نظرات برگزیده مخاطبین الف: اگر کار احمدی‌نژاد اشتباه بود چرا روحانی آن را تکرار کرد؟ / شبکه ملی اطلاعات، جدا از اینترنت بین‌المللی نیست/ دولت با گران‌کردن بنزین همه را جریمه کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. سیاسی
نظرات برگزیده مخاطبین الف: اگر کار احمدی‌نژاد اشتباه بود چرا روحانی آن را تکرار کرد؟ / شبکه ملی اطلاعات، جدا از اینترنت بین‌المللی نیست/ دولت با گران‌کردن بنزین همه را جریمه کرد

نظرات برگزیده مخاطبین الف: اگر کار احمدی‌نژاد اشتباه بود چرا روحانی آن را تکرار کرد؟ / شبکه ملی اطلاعات، جدا از اینترنت بین‌المللی نیست/ دولت با گران‌کردن بنزین همه را جریمه کرد

الفخبرگزاری الف |
بینندگان «الف» هر روز با ارائه نظرات خود در تکمیل و تعمیق محتوای ارائه شده مشارکت می کنند. بسیاری از این نظرات گویای دقت و توجه مخاطبان و داوری عمومی آن ها نسبت به وقایع روز است. گزیده‌ای از نظرات مخاطبین «الف» را ذیل مطالب پر بحث هفته به انتخاب تحریریه «الف» بخوانید.

سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین و در پی آن یادداشت انتقادی الف با عنوان «افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟» با نظرات متعدد مخاطبین الف همراه شد که برخی از آنها را می‌خوانید:

*سهمیه بندی بنزین کار کاملا درستی است ولی قیمت سهمیه نباید گران می شد تا بهانه ای برای افزایش کرایه  ها ایجاد نشود ولی در عوض بنزین آزاد باید حداقل ۵۰۰۰ تومان می شد در ضمن افزایش میزان یارانه ها کاملا اشتباه است و فقط برای مستمندان واقعی باید به شدت زیاد می شد، بایستی با درآمد حاصله برنج و روغن و اقلام اصلی و ضروری مردم ارزان می شد

*چرا چیزی که جواب نمیده رو دوباره امتحان میکنید؟ چند وقت دیگه تورم ناشی از این گرونی مصرف رو پوشش میده دوباره خیابونها شلوغ و بدبخت مردمی که درآمد کم دارن یا درآمدشون ثابته اونی که شغلش آزاده پول بنزینشو میزنه روی کالاش. دوما بنزین با استاندار پایین رو اگه به مردم نفروشین به کیا میخواین بفروشین؟ به افغانستان؟ پاکستان؟

*همین الان مردم با مشکل بیکاری روبرو هستند و جرایم رو به افزایش ناشی از همین مورد است ، آیا عقلانی است به بهانه نبودن بودجه جرایم را در جامعه افزایش دهیم. ،خودرو برای آقای نوبخت کالای لوکس است برای مردم بیکار شده، در نتیجه توقف تولید کارخانه ها توسط دولت ناتوان و مدیرنماهای .. و رانت خور وارداتی چی دلال پرور خودرو ابزار زندگی که نه ،وسیله زنده ماندن و تنازع بقا شده ..بجای گران کردن بنزین با ضرب الاجل اموال چهار دهه مسئولان کشور را شبیه برخی کشورهای عربی ارزیابی و مفسدان خاین را دستگیر و بودجه چندین سال کشور را از این اموال فساد و باستی هیلز ساز و باستی هیلز نشین در می‌آوردید نه اینکه به مردم بدبخت ..زور بیاورید

*من نمیدونم این چه دیدگاهی هست که یعده میگن بنزین توایران ارزانه وباید به قیمت جهانی عرضه بشه؟ یعنی حقوق ودرآمد مابراساس دستمزدجهانیه که شمابنزین روبادلارمیسنجین؟ یعنی واقعا درک اینموضوع اونقدر سخته که باتوجه به دستمزد توایران بنزین واسه مردم ازتمام دنیاگرونتره

