راز حمایت سریع و مهم رهبر انقلاب از تغییر قیمت بنزین و تصمیم سران قوا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سیاسی
راز حمایت سریع و مهم رهبر انقلاب از تغییر قیمت بنزین و تصمیم سران قوا

راز حمایت سریع و مهم رهبر انقلاب از تغییر قیمت بنزین و تصمیم سران قوا

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
کمتر از ۲۴ ساعت از شروع آشوب‌های خیابانی اشرار، پس از طرح سهمیه‌بندی بنزین رهبر انقلاب از مصوبه‌ سران قوا حمایت کردند. این موضوع با واکنش‌هایی در فضای عمومی کشور رو به رو شد. به همین مناسبت خط حزب‌الله در سخن هفته‌ دویست و یازدهمین شماره خود به بازخوانی و تحلیل این بیانات پرداخته است.

به گزارش خبرآنلاین در این مطلب آمده است؛

اول. ماجرا از کجا آغاز شد؟

طرح سهمیه‌بندی بنزین و افزایش قیمت آن، از مدت‌ها قبل در دستور کار دولت قرار داشت، اما هر بار به دلایل مختلف با آن مخالفت می‌شد و به مرحله اجرا در نمی‌آمد. امسال اما از سویی با توجه به تشدید فضای تحریمی علیه ایران، و از سویی دیگر افزایش بی‌رویه مصرف بنزین، دولت مجددا این طرح را در دستور کار قرار داد. به گفته آقای رئیس‌جمهور، در سال ۹۲ (یعنی شروع آغاز به کار دولت اول آقای روحانی) ۵۶ میلیون لیتر بنزین در روز تولید میشد که این رقم در سال ۹۸ به ۱۰۷ میلیون لیتر در روز رسید. مصرف بنزین در سال گذشته و امسال، با رشد ۱۰ درصدی همراه بود و آنگونه که آقای روحانی به آن اشاره کردند، با همین روند، در سال ۱۴۰۰، مجددا میبایست کشور واردکننده بنزین شود. برای همین) و (البته دلایل دیگر) دولت تصمیم به اجرای طرح سهمی‌هبندی بنزین گرفت.

فارغ از بحث‌های کارشناسانه پیرامون این موضوع که آیا زمان کنونی، مقطع مناسبی برای انجام این طرح بود یا نه، اجرای شتابزده این طرح، موجب بروز اعتراضاتی در این زمینه شد. به گفته احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز جمعه گذشته، به هنگام ملاقات مسئوالن نظام با رهبر انقلاب به مناسبت والدت پیامبر اکرم (ص)) و امام صادق (ع)، ایشان خطاب به رئیس‌جمهور می‌گویند، اگر می‌خواستید چنین کنید، چند روز زودتر یارانه‌ای را که به مردم وعده داده بودید، به حسابشان واریز می‌کردید. رهبر انقلاب در ادامه تأکید کردند که حالا هم ظرف یکی دو روز وجه مورد نظر را به حساب مردم واریز کنید. این اتفاق اما متأسفانه نیفتاد و اشرار و آشوب‌طلبان نیز که مترصد فرصتی برای ضربه زدن به کشور بودند، از روز شنبه وارد معرکه شدند و برخی از شهرها را به ناامنی کشاندند.

دوم. موضع رهبر انقلاب در قبال این موضوع چه بود؟

کمتر از ۲۴ ساعت از شروع آشوب‌ها در کشور، رهبر انقلاب، صبح روز یکشنبه (۲۶ آبان)، در ابتدای درس خارج فقه خود، نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند. بیانات رهبر انقلاب چهار محور اساسی داشت:

اول اینکه «اولا وقتی یک چیزی مصوبه سران کشور هست، آدم باید با چشم خوشی‌بینی به او نگاه کند، بنده در این قضیه سررشته ندارم، یعنی تخصص این کار را ندارم، گفتم هم به آقایان … من صاحبنظر نیستم، لکن اگر سران سه قوه تصمیم بگیرند، من حمایت میکنم.»

دوم اینکه «یقینا بعضی از مردم از این تصمیم یا نگران می‌شوند یا ناراحت می‌شوند یا به ضررشان است یا خیال می‌کنند به ضررشان است، به هر تقدیر ناراضی می‌شوند، لکن آتش زدن به فلان بانک، این کار مردم نیست، این کار اشرار است؛ این را باید توجه داشت … این مفاسد هیچ مشکلی را درست نمی‌کند، جز اینکه علاوه بر هر مشکلی که هست، ناامنی را هم اضافه می‌کند. ناامنی بزرگترین مصیبت برای هر کشوری است، برای هر جامعه‌ای است، اینها قصدشان این است.»

سوم اینکه  «مسئولین هم البته دقت کنند، مواظبت کنند، هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند … چون الان گرانی هست، بنا باشد باز اضافه بشود گرانی، خب این برای مردم خیلی مشکلات درست می‌کند؛ باید مراقبت کنند. این مراقبت‌ها را اینها بکنند، مسئولین حفظ امنیت کشور هم به وظایفشان عمل کنند.»

و نهایتا اینکه «مردم عزیز ما هم که خوشبختانه در قضایای گوناگون این کشور بصیرت خودشان را، آگاهی خودشان را نشان دادند، بدانند که این حوادث تلخ از ناحیه کیست و چگونه است، این آتش زدن و خراب کردن و ویران کردن و دعوا کردن و ناامنی ایجاد کردن مال چه کسی است؛ این را بفهمند، توجه کنند؛ که می‌فهمند هم مردم، ملتفت‌اند؛ و از اینها فاصله بگیرند.»

سوم. چرا رهبر انقلاب چنین موضعی گرفتند؟

این موضع رهبر انقلاب موجب واکنش‌های مختلفی شد. برخی آن را ستودند و شجاعانه و مروت‌آمیز معنا کردند و برخی دیگر نیز این موضع رهبر انقلاب را عجیب دانستند و انتظار چنین موضعی را نداشتند. شاید یکی از دلایل اصلی عدم انتظار این موضع رهبر انقلاب کم‌توجهی به «منطق حکمرانی» ایشان باشد.

در منطق حکمرانی رهبر انقلاب، یکی از پایه‌های اساسی تداوم حاکمیت، «حفظ ساختارهای رسمی» است. حفظ ساختارهای رسمی و مکانیسم‌های طراحی شده قانونی، آنقدر برای رهبر انقلاب از اهمیت برخوردار است که هرکجا ببینند این ساختارها به بهانه‌ای در حال مخدوش شدن است، بلافاصله وارد میدان می‌شوند. البته تأکید بر ساختارهای قانونی و پایبندی به آنها، در دل خود پایبندی به «مردمسالاری» را هم دارد.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

در همین ماجرا، مصوبه سران سه قوه و نه دولت - هر چند دولت و رئیس‌جمهور در آن نقش محوری دارند- یعنی مصوبه‌ای که دو ضلعش نمایندگان مستقیم مردم هستند. این همان منطق ورود مقتدرانه رهبر انقلاب در ماجرای فتنه ۸۸ است. در فتنه ۸۸، برخی افراد به بهانه دروغین تقلب در انتخابات، ساختارهای رسمی و قانونی کشور را زیر سؤال برده و خواهان برگزاری مجدد انتخابات شدند. رهبر انقلاب اما در مقابل، به حفظ «مکانیسم‌های قانونی» که صیانت از رای مردم در گرو آن بود، تأکید کردند. در جلسه ۲۶ خرداد ۸۸ رهبر انقلاب با نمایندگان نامزدهای انتخاباتی، صراحتا چنین گفتند: «ممکن است کسانی اشکالاتی و اعتراضاتی را بر مجاری گوناگون امور در انتخابات ثبت کرده باشند و اعتراض داشته باشند. خب راه‌های قانونی وجود داردو رسیدگی به اینها جتما باید انجام بگیرد … [اما] راه، راه راه‌های قانونی است. من به آقای مهندس موسوی هم گفتم؛ ایشان هم قبول کرد از من که راه، راه قانونی است؛ از همان طریق قانونی مشی کنند، من هم قرص و محکم پشتش می‌ایستم.» از طرف دیگر، تجربه آشوب‌های اخیر در کشورهایی چون عراق نشان داده است که به موازات آنکه پیام اختلاف و چندگانگی میان مسئوالن به جامعه منتقل شود، زمینه برای تشدید آشوب‌ها و ناامنی‌ها بیشتر خواهد شد.

چهارم. چرا رهبر انقلاب به این سرعت ورود کردند؟

آذرماه سال گذشته، رهبر انقلاب با اشاره به نقشه آمریکایی‌ها برای آشوب در ایران، چنین فرمودند: «اول امسال که سال ۹۷ است اعلام کردند که ایران تابستان داغی خواهد داشت … یعنی همین اختلاف و دعوا و این را بکش به خیابان و آن را بیاور در عرصه و [بین] این گروه با آن گروه، آن گروه با آن گروه [دیگر]، جنگ راه می‌اندازیم، دعوا راه می‌اندازیم؛ هدفشان این بود. به کوری چشم آنها تابستان امسال یکی از بهترین تابستان‌های سال بود … من هم به ملت عزیزمان عرض می‌کنم این بیداری را حفظ کنید؛ اینکه اینها گفتند در سال ۹۷ ما چنین می‌کنیم، چنان می‌کنیم، و نقشه‌هایی را برای جمهوری اسلامی ابراز کردند -یعنی در واقع نقشه‌شان لو رفت- این ممکن است فریب باشد؛ ممکن است جنجال را برای سال ۹۷ بکنند، نقشه را برای سال ۹۸ بکشند.» ۹۷/۹/۲۱

حدود بیست روز پیش نیز رهبر انقلاب در دانشگاه پدافند ارتش، مجددا با طرح مسأله «فتنه»، از نیروهای امنیتی خواستند که مراقب آن باشند: «آن چیزی هم که در این زمینه مخصوص نیروهای مسلح و نیروهای حافظ امنیت است، این است که مراقب فتنه باشند. در قرآن یک‌جا می‌فرماید: الفتنه اشد من القتل؛ یک جا می‌فرماید: الفتنه اکبر من القتل، اشد یعنی سخت‌تر، اکبر یعنی بزرگ‌تر. کشتار چیز بدی است، نامطلوب است، اما فتنه از آن بدتر است. خب اگر فتنه از قتل بدتر است، پس بایستی نیروهایی که حافظ امنیت هستند آرایش لازم را، نظم لازم را برای مقابله با فتنه هم بگیرند، آمادگی‌های خودشان را برای فتنه هم بایستی حفظ بکنند.» ۹۸/۸/۸

اگر فتنه، به معنای «امتزاج حق و باطل» باشد، پس هرچه زودتر «چشم فتنه» کور شود، آسیب‌های آن برای جامعه کمتر است. «آشوب» مقدمه فتنه است و فتنه بستری برای ناامن کردن جامعه. ضمنا رهبر حکیم انقلاب بارها به «عمل به هنگام» تأکید کرده‌اند، چراکه اگر عملی در زمان خودش انجام نشود چه بسا بی‌خاصیت و بی‌تأثیر باشد. ورود با فوریت یا بهتر بگوییم، «ورود به هنگام» رهبر انقلاب در این ماجرا و حمایت ایشان از طرح سران قوا، حاکی از همین مسأله است. آشوب‌های اخیر گرچه طبق اخبار منتشره، تقریبا تمام شده است، اما این به معنای پایان فتنه نیست. ملت ایران، مانند همیشه باید بیدار باشند، که امیرالمؤمنین (ع) می‌فرمایند: «ان اخاالحرب الارق و من نام لم ینم عنه: مرد جنگجو همیشه بیدار و هوشیار است، و هر که از دشمن آسوده بخوابد دشمن نسبت به او نخواهد خفت.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

افکارنیوزافکارنیوز18 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارش «حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه روز یکشنبه در سخنانی درباره توافق این کشور با دولت وفاق ملی لیبی به نخست‌وزیری «فائز السراج» گفت که این توافق به معنای تهدید یا نقض حقوق دیگر کشورها نیست. اخبار بین الملل - آکار درباره روابط ترکیه با پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز گفت: «ما تهدیدها علیه ائتلاف را جدی می‌گیریم. به همان شیوه نیز ما انتظار داریم که ائتلاف مسئولیت‌های خود در قبال ما را انجام دهد.» وزیر دفاع ترکیه درباره توافق با آمریکا و روسیه درباره ایجاد منطقه امن در شمال سوریه گفت: «ما به تعهدات خود در قبال این توافق ادامه می‌دهیم و انتظار داریم که دوستان آمریکایی و روسی ما نیز اقدام مشابه انجام داده و به مسئولیت‌های خود عمل کنند.» ترکیه هفدهم مهرماه دست به یک اقدام نظامی جدید در خاک سوریه زد و این بار در عملیات موسوم به چشمه صلح حملات به مناطق تحت کنترل گروه‌های کرد سوری را در دستور کار قرار داد. به دنبال این اقدام نظامی، ترکیه با محکومیت‌های بین‌المللی مواجه شد و با گذشت چندین روز از آغاز این عملیات نظامی در مناطق شمالی سوریه، آنکارا به صورت جداگانه با واشنگتن و مسکو برای توقف این عملیات دو توافق کرد؛ توافق‌هایی که وجه مشترک آنها دور شدن ی‌پ‌گ از مرز ترکیه بوده است. طبق توافق ۲۲ اکتبر گذشته (۳۰ مهر) «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه و «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه در شهر سوچی روسیه باید شبه‌نظامیان کرد سوریه تا عمق ۳۰ کیلومتری در شمال سوریه عقب‌نشینی کنند و مقرر شد تا دو کشور گشت‌زنی مشترک در این منطقه داشته باشند.
ایسناایسنا1 ساعت قبل
یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به نوسانات اخیر بازار ارز و سکه از دولت خواست که نظارت خود را براین بازار افزایش دهد. کیانپور اضافه کرد: لازم است دولت با نظارت بر بازار کالا و ارائه‌ی خدمات از افزایش قیمت‌ها جلوگیری کند و بیش از این زندگی مردم را سخت نکند. دولت نیز برنامه‌ریزی مشخصی برای کنترل بازار ارز و سکه ندارد و اخیرا این بازار دچار چالش شده است. دولت باید نظارت موثرتری براین بازار داشته باشد تا شاهد گرانی کالا در پی آن نباشیم. عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در پایان از مردم خواست تا در انتخابات مجلس حضور پرشوری داشته باشند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، هر ساله با تقدیم لایحه بودجه سال آینده کشور به مجلس، حقوق کارمندان و کارگران متناسب با شرایط اقتصادی کشور افزایش می‌یابد؛ بودجه ۹۹ هم از این قاعده مستثنی نیست. محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور روز گذشته (شنبه) از افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان در سال آینده خبر داد و گفت: «برای جبران قدرت خرید مردم، افزایش ۱۵ درصدی حقوق را در بودجه سال ۹۹ پیش بینی کرده‌ایم». همچنین حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی، رئیس جمهوری که امروز برای تقدیم لایحه بودجه ۹۹ در مجلس شورای اسلامی حضور یافته بود، با تایید افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان و کارگران گفت: حقوق ثابت کارمندان و کارگران در سال جاری ۲۰ درصد افزایش یافت و در سال ۹۹ هم ان‌شاءالله ۱۵ درصد افزایش حقوق داریم که در این دو سال حدود ۳۵ درصد به حقوق افزودیم. جزئیات افزایش حقوق کارمندان از زبان رئیس جمهوروی افزود: تلاش ما این است که سختی معیشت مردم را کاهش دهیم، بنابراین در سال جاری برای کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ هزار تومانی را اختصاص دادیم و برای سال ۹۹ باز هم برای کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ در نظر داریم؛ برای کالاهای غیراساسی نیز ارز نیمایی که ۸۵۰۰ تومان است، در نظر گرفته‌ایم.

