اقدامات و زد و بندهای «سایمایتی» به روایت رسانه‌های قرقیز
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. بین‌المللی
اقدامات و زد و بندهای «سایمایتی» به روایت رسانه‌های قرقیز

اقدامات و زد و بندهای «سایمایتی» به روایت رسانه‌های قرقیز

فارسخبرگزاری فارس |
پس از انتشار اطلاعاتی در مورد فساد در سرویس گمرکی قرقیزستان در رسانه‌های محلی، فعالان شبکه‌های اجتماعی این کشور خواهان استعفای رؤسای نهادهای امنیتی و پاسخگویی از طرف رئیس جمهور شدند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک؛ پس از انتشار اطلاعاتی در مورد فساد در سرویس گمرکی قرقیزستان در رسانه‌های محلی، فعالان شبکه‌های اجتماعی این کشور خواهان استعفای رؤسای نهادهای امنیتی و پاسخگویی از طرف «سارانبای جین بک اف» رئیس جمهور شدند.

روز گذشته اطلاعاتی درباره فساد در ساختار نهادهای دولتی و برخی دلایل قتل «ایرکین سایمایتی» تاجر چینی که در جنوب قرقیزستان فعالیت می‌کرد، منتشر شد.

بر اساس این گزارش، سال گذشته روابط سایمایتی با خبرنگاران رسانه‌های قرقیزستانی برقرار شد و این تاجر اطلاعات، شواهد و اسناد درباره فساد مالی را تحویل آنان می‌داد.

همکاری وی با خبرنگاران دلیل اصلی ترور شدن وی در شهر «استامبول» اعلام شده چرا که برخی مقامات قرقیز تحت پوشش فعالیت‌های تجاری، جرائم مختلف مربوط به قاچاق کالاهای چینی انجام می‌دادند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده، «حبیب اولا عبدالقادر» یک تاجر چینی دیگر و برخی وابستگان وی، رؤسای این گروه از مجرومین بودند که با کمک مقامات قرقیزستانی به قاچاق کالا می‌پرداختند.

کالاهای تولید شده در چین با سندسازی و فساد و در برخی موارد بدون پرداخت تعرفه گمرکی وارد قلمروی قرقیزستان شده و به بازارهای ازبکستان، قزاقستان و روسیه منتقل می‌شدند.

بر اساس این گزارش، در این مورد «رحیمبک ماترایماف» معاون سابق رئیس خدمات گمرکی قرقیزستان مشهور به لقب «رحیم میلیون» و متحدانش در بخش سندسازی همکاری می‌کردند و سایمایتی از طریق شرکت‌های خود مشغول به پولشویی بود.

در سال ۲۰۱۷ درگیری بین سایمایتی و حبیب اولا صورت گرفت و سایمایتی مجبور به فرار از قرقیزستان شد و در شهر استامبول ترکیه پنهان شد.

اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا بارها از وجود فعالیت‌های فسادی در گمرک قرقیزستان خبر می‌دادند و مرزهای مشترک با قزاقستان چند بار بسته می‌شد.

در حال حاضر مطالب با درخواست استفعای رؤسای نهادهای امنیتی از جمله سرویس بازرسی جرائم اقتصادی، کمیته امنیت ملی و غیره در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود و آنان خواهان واکنش از طرف رئیس جمهور و نخست وزیر می‌باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدئو) انفجار مهیب مخزن پمپ بنزین در مدینه

