مسئولان درتصمیمات خود مردم را نادیده نگیرند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سیاسی
مسئولان درتصمیمات خود مردم را نادیده نگیرند

مسئولان درتصمیمات خود مردم را نادیده نگیرند

مهرخبرگزاری مهر |
مشهد - امام‌جمعه مشهد با بیان اینکه اعتراضات اخیر مردم به دلیل غافلگیر شدنشان بود، گفت: مسئولان نباید برنامه‌ای اجرا کنند تا مردم دچار شوک شوند و دشمن هم سوءاستفاده کند.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، ظهر امروز در خطبه‌های نمازجمعه که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، اظهار کرد: همه شما برادران، خواهران و خودم را به تقوای الهی سفارش می‌کنم. از مصادیق تقوا در زندگی روزمره ما، تقوا در اقتصاد زندگانی‌مان است‌.

وی افزود: فعالیت‌ها و حرکت اقتصادی ما در زندگی بر دو جریان استوار است؛ جریان اول کسب درآمد و جریان دوم، هزینه‌سازی و صرف هزینه در زندگی است. ذات مقدس خداوند در سوره فرقان، مرز اسراف و مرز سختگیری را مشخص کرده است و سخن امروز ما مربوط به جریان و مرز سختگیری در مصرف است.

امام‌جمعه مشهد در ادامه تصریح کرد: خداوند می‌فرماید عبادالرحمان کسانی هستند که نه اسراف می‌کنند و نه سخت‌گیری می‌کنند و زندگی را دچار کمبود نمی‌کنند.

آیت‌الله علم‌الهدی، افرادی که در مصارف اقتصادی سخت‌گیری می‌کنند را بدبینان به خداوند معرفی کرد و گفت: اینکه ما مشاهده می‌کنیم بعضی افراد ازنظر درآمد، ثروتشان بد نیست اما سعی می‌کنند در زندگی گرفته‌ای به سر ببرند و بر عزیزان خود زندگی را تنگ بگیرند، به خاطر سوءظن به خدا است. آنان می‌گویند باید به فکر آینده بود و اکنون نباید همه درآمد را مصرف کنیم تا در آینده دچار کمبود و سختی نشویم.

وی اضافه کرد: این درآمد و ثروت که خدا نصیب تو کرده، سهم تو نیست بلکه رزق زن و فرزندی است که باید معاش آنان را تهیه کنی و خداوند رزق آنان را به تو داده است. باید بدانی خدا که تاکنون زندگی را برایتان تأمین کرده، بعدازاین هم تأمین می‌کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری تأکید کرد: سختگیری بر عهدوعیال در مصارف زندگی نه‌تنها با تقوا نمی‌سازد بلکه با توحید نیز سازگار نیست. اکنون متأسفانه در خیلی از خانواده‌هایی که فرزندان بزرگ دارند، پدر و مادر در حال جدایی هستند و ریشه‌اش همین سخت‌گیری‌ها است که به خاطر بدبینی به خدا به وجود آمده است.

بسیج به دنیا نشان داده مردم‌سالاری دینی، بالاترین نوع مردم‌سالاری است

آیت‌الله علم‌الهدی در ادامه سخنرانی خود با اشاره به سالروز حکم امام بزرگوار در تشکیل بسیج، بیان کرد: اندیشه امام در موضوع تأسیس بسیج مورد توجه تمام سیاست‌مداران دنیا قرار گرفت‌؛ یک سیاستمدار آمریکایی اذعان کرد که چند سال است امام در خاک خوابیده اما در ایران حکومت می‌کند و این به‌وسیله بسیج است.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری و جریان مدیریت ولی‌فقیه، همه‌ الهام گرفته از سنت و سیره پیغمبر است. بسیج هم مانند زمان پیامبر، این است که مردم در مقابل دشمن با تجهیزات و امکانات خودشان بایستند.

آیت‌الله علم‌الهدی در خصوص خدمات بسیج ابراز کرد: بسیج امروز در عرصه خدمت به نظام و انقلاب است و ما در هر بحرانی برکات بسیج را می‌بینیم؛ چراکه بسیج یعنی مردم. مسئله بسیج در نظام ما، نماد حضور مردم درصحنه انقلاب بالباس بسیج است. بسیج تجربه‌ای است که به دنیا نشان داده مردم‌سالاری دینی، بالاترین نوع مردم‌سالاری است.

وی تأکید کرد: آنچه در عمر ۴۰ ساله انقلاب، دشمن را در همه حرکات و فتنه‌ها مستأصل کرده، مردمی بودن نظام و حضور مردم درصحنه است. متأسفانه وقتی در بعضی از برنامه‌ها دچار مشکل می‌شویم، دلیلش این است که مردم را نادیده می‌گیریم.

دلیل اعتراضات اخیر غافلگیری مردم بود

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به طرح سهمیه‌بندی بنزین، گفت: بعضی‌ها فکر می‌کنند می‌توانند یک طرح را از طرف یک موضع حکومتی ابلاغ کرده تا مردم هم آن را اجرا کنند.

