اجرای طرح «بررسی و تحلیل عوامل خطر در میانسالان» در گیلان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سلامت
اجرای طرح «بررسی و تحلیل عوامل خطر در میانسالان» در گیلان

اجرای طرح «بررسی و تحلیل عوامل خطر در میانسالان» در گیلان

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/گیلان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: طرح «بررسی و تحلیل عوامل خطر مرتبط با سبک زندگی و سرطان ها در میانسالان» در ۱۱ شهرستان گیلان از امروز آغاز شد.

فردین مهرابیان در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: طرح کشوری «بررسی و تحلیل عوامل خطر مرتبط با سبک زندگی و سرطان ها در میانسالان» در راستای ارتقای سلامت میانسالان و با هدف تعیین شیوع عوامل خطر مهم بیماری های غیرواگیر در جمعیت میانسالان (افراد ۳۰ تا ۵۹ ساله) همزمان با چهار استان کشور، از امروز به مدت یک ماه در استان گیلان اجرا می شود.

وی تصریح کرد: طرح مذکور از طریق تکمیل پرسشنامه های نرم افزاری، از سوی کارشناسان سلامت آموزش دیده (مرد و زن) با مراجعه به درب منازل در ۱۱ شهرستان استان از جمله؛ آستانه اشرفیه، انزلی، تالش، رودسر، رودبار، رضوانشهر، صومعه سرا، فومن، لاهیجان، لنگرود و رشت در خوشه های منتخب به تعداد ۳۰۰ نمونه انجام خواهد شد.

در خبری بخوانید: تازه های پزشکی و سلامت

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه بیماری های غیر واگیر، عامل بیش از ۵۳ درصد بار بیماری ها بوده افزود: تخمین زده می شود که ۸۰ درصد مرگ های ناشی از بیماری های غیر واگیر در کشورهای در حال توسعه رخ خواهند داد.

مهرابیان خاطرنشان کرد: بروز بیماری های غیر واگیر در ارتباط با عوامل زمینه سازی مانند نداشتن تحرک بدنی، مصرف دخانیات، تغذیه ناسالم و عدم رعایت ایمنی است و پایه پیشگیری از بیماری های غیر واگیر، شناسایی عوامل خطر اولیه، پیشگیری و کنترل این عوامل است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین23 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، توماس چی از دانشگاه سانفرانسیسکو، معتقد است که اگر فرد به اندازه کافی آب نننوشد، پیروی کورکورانه از رژیم غذایی به خلاص شدن از وزن اضافی کمکی نخواهد کرد. افرادی که وزن کم می‌کنند، توجه زیادی به رژیم غذایی می‌کنند، در حالی که نوشیدن روزانه آب ضروری‌تر از رژیم لاغری است. علاوه بر این، تعادل آب برای بدن بسیار مهم است، اگر بدن را به سمت کم آبی بدن بیاورید، مشکلات زیادی من جمله اضافه وزن خواهید داشت. پزشک دیگری، نیکت سونپال، یک درمانگر و متخصص گوارش در نیویورک نیز معتقد است که نوشیدن منظم آب به اندازه حفظ رژیم غذایی سالم مهم است. به گزارش اسپوتنیک، واقعیت این است که گاهی اوقات مردم عطش را با گرسنگی اشتباه می‌گیرند و گاهی که نوشیدن یک لیوان آب کافی است را با گرسنگی اشتباه می‌گیرند.
الفالف1 روز قبل
اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید و همزمان دچار سردی انگشتان دست و پا هستید، حتما به پزشک‌ اطلاع دهید. جریان خون در بدن مبتلایان به کم‌کاری تیروئید کاهش می‌یابد و همین اتفاق باعث سردی انگشتان می‌شود. در موارد نادر، سردی انگشتان می‌تواند به دلیل لخته خونی که در قسمت دیگری از بدن تشکیل شده است رخ دهد. رینود چیست؟ عاملی کمتر شناخته شده که علت شایع سردی دست‌ها و انگشتان دست است، بیماری‌ به نام سندرم رینود است. هنگامی که شما کم وزن هستید، با کمبود چربی بدن توانایی از بین بردن دمای سرد بدن خود را ندارید.
انتخابانتخاب1 روز قبل
زنان و مردان تفاوت هایی بنیادین با یکدیگر دارند و بخشی از این تفاوت‌ها به حوزه سلامتی معطوف می‌شود. درواقع برخی از بیماری‌ها بین زنان و برخی دیگر بین مردان شایعند. بیماری پارکینسونبا بیماری پارکینسون، مغز در طی سال‌ها به تدریج آسیب می‌بیند. سرطان روده بزرگبه گفته سازمان بین المللی پیشگیری و درمان سرطان، مردان و به ویژه افرادی با تبار آمریکایی آفریقایی بیش از زنان با احتمال سرطان روده بزرگ رو به رو می‌شوند. این بیماری مردان سیگاری را بیشتر درگیر می‌کند.

آلوده‌ترین نقاط اطرافتان که باعث انتقال آنفلوانزا می‌شوند

9+
الفالف18 ساعت قبل
ایمناایمنا1 روز قبل
جراحی کاهش وزن و پیشگیری از سکته افراد چاقمطالعات نشان می‌دهد جراحی کاهش وزن موجب افزایش طول عمر شده و از لخته شدن خون ناشی از سکته در افراد چاق پیشگیری می‌کند. نتایج نشان داد افرادی که تحت جراحی کاهش وزن قرار گرفته بودند ۶۹ درصد کمتر سکته ناشی از لختگی ‌خون را تجربه کردند. اما نرخ خونریزی‌های مغزی با جراحی ‌کاهش وزن، کم نشده بود. نسخه پیشگیری از سرطان روده بزرگرعایت نکات زیر می‌تواند باعث کاهش بروز سرطان روده بزرگ شود: تعدیل وزن: افراد چاق بیشتر مستعد ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند. سرطان روده بزرگ، بدخیمی شایع و خاموش ولی قابل پیشگیری است که تشخیص زودرس، در درمان و بهبود کامل آن تأثیر به‌سزایی دارد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز23 ساعت قبل
آقای مهدی دهقان چناری از دوستان آقای شجاع در مستند به یک نکته‌ مهم اشاره می‌کند. کاری که کم کم باعث می‌شود آن‌ها از تولید یک محصول به تولید ۲۰۰ محصول غذایی و سالم برسند. خانم آقای شجاع می‌گوید رسیدن به خط تولید این محصولات فست‌فودی سالم از خانه‌ی آن‌ها شروع شده است. آقای شجاع امروز در یزد به واسطه خط تولید سوسیس‌های سالم یک فست‌فودی سالم راه انداخته. شکری که از نیشکر و بدون استفاده از فرآیندهای شیمیایی تولید می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر