با تحمیل هزینه اضافی کارآفرینان ورشکست می‌شوند/ اجباری بودن بیمه قبل از اجرای طرح‌های اشتغال اعلام شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. اقتصادی

با تحمیل هزینه اضافی کارآفرینان ورشکست می‌شوند/ اجباری بودن بیمه قبل از اجرای طرح‌های اشتغال اعلام شود

ایلناخبرگزاری ایلنا |
دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران می‌گوید: اصل بیمه ضروری است، اما تحمیل کردن هزینه به کارآفرینان نیز ممکن است آنها را ورشکست و بدهکار کند.

با تحمیل هزینه اضافی کارآفرینان ورشکست می‌شوند/ اجباری بودن بیمه قبل از اجرای طرح‌های اشتغال اعلام شود - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، وام دادن به روستاییان و عشایر یکی از مهم‌ترین طرح‌هایی است که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دو سال اخیر برای ایجاد اشتغال اجرا کرده است. مسئولان مدعی هستند با اجرای این طرح‌ها حدود ۱۵۰ هزار شغل ایجاد شده است. در یکی از آخرین اظهارنظرات در این باره عیسی منصوری (معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی) عنوان کرد: تا پایان امسال جمعا ۲۵۰ هزار اشتغال روستایی با احتساب سال گذشته خواهیم داشت.

این مقام مسئول در اظهارات جدید خود اشاراتی هم به بحث بیمه داشته و عنوان کرده است: با توجه به آنکه بر اساس تمام‌شماری که در این زمینه کردیم، عدد قابل توجهی از افراد شاغل در این طرح بیمه نشده بودند با سازمان تامین اجتماعی به ویژه صندوق روستاییان و عشایر، صندوق بیمه محصولات معدنی و صندوق بیمه محصولات کشاورزی به شکل شبکه‌ای توافق کردیم تا هر کسی که از تسهیلات اشتغال روستایی استفاده کرد نیروهای کارش الزاما در این مکانیسم بیمه شوند. تا قبل از اقدام ما برای بیمه، حدود ۳۵ درصد افراد در این طرح بیمه شده بودند. بر اساس تمام شماری که از طریق سامانه ناظر صورت دادیم متوجه شدیم که تعداد بیمه‌شدگان کم است، بنابراین، این سازوکار را طراحی کردیم که بعد از این همه شاغلان بالاجبار یکی از بیمه‌های مذکور را انتخاب کنند و تحت پوشش بیمه قرار بگیرند تا بتوانند از مزایای وام اشتغال روستایی برخوردار شوند.

اشاره منصوری به یکی از اساسی‌ترین نقد‌هایی است که به طرح ایجاد اشتغال روستاییان و عشایر می‌شد. کارشناسان عنوان می‌کردند مشاغل ایجاد شده شغل بی کیفیت هستند. با اجباری شدن بیمه مشاغل روستاییان و عشایر می‌توان تا حدی این مشکل را برطرف کرد، اما چنین اجباری اما و اگر‌هایی هم دارد.

بیمه ابتدایی‌ترین حمایت اجتماعی است

هادی ابوی (دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران) در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا با بیان اینکه بیمه ابتدایی‌ترین حمایت اجتماعی از شهروندان است، می‌گوید: بیمه ضروروت دارد و بدون استثنا همه باید بیمه باشند. بر این اساس وقتی قرار است طرحی را اجرا کنیم باید بیمه را نیز لحاظ کنیم.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

او با بیان اینکه فارغ از بحث اینکه طرح اشتغال روستاییان و عشایر چقدر در ایجاد اشتغال پایدار موفق بوده است، می‌گوید: یکی از اشکالات اساسی این بود که بیمه در این طرح به درستی دیده نشده بود.

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران عنوان می‌کند: البته ما در بحث بیمه در سال‌های اخیر بیمه قالیبافان و کارگران ساختمانی را داشتیم که در مواردی صوری بود، یعنی اینکه اشتغالی ایجاد نشد، اما افراد از امتیازات اشتغال بهره‌مند شدند. اکنون که عنوان می‌شود برای اشتغال روستایی بیمه اجباری می‌شود نباید به گونه‌ای باشد که افراد بدون ایجاد اشتغال از این مزایا بهره بگیرند.

او در جواب این سوال که یکی از مباحث مطرح شده این است که اگر قرار باشد هزینه‌های بیمه بر کارآفرینان روستایی تحمیل شود، آنها نمی‌توانند از پس هزینه‌های خود برآمده و کارشان با مشکل رو‌به‌رو می‌شود، می‌گوید: این اتفاق ممکن است رخ دهد. به هر حال کسی که کسب و کاری راه می‌اندازد برآورد هزینه‌ای می‌کند. اینکه یک دفعه و وسط طرح عنوان شود که فلان و بهمان چیز اجباری است و هزینه‌هایی بر افراد تحمیل کنیم ممکن است باعث شود آنها متضرر شوند. از طرف دیگر آنها نمی‌توانند راه رفته را بازگردند و مثلا تسهیلات گرفته شده را پس بدهند، چون آن را هزینه کرده‌اند.

ابوی تصریح می‌کند: باید قبل از اجرای طرح چنین مسائلی مورد توجه قرار می‌گرفت. اصل بیمه ضروری است، اما تحمیل کردن هزینه به کارآفرینان نیز ممکن است آنها را ورشکست و بدهکار کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رمز یک بار مصرف

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
بانک مرکزی دریافت رمز دوم یکبار مصرف را برای تراکنش‌های بدون کارت و اینترنتی از اول دی اجبار کرده است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ در کشور روزانه بیش از ۳۰ میلیون تراکنش بدون کارت بانکی در حال انجام است که نیاز به تدابیر خاص امنیتی دارد و در همین راستا بانک مرکزی دریافت رمز دوم یکبار مصرف را برای تراکنش‌های بدون کارت و اینترنتی اجبار کرده است.
همشهریهمشهری2 روز قبل
هر چند زنان آزاردیده در این پرونده جنجالی به پول می‌رسند اما تبرئه شدن واینستین و حتی عذرخواهی نکردن او از قربانیان می‌تواند لکه لنگ نظام قضایی آمریکا باشد. کاترین کندال، بازیگر ۵۰ ساله آمریکایی و یکی از زنان حاضر در پرونده واینستین است که در ۱۹۹۳ آزار جنسی دیده است. از جمله اتهام‌هایی که علیه واینستین مطرح شده می‌تواند به یک مورد تجاوز در سال ۲۰۱۳ و یک مورد آزار شدید جنسی در ۲۰۰۶ اشاره کرد. واینستین از زمان بازداشت در ماه می‌۲۰۱۸ با سپردن وثیقه آزاد است و البته دادگاه میزان وثیقه او را از یک میلیون دلار به پنج میلیون دلار افزایش داد. دلیل آن هم از کار انداختن عمدی ابزاری است که متهم‌ها را در زمان آزاد بودن با وثیقه ردیابی می‌کند.

همتی: سال آینده دغدغه علما درباره بانک‌ها برطرف می‌شود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل
به گزارش مشرق، عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در جمع خبرنگاران گفت: قانون بانکداری بدون ربا از ابتدای سال آینده اجرایی می‌شود. رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: لایحه اصلاح نظام بانکی مورد تأیید علما و فقها قرار گرفته است و از سال آینده تمام جرایم و سودها بر مبنای بانکداری بدون ربا خواهد بود. همتی با اشاره به مشکلات بانک‌ها در گذشته، اظهار کرد: دریافت سود و نحوه محاسبه آن همیشه مورد انتقاد بوده است اما با اجرای این قانون دیگر مشکلی نداریم و همه چیز شرعی خواهد بود. رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: بانک‌ها به‌دلیل داشتن سپرده‌گذاران بلندمدت ممکن است با مشکل مواجه شوند که لازم است سپرده‌گذاری‌های خود را اصلاح کنند. وی ادامه داد: بر اساس نظر شورای فقهی بانک مرکزی و مصوبه شورای پول و اعتبار مصوبه بانکداری اسلامی تصویب شد.

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ رئیس کل بانک مرکزی هشدار داد؛ مردم دارایی‌های خود را در معرض ریسک خرید و فروش ارز قرار ندهند. بازار ارزبازار ارز هفته گذشته را با نوسان پشت سر گذاشت و قیمت دلار در پایان هفته به ۱۳ هزار تومان رسید. بازار بورس بازار بورس برخلاف بازار‌های موازی هفته پر رونقی را پشت سر گذاشت و نقدینگی قابل توجهی به این بازار وارد شد. بازار سکه و طلابازار سکه و طلا نیز به دلیل نوسانات بازار ارز هفته گذشته با نوسان زیادی همراه بود و قیمت هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.

فیلم/ محرومیت زدایی در دل استان پایتخت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل
قدس آنلاینقدس آنلاین1 روز قبل
حجم نقدینگی در مرداد ماه سال ۹۸ با ۲۶٫۱ درصد افزایش به عدد ۲۰۷۶ هزار و ۵۹۰ میلیارد تومان رسیده است. قدس آنلاین: براساس آمارهای به دست آمده، میزان پایه پولی کشور در پایان مرداد ماه امسال با ۲۵٫۶ درصد افزایش نسبت به مرداد ماه ۹۷ به ۲۸۶ هزار و ۳۶۰ میلیارد تومان رسیده است. همچنین حجم نقدینگی در مرداد ماه سال جاری به عدد ۲۰۷۶ هزار و ۵۹۰ میلیارد تومان رسیده که نسبت به مرداد ماه سال گذشته ۲۶٫۱ درصد رشد نشان می‌دهد. ضریب فزاینده پولی هم در سطح عدد ۷٫۲ قرار دارد که تغییر چندان نسبت به سال ۹۷ نداشته است. انتهای پیام/

نظرها

اخبار بیشتر