وی ادامه داد: ما در سال ۸۹ تجربه داشتیم که بنزین سهمیه‌بندی، ۴ برابر قیمت و بنزین آزاد، ۷ برابر شد و مردم باز درصحنه بودند چراکه از اول مسئله با خود مردم مطرح شد و آنان در جریان بودند و خودشان آن را مدیریت کردند.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

آیت‌الله علم‌الهدی دلیل اعتراضات اخیر را غافلگیری مردم دانسته و بیان کرد: یک خانم یا آقای مستضعف در هوای سرد زمستان کنار خیابان ایستاده تا اتوبوس بیاید و سوار شود و مقابل چشم او آقایی بنزینی که سهم او است را به قیمت نیم لیتر آب می‌خرد و در ماشین آخرین سیستم خارجی خود ریخته و گاز می‌دهد و می‌رود. این یعنی عدالت اجتماعی وجود ندارد و در برنامه ششم توسعه ما این است که دولت باید هرسال، یارانه را ارتقا دهد و آن را از قیمت حامل‌های انرژی تهیه کند. اکنون چهار سال است که این کار انجام نگرفته و ما دچار مشکل شده‌ایم.

وی افزود: مصرف بنزین به‌روزی ۱۰۰ لیتر می‌رسید و تولید ما دیگر کم‌کم جوابگوی آن نبود و باید سوخت را از خارج از کشور تهیه می‌کردیم. پس مقام معظم رهبری نیز از این موضوع که طبق برنامه ششم توسعه عمل کنیم حمایت کردند و نه شوکه و غافلگیر کردن مردم.

امام‌جمعه مشهد ضمن تأکید بر اینکه عزیزان مسئول ما نباید این مردمی بودن نظام و حضور پرقدرت مردم را فراموش کنند، اظهار کرد: ۴۰ سال است که دشمن مثل سگ اطراف ما پارس می‌کند و جرات نزدیک شدن به ما را ندارد و این به خاطر حضور فعال مردم است. مسئولان نباید برنامه‌ای اجرا کنند تا مردم دچار شوک شوند و دشمن هم سوءاستفاده کند.

آیت‌الله علم‌الهدی تأکید کرد: عزیزان ما موقعیت منطقه را ببینند که دارند در کشورهای اطراف ما توطئه می‌کنند و لبنان و عراق را به خاطر ما به‌هم می‌ریزند.

پیاده‌نظام‌های دشمن با سوارشدن بر مطالبه مردم جنایات غیرقابل‌توجیهی انجام دادند

وی اضافه کرد: اغتشاش‌گران، بیمارستان آتش زدند و آمبولانس را شکستند؛ پیاده‌نظام‌های دشمن چنین جنایات غیرقابل‌توجیهی را با سوارشدن بر مطاله مردم پریشانی که با این اعلام‌ ناگهانی دچار شوک شدند، انجام دادند.

عضو مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: البته مشهد نسبت به تمام کشور، وضعیت استثنائی داشت و در این شهر مقدس، مشکل، خسارت و کشتاری نداشتیم. این از عنایت آقا امام رضا (ع) است.

وی ضمن اشاره به اینکه دو عامل دیگر نیز در وضعیت مطلوب‌تر مشهد نسبت به بقیه کشور نقش داشته‌اند، گفت: یکی از عوامل، هماهنگی و وحدت نیروها و مسئولان در عرصه بود و عامل دیگر نیز مردم بودند.

آیت‌الله علم‌الهدی افزود: پیاده‌نظام دشمن، جایی را پیدا نکردند که آتش بزنند و هر جا خواستند اقدام کنند، نیروهای امنیتی ما قبل از اقدام‌، حضور پیدا کردند. حدود ۴۰۰ نفر را به‌عنوان آشوبگر گرفتند ولی وقتی دیدند اکثرشان جوانان ناآگاه‌ هستند، ۹۰ درصدشان را همان شب آزاد کردند ولی مهم این است که آن ۱۰‌ درصدی که مهره‌های دشمن بودند، پیداشده و دستگیر شدند.

گران‌فروشان جزو اشرار هستند

وی گران‌فروشان را نیز جزو اشرار معرفی کرد و گفت: بخش دوم اشرار، آن افراد فرصت‌طلبی هستند که با گرانی بنزین، اجناسشان را گران کردند؛ مانند نانوایی که چانه نان خود را کوچک کرده است و به قیمت قبل می‌فروشد. آن کسانی که دست به این کار زدند، ندانسته پیاده‌نظام دشمن و لشکر اسرائیل هستند.

امام‌جمعه مشهد اضافه کرد: امیدواریم عزیزان مسئول ما مخصوصا در استان، با جدیت و مجاهده کامل و با همکاری عزیزان بسیجی، جلوی این اشرار طبقه دوم را بگیرند تا گران شدن بنزین، معیشت مردم را تنگ نکند.

