دوپینگ قیمت خودرو با نرخ ارز / ارزان‌ترین خودروی بازار یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان گران شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تجارت‌نیوز
  4. اقتصادی
دوپینگ قیمت خودرو با نرخ ارز / ارزان‌ترین خودروی بازار یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان گران شد

دوپینگ قیمت خودرو با نرخ ارز / ارزان‌ترین خودروی بازار یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان گران شد

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز |
بازار خودرو در این هفته تحت تاثیر سهمیه‌بندی، افزایش ۳ برابری قیمت بنزین و رشد نرخ ارز قرار داشت و قیمت انواع خودرو با وجود رکود بازار، روندی صعودی به خود گرفت به طوری که ارزان‌ترین خودروی بازار با رشد یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی مواجه شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، بازار خودرو طی هفته جاری تحت تاثیر سهمیه‌بندی و افزایش نرخ بنزین قرار داشت. با افزایش ناگهانی نرخ بنزین که از بامداد جمعه ۲۴ آبان ماه از سوی دولت اعلام شد، بازار ارز در اولین روز کاری روند افزایشی به خود گرفت.

افزایش نرخ بنزین و نوسانی شدن بازار ارز، خریداران و فروشندگان را در بازار خودرو در وضعیت دوگانه‌ای قرار داد. از یک طرف خریداران به‌دلیل افزایش نرخ سوخت و سهمیه‌بندی آن با تصور عمیق‌تر شدن رکود بازار در انتظار کاهش قیمت بودند. این در شرایطی بود که برخلاف تصور مشتریان بازار خودرو متاثر از نرخ ارز بار دیگر روند تصاعدی به خود گرفت.

آنچه مشخص است به دلیل افزایش نرخ ارز و تاثیری که بازار ارز روی خودرو دارد، برخی فروشندگان و دلالان پیش از آنکه افزایش نرخ ارز تثبیت شود، به پیشواز افزایش قیمت‌ها رفتند. به این ترتیب در حالی‌که نرخ ارز در روز دوشنبه تثبیت و از روز سه‌شنبه روند کاهشی به خود گرفت، اما قیمت خودرو همچنان روند افزایشی داشت.

البته بازار خودرو پیش از داستان افزایش نرخ بنزین نیز چندان باثبات نبود. افزایشی شدن قیمت‌ها از روزهای پایانی مهر بار دیگر شرایط بازار اردیبهشت سال جاری را برای فعالان بازار تداعی کرد. در آن مقطع نیز در حالی که بازار به‌صورت سنتی بعد از تعطیلات عید به رکود می‌رفت، شاهد بودیم که قیمت‌ها به ناگاه وارد فاز افزایشی شد.

آنچه مشخص است پیش‌بینی می‌شد که به دلیل اتمام تعطیلات تابستانی و همزمانی آن با ماه‌های محرم و صفر بازار به‌طور سنتی با کاهش قیمت روبه‌رو شود؛ حال آنکه به‌رغم رکود و نبود مشتری، خودروهای پرتیراژ روند صعودی پیدا کردند.

در همین حال فعالان بازار تاکید داشتند که افزایش قیمت‌ها در بازار به دلیل اخلال در روند فاکتور کردن خودروها روی داده است آدرس زمانی که آنها در این ارتباط می‌دادند مربوط به هفته آخر مهر تا هفته ابتدایی آبان بود. با این حال دو خودروساز بزرگ کشور نسبت به این اظهارنظر‌ها واکنش نشان دادند و در بیانیه‌ای که ایران خودرو، سایپا و انجمن خودروسازان منتشر کردند هرگونه کاهش عرضه و مدیریت بازار توسط خودروسازان تکذیب شد.

با در نظر گرفتن شرایط دو ماه گذشته بازار، حالا دوپینگ قیمتی محصولات با توجه به تلاطمات بازار ارز، قیمت‌ها را بیش از پیش در مسیر افزایشی قرار داده است.

البته برخی دست‌اندر‌کاران بازار با توجه به قطع شدن اینترنت و عدم دسترسی فروشندگان و خریداران به سایت‌هایی که در زمینه داد و ستد خودرو فعال هستند، معتقدند همین مساله روی قیمت‌ها تاثیر منفی گذاشته و فروشندگان از ترس اینکه خودروی خود را با ضرر بفروشند، بعضا قیمت‌هایی را مطرح می‌کنند که چندان منطبق بر واقعیت‌های بازار نیست.

