دستگیری وکیل سفارت آلمان در ترکیه، پای وزیران خارجه را به میان کشید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. انتخاب
  4. سیاسی

دستگیری وکیل سفارت آلمان در ترکیه، پای وزیران خارجه را به میان کشید

انتخابخبرگزاری انتخاب |
دستگیری وکیل سفارت آلمان در ترکیه، واکنش شماری از مقام‌های آلمانی از جمله وزیر خارجه این کشور را به همراه داشته که گفته است، در دیدار با همتای ترک خود، به دنبال تسریع در یافتن راه‌حلی برای پایان دادن به این مساله خواهد بود.
دستگیری وکیل سفارت آلمان در ترکیه، پای وزیران خارجه را به میان کشید - 0

وکیل سفارت آلمان در آنکارا اواسط سپتامبر امسال (شهریور ماه) از سوی نیروهای پلیس ترکیه دستگیر شد. گفته می‌شود او اطلاعاتی درخصوص شهروندان ترکیه‌ای دارد که از آلمان پناهندگی سیاسی گرفته‌اند.

براساس گزارش روز جمعه خبرگزاری «د. پ. آ»، دولت آلمان در واکنش به این اقدام ترکیه، قرار ملاقاتی بین «هایکو ماس» وزیر خارجه این کشور و «مولود چاوش اوغلو» همتای ترک او در حاشیه نشست مقام‌های «گروه» ۲۰ در ژاپن ترتیب داده است.

ماس امروز (جمعه) در هیروشیمای ژاپن در این زمینه به خبرنگاران گفت: ما بر این باوریم که باید هر چه سریعتر برای این مساله راه‌حلی پیدا شود؛ این موضوع را در دیار با همتای ترکیه‌ای خود مطرح خواهم کرد.

نشریه «دی ولت» آلمان نیز در گزارشی، دستگیری وکیل سفارت آلمان در آنکارا را سبب آسیب‌دیدن مناسبات سیاسی بین دو کشور دانست. این رسانه در مصاحبه با مقام‌های سیاسی آلمان، نظر آنها را درخصوص این واقعه جویا شده است.

در خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

«یورگن هارت» سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه احزاب مسیحی (دموکرات و سوسیال مسیحی) هشدار داده دستگیری وکیل سفارت آلمان، فعالیت عادی دیپلماتیک در ترکیه را مختل می‌کند. وی این اقدام را مغایر توافق وین مبنی بر مصونیت کارکنان نمایندگی‌های دیپلماتیک دانست.

«سویم داغ دلن» عضو ارشد حزب چپ‌ها و رئیس گروه دوستی پارلمانی آلمان-ترکیه نیز این اقدام را برای مناسبات دو کشور بسیار زیانبار خواند.

«بیژن جیرسرایی» سخنگوی سیاست خارجی حزب دموکرات آزاد نیز دستگیری وکیل سفارت آلمان در آنکارا از سوی ترکیه را عامدانه و هدف از آن را به دست آوردن اطلاعات از مخالفان حکومت این کشور دانست.

مقام‌های کشورهای «گروه ۲۰» امروز و فردا (شنبه) در ژاپن گردهم می‌آیند؛ این گرو متشکل از قدرتمندترین کشورهای جهان در زمینه اقتصاد است که در مجموع ۸۵ درصد کل اقتصاد جهانی و دو سوم جمعیت جهان را به خود اختصاص داده‌اند.منبع: ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اصلاحات بن سلمان شکاف جامعه سعودی را بر ملا کرد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الاخباریه‎؛ روزنامه گاردین چاپ انگلیس در مقاله‌ای نوشت تغییراتی که محمد بن سلمان ولیعهد رژیم سعودی به بهانه اصلاحات و در پیش گرفتن سیاست باز در مقابل جهان اعمال کرده است, شکاف‌ها و تناقض‌های موجود در جامعه سعودی را بر ملا می‌کند. با بررسی تغییراتی که بن سلمان اعمال کرده است، تناقض‌ها و شکاف‌های بزرگی در جامعه سعودی آشکار می‌شود. این روزنامه نوشت پیشتر نیز برخی در جامعه سعودی خواستار تغییرات مشابهی بودند هرچند احتمال خشمگین شدن مردم آنان را نگران می‌کرد. گاردین در این مقاله به گزارش ماه گذشته سازمان دیده بان حقوق بشر درباره افزایش سرکوب و تجاوزات از زمان روی کار آمدن بن سلمان بر سر قدرت اشاره کرده است. دیده بان حقوق بشر اعلام کرده بود که اصلاحات واهی بن سلمان با گسترش بازداشت‌ها و شکنجه مخالفان سیاست‌های او، هزینه سنگینی داشته است.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
ماه دسامبر برای کسب و کار‌ها زمان حیاتی است و ۱۰ تا ۲۰ درصد فروش سالانه آن‌ها یا حتی بیشتر از این میزان مربوط به این زمان است. اتحادیه مشاغل و صنایع هتلداری فرانسه نیز تنها پنجشنبه شب شاهد کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی رزرو هتل‌ها در پاریس بود. سخنگوی این اتحادیه گفت اعلام خبر تمدید جنبش اعتصاب با لغو فوری رزرو‌ها تاثیر فوری بر این بخش داشت. ۲۰ تا ۳۰ درصد عملکرد مالی سالانه عمده فروشان این بازار مربوط به ماه دسامبر است. در اداره پست تنها ۱٫۶ درصد کارکنان اعتصاب کرده‌اند و از همین رو مشکل خاصی برای تحویل بسته‌های پستی وجود ندارد.
سینماپرسسینماپرس11 ساعت قبل
سینماپرس: پیمان عباسی فیلمنامه نویس مطرح کشور در خصوص بازی دولت در زمینه معافیت مالیاتی هنرمندان، از تایید تا انکار گفت: هنرمندان نباید تاوان عملکرد غلط دولت در حوزه اقتصاد را بدهند. چرا ما باید هر روز با یک خبر بد و شوکه کننده مواجه شویم؟ چرا فشار روی زندگی هنرمندان اینقدر زیاد شده است؟ کجای دنیا با هنر و هنرمند و کسانی که پرچمدار حوزه فرهنگی کشورشان هستند چنین رفتارهایی می‌کنند؟ فیلمنامه نویس فیلم‌های سینمایی «توفیق اجباری» و «ساعت ۲۵» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: زندگی هنرمندان از بیرون ویترین خوب و چشمگیری دارد اما اگر وارد زندگی آن‌ها شویم متوجه می‌شویم که شرایط زندگی شان بسیار سخت است. بگذریم از اینکه برخی سلبریتی‌ها درآمدهای بالایی دارند اما این مسأله به عموم اهالی سینما مرتبط نمی‌شود و قطعا سایر هنرمندان نباید تاوان چند نفر انگشت شمار را بدهند. عباسی با بیان اینکه نمی‌دانم دولت چرا هرچه دلش بخواهد بر سر ما می‌آورد اظهار داشت: اگر ما به واسطه تحریم‌ها امروز فروش نفت نداریم، اگر به واسطه عملکرد غلط اقتصادی برخی مسئولان وضعیت مادی کشور چندان خوب نیست، چرا باید یارانه‌ها قطع شود؟ چرا باید هنرمندان که سال‌های سال از پرداخت مالیات معاف بودند یکباره بر اساس سلیقه و تصمیم شخصی عده‌ای افراد بخشی از درآمد اندک خود را مالیات بدهند؟ وی در پاسخ به این سوأل که به عقیده شما دریافت مالیات تا چه میزان می‌تواند اثر منفی روی زندگی هنرمندان داشته باشد و نقش خانه سینما در مواجهه با این اتفاق چیست اظهار داشت: حال سینماگران مدت‌ها است خوب نیست و اگر این اتفاق بیفتد حال آن‌ها قطعا بدتر از بد خواهد شد. متأسفانه خانه سینما هم که مدت‌ها است ثابت کرده در خصوص مسائل رفاهی و معیشتی و احقاق حقوق سینماگران نقشی ندارد و از این رو ما هیچ امیدی به آن‌ها نداریم.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارش «حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه روز یکشنبه در سخنانی درباره توافق این کشور با دولت وفاق ملی لیبی به نخست‌وزیری «فائز السراج» گفت که این توافق به معنای تهدید یا نقض حقوق دیگر کشورها نیست. اخبار بین الملل - آکار درباره روابط ترکیه با پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز گفت: «ما تهدیدها علیه ائتلاف را جدی می‌گیریم. به همان شیوه نیز ما انتظار داریم که ائتلاف مسئولیت‌های خود در قبال ما را انجام دهد.» وزیر دفاع ترکیه درباره توافق با آمریکا و روسیه درباره ایجاد منطقه امن در شمال سوریه گفت: «ما به تعهدات خود در قبال این توافق ادامه می‌دهیم و انتظار داریم که دوستان آمریکایی و روسی ما نیز اقدام مشابه انجام داده و به مسئولیت‌های خود عمل کنند.» ترکیه هفدهم مهرماه دست به یک اقدام نظامی جدید در خاک سوریه زد و این بار در عملیات موسوم به چشمه صلح حملات به مناطق تحت کنترل گروه‌های کرد سوری را در دستور کار قرار داد. به دنبال این اقدام نظامی، ترکیه با محکومیت‌های بین‌المللی مواجه شد و با گذشت چندین روز از آغاز این عملیات نظامی در مناطق شمالی سوریه، آنکارا به صورت جداگانه با واشنگتن و مسکو برای توقف این عملیات دو توافق کرد؛ توافق‌هایی که وجه مشترک آنها دور شدن ی‌پ‌گ از مرز ترکیه بوده است. طبق توافق ۲۲ اکتبر گذشته (۳۰ مهر) «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه و «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه در شهر سوچی روسیه باید شبه‌نظامیان کرد سوریه تا عمق ۳۰ کیلومتری در شمال سوریه عقب‌نشینی کنند و مقرر شد تا دو کشور گشت‌زنی مشترک در این منطقه داشته باشند.

فیلم | رئیس جمهور: قدرت نقد نشود احتمال انحراف دارد

خبرآنلاینخبرآنلاین3 ساعت قبل
در نزدیکی و در فاصله‌ی حدود ۴۰ متری از شهرستان شهرکرد، شهری قرار دارد که کوه‌های استان، آن را احاطه کرده‌اند. نام این شهر جونقاه است. در این شهر جاذبه تاریخی وجود دارد که بسیار حائز اهمیت است. قلعه جونقان یکی از بناهای تاریخی استان چهارمحال و بختیاری است که در شهر کوچک جونقان قرار دارد و در بخش ایرانگردی امروز قصد داریم این قلعه را که نقش مهمی در تاریخ سرزمینمان داشته، به شما معرفی کنیم، پس همراهمان باشید.

فیلم/دوربین مخفی: فست فود با سس بنزین!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز12 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر