بازگشت مرحله‌ای اینترنت بین‌المللی؛ خسارت اقتصادی قطعی سراسری اینترنت چقدر بود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تکراتو
  4. بین‌المللی
بازگشت مرحله‌ای اینترنت بین‌المللی؛ خسارت اقتصادی قطعی سراسری اینترنت چقدر بود؟

بازگشت مرحله‌ای اینترنت بین‌المللی؛ خسارت اقتصادی قطعی سراسری اینترنت چقدر بود؟

تکراتوخبرگزاری تکراتو |

بازگشت اینترنت بین‌المللی از روز گذشته آغاز شده و مطابق گزارش‌ها به صورت «مرحله‌ای» خواهد بود. قطعی اینترنت از اوایل هفته‌ی آخر ماه آبان و به دستور شورای امنیت کشور بود.

مطابق گزارش‌ها و بررسی‌های تکراتو اتصال مجدد اینترنت بین‌المللی از روز گذشته (پنج‌شنبه ۳۰ آبان‌ماه) به صورت محدود در برخی از استان‌ها نظیر هرمزگان آغاز شد. در ادامه بررسی‌ها نشان داد هفت دانشگاه در تهران یعنی دانشگاه‌های تهران، امیرکبیر، شریف، شهید بهشتی، علامه طباطبایی، علم و صنعت و خواجه نصیر آنلاین شدند.دسترسی مرحله‌ای به اینترنت جهانی چگونه است؟

قطعی سراسری اینترنت در پی بروز برخی ناآرامی‌ها در کشور بود. این قطعی اینترنت جهانی برای صاحبان کسب و کارهای آنلاین خبر خوبی نبود. همچنین بسیاری از اساتید و دانشگاهیان نیز با مشکلات عمده‌ای مواجه شدند. کاربری در توئیتر به نام Azad Bahrami که هم‌بنیان‌گذار کسب و کاری به نام «نوین‌هاب» است، نسبت به این آسیب وارده گله‌مند بود و نوشت:

چه کسی ضربه‌‌ای که به کسبوکار من و‌ دوستان من وارد شده رو ‌جبران میکنه؟ چرا باید از همه کسبو کارهای آنلاین فقط ۴ کسبوکار رو ‌ببینیم و ‌بگیم در دسترس هستند! آیا فرد توانیابی که از شبکه‌های اجتماعی کسب درآمد داشت رو میبینیم؟ #internet۴iran

مطابق دستور شورای امنیت کشور، رفع محدودیت دسترسی کاربران به شبکه بین المللی اینترنت به صورت مرحله‌ای خواهد بود و در دانشگاه‌ها، کسب و کارها و استان‌های آرام کشور این اتفاق رخ خواهد داد. پس از شروع ناآرامی‌ها در کشور دسترسی به اینترنت جهانی در سراسر ایران و برای همه کاربران قطع شد. اکنون آغاز رفع این محدودیت احتمالا به این معناست که به زودی شبکه ملی اطلاعات کشور به طور کامل به اینترنت بین‌المللی متصل خواهد شد.

بازگشت مرحله‌ای اینترنت بین‌المللی؛ خسارت اقتصادی قطعی سراسری اینترنت چقدر بود؟ - 6

مطابق گزارش ماهنامه پیوست، آزاد شدن دسترسی این نهادها به اینترنت بین‌المللی آزمایشی است و «در صورت اطمینان از عدم بروزفضای ناامنی در شهرهای مختلف کشور برای شهروندان تمامی کاربران خواهند توانست طی هفته آینده به اینترنت بین اللملی دسترسی داشته باشند.»خسارت اقتصادی قطعی سراسری اینترنت بین‌المللی چقدر بود؟

از یکشنبه ۲۵ آبان کاربران در سراسر ایران قطعی اینترنت جهانی را تجربه کردند؛ دسترسی آنها تنها به شبکه اینترانت یعنی خدمات ارائه شده بر روی شبکه ملی اطلاعات (سایت‌های داخلی) بود. دسترسی به ابزارها مختلف گوگل و پیام‌رسان‌های مختلف نظیر واتس‌اپ و اینستاگرام نیز غیرممکن بود. شنیده‌ها حاکی از خسارات گسترده اقتصادی به بخش‌های مختلف کشور در نتیجه این قطعی اینترنت بوده است.

