برخی از مشخصات فنی کارت گرافیک انویدیا RTX ۲۰۸۰ Ti Super فاش شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. زومیت
  4. تکنولوژی
برخی از مشخصات فنی کارت گرافیک انویدیا RTX ۲۰۸۰ Ti Super فاش شد

برخی از مشخصات فنی کارت گرافیک انویدیا RTX ۲۰۸۰ Ti Super فاش شد

زومیتخبرگزاری زومیت |
گفته می‌شود انویدیا در حال برنامه‌ریزی برای رونمایی رسمی مدل ارتقاءیافته‌ی کارت گرافیک پرچم‌دار RTX 2080 Ti با پسوند Super است؛ به‌تازگی مشخصاتی جدید از این کارت گرافیک فاش شده‌اند.

پیش‌تر به‌دفعات زیاد شاهد انتشار شایعات مختلفی از گوشه و کنار درمورد احتمال ساخت مدل Super کارت گرافیک قدرتمند RTX ۲۰۸۰ Ti که هم‌اکنون پرچم‌دار انویدیا (Nvidia) محسوب می‌شود، بوده‌ایم. بااین‌حال شمار زیادی از این شایعه‌ها تکذیب شدند؛ برای مثال مدتی پیش بعضی از رسانه‌ها تصویری را منتشر کردند و آن را به کارت گرافیک RTX 2080 Ti Super نسبت دادند، اما در نهایت مشخص شد که تصویر موردبحث حقیقی نیست.

تعداد شایعات دراین‌زمینه به‌حدی زیاد هستند که باعث می‌شوند کم‌کم باور کنیم انویدیا در حال ساخت مدل سوپر کارت گرافیک پرچمدارش است. به‌تازگی یکی از افشاگران حوزه‌ی فناوری مدعی شده است که انویدیا روی مدل فوق قدرتمند کارت‌های گرافیک سری RTX کار می‌کند و معرفی آن طی چند ماه آینده انجام می‌پذیرد.

برخی از مشخصات فنی کارت گرافیک انویدیا RTX ۲۰۸۰ Ti Super فاش شد - 3

مقاله‌های مرتبط:آشنایی با سری جدید کارت‌های گرافیک Super انویدیا؛ فراتر از گذشتهنگاهی جامع به کارت‌های گرافیک RTX Super؛ همه‌ی داشته‌های انویدیا

یکی از افشاگران حوزه‌ی سخت‌‌افزار با نام کاربری kopite۷kimi در توییتر، چند روز پیش توییت کوتاهی را منتشر و از طریق آن برخی از جزئیات کارت گرافیک جدید انویدیا را فاش کرد. با نگاهی کلی به مشخصات فاش‌شده به این نتیجه می‌رسیم که پرچم‌دار بعدی انویدیا قرار است در زمینه‌ی پردازش‌های گرافیکی قدرت بسیار زیادی داشته باشد. kopite۷kimi در توییت کوتاه جدیدش جمله‌ی «۲۰۸۰TI SUPER۴۶۰۸۱۶Gbps» را نوشته است.

بنابراین طبق ادعاهای کاربر موردبحث در توییتر، انویدیا از مدتی پیش کار روی مدل سوپر کارت گرافیک RTX ۲۰۸۰ Ti را آغاز کرده است؛ این کاربر پیش‌تر جزئیات دیگری را نیز در رابطه با کارت‌های گرافیک انویدیا فاش کرده است و دراین‌زمینه سابقه‌ی خوبی دارد. بااین‌حال فراموش نکنید تا زمانی‌که انویدیا اطلاعاتی رسمی در این رابطه منتشر نکند، تمامی آنچه kopite۷kimi فاش کرده است در حد شایعه باقی می‌ماند.

با نگاهی به توییت او، عدد ۴٬۶۰۸ به‌چشم می‌خورد که احتمال می‌دهیم به شمار هسته‌های کودا (CUDA) کارت گرافیک RTX ۲۰۸۰ Ti Super اشاره داشته باشد. بهره‌مندی از این تعداد هسته‌ی کودا می‌تواند به‌صورت تلویحی به این معنی باشد که مدل سوپر RTX ۲۰۸۰ Ti قرار است از پردازنده‌ی گرافیکی کامل Turing TU۱۰۲ استفاده کند؛ پیش‌تر در کارت Titan RTX انویدیا شاهد بهره‌مندی از این پردازنده‌ی گرافیکی بوده‌ایم. پردازنده‌ی گرافیکی موردبحث از ۵۷۶ هسته‌ی تنسور (Tensor) بهره‌ می‌گیرد و به ۷۲ هسته‌ی مجزا برای پردازش‌های مربوط به فناوری رهگیری پرتو (Ray Tracing) مجهز شده است؛ از هسته‌های موردبحث با نام هسته‌های RT یاد می‌شود. ناگفته نماند که کارت گرافیک RTX ۲۰۸۰ Ti انویدیا از ۵۴۴ هسته‌ی تنسور و ۶۸ هسته‌ی RT بهره‌مند است؛ این کارت گرافیک افزون بر موارد یادشده از ۴٬۳۵۲ هسته‌ی کودا نیز استفاده می‌کند.