دست‌اندرکاران بازار ابراز امیدواری می‌کنند چنانچه در روزهای آینده شاهد وصل شدن اینترنت، تداوم کاهشی شدن نرخ ارز و بازگشت بازار به شرایط معمول پیش از افزایش قیمت بنزین باشیم، می‌توان امیدوار بود قیمت‌ها در مسیر کاهشی قرار بگیرند. حال به سراغ بازار خودرو برویم و قیمت محصولات موجود در بازار را بررسی کنیم.

قیمت‌ها حباب دارد

همان طور که اشاره شد بازار ارز به سرعت به افزایش نرخ بنزین و سهمیه‌بندی آن واکنش نشان داد و در مسیر افزایشی قرار گرفت. بازار خودرو نیز متاثر از نرخ ارز، متلاطم شد و قیمت‌ها ساز افزایشی کوک کردند. اما قیمت محصولات داخلی طی هفته جاری از این قرار است.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

فعالان بازار خودرو عنوان کردند که پراید ۱۳۱ به‌عنوان ارزان‌ترین خودروی حاضر در بازار طی هفته جاری افزایش قیمت یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی را به خود دید. فروشندگان هفته گذشته این خودرو را با قیمت ۴۸ میلیون تومان در اختیار خریداران قرار می‌دادند. حال آنکه هم اکنون این خودرو ۴۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

دیگر محصول پرتیراژ موجود در بازار نیز از خانواده پراید است. پراید ۱۱۱ هم اکنون با قیمت ۵۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان موجود است. این خودرو هفته گذشته ۵۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت خورده بود. بنابراین شاهد هستیم که قیمت پراید هاچ‌بک طی هفته جاری رشد یک میلیون تومان را تجربه کرده است.

تیبا و ساینا دو محصول دیگر خودروسازی سایپا نیز که به‌عنوان جایگزین‌های خانواده پراید مطرح هستند، طی هفته جاری افزایش قیمت را تجربه کردند. تیبا هفته گذشته ۵۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت داشت. این خودرو طی هفته جاری در مسیر پراید ۱۱۱ حرکت کرد و با افزایش یک میلیون تومانی از سوی فروشندگان با قیمت ۵۶ میلیون و ۵۰۰ هزارتومان در دسترس متقاضیان قرار دارد. ساینا نیز همان طور که اشاره شد در هفته جاری افزایش قیمت داشت. این خودرو با قیمت ۶۲ میلیون تومان دربازه زمانی ذکر شده، داد و ستد شد.

سری هم به بازار خودروهای پرتیراژ ایران خودرو بزنیم. پژو ۴۰۵ SLX هفته گذشته ۹۰ میلیون تومان قیمت داشت. این هفته قیمت این خودرو ۵۰۰ هزار تومان رشد کرد. در حال حاضر فروشندگان در ازای دریافت ۹۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان این خودرو را در اختیار خریداران قرار می‌دهند.

پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و ۵ نیز به ترتیب ۸۸ و ۱۰۲ میلیون تومان قیمت خوردند. این قیمت‌ها گویای رشد ۲ میلیون تومانی این خودروها به نسبت هفته گذشته است. قیمت ۲۰۶ صندوقدار نیز در هفته جاری سه رقمی شد. این خودرو با قیمت ۱۰۱ میلیون تومان در دسترس متقاضیان قرار دارد.

پژو ۲۰۷ اتومات دیگر محصول خانواده پژو نیز طی هفته جاری با قیمت ۱۷۳ میلیون تومان داد و ستد شد. حال به سراغ بازار سمند برویم. سمند ۷EFبا قیمت ۹۳ میلیون تومان در بازار موجود است.

فروشندگان رانا و دنا نیز این دو محصول را به ترتیب با قیمت‌های ۸۳ میلیون و ۵۰۰ هزار و ۱۱۴ میلیون تومان عرضه کرده‌اند. نمودار قیمتی دنا رشد ۳ میلیون تومانی را طی یک هفته نشان می‌دهد.

حال به سراغ بازار خودروهای مونتاژی دو خودروساز بزرگ کشور برویم. دو محصول مونتاژی سایپا یعنی ساندرو استپ وی و چانگان به ترتیب با قیمت ۱۹۰ و ۱۹۱ میلیون تومان به فروش می‌رسند. دانگ فنگ و پژو ۲۰۰۸ محصولات مونتاژی ایران خودرو نیز در هفته جاری روند تصاعدی در قیمت داشتند به‌طوری‌که فروشندگان برای دانگ فنگ قیمت ۱۴۸میلیون تومان را در نظر گرفتند که این قیمت حکایت از رشد ۳ میلیون تومانی این خودرو دارد.