آیت‌الله علم‌الهدی در انتهای سخنرانی خود با اشاره به راهپیمایی امروز مردم مشهد برای تجدید میثاق با ولایت، گفت: با راهپیمایی باشکوهی که امروز انجام دادید، حضور خود درصحنه را امضا کرده و دشمن را نیز تهدید کردید تا بداند پای ستون خیمه این نظام، مردم ایستاده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مخالفت دوسوم اعضای مجمع با تصویب پالرمو

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
خبر تکمیل می‌شود. آقای حسین مظفر در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما تاکید کرد: در ابتدای بررسی لوایح «پالرمو» و «سی اف تی» در مجمع، ترکیب موافقان و مخالفان تصویب آن، پنجاه به پنجاه بود، اما به تدریج به شمار مخالفان افزوده شد و اکنون دو سوم اعضا با تصویب این لوایح مرتبط با اف‌ای تی اف مخالفند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به رد لایحه پالرمو در جلسات غیررسمی مجمع تشخیص گفت: این موضوع فردا (یکشنبه) در نشست یکی از کمیسیون‌های مجمع بار دیگر بررسی می‌شود. وی تاکید کرد: مسکوت گذاشتن این لایحه در مجمع تشخیص تنها با هدف فرصت دادن به دولت برای چانه زنی با اروپایی‌ها به منظور اجرای تعهدات برجامی آنان بود، اما با توجه به اثبات بدعهدی اروپایی‌ها، دیگر هیچ ابهامی برای مجمع در رد این لوایح وجود ندارد. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش بینی کرد: تکلیف این دو لایحه تا قبل از پایان ضرب الاجل گروه اقدام مالی علیه کشورمان در مجمع، مشخص و رد خواهد شد.

اروپا در آخر خط …

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دیروز در وین و پشت میز مذاکرات یک سوال مهم مطرح شد، سوالی که از ۱۹ ماه پیش همچنان بی پاسخ مانده است، اکنون نیز ۵ ماهی بیشتر به دو ساله شدن خروج آمریکا از برجام باقی نمانده است؛ خروجی که اروپای به ظاهر نگران در واکنش به آن از یک سو با صدور بیانیه از ۱۱ تعهدی گفتند که براساس آن هم باید پول نفت، گاز و محصولات پتروشیمی تامین می‌شد و هم سرمایه گذاری، حمل و نقل، هوانوردی و دریا نوردی تسهیل می‌شد …

ببینید | پیام واضح آیت الله خامنه‌ای به داعش و آمریکا در فیلم سایت سردار قاسم سلیمانی

خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل
استان گیلان دیر زمانی است که جزء مقاصد اصلی گردشگران بوده است. طبیعت بی‌نهایت زیبای آن که از یک سو به البرز می‌رسد و همچنین سرسبزی و شور زندگی که در این استان در جریان است، همواره مشوق خوبی برای جذب طبیعت دوستان بوده است.

مهدی تاج: نماینده‌های مجلس هم همین جا حرف هایم را بشنوند/ من حرف دیگری ندارم که به مجلس بروم (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه خبری پلیس؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلیرضا ادیانی، صبح امروز در مراسم تکریم و معارفه رئیس عقیدتی سیاسی پلیس پیشگیری ناجا، گفت: پلیس پیشگیری، خط مقدم مقابله با هرگونه ناهنجاری و اغتشاش در جامعه است. وی افزود: یکی از پلیس‌هایی که همواره مورد توجه و مطالبه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بوده و هست؛ پلیس پیشگیری و کلانتری‌ها هستند. حجت الاسلام و المسلمین ادیانی، گفت: نیروی انتظامی در آشوب‌های اخیر با اقتدار، دوراندیشی و مجاهدت ظاهر شد و توانست دین خود را به انقلاب و این مردم ادا کرده و در برابر ناملایمات و فشار رسانه‌های بیگانه ایستادگی کند. نماینده، ولی فقیه در نیروی انتظامی، افزود: نیروی انتظامی یک نهاد امنیتی و خدماتی است که برای مردم امنیت ساز است و این مهم وابسته به جدیت کلانتری‌ها در انجام وظیفه و خدمت به مردم است. وی افزود: هرکجا که امنیت و آسایش مردم به مخاطره می‌افتد، این کلانتری‌ها هستند که می‌توانند پناهگاه مردم بی دفاع باشند. حجت الاسلام و المسلمین ادیانی ادامه داد: بالاتر از خوشایندسازی محیط، خوشایندسازی رفتار کارکنان است که با آموزش رفتار خوب و مراقبت از عمل، تا رسیدن به پلیس تراز انقلاب اسلامی محقق می‌شود. رئیس سازمان عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی به لزوم تاسیس دانشکده پیشگیری از جرم اشاره کرد و افزود: چنانچه این دانشکده تخصصی راه اندازی شود باعث رشد و تعالی رفتاری کارکنان کلانتری‌ها که مورد تاکید مقام معظم رهبری است، خواهد شد. در این مراسم از زحمات حجت الاسلام «معصوم منصورسمائی» قدردانی و حجت الاسلام «یحیی اکبری» به عنوان رئیس جدید عقیدتی سیاسی پلیس پیشگیری ناجا معرفی شد.

نظرها

اخبار بیشتر