برخی از مشخصات فنی کارت گرافیک انویدیا RTX ۲۰۸۰ Ti Super فاش شد - 8

موارد یادشده تنها چیزهایی نیستند که توییت kopite۷kimi درمورد مدل سوپر RTX ۲۰۸۰ Ti فاش می‌کند. در بخش انتهایی توییت، عبارت ۱۶Gbps ذکر شده است که طبیعتا به پهنای پاند حافظه‌ی رم ویدئویی (VRAM) این کارت گرافیک اشاره دارد.

خبری: جدیدترین اخبار کوتاه علم و تکنولوژی ایران و جهان

حافظه‌ی رم ویدئویی مدل معمولی کارت گرافیک RTX ۲۰۸۰ Ti از پهنای باند ۱۴ گیگابیت‌بر‌ثانیه بهره‌مند است. تاکنون اطلاعاتی درمورد مقدار حافظه‌ی رم ویدئویی کارت جدید انویدیا فاش نشده است؛ بدون شک یکی از مهم‌ترین تغییرات مدل سوپر نسبت‌به مدل معمولی، مقدار حافظه‌ی رم ویدئویی خواهد بود. گفتنی است کارت گرافیک Titan RTX از ۲۴ گیگابایت حافظه‌ی رم بهره می‌گیرد. این میزان رم، توانایی‌های اعجاب‌انگیزی به کارت گرافیک موردبحث می‌دهد.RTX ۲۰۸۰ Ti Super انویدیا احتمالا به ۴٬۶۰۸ هسته‌ی کودا، ۵۷۶ هسته‌ی تنسور و ۷۲ هسته‌ی رهگیری پرتو مجهز می‌شود

احتمال می‌دهیم انویدیا در کارت گرافیک RTX ۲۰۸۰ Ti Super از ۱۱ یا ۱۲ گیگابایت حافظه‌ی رم ویدئویی استفاده کند؛ همچنین گفته می‌شود فرکانس پردازشی این حافظه‌ی رم کمتر از فرکانس پردازشی حافظه‌ی رم کارت تایتان RTX خواهد بود. شایعه‌ها نشان می‌دهند RTX ۲۰۸۰ Ti Super به‌طور کلی قرار است از قدرت بسیار بالایی بهره بگیرد. درواقع آن‌طور که کارشناس وب‌سایت تک‌ریدار می‌نویسد، اگر مشخصات فنی یادشده واقعا مربوط به RTX ۲۰۸۰ Ti Super باشند، این کارت گرافیک در زمینه‌ی پردازش کارهای گرافیکی دست‌کمی از هیولا ندارد.

کاربر kopite۷kimi در توییتر پیش‌تر توییت دیگری را نیز درمورد مدل سوپر RTX ۲۰۸۰ Ti منتشر کرده و مدعی شده بود انویدیا قصد دارد این کارت گرافیک را در سه‌ماهه‌ی نخست سال ۲۰۲۰ (بازه‌ی زمانی بین ژانویه تا مارس ۲۰۲۰ مصادف‌با بازه‌ی زمانی بین دی تا اسفند ۱۳۹۸) به‌صورت رسمی معرفی کند. البته توییت موردبحث مدتی پس از انتشار، پاک شده بود.

برخی از مشخصات فنی کارت گرافیک انویدیا RTX ۲۰۸۰ Ti Super فاش شد - 14

با درنظرگرفتن موارد بالا، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که کارت گرافیک RTX ۲۰۸۰ Ti Super با قدرت پردازشی بالا طی چند ماه نخست سال آینده‌ی میلادی معرفی و سپس روانه‌ی بازار شود. احتمالا انویدیا کارت گرافیک قدرتمند جدیدش را پیش از عرضه‌ی کارت‌های جدید سری نوی AMD که ظاهرا این شرکت از آن‌ها با نام «قاتل انویدیا» ‌یاد می‌کند، روانه‌ی بازار خواهد کرد. گفته می‌شود AMD کارت‌های گرافیک جدیدش را در جریان برگزاری نمایشگاه CES ۲۰۲۰ معرفی و سپس آن‌ها را در اواسط سال ۲۰۲۰ (تابستان ۱۳۹۹) عرضه خواهد کرد.

احتمالا یکی از دلایل ساخت مدل سوپر RTX ۲۰۸۰ Ti با قدرت بالا، ‌ انتشار شایعات مربوط به قدرت پردازشی زیاد کارت‌های گرافیک نسل بعدی سری نوی AMD بوده است. انویدیا روی نسل بعدی کارت‌های گرافیکش با نام Ampere کار می‌کند؛ بااین‌حال کارت‌های یادشده احتمالا به‌موقع به مرحله‌ی تولید انبوه و عرضه نخواهند رسید؛ بنابراین انویدیا قصد دارد خلأ بازار کارت‌های بالارده را از طریق مدل جدید خانواده‌ی سوپر پر کند تا AMD همچنان رقیبی جدی در بازار داشته باشد. انویدیا احتمالا پس از عرضه‌ی کارت‌های سری Ampere، سراغ نسل جدید کارت‌های گرافیکش با نام هاپر (Hopper) خواهد رفت.

شما خواننندگان محترم زومیت چه دیدگاهی در این رابطه دارید؟

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نقد و بررسی پورشه کیمن ۷۱۸ مدل ۲۰۱۷

تابناکتابناک1 روز قبل
«پورشه کیمن ۷۱۸ / Porsche ۷۱۸ Cayman» نسل جدید از مدل کیمن یا باکستر برای پورشه است که به اختصار با نام پورشه ۷۱۸ هم شناخته می‌شود. کار تولید این نسل جدید از کیمن از سال ۲۰۱۶ کلید خورد و در میان تغییرات زیادی که در آن ایجاد کردند، مهم‌ترین تغییر، برداشتن موتور شش سیلندر خطی و گذاشتن یک موتور چهار سیلندر خطی به جای آن بود. اما پورشه توانست با وجود کاهش دادن سیلندرها، قدرت تولیدی خودرو را افزایش بدهد که این مسئله جالبی در علم بهره‌وری قدرت موتور است. در این ویدیو مدل ۲۰۱۷ از این خودرو به صورت کامل نقد و بررسی می‌شود.

لامبورگینی و مدلی که فقط یک دستگاه از آن موجود است! (+تصاویر)

9+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

کمیاب‌ترین «مار سمی» معرفی شد/ خودرویی که فقط ۲۵۰ دستگاه خواهد بود! (+تصاویر)

18+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارشوی گفت: بررسی‌های اولیه ماموران حاکی از آن بود که متهم با توقف خودرو خود و جلوگیری از تردد خودرو‌های دیگر باعث انسداد اتوبان شهید باقری شده بود. رجبی، رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجاپلیس فتا: ایمیلی در Gmail، Yahoo, hotmail نداریمرئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا با اشاره به ارسال ایمیل تحت نام و نشان پلیس فتا گفت: هیچ‌گونه ایمیلی در Gmail , Yahoo, hotmail و دیگر موارد نداریم. سرهنگ علی‌محمد رجبی با اشاره به ارسال ایمیل تحت نام و نشان پلیس فتا در روز‌های اخیر افزود: ارسال این ایمیل‌ها از سوی پلیس فتا نبوده است و شهروندان فریب این دست ایمیل‌ها را نخورند. سرهنگ رجبی یادآور شد: راهکار‌های تشخیص اصالت ایمیل‌های ارسالی در سایت پلیس فتا موجود است و شهروندان می‌توانند با مطالعه این مبحث اطلاعات خوبی کسب کنند. رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا به هموطنان عزیز توصیه کرد: در صورت مواجهه و دریافت تماس‌های مشکوک، آن را از طریق سایت پلیس فتا www. Cyberpolice. ir پیوند مرکز فوریت‌های سایبری با پلیس فتا در میان بگذارند.

دانگ فنگ و یک کراس اوور ۱۳ هزار دلاری! (+تصاویر)

27+
عصر ایرانعصر ایران13 ساعت قبل
تسنیمتسنیم5 ساعت قبل
این تولیدکننده قطعات خودرو در ادامه به دلایل نابسامانی صنعت خودروسازی کشور نیز اشاره کرد. رضایی با اعلام اینکه در تقسیم منابع دولتی عدالت وجود ندارد، تصریح کرد: نبود یک استراتژی و اهداف مشخص در توسعه کلان اقتصادی کشور عامل اصلی این پدیده است که از طریق افزایش تولید، رفاه عمومی ایجاد و صادرات رونق می‌یابد. او گفت: تبدیل این موارد به منافع اقتصادی نیاز به ابزار‌هایی دارد که نیاز ملی است و این یکی از مهمترین زیست بوم‌ها به شمار می‌آید. او افزود: در همین زمینه ظرفیت عظیمی از منابع انسانی هم به وجود آمده که این نیرو نیز در همین کشور متخصص شده‌اند و ظرفیت ملی در صنایع نفت و گاز کشور را تولید می‌کنند. تالاری ادامه داد: بنابراین ما صاحب هر دو زیست بوم مورد نیاز برای اعتلای کشور هستیم که باید از این مواهب به طور مناسبی بهره گیری کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر