بورس‌های آمریکایی و اروپایی زیان‌ده شدند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
بورس‌های آمریکایی و اروپایی زیان‌ده شدند

بورس‌های آمریکایی و اروپایی زیان‌ده شدند

ایسناخبرگزاری ایسنا |
برخلاف بورس‌های آسیایی، شاخص‌ها در آمریکا و اروپا قرمزپوش شدند.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، شاخص‌های بورسی در معاملات روز جمعه، تحت تاثیر اخبار مربوط به جنگ تجاری و مساله برگزیت قرار گرفتند. از سوی دیگر آمارهای گمرک ژاپن نشان می‌دهد که میزان صادرات این کشور در ماه گذشته به کمترین سطح خود در طول سه سال اخیر رسیده است.

نشریه وال استریت ژورنال به نقل از برخی منابع آگاه خود گزارش کرده است که احتمالا رسیدن به فاز نخست توافق تجاری بین چین و آمریکا به سال بعد کشیده خواهد شد. از سوی دیگر اما برخی مقامات چینی از تداوم تلاش‌ها برای حل‌وفصل اختلافات تجاری با آمریکا خبر داده‌اند.

جنگ تجاری بین آمریکا و چین که اکنون وارد یکمین سال خود می‌شود از ماه‌ها پیش به اصلی‌ترین عامل تعیین جهت شاخص‌های بورسی و بازارهای مالی در جهان تبدیل شده است. عملکرد بسیاری از اقتصادهای صادرات محور از جمله ژاپن، آلمان و حتی خود چین و آمریکا تحت تاثیر این عملکرد قرار گرفته است و برخی از نهادهای مهم جهانی نظیر صندوق بین المللی پول و بانک جهانی نسبت پیامدهای سهمگین این جنگ بر روی اقتصاد جهانی هشدار داده‌اند.

گرگ مک کانا- کارشناس بازار در موسسه «مک کانا مکرو» - گفت: دیروز با شنیدن خبر احتمال کشیده شدن جنگ تجاری به سال‌آینده کاملا ناامید شدم اما به نظر می‌رسد طرف چینی هنوز دست از کار برنداشته است و در نتیجه همه ما باید کماکان امیدوار به پایان این جنگ تجاری باقی بمانیم.

در وال استریت، همه شاخص‌ها نزولی بودند تا جایی که شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰٫۲ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۷ هزار و ۷۶۶٫۲۹ واحد بسته شد، شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰٫۱۶ درصد کاهش تا سطح ۳۱۰۳٫۵۴ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ریزش ۰٫۲۴ درصدی در سطح ۸۵۰۶٫۲۱ واحدی بسته شد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص‌ها عملکرد مشابهی داشتند تا جایی که شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس لندن با ریزش ۰٫۳۳ درصدی تا ۷۲۳۸٫۵۵ واحد پایین رفت، شاخص «کک ۴۰» بورس پاریس با ریزش ۰٫۲۲ درصدی در سطح ۵۸۸۸٫۲۱ واحد بسته شد و شاخص «دکس ۳۰» بورس فرانکفورت در آلمان با ریزش ۰٫۱۶ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۱۳۷٫۷۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص «ایبکس ۳۵» ۰٫۱۲ درصد پایین رفت و به ۹۲۱۴٫۰۱ واحد رسید.

از سوی دیگر در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیو ژاپن با افزایش ۰٫۳۲ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۱۱۲٫۸۷ واحدی بالا رفت، شاخص «هانگ سنگ» بورس هنگ کنگ با افزایش ۰٫۱۹ درصدی به ۲۶ هزار و ۵۱۷٫۲۹ واحد رسید. در چین شاخص «شانگ‌های کامپوزیت» با ریزش ۰٫۹۷ درصدی در سطح ۳۸۵۱٫۹۷ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص «اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰» بورس سیدنی با ۰٫۵۵ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۷۰۹٫۷۸ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص «تاپیکس» ژاپن صعودی بود.

در بازار طلای سیاه، هر بشکه نفت «وست تگزاس اینتر مدیت» با ۰٫۷ درصد کاهش به ۵۸٫۱۷ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با کاهش ۰٫۶۴ درصدی به ازای ۶۳٫۵۶ دلار در هر بشکه مبادله شد.

همچنین در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با افزایش ۰٫۱۹ درصدی به ۱۴۶۷٫۱۵ دلار رسید. هر اونس نقره با افزایش ۰٫۰۵ درصدی به ازای ۱۷٫۲۲ دلار مبادله شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

