برهم زدن امنیت جامعه حکم جنگ با خدا را دارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

برهم زدن امنیت جامعه حکم جنگ با خدا را دارد

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ اسلام گفت: اغتشاشگران و برهم زنندگان امنیت جامعه بر اساس آیات قرآن محارب هستند و جنگ با خدا انجام داده اند.
برهم زدن امنیت جامعه حکم جنگ با خدا را دارد - 0

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ محمدحسین رجبی دوانی در گفتگوی ویژه اخبار قرآنی با موضوع «حقوق متقابل مردم و حکومت اسلامی از منظر قرآن و سیره ائمه اطهار و اهمیت بصیرت مردم و مسئولان جامعه اسلامی برای برون رفت از مشکلات» گفت: در جامعه اسلامی وقتی ولایت حاکم باشد ولایت وظیفه رشد و سعادت و به تعالی رساندن فرد و جامعه را دارد و باید حقوق آن‌ها را به آن‌ها برساند، عدل را که محور همه قضایاست در همه عرصه‌ها پیاده کند و باعث وحدت جامعه باشد و آن‌ها را به خیر و صلاح رهنمون شود.

وی افزود: از طرف دیگر مردم در جامعه اسلامی باید تابع ولایت باشند، دستورات او را اطاعت کنند و اگر بنا بر نیازی حاکمیت اسلامی احساس می‌کند برای پیشبرد کشور و رسیدگی بیشتر به خود آن‌ها از آن‌ها مالیات‌هایی دریافت کند، اماده باشند حتی به جز حقوق رسمی که در قالب خمس و زکات است آن را پرداخت کنند.

رجبی دوانی گفت: این یک رفتار و تعامل دوسویه است، مردم با همراهی و اطاعت و حکومت با اجرای عدل و حق و حقوق آن‌ها و رهنمون شدن آن‌ها به سوی خیر و سعادت حرکت می‌کند.

این پژوهشگر تاریخ اسلام در ادامه با بیان چند نمونه از حوادثی که در زمان حکومت پیامبر (ص) و حضرت علی (ع) از نافرمانی عده‌ای که به ناامنی جامعه منتهی شد، افزود: در دولتی که پیغمبر (ص) تشکیل دادند به قدری برای امنیت جامعه و مردم اهمیت قائل بودند که در حومه مدینه نیز برای یک دزدی به شدت واکنش نشان دادند و خود وارد میدان شدند.

وی گفت: بنا بر آیات و احادیث کسی که امنیت جامعه اسلامی را بهم بزند محاربه و جنگ با خداست و حکم اعدام، تبعید و هر مجازاتی، بنا بر جنایت آن‌ها در نظر می‌گرفتند.

این استاد دانشگاه با اشاره به حوادث اخیر کشور افزود: اعتراض به جای برخی مردم ما، با سوء استفاده گروهی خیانتکار، اراذل و عوامل بیگانه که مسلحانه در داخل کشور رخنه کرده بودند به اغتشاشات برخی افراد اراذل و بیگانه کشید که این جنایت را پدید آوردند که تبعات بدی برای کشور دارد.

رجبی دوانی با بیان اینکه بهترین مردم را خداوند در کشور ما قرار داده است، گفت: این مردم همه سختی‌ها و شدایدی که در این چهل سال دشمن به ما وارد کرد تحمل کردند و پا به پای مسئولان و نظام پیش آمدند تا دشمن را ناکام کنند و موفق هم بودند.

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان | اخبار حوادث روز ایران و جهان

وی افزود: حضرت امام (ره) در وصیت نامه خود می‌فرمایند مردم ایران از مردم عصر اسلام برترند و رهبر معظم انقلاب نیز همیشه قدردان این مردم پاک بوده و هستند، مردمی بسیار خوب و نجیب و وفادار داریم، اما اینکه از آن‌ها انتظار داشته باشیم سختی‌ها را تحمل کنند و بی عدالتی ببینند، حقوق نجومی و مفاسد اقتصادی در نزدیکان مسئولان و آقا زاده‌هایی را که سوء استفاده‌ها می‌کنند، ببینند، توهین به مردم و وفاداری و حضور آن‌هاست.

این استاد دانشگاه گفت: البته نفس گران کردن بنزین از نظر کارشناسی درست بوده است خود مردم هم واقفند، اما روش، روش صحیحی نبود، مردم معترض می‌شوند؛ این‌ها آمدند اعتراضی کنند که عوامل دشمن اغتشاشات را ایجادکردند.

این استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ افزود: اگر کسی امنیت جامعه را بهم بزند جنگ با خدا کرده است، در اغتشاشات اخیر جنایتکارانی وارد شدند که امنیت جامعه را بهم زدند، اعتراض حق مردم بود، اما عده‌ای که با سلاح سرد و گرم تهدید کردند و آتش سوزی ایجاد کردند، این‌ها مصداق محاربه با خدا و پیامبر (ص) است و اشراری هستند که در قرآن مجازات سنگینی برای این‌ها در نظر گرفته است که مسئولان قضایی امید است همچون حکم قرآن با آن‌ها برخورد کنند.