*این اقدام در وضعیت ملتهب فعلی و وضعیت کشورهای اطراف تهدید امنیت ملی است و قوه قضاییه حافظ امنیت ملی است نیروهای امنیتی ورود کنند و عاملان این اقدام را دستگیر کنند همزمان با فشار های خارجی در جهت تحمیل برجام های جدید مهره های داخلی هم فعال شدند قوه قضاییه و نیروهای امنیتی در جهت جبران بودجه نظیر برخی کشورهای عربی رانت خوران موجود تریلیاردر شده با رانت خوری فساد را و مدیران چهاردهه را مطابق اصول ۴۹ و ۱۴۲ قانون اساسی مورد مشروعیت سنجی اموال قرارداده و اموال نامشروع را مصادره کنند بودجه چندین سال کشور فراهم می‌شود این افزایش قیمت بنزین خطرناک است و توسعه مهره های خارجی

*خوب حالا اگر مردش هستند واردات ماشین را آزاد کنند و تعرفه‌اش را بیارن روی بیست درصد. اونوقت دیگه آزاد کردن قیمت بنزین اعتراض نمیکنیم.

*بجای کمک به قشر ضعیف کار ایجاد کنید تا زندگیش را خودش بسازد، نه اینکه صدقه بگیر بشود.

*جناب روحانی چرا گرانی بنزین و سهمیه بندی را به رفراندوم نمی‌گذاری؟؟

*متاسفانه ملت توجهی نمیکنند که بعضی ها اصلا ماشین ندارند .واین یارانه های پنهان بیشتر به جیب ثروتمندان|(چندماشین برای خانوار) واریز میشود.راهکار اصلاح قیمت تمام شده آب وبنزین وبرق است.البته باید از دهک های 1تا7حمایت کرد. درضمن ازماشین خارجیها باید لیتری10هزار تومن گرفت.

*پس چرا این همه تکذیب میکردند، فرمول قدیمی و تکراری، که سالهای سال اجرا میشود، شایعه، تکذیب، اجرا

*اگرچه از نظر شخصی به ضرر منه ولی چرا پول بنزین من شهرنشین باید از جیب اون روستایی تو زاهدان پرداخت بشه که هیچ وقت تو عمرش ماشین نداره؟!؟!؟

* (در پاسخ به کامنت بالا) هموطن محترم الان اون روستایی هم تاوانشو میده با چند برابر شدن کرایه‌ها قیمت همه چیز از جمله مواد غذایی هم گرون میشه. چرا همش به دنبال سیاسی بازی هستین. حمایتهای الکی. دولت به جای بدبخت کردن مردم میتونست حقوق مدیرانشو کم کنه. جلوی ریخت و پاشها رو بگیره. دولت رو کوچیک کنه. چرا تاوان بی لیاقتی مدیران رو مردم بد بخت باید بدن؟؟؟

*احمدی نژاد همه چی رو گرون کرد و یارانه داد. بعد این دولت اومد و گفت کار اشتباهی کرده و ضمن اینکه یارانه ها رو همگام با تورم گرون نکرد، بلکه شروع به قطع یارانه خیلی ها هم کرد. طبق اعلام دولت قراره این مبلغی که تو جیب دولت میره عینا به حدود شصت میلیون ایرانی سبد حمایتی(نام گول زنک برای یارانه) پرداخت بشه. دو سال بعد این دولت میره کنار یکی دیگه میاد و میگه چرا باید شصت میلیون چنین مبلغی بگیرن. اونوقت عین دولت آقای روحانی، ضمن افزایش ندادن مبلغ مربوطه، یک عده رو هم به بهانه های مختلف حذف می کنه. نتیجه همین خواهد بود که الان شده: گران شدن همه چیز و زیر زیرکی افزایش ندادن و حذف چندر غازی که به مردم بدبخت ایران پرداخت میشه (ببخشید بابت این کلمه نامناسب، اما وقتی میرم تو مغازه و نمی تونم و نمی تونیم خیلی جنسهای واجبمون رو بخریم، دلم بحال خودمان میسوزه). خدایا تو شاهدی که این ملت شایسته وضعیت فعلی نیستند

*واژه «آزادسازی قیمت‌ها» نام رمز فقیر کردن کارگران و کارمندان و طبقه متوسط است. دولت برای جبران کسری بودجه، به جای مالیات گرفتن از ثروتمندان، قیمت بنزین را سه برابر میکند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