پژو ۲۰۰۸ نیز با رشد یک میلیون تومانی با قیمت ۳۳۰ میلیون تومان داد و ستد می‌شود.

منبع: دنیای اقتصاد

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا19 ساعت قبل
یک عضو اتاق بازرگانی ایران معتقد است در شرایطی که اقتصاد ایران توانسته پس از شوک‌ ماه‌های نخست تحریم‌ها، به ثباتی نسبی برسد، حرکت به سمت اهداف کلان همچون بهبود کیفیت تولیدات داخلی اهمیت فراوانی دارد؛ بنابراین افزایش کیفیت تولیدات داخلی در این شرایط از نان شب هم واجبتر است! مهدی پورقاضی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: تحریم‌ها دو اثر مستقیم بر اقتصاد ایران گذاشت. به گفته این فعال اقتصادی، نشانه‌های مثبتی که از بهبود نسبی تولید در ماه‌های گذشته خبر می‌دهد نیز از دل همین تجربه بیرون آمده و تولیدات داخلی توانسته‌اند بخشی از بازار را از آن خود کرده و در این مسیر حرکت خود را ادامه دهند. به گزارش ایسنا، دولت اعلام کرده در شرایط تحریم با تمام توان خود از فعالیت‌های تولیدی کشور دفاع خواهد کرد تا در کنار تامین نیازهای داخلی، بازار صادرات غیرنفتی کشور گسترش یابد. جدیدترین آمارها نشان می‌دهد که صادرات غیرنفتی ایران در هفت ماهه ابتدایی امسال از نظر وزنی رشدی ۱۷ درصدی داشته است.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز22 ساعت قبل
رئیس کل سابق بانک مرکزی در نوشتاری با تاکید بر اینکه الزاما پایین بودن نرخ ارز، مطلوب نیست، مداخله بانک مرکزی در بازار ارز از سال ۱۳۸۲ را تایید کرد. این که سطح مطلوب و بهینه نرخ ارز برای یک اقتصاد چه چیزی است، نیازمند بررسی دقیق تحولات درونی و بیرونی اقتصاد در نتیجه تغییرات نرخ ارز است. نرخ ارز تعادلی برابر است با حاصل ضرب نرخ ارز در نسبت قیمت‌های خارجی و داخلی. چنانچه ملاک تحولات نرخ ارز از ابتدای سال ۱۳۸۱، مبتنی بر شکاف تورم ماهانه داخل و متوسط کشورهای شریک تجاری قرار می‌گرفت، نرخ ارز می‌بایست در همسایگی مسیر نرخ ارز تعادلی مشخص شده در نمودار ۱ حرکت می‌کرد. ۲) بانک مرکزی مجبور می‌شود نسبت به افزایش سهم مداخله برای تنظیم بازار و جلوگیری از افزایش نرخ ارز اقدام کند.

افزایش قیمت CNG شایعه است +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین17 ساعت قبل

رونمایی از مدیر عامل کارتن خواب

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده اخلال ارزی متهمان شرکت طرح و نقشه پناهی در دادگاه ویژه جرایم اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. در این جلسه از مدیر عامل اجاره‌ای که قبلا کارتن خواب بوده است رونمایی شد. این فرد مدیر عامل شرکتی سوری بوده است که تاسیس کنندگان آن ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار ارز دولتی را برای واردات گرفتند و در بازار آزاد فروختند. وی امروز به عنوان مطلع به دادگاه آمد تا از پشت پرده تاسیس شرکت‌های سوری بگوید. متهم علی زرنانی با سوء استفاده از یک معتاد و کارت ملی وی، ارز دولتی گرفته است. در این جلسه دادگاه، متهم عظیم علی اشرفی به جایگاه دفاع آمد، ​متهمی که برای فرار از قانون اموالش را به نام دیگران ثبت کرده است. این پرونده ۵ متهم داردکه با اخذ آخرین دفاعیات متهمان و وکلای آنها، ​حکم قاضی در مهلت قانونی صادر می‌شود.

ایجاد خط هوایی ایران و قرقیزستان؛ به​زودی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وزیر حمل و نقل و راه جمهوری قرقیزستانبررسی طرح ایجاد خط راه آهن چین - قرقیزستان و ازبکستانبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، امروز تفاهمنامه دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قرقیزستان با حضور محمد اسلامی و جانان بیش اوف وزیر حمل و نقل و راه جمهوری قرقیزستان امضا شد. در مراسم اختتامیه این کمیسیون، محمد اسلامی گفت: این تفاهم نامه در حوزه‌های انرژی، حمل و نقل و ارتباطات، گمرک، بازرگانی و سرمایه گذاری، صنعتی، معدن، کشاورزی، علوم جوی، نقشه برداری و خدمات فنی و‌ مهندسی، گردشگری و مسائل مربوط به بیمه و بانک امضا شد. وی افزود: در بخش حمل و‌ نقل مهمترین اقدام، ایجاد خط هوایی بین دو کشور است و در صورت افزایش متقاضی پرواز‌ها افزایش می‌یابد. آقای اسلامی بیان کرد: در زمینه گردشگری، گردشگری سلامت، فرهنگ، هنر و آموزش همکاری‌های دانشگاهی تفاهم صورت گرفت. وی با اشاره به اینکه در حوزه نفت‏، گاز و پتروشیمی نیز تفاهم همکاری صورت گرفت، گفت: تامین قیر قرقیزستان و اعلام آمادگی قرقیزستان برای تامین گوشت قرمز از جمله توافقاتی بود که صورت گرفت. در ادامه جانان بیش اوف وزیر حمل و نقل و راه جمهوری قرقیزستان گفت: استفاده از ظرفیت ترانزیت ایران برای کشور قرقیزستان بسیار حائز اهمیت است در این رابطه جلساتی خصوصی با آقای اسلامی داشتیم در حال حاضر در حال بررسی طرح ایجاد خط راه آهن چین -قرقیزستان و ازبکستان هستیم که برای ایران هم فرصت خوبی است تا کالا‌های خود را به آسیای مرکزی صادر کند. وی افزود: ایجاد خطوط هوایی زمینه خوبی برای توسعه گردشگری خواهد داشت. وزیر حمل و نقل و راه جمهوری قرقیزستان گفت: برای کشور ما افزایش همکاری و توسعه روابط با ایران بسیار اهمیت دارد. وی افزود: در زمینه آموزش، بیمه‏، مناطق آزاد تجاری، استاندارد، علوم و فرهنگ تفاهم کردیم. آقای جانان بیش اوف تصریح کرد: در حوزه روابط اقتصادی بین دو کشور همکاری در حوزه کشاورزی از اولویت‌های ما است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین17 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، خبرگزاری آسوشیتدپرس مدعی توقیف یک محموله از قطعات موشکی ایران در دریای عرب شد. آسوشیتدپرس ادعا کرد: یک کشتی جنگی متعلق به ناوگان دریایی ایالات متحده محموله‌ای از قطعات موشکی با دقت بالا را که از ایران توسط یک کشتی کوچک به سمت یمن ارسال شده بود، توقیف کرد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

ویروس جدید آنفالونزا تاکنون جان چه تعدادی از ایرانی‌ها را گرفته است؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - چهارشنبه ۱۳ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

اظهارات امروز روحانی و نامه رییس اتحادیه کانون وکلا به او + فیلم

خبری1 روز قبل

پنجمین روز ثبت‌نام انتخابات مجلس یازدهم - مشهد

ایسنا1 ساعت قبل

دخیا: رشفورد تمام کننده خیلی خوبی است؛ اگر مثل بازی با تاتنهام کار کنیم، می‌توانیم منچسترسیتی را شکست بدهیم

طرفداری1 ساعت قبل

پیش بازی اینتر-آ اس رم؛ زورآزمایی کونته و فونسکا با لشکری از مصدومان (به همراه نظرسنجی)

طرفداری1 ساعت قبل

ویدیو؛ گل روز باشگاه یوونتوس - الساندرو دل پیرو به لاتزیو (۱۹۹۴)

طرفداری1 ساعت قبل

راهبرد فرهنگی سند دانشگاه آزاد ارتقای فرهنگ قرآن و عترت بین دانشگاهیان است

ایسنا1 ساعت قبل

اعضای هیئت اجرایی انتخابات در قم معرفی شدند

مهر1 ساعت قبل

قلعه‌نویی: بیشترین ضربه را ما از داوری‌ها خورده‌ایم/ از جیب خودم و دوستانم برای نساجی خرج کردم

ایسنا1 ساعت قبل