شاهد ظهور ژنرال‌های «سوپرریچ» هستیم / دعا می‌کنم ترامپ دوباره انتخاب شود/ هزینه فنرسازی آقایان را مردم می‌پردازند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. اقتصادی

شاهد ظهور ژنرال‌های «سوپرریچ» هستیم / دعا می‌کنم ترامپ دوباره انتخاب شود/ هزینه فنرسازی آقایان را مردم می‌پردازند

ایلناخبرگزاری ایلنا |
استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت: افزایش نرخ ارز یا بنزین باعث افزایش هزینه‌های تولید و آن نیز باعث افزایش تورم می‌شود، آن موقع خواهند گفت که فنر فشرده است که از کلمات دردآور است. در حالیکه خود آقایان فنرساز هستند که هزینه‌های آن را نیز مردم باید بپردازند.

شاهد ظهور ژنرال‌های «سوپرریچ» هستیم / دعا می‌کنم ترامپ دوباره انتخاب شود/ هزینه فنرسازی آقایان را مردم می‌پردازند - 1

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، حسین راغفر در نشست هفتگی موسسه دین و اقتصاد در مورد جهت‌گیری‌های سیاستی با مسئله فقر و نابرابری گفت: یکی از چسب‌های اجتماعی و آنچه که اجتماع را به عنوان یک پدیده واحد تعریف می‌کند همبستگی اجتماعی است که آن نیز ناشی از احساس تعلق خاطر به جامعه مشترک است. پدیده‌های روزمره آنها را به این نتیجه‌گیری هدایت می‌کند که آنها متعلق به آن جامعه هستند آن موقع سیاست‌های بخش عمومی حائز اهمیت خواهد بود. در واقع ریشه همه مشکلات اجتماعی را باید در نابرابرهای ناموجه دید که آن نیز محصول نظام تصمیم‌گیری است به نحوی که فرصت‌های نابرابر را در اختیار افرادی قرار می‌دهند که منشا اصلی فقر است.

وی ادامه داد: براساس مطالعات فراوان، فقر محصول نظام اجتماعی یا به تعبیر بهتر نظام سیاسی یک کشور است. جوامعی مانند ژاپن با وجود فقر منابع جزو کشورهای ثروتمند محسوب می‌شوند اما کشورهایی که در آفریقا یا خاورمیانه هستند سمبل‌هایی هستند که با در اختیار داشتن منابع طبیعی به دلیل سیاست‌های بخش عمومی و کارکرد نظام اجتماعی، جزو کشورهای فقیر ارزیابی می‌شوند. بنابراین نابرابری که منشا اصلی فقر است خود علل و ریشه‌های مختلفی دارد که اصلی‌ترین آن سیاست‌های بخش عمومی است. برای نمونه جامعه ما عمده درآمد خود را به جای کار و خلق ارزش، از طریق فروش منابع طبیعی تامین می‌کند، وقتی جامعه به فروش منابع وابسته است مسئله بعدی آن مطرح می‌شود؛ اینکه این منابع متعلق به نسل کنونی و آتی چگونه تقسیم بندی شود؟ مثلا در کشورهایی مانند آمریکا دولت‌ها این اجازه را ندارند که از هر جایی نفت استخراج کنند.

راغفر تصریح کرد: باید توجه داشت که نابرابری تنها در درآمد خلاصه نمی‌شود بلکه اشکال مختلفی دارد از جمله دسترسی در توزیع امید به آینده و برخورداری از چشم‌انداز مثبت بطوریکه این مسئله در خانواده‌های ثروتمند بیشتر و روشن‌تر است. شقاق و گسست یکی دیگر از پیامدهای نابرابری‌های فاحش است بطوریکه در این جوامع افراد و گروه‌ها نسبت به هم بددل و پرخصومت می‌شوند موضوعی که روزانه ما در جامعه‌مان می‌بینیم. یکی از گروه‌های حساس در این موضوع، جوانان هستند و یکی از دلایل تعلق خاطر آنها به جامعه به میزان برخورداری از مواهب عمومی بستگی دارد. بطوریکه اگر جوانان از این مواهب برخوردار نباشند زمینه برای استخدام آنها در گروه‌های افراطی فراهم می‌شود و این مسئله در پدیده داعش به وضوح قابل مشاهده شد بطوریکه افراد قابل توجهی از آنها، تحصیل کردگان در اروپا و آمریکا بودند.

استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا با تاکید بر اهمیت اشتغالزایی در کشور گفت: توجه به اشتغال یک پدیده جهانی است و به همین دلیل سیاست‌های بخش عمومی در کشورهای دنیا معطوف به ایجاد شغل است. قانون اساسی ما نیز تاکید بر کرامت انسانی دارد، کرامتی که تنها از طریق شغل بوجود می‌آید. ما هویت‌مان را از شغل‌مان می‌گیریم به همین دلیل در تعریف شغل شایسته باید به دو ویژگی توجه داشت؛ نخست اینکه صاحبش به آن مباهی است و جامعه به چشم انسان موثر به آن نگاه می‌کند و دوم اینکه دستمزد شایسته پرداخت شود تا زندگی خانواده خود را شرافتمندانه اداره کند. بنابراین دولت به معنای حاکمیت مسئول تامین ابزارهای شغل است و در قانون اساسی ما هم اشاره شده است. باید توجه داشت که قانون اساسی یک قرارداد دوجانبه بین مردم و حاکمیت است و نمی‌شود که یک طرف تعهدات را رعایت نکند اما مطالبه وفاداری و انتظار تمکین کند.

پدیده اسکان غیررسمی و زباله گردی برای تامین غذا محصول سرمایه‌داری است

وی افزود: اصولا پس از پایان جنگ به دلیل تغییر ماهیت سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی نوع نگاه به سیاست‌های بخش عمومی نیز تغییر کرد که بحران امروز محصول همین سه دهه اخیر است. البته این نگاه نئولیبرال مختص ایران نیست و یک پدیده جهانی است. امروزه شاهد پدیده اسکان غیررسمی و زباله گردی برای تامین غذا هستیم که در اکثر کشورها حتی صنعتی هم وجود دارد که محصول سرمایه‌داری بی‌وطن است. اینها به اسم آزادی جریان سرمایه، دولت‌ها را زیر فشار می‌گذارند تا سیاست‌های آنها را دنبال کند و در غیر این صورت تهدید می‌کنند که سرمایه خود را به کشورهای دیگر خواهند برد. شما ببینید همین اتوبوس‌های ما باید به چین رفته و در آنجا «تولید ایران زده می‌شود یا متاسفانه شاهد هستیم چینی‌ها در زنجان کارخانه می‌زنند تا معادن خراسان جنوبی را استخراج می‌کنند اما از نیروی کار خودشان استفاده می‌کنند.

ظهور ژنرال‌های سوپر ریچ نتیجه خصوصی‌سازی به دوستان و اقوام است

این اقتصاددان خاطرنشان کرد: یکی از پیامدهای سیاست‌های نئولیبرالی، تقلیل تدریجی نقش دولت به ارایه تسهیلات به سرمایه‌گذاران به اسم آزادسازی است. البته این موضوع در اکثر کشورها وجود دارد اما در ایران ویژگی‌های خاص خود را دارد چون به اسم انقلاب و اسلام این اتفاق صورت می‌گیرد. یکی از پیامدهای سیاست‌های نئولیبرالی پس از جنگ همین خصوصی‌سازی به دوستان، اقوام است که امروز شاهد ژنرال‌های سوپر ریچ هستیم؛ کسانی که در مجامع سیاست‌گذاری هم حضور دارند و صحبت از فساد در این مجامع ممنوع است، البته مشخص است که نتیجه تصمیم‌های این مجامع چه خواهد بود.

کسانی که از فساد درآمدهای بزرگ کسب کرده‌اند؛ آن را به جای امن منتقل خواهند کرد

استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا با بیان اینکه فساد نتیجه نابرابری حاصل از نظام تصمیم‌گیری است، گفت: سخن معروفی است که «فساد، فساد میزاید» یعنی موجب نابسمانی شده و این نابسمانی‌ها نیز فقر و ناامنی را نتیجه می‌دهند. نمونه‌ای از این ناامنی همین است که خانواده فرش زیر پای خود را می‌فروشد تا فرزندشان تحصیل کرده و فرصت شغلی مناسبی داشته باشد اما اینگونه نمی‌شود و در مقابل آن کسانی که در ساختار قدرت حضور دارند برای اقوام و دوستان خود شغل ایجاد می‌کنند. باید توجه داشت فساد حکومت را فرسوده و منابع را تخلیه می‌کند؛ کسانی که از فساد درآمدهای بزرگ کسب کرده‌اند چون می‌دانند به ناحق است آن را به جای امن منتقل خواهند کرد بویژه کسانی که تجربه اوایل انقلاب را دارند و امروز ژنرال‌های بازنشسته هستند.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

دولت‌های ضعیف در گروگان بازیگران غارتگران هستند

وی ادامه داد: نهادهای ضعیف ناشی از فقر در جامعه است از همین روی دولت‌های ضعیف در گروگان بازیگران غارتگران هستند. در ایران که دولت معنا ندارد، دولتی که منافع مردم را لحاظ نمی‌کند و در واقع دولت جیب سوپرریچ هاست. مردم در نظام تصمیم‌گیری ما نقش ندارند به همین دلیل در دولت اینگونه مطرح می‌شود که ما ارز را گران کردیم هیچ اتفاقی رخ نداد پس بنزین را گران می‌کنیم.

افزایش انتظارت موجب ناامنی می‌شود

راغفر افزایش انتظارت را موجب ناامنی دانست و افزود: سیاست‌هایی که باعث افزایش انتظاراتی می‌شوند که خارج از توان حاکمیت است زمینه‌ساز ناامنی هستند که دولت نهم و دهم استاد این کار بود یعنی مرتبا با افزایش انتظارات خوراک ناامنی به جامعه تزریق می‌کرد.

دولت مسئولیت‌های اجتماعی خود را واگذار کرده است

این کارشناس اقتصاد با اشاره به موضوع افزایش قیمت بنزین گفت: پس از پایان جنگ تحمیلی، دولت‌ها برای جبران سوءتدبیرها و کسری بودجه خود از دو ابزار افزایش نرخ ارز و قیمت حامل‌های انرژی استفاده کرده‌اند. متاسفانه در این مدت دولت‌ها درس عبرت نگرفتند که خود آنها قربانی اصلی این سیاست‌ها هستند. در همین موضوع بنزین، دستگاه‌های دولتی باید بنزین خود را با نرخ آزاد بزنند که این به معنای افزایش هزینه ‌های خود دولت است. نتیجه این سیاست‌ها آن است که دولت مسئولیت‌های اجتماعی خود را واگذار کرده است. آموزش و پرورش که سالهاست به فلاکت افتاده و آموزش عالی کشور نیز تا دو سال اخیر ۸۷٫۵ درصد آن پولی بود.

وی ادامه داد: علت همین افزایش قیمت بنزین نیز برای جبران کسری بودجه است اما چون با فشار جامعه روبه‌رو شدند گفتند که می‌خواهیم آن را توزیع کنیم که سم است. در دولت قبل که برای ۷۵ میلیون ایرانی یارانه واریز کردند، وزیر اقتصاد دولت یازدهم گفتند که آخر سال ما ماتم می‌گیریم که این منابع را از کجا باید تامین کنیم حالا هم علاوه بر آن ۳۰ هزار میلیارد تومان به آن اضافه شده است و در واقع این چاله‌ها برای دولت بعدی است. اقتصادسیاسی ما بگونه‌ای است که دولت‌ها در دور اول به چاله‌ها و میراث کج دولت گذشته انتقاد می‌کنند و در دور دوم خودشان همان اقدامات را انجام میدهند.

راغفر متذکر شد: در سال گذشته تقریبا 118 میلیون تن شن، ماسه و سنگ آهن به قیمت هر تن زیر 50 دلار  صادر شد در حالیکه در همین 6 ماه نخست سال 98، این میزان به 150 میلیون تن رسیده است. جالب آنکه یارانه حمل و نقل مانند بنزین، لاستیک و استهلاک آن تقریبا 100 هزار میلیارد تومان است. برای اینکه ببینید این چه رقم بزرگی است؛ همین موضوع افزایش قیمت بنزین 33 هزارمیلیارد تومان درآمد خواهد داشت در حالیکه ما سه برابر آن پرداخت می‌کنیم تا منابع کشور را غارت کنند.