*خيلي راهش ساده بود. كل كارت جايگاه دارها باطل و هر خودرويي صرفا با كارت خودش بايد سوختگيري كنه، خودروي زير ١٠٠ مليون با بنزين ليتري ١٠٠٠ تومان، خودروي ١٠٠ تا ٢٠٠ مليون با بنزين ليتري ٢٠٠٠ تومان، خودروهاي ٢٠٠ تا ٤٠٠ مليون با بنزين ليتري ٣٥٠٠ تومان، خودروهاي ٤٠٠ تا ٨٠٠ مليون با بنزين ليتري ٥٠٠٠ تومان و خودروهاي بالاي ٨٠٠ مليون با فوب خليج فارس و ارز آزاد. درامد ناشي از اون هم بين فقرا و ٤ دهك اول به صورت پلكاني توزيع ميشد.  اين موضوع و نتايج خروجي يك پايان نامه دانشگاه تهران هست

*مگر سران سه قوه بالاتر از قانون اساسی ایران هستند. مگر سه نفر می‌توانند برای ۸۵ میلیون انسان با دور زدن روند قانونی و خارج از ردیف‌های تعریف شده بودجه کالای استراتژیک سوخت را گران کنند. این بدعت جدید است برای دست اندازی به جیب مردم. چه تضمینی دارید که فردا برق. آب. گاز وووو را با جلسه بین خود گران نکنند؟

*عده یی معتقدند دولت باید جراحی اقتصادی را آغاز کند ولی سوال مهم اینجاست که چرا زور دولت فقط به مردم میرسد و چرا جراحی اقتصادی را از بانکها که به قول خود دولتیها بزرگترین عامل ایجاد نقدینگی در کشور هستند را استارت نمیزنند

*دولت با گران کردن بنزین همه را جریمه کرد. هم پر مصرف‌ها و هم کم مصرف‌ها را. دولت می‌توانست بنزین سهمیه‌ای را لیتری ۱۰۰۰ تومان نگه دارد و فقط بنزین آزاد را گران کند.

***

«حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟» عنوان یادداشتی بود که به بررسی اختلال در اینترنت در پی اغتشاشات و ناامنی‌ها پرداخت. تعدادی از نظرات مردم درباره این یادداشت می‌خوانید:

*کسانی که از فیلترینگ سایتها انتقاد داشتند، امروز خود کل اینترنت را فیلتر کرده‌اند. اینها با چه رویی اکنون با مردم صحبت می‌کنند؟؟؟

*من میخوام به قطعی اینترنت اعتراض کنم. مسولین هم که همگی میگن همه شهروندان حق اعتراض دارند. اصلا این حق اعتراض بر اساس قانون اساسی هم هست. حالا لطفا بگید کجا بریم اعتراض کنیم؟؟

*سوال: الان اگه از دشمنان عزت، اقتدار، نفوذ و امنیت ایران (مثلاً بدخواهان سعودی و اسرائیلی و آمریکایی و مجاهدین خلق و ...) بپرسی نظر شما در مورد قطع شدن اینترنت ایران در این چند روزی که آشوب شده (و یه عده ای برای خط دادن و خط گرفتن جریان آشوب به شدت به اون نیاز دارن) چیه؟ دوس دارین الان اینترنت وصل بشه یا نه؟ فکر می کنی چه جوابی میدن؟ همون جواب باید برای من و شما نشون بده که در مقیاس کلان، وصل بودن اینترنت به نفع میهن عزیزمان هست یا به ضرر اون. (صرفنظر از این که برخی از ما، مثل خودِ من، ممکنه در کارهامون به طور موقت متضرر بشیم)

