«بودجه۹۹» عاملی موثرتر از افزایش قیمت «بنزین» بر بازار سرمایه است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. بازار سرمایه ایران
  4. اقتصادی
«بودجه۹۹» عاملی موثرتر از افزایش قیمت «بنزین» بر بازار سرمایه است

«بودجه۹۹» عاملی موثرتر از افزایش قیمت «بنزین» بر بازار سرمایه است

احمد اشتیاقی: «برای پیش‌بینی وضعیت بازار و نتیجه تعدیل قیمت بنزین یا افزایش قیمت ارز هنوز زود است، البته برای داشتن یک نتیجه بهتر و بررسی دقیق‌تر باید منتظر لایحه بودجه ۹۹ دولت باشیم، زیرا اثرات بودجه‌ای بسیار مهمتر از اثرات قیمتی هستند.»

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، مدیرعامل کارگزاری بانک آینده با اشاره به اینکه افزایش نرخ بنزین و ارز هر دو بازار سهام را تحت تاثیر قرار می‌دهند اما نه به یک اندازه، گفت: افزایش قیمت بنزین بر روی برخی صنایع تاثیرگذار است اما مهمترین سهامی که به طور طبیعی تحت تاثیر قرار می‌گیرند، سهام شرکت‌های پالایشی هستند؛ هرچند شرکت‌های پالایشگاهی برای محاسبه قیمت تولیدات شیوه خاصی دارند.

وی اضافه کرد: پالایشگاه‌ها محصولات خود را با ارز نیمایی و در محدوده قیمت فوب خلیج فارس عرضه می‌کنند. تنها اتفاقی که با افزایش نرخ بنزین رخ می‌دهد این است که حاشیه سود این شرکت‌ها کم می‌شود، اما تغییر خاصی در سودآوری یا وضعیت شرکت به وجود نمی‌آید.

اشتیاقی با اشاره به اینکه در حال حاضر وضعیت تولید بنزین شرایط خاصی دارد و ما با مازاد تولید بنزین مواجه هستیم، توضیح داد: اگر روند تولید بنزین مختل نشود (چون صادرات و بازگشت ارز حاصل از صادرات، به دلیل تحریم‌ها بسیار دشوار است)، این نکته سبب کاهش سودآوری شرکت‌های پالایشی می‌شود.

وی اضافه کرد: افزایش قیمت بنزین تنها در روندهای بعدی محاسبات و سایر عوامل مانند برق، گازوئیل، کالاها و خدمات ثانویه تاثیرگذار است.

مدیرعامل کارگزاری بانک آینده در مورد افزایش قیمت دلار و تاثیر آن (ولو مقطعی) در بازار سرمایه گفت: به طور کلی قیمت ارز بیشتر بر شرکت‌های کالایی که متاثر از دلار هستند می‌تواند تاثیر مثبت یا منفی داشته باشد و به طور حتم بر قیمت تمام شده کالاها و خدمات نیز تاثیرگذار است.

این کارشناس بازار سرمایه درباره روتد سودآوری بازار در سال آیتده تاکید کرد: موضوع اصلی، بودجه سال ۱۳۹۹ است. براین اساس، باید توجه داشت که بودجه سال آینده چطور بسته می‌شود و تعیین قیمت دلار در بودجه و حامل‌های دیگر انرژی می‌تواند در این خصوص بسیار تاثیر گذار باشد.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

اشتیاقی: «تنها اتفاقی که با افزایش نرخ بنزین رخ می‌دهد این است که حاشیه سود این شرکت‌ها کم می‌شود، اما تغییر خاصی در سودآوری یا وضعیت شرکت به وجود نمی‌آید.»

وی اضافه کرد: در واقع فعالان بازار بیش از افزایش قیمت حامل‌های انرژی یا کالاها نگران حاشیه‌های این افزایش قیمت و پیامدهای آن هستند.

اشتیاقی در مورد دلایل اهمیت بودجه ۹۹ و تغییرات احتمالی آن گفت: یکی از موضوعاتی که این روزها دولت با آن دست به گریبان است مالیات در بودجه است؛ با توجه به افزایش قیمت‌ها به احتمال زیاد بازار منتظر تغییر در حق بهره‌برداری و بهره مالکانه معادن است. این موضوع هم می‌تواند تاثیر در تورم و توان خرید داخلی داشته باشد.

مدیرعامل کارگزاری بانک آینده اشاره کرد: با توجه به اینکه احتمال دارد ایران گام چهارم خروج از برجام را بردارد، بازار وزن بیشتری به موضوعات سیاسی به خصوص تحریم‌ها می‌دهد.

وی اظهار کرد: این احتمال نیز وجود دارد که نرخ ارز در بودجه به جای چهار یا ۴۲۰۰ تومان حداقل به هشت هزار تومان افزایش پیدا کند. در مجموع همه این اتفاق‌ها نشان می‌دهد بودجه ۹۹ با همه شاخص‌هایش یکی از مهمترین مولفه‌هایی است که می‌تواند روند آینده بازار را تعیین کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ محرومیت زدایی در دل استان پایتخت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل

همتی: سال آینده دغدغه علما درباره بانک‌ها برطرف می‌شود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل
به گزارش مشرق، عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در جمع خبرنگاران گفت: قانون بانکداری بدون ربا از ابتدای سال آینده اجرایی می‌شود. رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: لایحه اصلاح نظام بانکی مورد تأیید علما و فقها قرار گرفته است و از سال آینده تمام جرایم و سودها بر مبنای بانکداری بدون ربا خواهد بود. همتی با اشاره به مشکلات بانک‌ها در گذشته، اظهار کرد: دریافت سود و نحوه محاسبه آن همیشه مورد انتقاد بوده است اما با اجرای این قانون دیگر مشکلی نداریم و همه چیز شرعی خواهد بود. رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: بانک‌ها به‌دلیل داشتن سپرده‌گذاران بلندمدت ممکن است با مشکل مواجه شوند که لازم است سپرده‌گذاری‌های خود را اصلاح کنند. وی ادامه داد: بر اساس نظر شورای فقهی بانک مرکزی و مصوبه شورای پول و اعتبار مصوبه بانکداری اسلامی تصویب شد.

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ رئیس کل بانک مرکزی هشدار داد؛ مردم دارایی‌های خود را در معرض ریسک خرید و فروش ارز قرار ندهند. بازار ارزبازار ارز هفته گذشته را با نوسان پشت سر گذاشت و قیمت دلار در پایان هفته به ۱۳ هزار تومان رسید. بازار بورس بازار بورس برخلاف بازار‌های موازی هفته پر رونقی را پشت سر گذاشت و نقدینگی قابل توجهی به این بازار وارد شد. بازار سکه و طلابازار سکه و طلا نیز به دلیل نوسانات بازار ارز هفته گذشته با نوسان زیادی همراه بود و قیمت هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.

تکذیب معافیت مالیاتی ستاد اجرایی فرمان امام (ره)

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: این ستاد از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و همه مالیات‌های خود را وفق قانون پرداخت کرده است. سید مصطفی سیدهاشمی با بیان اینکه این روز‌ها بحث معافیت مالیاتی در رسانه‌ها و مجلس شورای اسلامی داغ شده است افزود: به همین دلیل برخی رسانه‌ها چه در داخل و چه در خارج از کشور به دنبال این هستند که اثبات کنند ستاد اجرایی معاف از مالیات است و مالیاتی پرداخت نمی‌کند. وی با اشاره به تأکید رئیس ستاد اجرایی فرمان امام مبنی بر پرداخت همه مالیات‌های قانونی گفت: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و در زمینه مالیات برعملکرد سود و زیان، مالیات بر حقوق و مزایای کارکنان، مالیات بر نقل و انتقال و املاک، مالیات بر ارزش افزوده و همچنین تمامی مالیات‌هایی که در قانون مالیات مستقیم به آن‌ها اشاره شده، ستاد اجرای فرمان حضرت امام جزو نهاد‌هایی است که هم به موقع و هم دقیق و کامل مالیات خودش را پرداخت کرده است. سیدهاشمی با تأکید بر اینکه رئیس سازمان امور مالیاتی نیز بار‌ها ستاد اجرایی فرمان امام را جزو مؤدیان خوش حساب کشور معرفی کرده است افزود: طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی درخصوص معافیت مالیات‌ها، ستاد می‌توانست آن بخش از هزینه‌هایی که در رابطه با دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز فرهنگی، کمک به درمان بیماران صعب العلاج، کتابخانه‌های عمومی و مسئولیت‌های اجتماعی انجام می‌دهد، جزء هزینه‌های دستگاه مربوطه خود محاسبه و از شمول مالیات خارج کند، اما ستاد از این قانون تاکنون استفاده نکرده است. وی با بیان اینکه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام تاکنون از معافیت‌های قانونی نیز استفاده نکرده است گفت: تاکنون ستاد هزار و ۷۰۶ مدرسه و ۱۲ بیمارستان هزار و صد تختخوابی، ۲۱۰ مرکز بهداشتی و درمانی در سراسر کشور ساخته و همه هزینه‌های بیماران صعب العلاج را تقبل کرده با این حال مالیات اینگونه فعالیت‌ها نیز تمام و کمال پرداخت شده است.

رمز یک بار مصرف

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
بانک مرکزی دریافت رمز دوم یکبار مصرف را برای تراکنش‌های بدون کارت و اینترنتی از اول دی اجبار کرده است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ در کشور روزانه بیش از ۳۰ میلیون تراکنش بدون کارت بانکی در حال انجام است که نیاز به تدابیر خاص امنیتی دارد و در همین راستا بانک مرکزی دریافت رمز دوم یکبار مصرف را برای تراکنش‌های بدون کارت و اینترنتی اجبار کرده است.
رکنارکنا2 روز قبل
حذف این وعده‌ی غذایی نه‌تن‌ها در روند کم کردن وزن کمک نمی‌کند، بلکه باعث مصرف بیشتر غذا در وعده‌ی ناهار می‌شود. ۴- نوشیدنی‌های صبحانهشیر و آب‌میوه‌های طبیعی سالم‌ترین نوشیدنی‌ها برای وعده‌ی صبحانه هستند. نوشیدنی دیگری که می‌توان از آن در وعده‌ی صبحانه استفاده کرد، چای ماسالا است. برای راحتی بیشتر می‌توانید چای ایرانی به همراه چای ماسالا آماده را از سایت دیجی‌کالا نیز تهیه کنید. عطر چای ماسالا، یا چای ادویه، بسیار برانگیزاننده است و توجه هر شخصی را به خود جلب می‌کند و به عنوان یک نوشیدنی هیجان‌انگیز پیشنهاد می‌شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

نظرها

اخبار بیشتر