بیشتر بخوانید: تاثیر سهمیه بندی بنزین بر قیمت اسنپ و تپسی ؛ کرایه های اسنپ و تپسی گران نمی شود

مرحله‌ای بودن آغاز رفع محدودیت دسترسی به اینترنت بین‌المللی موضوعی است که در ابتدا علی ربیعی، ‌سخنگوی دولت آن را اعلام کرد. مسئولان کشور «سوء استفاده عده‌ای از اینترنت برای ایجاد ناامنی» را دلیل قطع کردن اینترنت اعلام کردند.

گفته شد که قطعی اینترنت به ویژه برای کسب و کارهای آنلاین خسارات به بار آورده است؛ با این حال آمار دقیقی از ضررهای وارده در دسترس نیست. وب‌سایت نت‌بلاکز تخمین زده است که در نتیجه قطعی ۵ روزه اینترنت در ایران خسارتی بالغ بر ۳ هزار و ۶۷۰ میلیارد تومان به اقتصاد وارد آمده است؛ یعنی روزانه به طور متوسط ۴۰۰ میلیارد تومان ضرر اقتصادی. این وبسایت نوشته سطح دسترسی به اینترنت در این چند روز به ۵ درصد رسیده بوده است.

بیشتر بخوانید: سهمیه بندی بنزین از امروز جمعه 24 آبان ؛ جدیدترین قیمت بنزین در سال 98معرفی و مقایسه و بررسی موتورهای جستجوی ایرانی در دوران قطع اینترنت

منبع: ‌peivast

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
سردار مرتضی قربانی گفته بود «به فرمان رهبری، دستمان روی ماشه است» وزیر اطلاع رسانی لبنان به اظهارات مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران ایران واکنش نشان داد. مشاور فرمانده سپاه اخیرا گفته بود: رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود. براساس عرب نیوز، جمال الجراح، وزیر اطلاع رسانی لبنان در واکنش به اظهارات مرتضی قربانی، مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران ایران گفت: این سخنان غیرقابل قبول است. ایران می‌تواند به هر شیوه‌ای که مایل است از خود دفاع کند اما لبنان نه میدانی باز برای استفاده دیگر کشورها است و نه صندوق پستی سپاه پاسداران ایران است. رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود، از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، طبق نتایج جدیدترین نظرسنجی اگرچه حزب جانسون همچنان پیروز انتخابات خواهد بود اما آرای کمتری بدست می‌آورد. این نظرسنجی که توسط موسسه «یوگاو» انجام شده است، نشان می‌دهد برخلاف پیش‌بینی‌های قبلی، حزب حاکم محافظه‌کار به رهبری «بوریس جانسون» باوجود پیروزی در انتخابات موفق به کسب اکثریت قدرتمند نخواهد شد. بر همین اساس حزب کارگر به رهبری «جرمی کوربین» نیز با وجود آنکه پیروزانتخابات نخواهد بود اما اقلیت قوی‌تری را تشکیل خواهد داد. دوهفته پیش یوگاو پیش‌بینی کرده بود حزب محافظه کار موفق به تصاحب ۳۵۹ کرسی از مجموع ۶۵۰ کرسی مجلس می‌شود که اکثریت قابل قبولی بود ولی طبق پیش‌بینی جدید حزب محافظه‌کار۳۳۹ کرسی نماینگی کسب خواهد کرد که اکثریتی شکننده خواهد بود. پس از اعلام این خبر «لیره استرلینگ» واحد پول انگلیس که در ۷ ماه‌ اخیر روند رو به رشدی در برابر دلار آمریکا داشته با کاهش روبرو شده است.
افکارنیوزافکارنیوز3 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشسید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اظهارات «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان پارلمان این کشور ضمن محکومیت آن افزود: اینگونه اظهارات غیرمسئولانه و مداخله جویانه نمی‌تواند کوتاهی برخی کشورهای اروپایی در پایبندی به تعهداتشان ذیل برجام و نیز واکنش منفعلانه نسبت به رویکرد تروریسم اقتصادی آمریکا و مسئولیت ناشی از آن را تحت الشعاع قرار دهد. اخبار سیاسی - موسوی تصریح کرد: افکار عمومی جهان هنوز تسلیح کننده دیکتاتور سابق عراق به سلاح‌های شیمیایی که بر سر همین شهروندان ایرانی و همسایگان عراقی شان در خلال جنگ تحمیلی می‌بارید را از یاد نبرده‌اند و همچنین سرکوب معترضان از سوی پلیس آلمان در جریان برخورد با اعتراض کنندگان نشست سران گروه ۲۰ در تیر ۹۶ در هامبورگ و یا گسیل سلاح به منطقه غرب آسیا از سوی برخی کشورهای اروپایی که تنها نتیجه آن ارتکاب جنایات جنگی و بروز موج ویرانی و کشتار مردم خصوصا زنان و کودکان بی دفاع ازجمله در یمن بود را به خاطر دارند. سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه افزود: از برلین انتظار می‌رود به جای اتخاذ مواضع غیرحرفه‌ای و مغرضانه، رعایت مبانی اولیه حقوق بشری را با چشمانی باز، فراگیر و مبتنی بر رویکرد بی‌طرفانه در دستور کار قرار دهد. موسوی در پایان با تاکید بر اهتمام دولت جمهوری اسلامی ایران برای شنیدن نظرات و دیدگاه‌های مختلف مردم خود، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در ناآرامی‌ها و آشوب‌های اخیر در کشور، قطعا صف دشمنان و عاملان کشتار مردم بیگناه و حامیان خارجی آنها را از دیدگاه‌های معترض جدا دانسته و با توجه به نتایج بررسی‌ها و تحقیقات، تصمیمات لازم را در راستای احترام به حقوق مردم ایران و نیز تامین امنیت پایدار اتخاذ خواهد کرد. هایکو ماس اظهاراتی مداخله جویانه را درباره اعتراضات اخیر در ایران مطرح کرده است.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشملی‌پوشان ساحلی ایران متشکل از دو تیم رحمان رئوفی- حامد میرزاعلی و بهمن سالمی- آرش وکیلی از تاریخ ۲۵ تا ۲۷ آذرماه در مرحله مقدماتی مسابقات انتخابی المپیک در منطقه مرکزی آسیا که در شهر ویزاگ هندوستان برگزار خواهد شد، حضور خواهند داشت. اخبار ورزشی - رضا نایینی سرمربی تیم ملی ساحلی ایران در این رقابت‌های مقدماتی است که میان تیم‌های منطقه مرکزی آسیا برگزار می‌شود و ساحلی‌بازان ملی‌پوش، برای راه‌یابی به مرحله بعدی مسابقات انتخابی، برابر نمایندگان قزاقستان و ترکمنستان به میدان خواهند رفت. تیم دوم مسابقات منطقه مرکزی نیز از تاریخ ۱ تا ۳ تیر ماه سال ۹۹ با دیگر تیم‌های بازنده از سایر مناطق آسیا به رقابت می‌پردازد و فرصت دوباره برای صعود به مرحله نهایی مسابقات انتخابی المپیک را خواهد داشت. گفتنی است پیش از این تیم‌های عمان، چین و اندونزی، با شرکت در دور مقدماتی انتخابی المپیک در مناطق مختلف آسیا، صعود خود را به مرحله نهایی این مسابقات قطعی کرده‌اند. اردوی آماده‌سازی تیم‌‌های ملی والیبال ساحلی ایران برای شرکت در مرحله مقدماتی رقابت‌های انتخابی المپیک، از اول آذر ماه و با حضور شش بازیکن در جزیره کیش آغاز شده بود و امروز (چهرشنبه ۲۰ آذر) پایان یافت.
الفالف23 ساعت قبل
به گزارش الف فریدمن می‌نویسد: "استیضاح یک رئیس جمهور – بعد از اعلام جنگ – مهم‌ترین کاری است که کنگره ما می‌تواند انجام دهد. به نوشته فریدمن، به منظور حفظ قانون اساسی و حکومت قانون، گاهی اوقات برکناری رئیس جمهور ضروری است. ما رئیس جمهوری را دوست داریم که به رقبایش توهین و ظاهر آنها را مسخره نمی‌کند. ما رئیس جمهوری می‌خواهیم که سخنان رئیس جمهور روسیه را به سرویس اطلاعاتی خود ترجیح نمی‌دهد. رئیس جمهوری که اسیر تئوری‌های توطئه نباشد، تا هر کسی را در اطراف خود تعقیب کند؛ رئیس جمهوری که به خدمت گزاران عمومی و غیرحزبی بها میدهد؛ ما رئیس جمهوری را دوست داریم که بخواهد رئیس جمهور تمام کشور باشد، نه فقط رئیس حامیان خود.

نظرها

اخبار بیشتر