درددل تولیدکننده ایرانی: یک سرمایه‌گذار ترک با ماهی در قفس ۴۹۰میلیون دلار صادرات کرده، چرا ما نتوانیم؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
درددل تولیدکننده ایرانی: یک سرمایه‌گذار ترک با ماهی در قفس ۴۹۰میلیون دلار صادرات کرده، چرا ما نتوانیم؟

درددل تولیدکننده ایرانی: یک سرمایه‌گذار ترک با ماهی در قفس ۴۹۰میلیون دلار صادرات کرده، چرا ما نتوانیم؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
مدیرعامل شرکت طرح توسعه نیکسا گفت: ظرفیت پرورش ماهی در دریا به روش قفس در سواحل دریای خزر، خلیج‌فارس و دریای عمان با آخرین مطالعات تکمیلی‌ای که انجام شده، سالیانه چهار میلیون و هشتصد هزار تن هست.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی شب سه‌شنبه ۱۳۹۸/۰۸/۲۸ در دیدار ۲۵۰۰ نفر از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی با اشاره به اهمیت ثروت ملی و گسترش رفاه عمومی در نظام اسلامی و ضرورت امید نبستن به خارج از کشور، تأکید کردند: کار و راهبرد اساسی «مصون‌سازی اقتصاد از آسیب تحریم‌ها از طریق تقویت و رونق تولید داخلی» است و بنده پشت این قضیه ایستاده‌ام و از مسیر پیشرفت حقیقی کشور کاملا دفاع میکنم.

در ابتدای این دیدار و پیش از سخنان رهبر انقلاب، چند تن از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی، دیدگاه‌های خود را بیان کردند. یکی از این افراد آقای حسین یوسفی، مدیرعامل شرکت طرح توسعه‌ی نیکسا بود که اظهارات او در ذیل مطلب آمده است.

"بنده تولیدکننده‌ی ماهی در قفس هستم متنها جهت استحضار حضرتعالی و جمع حاضر یک گذری به وضعیت شیلات تقدیم میکنم، وضعیت به چه شکلی است و اهمیت کاری که بنده الان در کشور دارم انجام میدهم ان‌شاء‌الله به صورت اختصار تقدیم میکنم.

خداوند متعال را شاکریم که این فرصت حاصل شد مباحث مربوط به شیلات به ویژه بحث ماهی در قفس را به صورت اختصار به استحضار حضرتعالی برسانیم. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تحول عظیمی در صنعت آبزیان ایجاد شد، در سال ۱۳۵۷ کل تولید آبزیان کشور ۳۲ هزار تن بوده؛ در سال ۱۳۹۷، تولید آبزیان به یک میلیون و دویست و شصت هزار تن رسیده؛ یعنی چهل برابر.

مصرف سرانه از یک کیلوگرم به دوازده کیلوگرم با احتساب افزایش جمعیت افزایش داشته. در بعد انقلاب ما مطلقا تولید میگو نداشتیم، در سال ۱۳۵۷ تولید میگوی کشور صفر بوده، ‌ منتها در سال ۱۳۹۷ تولید میگو به چهل و هفت هزار تن رسیده. این در شرایطی است که از اراضی‌ای که در کلاس و در طبقه‌بندی خاک اصلا محلی برای بهره‌مندی در سایر محصولات وجود ندارد؛ خاک شور، آب شور، اراضی لم‌یزرع. پیش از انقلاب با وجود صادرات خاویار که یک رونق بسیار خوبی هم داشت، ارز حاصل از گروه آبزیان پنجاه میلیون دلار بود، در حالی که هم‌ اکنون تنها از میگو در سال ۱۳۹۷ دویست میلیون دلار ارز حاصل شده و از مجموعه‌ی عرض کنم که محصولات شیلاتی قریب پانصد و پنجاه میلیون دلار ارز عاید کشور شده است.

حدود صد و هفتاد هزار تن در پایان سال ۱۳۷۹ ماهی (۱) هزار و سیصد و ببخشید، نود و هفت؛ در سال ۱۳۹۷ صد و هفتاد هزار تن ماهی قزل‌آلا داشتیم که تماما هم در کشور مصرف شده. با توجه به فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و از بین رفتن ذخایر طبیعی ماهیان خاویاری و ممنوعیت صید تجاری، پرورش این گونه در دستور کار شیلات قرار گرفت و برنامه‌ریزی صد تن خاویار پرورشی و ده هزار تن گوشت انجام شد.

هم‌اکنون جمهوری اسلامی ایران با تولید سه هزار تن گوشت و شش تن خاویار پرورشی، در رتبه‌ی سوم جهان قرار دارد. این موضوع مقدمه‌ای بود در ارتباط با اینکه در کشور یک ظرفیت بالقوه‌ای وجود دارد که در این حوزه‌ای که بنده پنج سال است ورود پیدا کردم، الان عرض میکنم که یکی از، برنامه‌های اقتصاد مقاومتی که تمام مؤلفه‌ها را در خودش دارد، بحث دریامحور و توسعه‌ی پرورش ماهی در دریا به روش قفس می‌باشد که ظرفیت آن در سواحل دریای خزر، خلیج‌فارس و دریای عمان با آخرین مطالعات تکمیلی‌ای که انجام شده، سالیانه چهار میلیون و هشتصد هزار تن هست.

رشد و توسعه‌ی این صنعت در دنیا روبه گسترش و در کشورهای حوزه‌ی خلیج‌فارس نیز سرمایه‌گذاری سنگینی در حال انجام است. خوشبختانه با توجهی که وزارت جهاد کشاورزی به این موضوع داشتند و با همتی که آقای مهندس حجتی به خرج دادند و پرورش ماهی در قفس واقعا به نام ایشان گره خورد، بحمدالله این کار شروع شده و رو به جلو هست و من میخواهم عرض کنم حضرت آقا! این موضوعی که من دارم عرض میکنم، به عنوان کسی که پنج سال است در دریا با ماهی دارد زندگی میکند؛ اینها مباحث تئوری نیست که دارم عرض میکنم، بنده در دورترین نقطه‌ی استان هرمزگان، دارم کار تولید پرورش ماهی را انجام میدهم. بزرگ‌ترین مزرعه‌ی غرب آسیا با ظرفیت پنج هزار تن و بهره‌برداری سه هزار تن با مسئولیت بنده و یک مشت جوان دارد اداره میشود.

حضرت آقا، امنیت به وضوح در این کار مشهود است، تثبیت اشتغال پایدار در منطقه، ارز آوری و حفظ ذخایر مشهود است. ما الان بار سنگینی بر دریاها داریم یعنی ذخایر ما در دریا واقعا رو به نقصان است. اجتناب‌ناپذیر است ورود به این عرصه و ورود به پرورش ماهی در قفس، فلذا عرض کنم که حفظ و توسعه‌ی اشتغال پایدار در مناطق محروم و نوار مرزی، جایی که بنده الان حضور دارم؛ حفظ ذخایر دریایی، ایجاد امنیت در مناطق. با توجه به اینکه ما چیزی قریب به پنج هزار کیلومتر سواحل شما و سواحل جنوب و جزایر دارای سواحل هستیم، این میتواند فرصت بسیار بسیار خوبی باشد در توسعه و رونق این صنعت.

شرکت طرح توسعه‌ی نیکسا که بنده توفیق خدمتگزاری را دارم، از حضرتعالی ابتدا این خواهش را داریم که در صورت صلاحدید بازدیدی داشته باشید. گروه‌های مختلف، مسئولین حتی جناب آقای دکتر لاریجانی، وزرای محترم، عزیزان، صیادان، اتحادیه‌های صیادی، صیادان خرد، صیادانی که به صورت تعاونی دارند کار درون مناطقی که بنده حضور دارم، در مناطق دیگر، بازدید دارند.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

من می‌خواهم جسارتا عرض کنم در کشور امروز کسی به اندازه‌ی بنده مسلط به مباحث ماهی در دریا نیست. مشکلات، پیچیدگی‌ها، راهکارهای برون‌رفت از این مسائلی که چهار سال پنج سال بنده درگیر آن بودم، زکات وامی که گرفتم و این نعمتی که خدا به من داده که امروز بالاخره با شصت و پنج سال سن میتوانم ادعا کنم در این حوزه صاحبنظر هستم، این است که این به صورت رایگان این آموزش در اختیار مشتاقان و کسانی که میخواهند ورود پیدا کنند به این صنعت قرار دهم.

