با برنامه ریزی و اولویت بندی صحیح، شرکت پپسی را از رکود نجات داده و توانست آن را در برابر رکود بازارهای جهانی در سال ۲۰۰۹ ایمن سازد؛ او اکنون برای کسب درآمد ۳۰ میلیارد دلاری در سال ۲۰۲۰ تلاش و برنامه ریزی می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، در ادامه سلسه خلاصه‌ کتاب‌های اقتصادی به ادامه داستان موفقیت برند پپسی می‌پردازیم. رامین سمیع زاده، مترجم کتاب حلقه‌های طلایی برندهای موفق جهان، در این بخش از کتاب که به رمز و راز موفقیت پپسی می‌پردازد، می‌نویسد: در اول اکتبر ۲۰۰۶ «ایندرا نویی» اولین زن مدیر ارشد اجرایی شرکت پپسی شد. برنامه‌های او باعث انعکاس تصویری مقدس از نقش درست پپسی در جهان شد که نویی آن را ناشی از «اجرای هدفمند» می‌داند. به عقیده او پپسی باید همزمان دارای موفقیت مالی و مسئولیت‌پذیری اجتماعی باشد و این به معنی کاستن از هدف اصلی نیست.

برنامه «اجرای هدفمند» در هنگام عملیاتی شدن، در سه سطح متفاوت تجلی می‌یابد. سطح اول پایداری سلامت بشری است که اقتضا می‌کند تا پپسی هر دو مسئله چاقی مفرط و سوء تغذیه را مد نظر قرار دهد. سطح دوم، پایداری زیست محیطی است و سومین و آخرین سطح را نیز پایداری استعداد تشکیل می‌دهد.

ایندرا نویی علاوه بر اقداماتی که گفته شد، شرکت را تحت فشار قرار داد تا رتبه‌های بالایی در حفظ آب، بازیافت مواد، مراعات اصول بهداشتی و پروژه‌های حفظ انرژی در فعالیت‌های خود و نیز در دیگر اجتماعات، رتبه‌ بالایی در سراسر جهان کسب کند. در نتیجه این اقدامات او، پلاستیک استفاده شده در بطری‌های آب آکوافینا به میزان ۲۰ درصد کاهش یافت، ۷٫۵ میلیارد لیتر از آب مورد استفاده این شرکت در سراسر جهان در سال ۲۰۰۸ حفظ و صرفه‌جویی شد و با همکاری یکی از سازمان‌های مردم نهاد آمریکا طی معامله‌ای مشترک دستگاهی به نام دریم ماشین به منظور بازیافت بطری‌های پلاستیکی در مکان‌هایی مانند فروشگاه‌های مستعد، پمپ بنزین‌ها، پارک‌ها و شهربازی‌ها تعبیه شد.

با تعبیه این دستگاه‌ها، بازیافت بطری‌ها موجب پس انداز پول در شرکت می‌شود. همچنین بازیافت این مواد می‌تواند در مواقع ضروری از جمله زمانی که قیمت نفت افزایش می‌یابد، به کمک شرکت بیاید و در نهایت استفاده از این بطری‌های پلاستیکی بازیافت شده ارزان‌تر تمام شده و بنابراین حاشیه سود این شرکت را افزایش می‌دهد؛ بطری‌های پپسی از ماده‌ای به نام (PAT) ساخته می‌شود.

به علاوه برای تشویق مردم به استفاده از این ماشین‌ها، پاداش‌هایی بر مبنای تعداد نمره‌های کسب شده در ازای دریافت هر بطری یا قوطی، به افراد داده می‌شود؛ این جوایز را مواردی مانند بلیط سینما، بن رستوران و تخفیف محصولات تشکیل می‌دهد.

نویی در ادامه روند ایجاد تغییرات در شرکت پپسی، در روش آموزش و ارزیابی ۲۸۵ هزار کارمند این شرکت نیز تغیرات اساسی ایجاد کرد. او برای آموزش کارکنان شرکت، دانشگاه پپسی را در سال ۲۰۰۸ با دفاتری در بیش از ۱۲ کشور راه اندازی کرد.