راهکار‌های فعالان اقتصادی برای رونق تولید

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
او گفت: بدخواهان کشور می‌خواهند ما را منزوی کنند، اما کشور ما در عین حالی که قدرت خود را در تولید بالا می‌برد تعامل خود را با دنیا گسترش می‌دهد و تولیدات خود را به بازار‌هایی صادرات می‌کند. زکایی ادامه داد: در بسیاری مواقع تصمیم گیری‌های عجولانه و قوانین اداری سخت و بروکراسی‌ها، شرایط را برای ما پیچیده‌تر کرده و ناخواسته ما را همسو با محدودیت‌ها و تحریم‌ها قرار می‌دهد. سیروس تالاری تولیدکننده تجهیزات صنعت نفت دیگر میهمان برنامه با بیان اینکه در کشورما منابع خدادادی عظیمی از نفت و گاز وجود دارد گفت: دولت با بهره برداری از ان‌ها و تبدیل به فراورده‌های اقتصاد ملی باید بتواند برای مردم رفاه ایجاد کند. او گفت: تبدیل این موارد به منافع اقتصادی نیاز به ابزار‌هایی دارد که نیاز ملی است و این یکی از مهمترین زیست بوم‌ها به شمار می‌آید. او افزود: در همین زمینه ظرفیت عظیمی از منابع انسانی هم به وجود امده که این نیرو نیز در همین کشور متخصص شده‌اند و ظرفیت ملی در صنایع نفت و گاز کشور را تولید می‌کنند. تالاری ادامه داد: ما صاحب هر دو زیست بوم مورد نیاز برای اعتلای کشور هستیم که باید از این مواهب به طور مناسبی بهره گیری کنیم.
شاناشانا1 روز قبل
به گزارش روزنامه عرب تایمز، کاهش تولید نفت اوپک و متحدانش، تصمیم دشواری بود که تنها از سوی عربستان و با هدف تثبیت قیمت نفت اتخاذ شد، زیرا این به آن معناست که ممکن است عربستان وادار شود کل بار کاهش تولید را از سال آینده میلادی یا حتی پیش از آن به دوش بکشد. بی‌گمان این نگرانی نیز وجود دارد که افزایش تولید نفت دیگر کشورهای غیر عضو اوپک موجب خواهد شد توازن بازار نفت به هم بخورد و بازار با عرضه مازاد روبه‌رو شود. احتمال بالاتر این است که قیمت نفت پایین خواهد رفت، اما امید است که به کمتر از رقم جادویی ۶۰ دلار نرسد. اوپک و روسیه، اشاره‌ای به قیمتی خاص برای نفت نکردند و تنها اعلام کردند بازار نفت به توازن و حذف نفت مازاد نیازمند است. عربستان تا چه زمان بار اضافی کاهش تولید نفت را به دوش می‌کشد، در شرایطی که می‌داند با افزایش قیمت نفت، پایبندی اعضای اوپک و متحدانش به سهمیه تولید، دشوارتر می‌شود؟ احتمالا این مسئله را در پایان سه ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی در می‌یابیم.

نطق پروانه‌سلحشوری در مجلس امروز +فیلم

اقتصادنیوزاقتصادنیوز5 ساعت قبل

آمار و ارقام لایحه بودجه سال آینده

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رقم کل بودجه سال آینده حدود ۱۹۸۸ هزار میلیارد تومان برآورد شده است که این عدد شامل ۴۸۴ هزار میلیارد تومان منابع عمومی بودجه و حدود ۱۴۸۳ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی است. برای تامین منابع عمومی بودجه، قرار است از فروش نفت برای سال آینده حدود ۴۸ هزار میلیارد تومان، و از واگذاری دارایی‌های دولت حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان تامین شود. همچنین برای درآمد‌های گمرکی و مالیاتی هم حدود ۲۶۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است و انتشار اوراق هم ۱۲۴ هزار میلیارد تومان را تامین خواهد کرد. افزایش حقوق کارمندان برای سال آینده ۱۵ درصد خواهد بود و سقف معافیت مالیاتی برای حقوق بگیران با افزایش به عدد ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است. سقف وام ازدواج ۳۰ میلیون تومان و عوارض خروج از کشور ۲۶۴ هزار تومان برای سفر اول، از اعداد بودجه سال ۹۹ است. نرخ ارز برای کالا‌های اساسی و دارو هم همان ۴۲۰۰ تومان خواهد بود. از منابع هدفمندی یارانه‌ها ۷۴ هزار میلیارد تومان به صورت نقدی به خانواده‌ها پرداخت می‌شود. بودجه سال آینده در منابع با رشد ۲۴ درصدی بسته شده است و به گفته رئیس جمهور باید منتظر رشد اقتصادی مثبت در سال ۹۹ باشیم.

ساخت صخره مصنوعی با کشتی باری +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین6 ساعت قبل
فارسفارس10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان به نقل از روابط عمومی راه آهن گرگان، مهدی عبدالکریم‌زاده اظهار کرد: در هشت ماهه امسال صادرات ریلی گلستان ۱۵۸ درصد رشد داشته است. مدیرکل راه آهن شمال شرق دو با بیان اینکه کالاهای صادراتی عمدتا سیمان و کلینکر و خرما، قیر و پلاستیک است، تصریح کرد: این کالاها به کشورهای ترکمنستان، قزاقستان و ازبکستان صادر می‌شود. عبدالکریم‌زاده گفت: واردات به دلیل سیل و مشکلات تبدیل ارز ۶۵ درصد کاهش یافته است. وی خاطرنشان کرد: طی هشت ماهه امسال در مجموع رشد ۱۶ درصدی حمل و نقل بین‌المللی را شاهد بودیم. عبدالکریم‌زاده گفت: امسال ترانزیت کالا به دلیل تغییر مسیر قطار چین به خط ریلی سرخس، صفر شده اما تا پایان سال به دلیل عبور کانتینرهای روسیه به ترکیه آمار افزایش خواهد یافت.

نظرها

اخبار بیشتر