*شبکه ملی اطلاعات یعنی ارتباط داخلی یعنی همین چیزی که هست. اونی که شما میخواید با دستور ایجاد نمیشه بازار میخواد. وزیر ارتباطات چیکار کنه وقتی هیچ شرکتی در ایران توانایی پیاده سازی موتور جست و جو‌گر رو نداره؟ دقت کردید حتی در جهان هیچ شرکتی حتی مایکروسافت که همه با عظمتش آشنا هستیم نتونسته جست و جو‌گری ایجاد کنه که با گوگل توانایی رقابت داشته باشه؟ بعدش هم چرخ رو هزار بار اختراع نمیکنند وقتی سرویس ایمیل به تعداد زیاد موجود هست چرا یه شرکت بیاد سرویس ایمیل بزنه در حالی که هیچ کس به برنامه‌های داخلی اعتماد نداره؟ شکست پیام رسان‌ها کافی نبود درس نبود برای شما‌ها؟ زیرساختی که شما میگی میدونی کلا چند تا شرکت غول تو دنیا میتونند تولید کنند که اون شرکت‌ها ارزششون چند برابر کل بودجه این مملکته؟ میدونید خط تولید اینتل برای این شرکت ۱۵ میلیارد دلار هزینه دربرداشته برای راه اندازی؟ وزارت ارتباطات بیاد معجزه کنه؟

*(در پاسخ به کامنت بالا)کشور کره جنوبی که از نظر آمادگی الکترونیک و پهنای باند رتبه نخست را در دنیا دارد و مقامات وقت وزرات ارتباطات بارها در مورد راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات، این کشور را مورد مثال قرار داده‌اند، ۸۰ درصد پهنای باند داخلی است. یعنی شبکه‌‌ای دارد که بی‌نیاز از ارتباطات خارجی، ۸۰ درصد ارتباطات کره در آن داخل به گردش در می‌آید

*برخلاف عقیده برخی که شبکه ملی اطلاعات را شبکه‌ای داخلی و جدای از اینترنت می‌دانند این شبکه مکمل اینترنت است که خدمات با هزینه کمتر و کیفیت بهتر را با افزایش امنیت داده‌ها برای شهروندان ایرانی فراهم می‌کند.

*متاسفانه به دلیل عدم اطلاع رسانی دقیق، درست و به اندازه درباره شبکه ملی اطلاعات ، به محض اینکه کاربران ایرانی این نام را می شنوند، افکاری مانند اینترنت محدود و بسته و به دور از ارتباطات بین‌المللی به ذهنشان خطور می کند. بنابراین، نیاز است که در این زمینه اطلاعات دقیقی به مردم داده شود تا نگرانی های احتمالی شان رفع شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | زورگیری خشن از یک زن، زد و خورد در سخنرانی قالیباف و دردناک‌ترین اتفاق هفته!

خبرآنلاینخبرآنلاین16 ساعت قبل
امروزه می‌توان از اعتیاد بعنوان یکی از مشکلات و معضلات اجتماعی بشر در زندگی مدرن نام برد. با ورود انواع مواد مخدر صنعتی و پایین آمدن سن گرایش افراد به مصرف مواد مخدر، زنگ خطر برای خانواده‌ها و جوامع بشری به صدا درآمده است.