با این وجود زمانی که پس از یکسال مدیریت اجرایی، از او درباره احساسش نسبت به این جایگاه پرسیده شد، گفت: «رهبری و هدایت پپسی آسان است چون افرادی که در آن مشغول هستند که با روحیه مسئولیت پذیری کارها را انجام می‌دهند.»

مدل رهبری او ترکیب جدیدی است از مدیریت ملایم و سخت، سازش و تصمیم گیری قاطع.

او زیاد می‌خندد و معتقد است: "باید هر کاری انجام می‌دهید تفریح داشته باشید و لذت ببرید، کار شما زمان زیادی از زندگی‌تان را به خود اختصاص می‌دهد و اگر لذت نبرید به چه دردی می‌خورد؟"مواجهه با چالش‌های جهانی

شرکت پپسی نیز همانند کوکاکولا و سایر شرکت‌هایی که مواد غذایی به مردم می‌فروختند دچار مشکلاتی ناشی از اتهامات به این شرکت مبنی بر وجود آفت کش‌ها در بطری‌های نوشابه و آلوده کردن منابع آب هند از طریق وارد کردن مواد ضد آفت به آب‌های زیرزمینی این کشور شد. در نتیجه این اتهامات و مشکلات، میزان فروش پپسی سقوطی دو رقمی داشت.

نویی همچنین در بررسی‌های خود به این نتیجه رسید که سیاست بازاریابی این شرکت در هندوستان که تا کنون بازاریابی با انتشار گسترده لوگوی پپسی و برگزاری کمپین‌های پر زرق و برق و مرتبط کردن آن‌ها با هنرپیشه‌ها و افراد مشهور هندی بود، کاملا نادرست بوده است. او با درک این موضوع سیاست جدیدی برای بازاریابی پپسی در هندوستان به کار گرفت.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

او تصمیم گرفت تا تمرکز بازاریابی را همزمان بر حفر چاه‌های روستایی، بر اقدامات خوب و مناسب شرکت پپسی بگذارد تا به روستایی‌ها روش‌های بهتر بهروه‌وری از باران‌های طبیعی و کاشت محصول را نیز نشان دهد.

یکی از مشکلات اصلی بازاریابی که نویی با آن روبه‌رو بود کاهش فروش پپسی ‌کولا و سایر سوداها در آمریکای شمالی بود. در بازه زمانی سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۷ تعداد جعبه‌های پپسی که به آمریکای شمالی حمل می‌شد ۲۹ درصد کاهش پیدا کرد. پس از بررسی نویی به همراه «ماسیمو آمور» که مدیر منطقه‌ای آمریکای لاتین بود، آمور به تایید او طراحی بسیاری از محصولات پپسی را تغییر داد. یکی از این تغییرات، تزیین شدن قوطی پپسی با طرح یک لبخند بود.

اضافه شدن همین لبخند بر قوطی پپسی باعث شد در سال ۲۰۰۹ که دوران اوج رکود اقتصادی ایالات متحده آمریکا بود، پپسی بخشی از بازار را تصاحب کند و بهرغم وجود رکود و کاهش ارزش سهام بسیاری از شرکت‌ها، این شرکت با افزایش ارزش سهام مواجه شود.

پپسی در سال ۲۰۰۹ موفق شد سود خالص ۵٫۹۵ میلیارد دلاری را ثبت کند که ۱۵ درصد از سود خالص این شرکت در سال گذشته بیشتر بود.

یکی دیگر از اقداماتی که نویی در دوران مدیریت خود در پپسی انجام داد تصاحب شرکت‌های مرتبط با کسب و کارش بود؛ خرید یک شرکت آبمیوه فروشی روسی و یک شرکت آب معدنی بریتانیایی نمونه‌ایی از این دست بودند.