فراروفرارو1 روز قبل
فرارو- مشتریان پمپ بنزین با خیال راحت منتظر هستند تا باکشان را پر کنند و مسیر خود را ادامه دهند که ناگهان انفجار مهیبی در پمپ بنزین رخ می‌دهد. مشتری‌های و کارکنان از همه جا بی خبر به خود می‌آیند و هر کدام از طریقی از مهلکه می‌گریزند. در ویدئو مشاهده می‌شود که شعله‌های آتش زبانه می‌کشند. دیگری به سمت اتومبیل خود رفته، سوار و پیاده می‌شود. نفر سوم دوست خود را از ماشین خارج کرده و پایش را روی گاز می‌گذارد، در حالی که شیلنگ پمپ بنزین هنوز به ماشینش متصل است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز23 ساعت قبل
سردار مرتضی قربانی گفته بود «به فرمان رهبری، دستمان روی ماشه است» وزیر اطلاع رسانی لبنان به اظهارات مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران ایران واکنش نشان داد. مشاور فرمانده سپاه اخیرا گفته بود: رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود. براساس عرب نیوز، جمال الجراح، وزیر اطلاع رسانی لبنان در واکنش به اظهارات مرتضی قربانی، مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران ایران گفت: این سخنان غیرقابل قبول است. ایران می‌تواند به هر شیوه‌ای که مایل است از خود دفاع کند اما لبنان نه میدانی باز برای استفاده دیگر کشورها است و نه صندوق پستی سپاه پاسداران ایران است. رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود، از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود.
مهرمهر19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، طبق نتایج جدیدترین نظرسنجی اگرچه حزب جانسون همچنان پیروز انتخابات خواهد بود اما آرای کمتری بدست می‌آورد. این نظرسنجی که توسط موسسه «یوگاو» انجام شده است، نشان می‌دهد برخلاف پیش‌بینی‌های قبلی، حزب حاکم محافظه‌کار به رهبری «بوریس جانسون» باوجود پیروزی در انتخابات موفق به کسب اکثریت قدرتمند نخواهد شد. بر همین اساس حزب کارگر به رهبری «جرمی کوربین» نیز با وجود آنکه پیروزانتخابات نخواهد بود اما اقلیت قوی‌تری را تشکیل خواهد داد. دوهفته پیش یوگاو پیش‌بینی کرده بود حزب محافظه کار موفق به تصاحب ۳۵۹ کرسی از مجموع ۶۵۰ کرسی مجلس می‌شود که اکثریت قابل قبولی بود ولی طبق پیش‌بینی جدید حزب محافظه‌کار۳۳۹ کرسی نماینگی کسب خواهد کرد که اکثریتی شکننده خواهد بود. پس از اعلام این خبر «لیره استرلینگ» واحد پول انگلیس که در ۷ ماه‌ اخیر روند رو به رشدی در برابر دلار آمریکا داشته با کاهش روبرو شده است.
تسنیمتسنیم16 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌المللل خبرگزاری تسنیم، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه در پیامی توئیتری دخالت مقامات فرانسوی در امور داخلی ایران را غیرقابل تحمل خواند. موسوی در توئیتر نوشت: «فرانسوی‌ها فراموش نکنند که ایران یک حاکمیت مستقل است؛ نه دولت و نه قوه قضائیه ما از هیچ کسی حتی توصیه هم نمی‌پذیرند. دخالت در امور داخلی ایران هم برای ما غیر قابل تحمل است.» انتهای پیام/.
الفالف9 ساعت قبل
به گزارش الف فریدمن می‌نویسد: "استیضاح یک رئیس جمهور – بعد از اعلام جنگ – مهم‌ترین کاری است که کنگره ما می‌تواند انجام دهد. به نوشته فریدمن، به منظور حفظ قانون اساسی و حکومت قانون، گاهی اوقات برکناری رئیس جمهور ضروری است. ما رئیس جمهوری را دوست داریم که به رقبایش توهین و ظاهر آنها را مسخره نمی‌کند. ما رئیس جمهوری می‌خواهیم که سخنان رئیس جمهور روسیه را به سرویس اطلاعاتی خود ترجیح نمی‌دهد. رئیس جمهوری که اسیر تئوری‌های توطئه نباشد، تا هر کسی را در اطراف خود تعقیب کند؛ رئیس جمهوری که به خدمت گزاران عمومی و غیرحزبی بها میدهد؛ ما رئیس جمهوری را دوست داریم که بخواهد رئیس جمهور تمام کشور باشد، نه فقط رئیس حامیان خود.

نظرها

اخبار بیشتر