پایان یک اتهام …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش سازمان ملل مشخص کرد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها درباره اتهام به ایران در زمینه حمله به آرامکو، فقط گمانه‌زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ۲۳ شهریور امسال بود که برخی شهروندان سعودی در منطقه بقیق از شنیدن صدا‌هایی خبر دادند. اما بلافاصله جنبش انصارالله یمن، این حمله را تایید و آن را پاسخی به حمل ۱۵۰۰ روزه سعودی‌ها و شهادت بیش از ۴۰ هزار یمنی می‌داند. خبرگزاری رویترز در روز گذشته با انتشار گزارشی به نقل از دبیر کل سازمان ملل به صراحت می‌گوید این سازمان اعلام کرده است نمی‌تواند ایرانی بودن پهپاد‌ها و موشک‌های مورد استفاده در حمله به آرامکو را تایید کند. به نظر می‌رسد هر چند آمریکایی‌ها و سعودی‌ها تلاش کردند در این سه ماه با جعل سند و مدرک سازی بتوانند پرونده‌ای در این خصوص برای ایران باز کنند با گزارش سازمان ملل مشخص شد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها فقط گمانه زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
سردار مرتضی قربانی گفته بود «به فرمان رهبری، دستمان روی ماشه است» وزیر اطلاع رسانی لبنان به اظهارات مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران ایران واکنش نشان داد. مشاور فرمانده سپاه اخیرا گفته بود: رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود. براساس عرب نیوز، جمال الجراح، وزیر اطلاع رسانی لبنان در واکنش به اظهارات مرتضی قربانی، مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران ایران گفت: این سخنان غیرقابل قبول است. ایران می‌تواند به هر شیوه‌ای که مایل است از خود دفاع کند اما لبنان نه میدانی باز برای استفاده دیگر کشورها است و نه صندوق پستی سپاه پاسداران ایران است. رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود، از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
قرارداد صادرات گاز ایران به این کشور در سال ۱۹۹۶ به امضای دو طرف رسید و بر طبق این قرارداد ایران تا سال ۲۰۲۶ باید روزانه ۲۷ میلیون متر مکعب گاز به این کشور صادر کند. در بخش LNG نیز قطر، الجزایر و آمریکا مهم‌ترین صادرکنندگان گاز به کشور ترکیه طی چند سال گذشته بوده‌اند. صادرات گاز ایران به ترکیه همواره با مشکلات عدیده ­ای روبه­ رو بوده؛ قیمت و کیفیت گاز وارداتی بارها مورد مناقشه طرفین بوده است. اما با وجود همه این مسائل و فشار‌های آمریکا درطول مدت تحریم، هیچ­گاه گاز صادراتی ایران به ترکیه قطع نشده و همواره صادرات گاز ایران به ترکیه ادامه داشته است. به طوری که در مقاطعی که صادرات نفت کشور با چالش‌های جدی مواجه بوده است صادرات گاز ایران اما درآمدی پایدار و تحریم ناپذیر برای کشور تامین نموده است.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
ربیعی درباره ماجرای پیش آمده میان مردان شماره یک و دو کابینه اظهار داشت: در همه جلسات وجود اختلاف طبیعی است. حسام الدین آشنا نیز در توییتی تصریح کرد: جلسات عالی کشور نه جای بله قربان گویی است و نه جای خطاب و عتاب و نه جای قهر و ناسازگاری. اما با نگاهی به رخدادهای دو هفته گذشته به خوبی می‌توان فهمید که موضوع اختلاف نظرها چیست؟ اسحاق جهانگیری از ۲۴ آبان در خصوص هیچ اظهار نظری در باره نحوه اجرای طرح نداشته است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت، هر چند اسحاق جهانگیری عضو شورای هماهنگی سران قواست اما سکوت او نشان می‌دهد؛ معاون اول رئیس جمهور با طرح افزایش قیمت بنزین موافقت نکرده است. هر چند اختلاف نظر جهانگیری با روحانی بر مسائل کارشناسی بنزین بوده اما این هیچ کدام از دو طرف تا کنون بدان نپرداخته اندحال باید این سوال را پرسید طرحی که اکنون اجرا می‌شود را چه کسی و چه نهادی ارائه کرده است و دلیل مخالفت روحانی با طرح جهانگیری چه بوده است؟
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، طبق نتایج جدیدترین نظرسنجی اگرچه حزب جانسون همچنان پیروز انتخابات خواهد بود اما آرای کمتری بدست می‌آورد. این نظرسنجی که توسط موسسه «یوگاو» انجام شده است، نشان می‌دهد برخلاف پیش‌بینی‌های قبلی، حزب حاکم محافظه‌کار به رهبری «بوریس جانسون» باوجود پیروزی در انتخابات موفق به کسب اکثریت قدرتمند نخواهد شد. بر همین اساس حزب کارگر به رهبری «جرمی کوربین» نیز با وجود آنکه پیروزانتخابات نخواهد بود اما اقلیت قوی‌تری را تشکیل خواهد داد. دوهفته پیش یوگاو پیش‌بینی کرده بود حزب محافظه کار موفق به تصاحب ۳۵۹ کرسی از مجموع ۶۵۰ کرسی مجلس می‌شود که اکثریت قابل قبولی بود ولی طبق پیش‌بینی جدید حزب محافظه‌کار۳۳۹ کرسی نماینگی کسب خواهد کرد که اکثریتی شکننده خواهد بود. پس از اعلام این خبر «لیره استرلینگ» واحد پول انگلیس که در ۷ ماه‌ اخیر روند رو به رشدی در برابر دلار آمریکا داشته با کاهش روبرو شده است.

نظرها

اخبار بیشتر