مجری برنامه: جناب آقای یوسفی وقت شما تمام هست.

حرف دلم هست، چهار پنج کلمه با آقا اجازه بده بزنم. عرض کنم خدمت شما که حضرت آقا چند تا مشکل این صنعت دارد. در طی چهل سال بعد از انقلاب طرح‌هایی که ما داشتیم، دولت قطعا کمک کرده؛ میگو، ما در دهه‌ی هفتاد که شروع به کار کردیم سرمایه‌گذاران اولیه کلی دچار مشکل شدند، حتی بعضی‌ها نتوانستند به لحاظ زیانی که دادند ادامه بدهند، اما امروز بر ریل پرسرعت قرار گرفته یعنی الان میگو به یک شرایطی رسیده که مولدش داخل هست، واکسنش هست، همه‌ی تخصص‌های لازم را دارد.

حضرت آقا! در تولید ماهی در قفس منم و منم و منم؛ و اطلاعاتی که از خارج دارم میگیرم، کارشناسانی که دارم می‌آورم، یعنی واقعا دانشی که بتواند راهنمایی کند شما این کار را انجام بدهید به صورت عملی واقعا در حداقل است فلذا من خواهشم از حضرتعالی این هست که یک عنایتی بفرمایید یک کمک‌های دولتی شامل این کار عظیم و بزرگ بشود.

حضرت آقا! اینها در نوار ساحلی صیادان خرد، نه نیاز به انرژی دارند، نه نیاز به آب دارند، نه نیاز به گازوئیل دارند، نه نیاز به برق فشارقوی دارند، چهار تا قفس میزند در حد صد تن، پنجاه تن به صورت خانوادگی؛ اینها به من مراجعه می‌کنند. خدا را شکر من الان تیمی دارم که میتواند برای اینها مجانی قفس بسازند، تور بزند و اینها را عرض کنم که وارد این صنعت کند.

دو نکته‌ی دیگر عرض کنم؛ در همین ترکیه یک آقایی هست سی و پنج تن ماهی شروع کرده، امروز شصت و پنج هزار تن است. بیلان مالی‌اش که من رفته بودم بازدید، چهارصد و نود میلیون دلار فقط بچه ماهی صادر کرده و ماهی. من به تیمی که آنجا مشغولند این را میگویم، میگویم سی و پنج، شصت و پنج، این است، باید باور کنیم؛ آن چه کار کرده که با سی و پنج تن رسیده به شصت و پنج هزار تن چرا؟ ما نباید برسیم؟ این یک موضوع. حضرت آقا ما وقتی که؛ من تکنولوژی روز را وارد کشور کردم، دوستان بخش کشاورزی، دوستان صنعت، همه حضور دارند؛ من آخرین تکنولوژی‌ای که امروز نروژ دارد باهاش کار میکند بنده وارد کردم یعنی اگر کسی بیاید مزرعه را ببیند انگار در نروژ است. خب وزارتخانه حمایت کرده، بانک حمایت کرده، همه کمک کردند.

منتها عرضم این است حضرت آقا من چرا باید 9 درصد ارزش افزوده بدهم؟ آخر برای چی؟ از کجا بدهم؟ یعنی من یک طرحی را بانک برایم تصویب کرده فرض کنید هجده میلیارد تومان، بعد باید دو میلیارد تومان ارزش افزوده بدهم؛ مگر من این را آوردم بردم جایی فروختم؟ من این را آوردم بردم در دریا استفاده می‌کنم، تولید میکنم. آقا من واقعا عرض میکنم این را که مثلا در رابطه با بیمه چون این صنعت نو است، -الان یک دقیقه- چون این صنعت نو هست، حضرت آقا حتی برای بیمه‌ اش من مشکل دارم. شما امروز در زراعت برای بیمه مشکل ندارید، در گاوداری مشکل ندارید، چرا؟ چون پنجاه سال است، چهل سال است، سی سال است این صنعت رونق داشته. امروز من برای هر موضوعی باید که عرض کنم بروم توجیه کنم، توضیح بدهم، من میگویم که نکند خدای نکرده خلاصه خودم هم در دریا غرق بشوم بعد این مشکلات حل نشود. (۳)

عرض کنم خدمت شما که من واقعا این نکته را از صمیم دلم عرض میکنم؛ ‌ در استان من مشکلی ندارم یعنی استاندار همراه است، سی هزار تن الان هدف‌گذاری کرده، یک گروه تشکیل داده آقای دکتر همتی، من هم عضو آن گروهم که کار شیخوخیت و همین کارها را دارم انجام میدهم، چه کار کنیم چه کار نکنیم؛ منتها خواهشی که از محضر حضرتعالی دارم با توجه به اینکه معاونت محترم بررسی‌های اقتصادی بیت واقعا دو سه ماه است ورود به این قصه پیدا کردند و اهمیت این موضوع را از نزدیک درک کردند، من خواهشم از حضرتعالی این است دستور بفرمایید یک کمکی بکنند، این کمک هم دیگر من که کار اولیه‌ام انجام شده، به این صیادان خرده، به این تعاونی‌ها است، از چهار میلیون و هشتصد هزار تن لااقل ما بتوانیم یک میلیون تن تحقق بدهیم ان‌شاء‌الله.

حضرت آقا من جسارت میکنم با جنگ یک ذره آشنا بودم، یک سر سوزن؛ من نباید این گستاخی را اینجا بکنم ولی واقعا بعضی وقتها این قدر اذیت میشوم و فشار می‌آید میگویم این آخر پیری این چه کاری بود کردی اما وقتی میبینم من با یک مجموعه‌ی صد نفری بیست و پنج نفر ازدواج کردند، سرم را میگیرم بالا میگویم الهی شک. "

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیمه عمر در سبد خانوار قرار گیرد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای اویار حسین در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با اشاره به این که راه‌های زیادی برای افزایش فرهنگ بیمه‌ای وجود دارد، افزود: در کشور ما بیش از ۷۰ نوع بیمه نامه وجود دارد که عموم مردم اکثرا فقط با بیمه شخص ثالث یا درمان آشنایی دارند. مدیرعامل بیمه پارسیان گفت: وظیفه مهمی که ما داریم و می‌خواهم که صدا و سیما به ما کمک کند آشنایی مردم با انواع و اقسام بیمه نامه‌هایی است که می‌تواند در زندگی روزمره شان مفید باشد. آقای اویار حسین اضافه کرد: بیمه نامه‌های عمر الان در دنیا حدود ۶۵ درصد سهم بازار را دارد گرچه در کشور ما این رقم حداکثر حدود ۱۵ درصد است. وی افزود: شناساندن بیمه‌های عمر به مردم سخت است، ما باید سبد خانوار را طوری طراحی کنیم که یکی از ضرورت‌های زندگی همه افراد جامعه بیمه عمر باشد. آقای اویار حسین گفت: بیمه یک صنعت یا کالای لوکس نیست که تصور کنیم فقط افراد پردرآمد باید بیمه عمر بگیرند. وی افزود: شاید در برخی کشور‌هایی که سطح درآمد سرانه شان خیلی پایین است فروش بیمه نامه‌های عمر بسیار زیاد است. آقای اویار حسین خاطرنشان کرد: با توجه به این که ما در کشور معمولا حوادث طبیعی و زلزله داریم ضرورت دارد مردم با شرکت‌های بیمه‌ای که در حوادث طبیعی مختلف برای پرداخت خسارت در کنار آن‌ها هستند آشنا شوند. مدیرعامل بیمه پارسیان گفت: در حوادث اخیر سیل و زلزله برای کسانی که بیمه نامه داشتند در اسرع وقت همه شرکت‌های بیمه تعهدات شان را برآورده کردند و التیامی بود بر زخم خسارت‌های مالی و جانی. وی با بیان اینکه باید در فرهنگ سازی بیمه به درون خانواده‌ها برود، اضافه کرد: فرزندان ما باید در مدارس یاد بگیرند که بیمه از ضرورت‌های زندگی است. آقای اویار حسین افزود: انواع بیمه نامه‌هایی که شرکت‌های بیمه صادر می‌کنند یک شرکت بیمه‌گر روی ریسک می‌رود و باید جبران خسارت کند. مدیرعامل بیمه پارسیان گفت: بنابراین شرکت بیمه برای این که جبران خسارت کند نیاز دارد که یک بیمه‌گر اتکایی یا چند شرکت بیمه اتکایی را در قالب قرارداد‌های مختلف داشته باشد که در زمانی که خودش متعهد به پرداخت خسارت است بتواند از شرکت‌های بیمه‌گر اتکایی بازیافت کند. وی افزود: اکنون در کشور ما بیمه مرکزی اتکایی اجباری و اختیاری وجود دارد و در این زمینه دو شرکت بیمه اتکایی فعال هستند و سه شرکت بیمه هستند که اجازه دارند قبولی اتکایی داشته باشند و با توجه به توانی که شرکت بیمه ما داشته است بزرگترین شرکت بیمه خصوصی در سراسر کشور هستیم که می‌توانیم قبولی اتکایی از سایر شرکت‌های بیمه‌ای داشته باشیم. آقای اویار حسین گفت: البته ضرورت این است که برای حفظ سرمایه ملی شرکت‌های بیمه‌گر اتکایی هم ریسک‌های خودشان را باز به شرکت‌های بیمه اتکایی دیگر منتقل کنند، اما با توجه به تحریم‌هایی که در کشور ما حاکم است این مسئله کاهش پیدا کرده است. وی افزود: امیدواریم شرکت‌های بیمه بتوانند خود را حفظ کنند و ریسک‌هایی را که می‌پذیرند بیمه اتکایی کنند.

نگاهی به ساختار صنعت بیمه کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای محمدرضا فرهی کارشناس صنعت بیمه کشور نیز در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: حدود ۴۰٪ صنعت بیمه کشور معطوف به بیمه شخص ثالث و ۸٪ مختص بیمه بدنه خودرو و ۵۰ ٪ باقیمانده صنعت بیمه معطوف به ۲۳ بخش گوناگون تحت پوشش بیمه است. این کارشناس تخصیص ۵۰٪ صنعت بیمه به بخش خودرویی را یک ضعف و اشکال عنوان کرد و گفت: با این اتفاق، دیگر نمی‌توان بدنبال افزایش تولید ناخالص داخلی در صنعت بیمه بود، زیرا به این واسطه، در کشور همه چیز مشروط به خرید خودرو می‌شود و تا زمانی که مردم خودرو بخرند ۵۰٪ صنعت بیمه کشور در گردش و جریان خواهد بود. آقای غدیر مهدوی کارشناس صنعت بیمه کشور در ارتباط تلفنی با این برنامه سرعت انتقال دانش بیمه‌ای به کشور در سال‌های اخیر را بسیار کند بیان کرد. آقای سلیمانی رئیس کل بیمه مرکزی در خصوص قرارداد بیمه دی با جانبازان و ایثارگران گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران هر ساله خدمات بیمه تکمیلی را میان شرکت‌های بیمه به مناقصه می‌گذارد و بیمه دی دو سال متوالی در این مناقصه برنده می‌شود. وی تصریح کرد: طبق بررسی‌ها میزان خدمت دهی بیمه دی مناسب‌تر شده و این بیانگر رضایتمندی بیمه شدگان است اگر بنیاد شهید و امور ایثارگران هزینه‌های بیمه دی را پرداخت نمایند مشکل ریزش پزشکان طرف قرارداد با بیمه دی رفع خواهد شد.