وی گفت: اگر کسی از همین فتنه گران متوجه خطای خود شده و توبه کند از رافت اسلامی برخوردار می‌شود، فقها می‌گویند محاربه یعنی برهم زنندگان امنیت جامعه، خطایش بیشتر از کسی است که قتل نفس کرده یعنی در محاربه بعد از توبه باید بنا بر خطای خود آن را جبران کند، توبه یعنی حق خدا بخشیده می‌شود، اما ضرر او به جامعه و مردم باید جبران شود.

رجبی دوانی با بیان اینکه هر حکومتی برای امنیت خود و جامعه خود حساس است، افزود: مثلا در فرانسه که به ما ایراد گرفتند که وزارت امور خارجه ما باید به آن‌ها تو دهنی بزند، یا در آمریکا که ۸۰ نفر را زنده زنده سوزاندند برای امنیت کشور خود شدید‌ترین برخورد‌ها را داشته‌اند.

وی در پاسخ به اینکه هم اکنون باید با محاربان چه کرد، گفت: فرقی ندارد حکومت اسلامی در هر زمان و مکانی همان حکم محارب را باید با برهم زننده امنیت جامعه داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(تصویر و ویدئو) اعدامی که عراق را تکان داد

فراروفرارو2 روز قبل
هشدار: این ویدئو حاوی تصاویر خشن استجزییات ماجراسخنگوی نیروهای مسلح عراق جزئیات جدیدی درباره حادثه امروز میدان الوثبه بغداد منتشر و اعلام کرد که نیروهای امنیتی تاکنون در این قضیه دخالتی نکرده‌اند. واکنش نخست وزیر عراقعادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق با صدور بیانیه‌ای نسبت به حادثه قتل و به دار آویخته شدن نوجوانی در میدان الوثبه بغداد واکنش نشان داد. به نقل از خبرگزاری بغداد الیوم، تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه تاکید کردند که آن حوادث در راستای تحریف وجهه تظاهرات بوده است. تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه عنوان کرده‌اند: ما تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز برای اصلاح اوضاع دست به تظاهرات زده‌ایم. آنچه در میدان الوثبه رخ داد از نظر تظاهرات کنندگان، بشریت و همه ادیان محکوم است.

قتل وحشیانه نوجوان عراقی

تابناکتابناک2 روز قبل
گروهی از معترضان عراقی یک نوجوان شانزده سال به نام هیثم علی اسماعیل را که شایعه شده بود عامل قتل چهار تن از معترضان عراقی بوده را به شکل وحشیانه و بدون حتی اجازه دفاع از خود کشتند. تصاویر منتشر شده از این عمل سبعانه نشان می‌دهد این نوجوان ابتدا به شدت مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد، سپس زیر دست و پا به کشت هدف قرار می‌گیرد، سپس به میدان الخلانی بغداد منتقل می‌شود و در آنجا گلویش توسط چند تن از حاضران بریده می‌شود و در آخر جسدش از تیر چراغ راهنمایی و رانندگی آویزان می‌شود. این تصاویر وحشتناک جنایت را از ابتدا تا انتها با این توضیحات می‌بینید که مناسب افراد کمتر از ۱۸ سال و بیماران قلبی نیست و تماشایش به گروه‌های حساس توصیه نمی‌شود.

(ویدئو) خشم کودک پس از تصادف

فراروفرارو2 روز قبل
کودک چینی پس از برخورد یک خودرو با او و مادرش خشمگین شد. به گزارش فرارو، در چهار راهی در شهر چونگ‌کینگ در غرب چین یک کودک با مادرش در حال عبور از روی خط عابر پیاده بود که ناگهان یک خودرو با آنها برخورد کرد. بلافاصله کودک از جای خود بلند می‌شود و در حالی که فریاد همراه با گریه سر می‌دهد ابتدا نگاهی به مادر کرده و با لگد به سپر خودرو می‌کوبد. راننده نیز بلافاصله از خودرو خارج شده و مادر مصدوم را به بیمارستان منتقل می‌کند. به گفته پلیس راننده در این حادثه مقصر بوده است.

حادثه عجیب برخورد لاستیک به یک عابر پس از چپ کردن خودرو + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، راننده یک خودرو در کویت به دلیل شکستن کمک فنرش، خودرویش چپ کرد. شکستن کمک فنر باعث جدا شدن لاستیک از خودرو و برخورد آن به یک عابرپیاده شد. بیشتر بخوانید: انفجار لاستیک کامیون حین تعویض + فیلمانتهای پیام/

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

نظرها

اخبار بیشتر