در نتیجه ادامه اقدامات نویی، پپسی در سال ۲۰۱۰ نیز توانست درآمدهای خود را ۳۳ درصد افزایش دهد و به ۵۷٫۸۳ میلیارد دلار برساند. سود عملیاتی بخش مرکزی این شرکت نیز با رشدی ۳۳ درصدی به ۱۰٫۶۲ میلیارد دلار رسید.توسعه محصولات سالم

در راستای تولید محصولات سالم، ایندار نویی در سال ۲۰۱۱ شرکت «ویلیام بیل دان» یکی از بزرگترین شرکت‌های لبنیاتی را به خانواده شرکت‌های خود اضافه کرد. این خرید بخشی از برنامه پپسی به رهبری نویی برای رسیدن به درآمد ۳۰ میلیارد دلاری در سال ۲۰۲۰ است.درس‌های پپسی

با اینکه درس‌های بسیاری در موفقیت پپسی وجود دارد اما به اختصار به برخی از آنان اشاره خواهیم کرد؛ «وجود هدف برای عمل» یکی از این درس‌ها است؛ وجود هدف به افراد انگیزه می‌دهد که بهتر کار کنند و زودتر به موفقیت دست یابند. «تمایل به تغییر مسیر» درس دیگری است که می‌توان از پپسی آموخت. ایندرا نویی حس کرد که ذائقه مصرف کنندگان تغییر کرده و خواهان غذاهای فوری و نوشابه‌های سالم‌تر هستند. او با وجود مخالفت دیگر مسئولان شرکت در کار خود تلاش کرد تا در نهایت موفق به تغییر نظر آنان و پیشرفت پپسی شود.

نکته دیگر، مسئولیت داشتن در برابر مردم و محیط زیست است که کار ساده‌ای نیست. اما پپسی به دلیل بینش مدیرعامل خود در این زمینه فعالیت کرد و موفق شد. آن‌ها درک کردند که این موضوع در میان دو گروه مشتریان و کارکنان بسیار تاثیرگذار است.

آخرین درسی نیز که در این‌جا مطرح می‌شود این است که یک سایز برای همه مناسب نیست؛ تعمیم و گسترش دادن یک محصول در کل پهنه بازار وسوسه‌ای است که مقاومت در برابر آن سخت است.

خلاصه های پیشین از این کتاب:"اجرای هدفمند" یک اصل موفقیت برند "پپسی""وال مارت" چگونه تاسیس شد؟هر عملی که از موضع فقدان انجام شود، ضد تولید استعامل پیشرفت چشمگیر NIKE چه بود؟پول ریشه تباهی یا شادمانی نیستعامل پیشرفت "مک دونالد" چه بود؟ کد خبر ۳۹۷۵۷۷

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نگاهی به ساختار صنعت بیمه کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای محمدرضا فرهی کارشناس صنعت بیمه کشور نیز در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: حدود ۴۰٪ صنعت بیمه کشور معطوف به بیمه شخص ثالث و ۸٪ مختص بیمه بدنه خودرو و ۵۰ ٪ باقیمانده صنعت بیمه معطوف به ۲۳ بخش گوناگون تحت پوشش بیمه است. این کارشناس تخصیص ۵۰٪ صنعت بیمه به بخش خودرویی را یک ضعف و اشکال عنوان کرد و گفت: با این اتفاق، دیگر نمی‌توان بدنبال افزایش تولید ناخالص داخلی در صنعت بیمه بود، زیرا به این واسطه، در کشور همه چیز مشروط به خرید خودرو می‌شود و تا زمانی که مردم خودرو بخرند ۵۰٪ صنعت بیمه کشور در گردش و جریان خواهد بود. آقای غدیر مهدوی کارشناس صنعت بیمه کشور در ارتباط تلفنی با این برنامه سرعت انتقال دانش بیمه‌ای به کشور در سال‌های اخیر را بسیار کند بیان کرد. آقای سلیمانی رئیس کل بیمه مرکزی در خصوص قرارداد بیمه دی با جانبازان و ایثارگران گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران هر ساله خدمات بیمه تکمیلی را میان شرکت‌های بیمه به مناقصه می‌گذارد و بیمه دی دو سال متوالی در این مناقصه برنده می‌شود. وی تصریح کرد: طبق بررسی‌ها میزان خدمت دهی بیمه دی مناسب‌تر شده و این بیانگر رضایتمندی بیمه شدگان است اگر بنیاد شهید و امور ایثارگران هزینه‌های بیمه دی را پرداخت نمایند مشکل ریزش پزشکان طرف قرارداد با بیمه دی رفع خواهد شد.