این اقتصاددان با انتقاد از سیاست‌های تورم‌زا گفت: افزایش نرخ ارز یا بنزین باعث افزایش هزینه‌های تولید و آن نیز باعث افزایش تورم می‌شود، آن موقع خواهند گفت که فنر فشرده است که از کلمات دردآور است. در حالیکه خود آقایان فنرساز هستند که هزینه‌های آن را نیز مردم باید بپردازند. جالب آنکه این سیاست‌ها در همه دولت‌ها با استدلال‌های نخ نما صورت گرفته مثلا ادعا دارند قاچاق می‌شود، در حالیکه اگر دلار را به ۴ هزار تومان کاهش دهند آن موقع قاچاقی نخواهد بود.

باید در صلاحیت مسئولانی که اقدام به افزایش نرخ بنزین می‌کنند، تردید کرد

وی با اشاره به اقدامات لازم برای مبارزه با فقر در جامعه گفت: باید توجه داشت که تنها خیریه برای این کار کافی نیست و باید ساختارها درست شوند. بنابراین در این راستا باید اقداماتی را انجام داد. نخست آنکه سیاست‌گذاران درک درستی از اهمیت فقر و نابرابری داشته باشند که متاسفانه ندارند. دوم؛ آموزش رسانه‌ها برای عموم مردم. سوم؛ توجه به شرایط خاص کشور است مثلا در شرایطی که در کشور مجاور ما هیجان‌های اعتراضی وجود دارد باید در صلاحیت مسئولانی که اقدام به افزایش نرخ بنزین می‌کنند تردید کرد بنده در این مورد هیچ توضیحی ندارم. چهارمین اقدام نیز تعهد سیاسی به عنوان یکی از رمزهای توسعه است.

نفت در صد سال اخیر جز بدبختی چیز دیگری برای ما نداشته است

راغفر پنجمین اقدام را عدم انفعال دانست و افزود: متاسفانه در تاریخ معاصر کشور شاهد هستیم که روشنفکران ما مرعوب غرب هستند و همواره چشم به آنها دارند بگونه‌ای که همواره در موضع واکنشی بودیم نه تهاجمی. باید توجه داشت که ما نیازی به فروش نفت نداریم و این یک فرصت است بنابراین بنده دعا میکنم تا ترامپ دوباره انتخاب شود تا بلکه تحریم نفتی گشایشی از درون برای ما داشته باشد چون نفت در صد سال اخیر جز بدبختی چیز دیگری برای ما نداشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | رئیس جمهور: قدرت نقد نشود احتمال انحراف دارد

خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل
در نزدیکی و در فاصله‌ی حدود ۴۰ متری از شهرستان شهرکرد، شهری قرار دارد که کوه‌های استان، آن را احاطه کرده‌اند. نام این شهر جونقاه است. در این شهر جاذبه تاریخی وجود دارد که بسیار حائز اهمیت است. قلعه جونقان یکی از بناهای تاریخی استان چهارمحال و بختیاری است که در شهر کوچک جونقان قرار دارد و در بخش ایرانگردی امروز قصد داریم این قلعه را که نقش مهمی در تاریخ سرزمینمان داشته، به شما معرفی کنیم، پس همراهمان باشید.