اصلاحات بن سلمان شکاف جامعه سعودی را بر ملا کرد

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الاخباریه‎؛ روزنامه گاردین چاپ انگلیس در مقاله‌ای نوشت تغییراتی که محمد بن سلمان ولیعهد رژیم سعودی به بهانه اصلاحات و در پیش گرفتن سیاست باز در مقابل جهان اعمال کرده است, شکاف‌ها و تناقض‌های موجود در جامعه سعودی را بر ملا می‌کند. با بررسی تغییراتی که بن سلمان اعمال کرده است، تناقض‌ها و شکاف‌های بزرگی در جامعه سعودی آشکار می‌شود. این روزنامه نوشت پیشتر نیز برخی در جامعه سعودی خواستار تغییرات مشابهی بودند هرچند احتمال خشمگین شدن مردم آنان را نگران می‌کرد. گاردین در این مقاله به گزارش ماه گذشته سازمان دیده بان حقوق بشر درباره افزایش سرکوب و تجاوزات از زمان روی کار آمدن بن سلمان بر سر قدرت اشاره کرده است. دیده بان حقوق بشر اعلام کرده بود که اصلاحات واهی بن سلمان با گسترش بازداشت‌ها و شکنجه مخالفان سیاست‌های او، هزینه سنگینی داشته است.
تابناکتابناک1 روز قبل
تهدید علنی و مستقیم وزیر امور خارجه اسرائیل به حمله به خاک ایران و موشک باران ایران، در حالی است که اخیرا اسرائیل اقدام به یک آزمایش موشکی بالستیک کرده که گفته می‌شود، یک آزمایش هسته‌ای بوده است. تهدید علنی اسرائیل برای حمله به ایران، پس از آزمایش هسته‌ای؛ وزیر امور خارجه یسرائیل کاتز (از حزب لیکود) در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی Corriere della Sera گفته: حمله اسرائیل به ایران، امری محتمل است که در حال بحث و بررسی است. وزیر امور خارجه اسرائیل، به شکلی جالب توجه و با تهدید علنی به موشک باران ایران، و آوردن نام عربستان و امارات متحده عربی گفته، ایران باید از عواقب کلیه فعالیت‌های خود آگاه باشد. کاتز فاش کرده که اسرائیل و عربستان سعودی همکاری نزدیکی دارند، اما ترجیح داده که در این باره توضیح ندهند. وزیر امور خارجه اسرائیل گفته: تهدید ایران تنها علیه اسرائیل یا عربستان سعودی نیست.
فراروفرارو1 روز قبل
حال فرض کنیم که همین فرد با همان عوامل انگیزشی هفته‌ای را به سفر و استراحت گذراند و به خانه بازگشت و پشت تلویزیون نشست و تصویرهایی زیبا‌ شده از ترکیه را دید و خواست که یک هفته یا یک ماه بعد به این کشور سفر کند. مثل تبلیغات و تصویری که کشور ترکیه از جزایر جنوبی خود ساخته و به همین دلیل آنتالیا در ذهن بیشتر گردشگران نقطه‌ای شناخته شده است. ترکیه نمی‌گوید که من زیبا هستم، بلکه زیبایی‌هایی را نشان می‌دهد تا مخاطب خود به این نتیجه برسد که ترکیه زیباست. تفاوت‌های فرهنگی فارغ از خوب یا بد بودن‌شان باعث جذب گردشگر می‌شوند. این تفاوت‌ها با احتساب فاصله جغرافیایی و توان مالی گردشگران و البته به کمک تصاویر برساخته از این کشور در جذب گردشگران ایرانی به ترکیه موثر بوده است.

نظرها

اخبار بیشتر