بیمه عمر در سبد خانوار قرار گیرد

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
آقای اویار حسین در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با اشاره به این که راه‌های زیادی برای افزایش فرهنگ بیمه‌ای وجود دارد، افزود: در کشور ما بیش از ۷۰ نوع بیمه نامه وجود دارد که عموم مردم اکثرا فقط با بیمه شخص ثالث یا درمان آشنایی دارند. مدیرعامل بیمه پارسیان گفت: وظیفه مهمی که ما داریم و می‌خواهم که صدا و سیما به ما کمک کند آشنایی مردم با انواع و اقسام بیمه نامه‌هایی است که می‌تواند در زندگی روزمره شان مفید باشد. آقای اویار حسین اضافه کرد: بیمه نامه‌های عمر الان در دنیا حدود ۶۵ درصد سهم بازار را دارد گرچه در کشور ما این رقم حداکثر حدود ۱۵ درصد است. وی افزود: شناساندن بیمه‌های عمر به مردم سخت است، ما باید سبد خانوار را طوری طراحی کنیم که یکی از ضرورت‌های زندگی همه افراد جامعه بیمه عمر باشد. آقای اویار حسین گفت: بیمه یک صنعت یا کالای لوکس نیست که تصور کنیم فقط افراد پردرآمد باید بیمه عمر بگیرند. وی افزود: شاید در برخی کشور‌هایی که سطح درآمد سرانه شان خیلی پایین است فروش بیمه نامه‌های عمر بسیار زیاد است. آقای اویار حسین خاطرنشان کرد: با توجه به این که ما در کشور معمولا حوادث طبیعی و زلزله داریم ضرورت دارد مردم با شرکت‌های بیمه‌ای که در حوادث طبیعی مختلف برای پرداخت خسارت در کنار آن‌ها هستند آشنا شوند. مدیرعامل بیمه پارسیان گفت: در حوادث اخیر سیل و زلزله برای کسانی که بیمه نامه داشتند در اسرع وقت همه شرکت‌های بیمه تعهدات شان را برآورده کردند و التیامی بود بر زخم خسارت‌های مالی و جانی. وی با بیان اینکه باید در فرهنگ سازی بیمه به درون خانواده‌ها برود، اضافه کرد: فرزندان ما باید در مدارس یاد بگیرند که بیمه از ضرورت‌های زندگی است. آقای اویار حسین افزود: انواع بیمه نامه‌هایی که شرکت‌های بیمه صادر می‌کنند یک شرکت بیمه‌گر روی ریسک می‌رود و باید جبران خسارت کند. مدیرعامل بیمه پارسیان گفت: بنابراین شرکت بیمه برای این که جبران خسارت کند نیاز دارد که یک بیمه‌گر اتکایی یا چند شرکت بیمه اتکایی را در قالب قرارداد‌های مختلف داشته باشد که در زمانی که خودش متعهد به پرداخت خسارت است بتواند از شرکت‌های بیمه‌گر اتکایی بازیافت کند. وی افزود: اکنون در کشور ما بیمه مرکزی اتکایی اجباری و اختیاری وجود دارد و در این زمینه دو شرکت بیمه اتکایی فعال هستند و سه شرکت بیمه هستند که اجازه دارند قبولی اتکایی داشته باشند و با توجه به توانی که شرکت بیمه ما داشته است بزرگترین شرکت بیمه خصوصی در سراسر کشور هستیم که می‌توانیم قبولی اتکایی از سایر شرکت‌های بیمه‌ای داشته باشیم. آقای اویار حسین گفت: البته ضرورت این است که برای حفظ سرمایه ملی شرکت‌های بیمه‌گر اتکایی هم ریسک‌های خودشان را باز به شرکت‌های بیمه اتکایی دیگر منتقل کنند، اما با توجه به تحریم‌هایی که در کشور ما حاکم است این مسئله کاهش پیدا کرده است. وی افزود: امیدواریم شرکت‌های بیمه بتوانند خود را حفظ کنند و ریسک‌هایی را که می‌پذیرند بیمه اتکایی کنند.