فیلم | مدیرعامل معتاد و کارتن خواب در جلسه رسیدگی به یک پرونده ارزی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
دومین جلسه محاکمه متهمان پرونده شرکت طرح و نقشه پناهی چهارشنبه (۱۳ آذر) در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی و به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. در پرونده فساد ارزی گروه «طرح و نقشه پناهی» در دو مورد مشخص شد متهمان با یک وعده غذای گرم و یک قطعه تراول چک پنجاه هزار تومانی افراد کارتن خواب و دارای اعتیاد را به عنوان مدیرعامل شرکت معرفی می‌کردند.

خبر‌های خوش برای بازنشستگان

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کانون بازنشستگی تامین اجتماعی با بیمه آتیه سازان حافظ برای افزایش چتر حمایت بیمه‌ای قرارداد بستند. بر اساس این قرارداد شرکت بیمه‌گر موظف شده با کلیه بیمارستان‌های خصوصی و دولتی قرارداد داشته باشد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، خبرگزاری آسوشیتدپرس مدعی توقیف یک محموله از قطعات موشکی ایران در دریای عرب شد. آسوشیتدپرس ادعا کرد: یک کشتی جنگی متعلق به ناوگان دریایی ایالات متحده محموله‌ای از قطعات موشکی با دقت بالا را که از ایران توسط یک کشتی کوچک به سمت یمن ارسال شده بود، توقیف کرد.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
به نظر می‌رسد ترامپ موقتا با سیاست اعلام شده خود در قبال ایران با شکست مواجه شده است. نشریه معتبر USA today در تحلیلی به قلم خبرنگار کره‌ای خود، در این رابطه مطلبی نوشته که خواندن آن خالی از لطف نیست: علنی شدن شکست ترامپ در قبال ایرانبه نظر می‌رسد ترامپ موقتا با سیاست اعلام شده خود در قبال ایران با شکست مواجه شده است. سیاست رسمی وزارت امور خارجه آمریکا در قبال ایران -همان‌طور که بارها از سوی وزیر امور خارجه مایک پومپئو بیان شده- این است که آمریکا بعنوان مخالف دولت ایران شناخته می‌شود نه مردم آن. این شواهد نشان می‌دهد که مجازات‌های دولت آمریکا علیه ایرانیان، اتفاقا به ضعیف‌ترین اقشار این کشور و انسان‌های معمولی آسیب می‌رساند. این بیشتر به‌دلیل «تحریم‌های ثانویه» ‌ای است که ترامپ در یک جنگ اقتصادی علیه ایران به راه انداخته است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

ویروس جدید آنفالونزا تاکنون جان چه تعدادی از ایرانی‌ها را گرفته است؟

خبری2 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - چهارشنبه ۱۳ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

اظهارات امروز روحانی و نامه رییس اتحادیه کانون وکلا به او + فیلم

خبری2 روز قبل

انفجار در یک تالار عروسی / در کردستان عزای عمومی اعلام شد + فیلم

خبر فوری6 ساعت قبل

قیمت جهانی نفت امروز جمعه ۱۵ آذر

رکنا6 ساعت قبل

صهیونیست‌ها در مرز لبنان حصار آهنی نصب می‌کنند

مشرق‌نیوز6 ساعت قبل

بودجه سالانه حوزه فرهنگ تنها یک درصد بودجه کشور است/ بودجه فرهنگی در بودجه ۹۹، کاهش ۱۰ درصدی داشته است/ هرگز توسعه متوازن دغدغه دولت‌ها نبوده است/ هنرمندان در مقابل حاکمیت بلاتکلیف هستند/ حاکمیت موسیقی را قبول دارد ولی نمایش سازهایش را قبول ندارد

اعتمادآنلاین6 ساعت قبل

شاهکار یگان پدافندی انصارالله در یمن / شکار ۴ فروند هواگرد سعودی در کمتر از ۱ هفته / احتمال رونمایی سامانه‌های جدید پدافندی در آینده نزدیک +عکس

مشرق‌نیوز6 ساعت قبل

شهرداری بندرعباس بر مهرام تهران غلبه کرد

ایسنا6 ساعت قبل

تولید نفت روسیه به رکورد ۱۱٫۲۵ میلیون بشکه در روز می‌رسد

رکنا6 ساعت قبل