راهکار‌های فعالان اقتصادی برای رونق تولید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
او گفت: بدخواهان کشور می‌خواهند ما را منزوی کنند، اما کشور ما در عین حالی که قدرت خود را در تولید بالا می‌برد تعامل خود را با دنیا گسترش می‌دهد و تولیدات خود را به بازار‌هایی صادرات می‌کند. زکایی ادامه داد: در بسیاری مواقع تصمیم گیری‌های عجولانه و قوانین اداری سخت و بروکراسی‌ها، شرایط را برای ما پیچیده‌تر کرده و ناخواسته ما را همسو با محدودیت‌ها و تحریم‌ها قرار می‌دهد. سیروس تالاری تولیدکننده تجهیزات صنعت نفت دیگر میهمان برنامه با بیان اینکه در کشورما منابع خدادادی عظیمی از نفت و گاز وجود دارد گفت: دولت با بهره برداری از ان‌ها و تبدیل به فراورده‌های اقتصاد ملی باید بتواند برای مردم رفاه ایجاد کند. او گفت: تبدیل این موارد به منافع اقتصادی نیاز به ابزار‌هایی دارد که نیاز ملی است و این یکی از مهمترین زیست بوم‌ها به شمار می‌آید. او افزود: در همین زمینه ظرفیت عظیمی از منابع انسانی هم به وجود امده که این نیرو نیز در همین کشور متخصص شده‌اند و ظرفیت ملی در صنایع نفت و گاز کشور را تولید می‌کنند. تالاری ادامه داد: ما صاحب هر دو زیست بوم مورد نیاز برای اعتلای کشور هستیم که باید از این مواهب به طور مناسبی بهره گیری کنیم.

الزامی شدن رمز دوم پویا از ابتدای دی ماه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بانک مرکزی: الزامی شدن رمز دوم پویا از ابتدای دی ماهاز اول دی ماه برای کارت به کارت کردن از طریق نرم افزارهای موبایلی، پرداخت آنلاین قبوض، خرید شارژ و پرداخت با تلفن بانک‌ها و خریدهای اینترنتی باید رمز دوم پویا دریافت شود.

فیلم | چگونه رمز دوم کارت بانکی را فعال کنیم؟

همشهریهمشهری1 روز قبل

آمار و ارقام لایحه بودجه سال آینده

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رقم کل بودجه سال آینده حدود ۱۹۸۸ هزار میلیارد تومان برآورد شده است که این عدد شامل ۴۸۴ هزار میلیارد تومان منابع عمومی بودجه و حدود ۱۴۸۳ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی است. برای تامین منابع عمومی بودجه، قرار است از فروش نفت برای سال آینده حدود ۴۸ هزار میلیارد تومان، و از واگذاری دارایی‌های دولت حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان تامین شود. همچنین برای درآمد‌های گمرکی و مالیاتی هم حدود ۲۶۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است و انتشار اوراق هم ۱۲۴ هزار میلیارد تومان را تامین خواهد کرد. افزایش حقوق کارمندان برای سال آینده ۱۵ درصد خواهد بود و سقف معافیت مالیاتی برای حقوق بگیران با افزایش به عدد ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است. سقف وام ازدواج ۳۰ میلیون تومان و عوارض خروج از کشور ۲۶۴ هزار تومان برای سفر اول، از اعداد بودجه سال ۹۹ است. نرخ ارز برای کالا‌های اساسی و دارو هم همان ۴۲۰۰ تومان خواهد بود. از منابع هدفمندی یارانه‌ها ۷۴ هزار میلیارد تومان به صورت نقدی به خانواده‌ها پرداخت می‌شود. بودجه سال آینده در منابع با رشد ۲۴ درصدی بسته شده است و به گفته رئیس جمهور باید منتظر رشد اقتصادی مثبت در سال ۹۹ باشیم.

فیلم| دفاع روحانی از قطع اینترنت جهانی و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات!

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
در جریان اعترضات بنزینی، دسترسی ایرانیان به اینترنت جهانی قطع شده بودرییس جمهور گفت: در زمینه این که بتوانیم شبکه ملی اطلاعات داخلی را آنچنان تقویت کنیم که مردم بتوانند برای نیازمندی‌های خود نیازی به خارج نداشته باشند و اخیرا هم رهبر معظم انقلاب در این زمینه دستوری دادند که در شورای عالی فضای مجاری آن را دنبال می‌کنیم مردم شرایط بهتری را لمس خواهند کرد. به گزارش آفتاب‌نیوز؛ در جریان اعترض مردم به گرانی بنزین، دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی قطع و بعد از یک هفته به مرور اینترنت وصل شد؛ به گونه‌ای که اینترنت استان سیستان و بلوچستان در هفته اخیر وصل شده است.

نظرها

اخبار بیشتر