فیلم | مدیرعامل معتاد و کارتن خواب در جلسه رسیدگی به یک پرونده ارزی

خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
دومین جلسه محاکمه متهمان پرونده شرکت طرح و نقشه پناهی چهارشنبه (۱۳ آذر) در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی و به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. در پرونده فساد ارزی گروه «طرح و نقشه پناهی» در دو مورد مشخص شد متهمان با یک وعده غذای گرم و یک قطعه تراول چک پنجاه هزار تومانی افراد کارتن خواب و دارای اعتیاد را به عنوان مدیرعامل شرکت معرفی می‌کردند.

خبر‌های خوش برای بازنشستگان

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کانون بازنشستگی تامین اجتماعی با بیمه آتیه سازان حافظ برای افزایش چتر حمایت بیمه‌ای قرارداد بستند. بر اساس این قرارداد شرکت بیمه‌گر موظف شده با کلیه بیمارستان‌های خصوصی و دولتی قرارداد داشته باشد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، خبرگزاری آسوشیتدپرس مدعی توقیف یک محموله از قطعات موشکی ایران در دریای عرب شد. آسوشیتدپرس ادعا کرد: یک کشتی جنگی متعلق به ناوگان دریایی ایالات متحده محموله‌ای از قطعات موشکی با دقت بالا را که از ایران توسط یک کشتی کوچک به سمت یمن ارسال شده بود، توقیف کرد.

بررسی راهکار‌های مدیریت آبفای شهری

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دهمین اجلاس شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری صبح امروز با حضور مقامات و وزیران بخش آب ۱۸ کشور منطقه، به ریاست وزیر نیروی کشورمان در سالن اجلاس سران تهران برگزار شد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

ویروس جدید آنفالونزا تاکنون جان چه تعدادی از ایرانی‌ها را گرفته است؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - چهارشنبه ۱۳ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

اظهارات امروز روحانی و نامه رییس اتحادیه کانون وکلا به او + فیلم

خبری1 روز قبل

انفجار در یک تالار عروسی / در کردستان عزای عمومی اعلام شد + فیلم

خبر فوری1 ساعت قبل

قیمت جهانی نفت امروز جمعه ۱۵ آذر

رکنا1 ساعت قبل

صهیونیست‌ها در مرز لبنان حصار آهنی نصب می‌کنند

مشرق‌نیوز1 ساعت قبل

بودجه سالانه حوزه فرهنگ تنها یک درصد بودجه کشور است/ بودجه فرهنگی در بودجه ۹۹، کاهش ۱۰ درصدی داشته است/ هرگز توسعه متوازن دغدغه دولت‌ها نبوده است/ هنرمندان در مقابل حاکمیت بلاتکلیف هستند/ حاکمیت موسیقی را قبول دارد ولی نمایش سازهایش را قبول ندارد

اعتمادآنلاین1 ساعت قبل

شاهکار یگان پدافندی انصارالله در یمن / شکار ۴ فروند هواگرد سعودی در کمتر از ۱ هفته / احتمال رونمایی سامانه‌های جدید پدافندی در آینده نزدیک +عکس

مشرق‌نیوز1 ساعت قبل

شهرداری بندرعباس بر مهرام تهران غلبه کرد

ایسنا1 ساعت قبل

تولید نفت روسیه به رکورد ۱۱٫۲۵ میلیون بشکه در روز می‌رسد

رکنا1 ساعت قبل