آمریکا دیگرتک هژمون نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. سیاسی

آمریکا دیگرتک هژمون نیست

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
غلامرضا کحلکی گفت: اولین موضوع مهم که اساسا قدرت نرم و جذابیت لازم برای هژمون بودن درعرصه بین الملل است از دور خارج شده و از سوی دیگر آمریکایی ها در عرصه قدرت سخت در دنیا نیز موفق عمل نکرده اند؛ نمونه های عیان آن در نقش آفرینی های آمریکا در کشورهایی چون افغانستان، عراق، سوریه هویداست؛ بنابراین قدرت هوشمند امریکا در سطح بین الملل با چالش بزرگی رو به روست؛ یعنی استفاده درست از قدرت هوشمند در به کار بردن منطقی و به موقع از قدرت نرم وسخت در سیاست خارجی.

غلامرضا کحلکی استاد بین الملل در گفت و گو با قدس آنلاین در خصوص فروپاشی هژمون آمریکا گفت: بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی تبدیل شدن آمریکا به تنها هژمون عرصه بین الملل اعلام شد. در این هنگام فوکویاما لیبرال دموکراسی را برنده مسابقه بین شرق و غرب عنوان کرد و براین نکته تاکید کرد که آینده دنیا در دست لیبرال دموکراسی است، لذا برنامه ریزی‌های آمریکا براساس تک هژمون بودن قرار گرفت، در حالی که امروز بعد از گذشت فرصت کوتاهی از ارزیابی‌های وسیع به عمل آمده؛ این مفروض به دلایل گوناگون رد شده است.

وی دراین باره افزود: در سطح سیاست داخلی با توجه به اینکه سیاست خارجی تداوم سیاست داخلی است، کنش‌های دولتمردان آمریکا در سطح ملی منجر به تضعیف هژمون آمریکا درعرصه بین الملل شده است. اساسا ایالات متحده آمریکا و دولتمردان آمریکایی در سطح ملی نتوانستند تصویری از یک هژمون را برای ملت خود ترسیم کنند؛ تزلزل رفتاری و کنش‌های داخلی در کنارعدم پایداری وتداوم عملکردی کنش‌های منفی در سطح ملی سیاست خارجی سبب کاهش قدرت آمریکا را درعرصه بین الملل شده است.

استاد روابط بین الملل در ادامه خاطر نشان کرد: اگر آقای بوش؛ اوباما، ترامپ را نمونه هایی از سیاستمداران آمریکایی بدانیم تزلزل مواج و متلاطم بودن سیاست امریکا درسطح داخلی در این دوره‌ها، بیانگر همه ماجراست. نارضایتی‌های ملی و جنبش‌های داخلی در آمریکا و بحران‌های اقتصادی متعدد در این کشور به عنوان یکی از مقروض‌ترین نظام‌های اقتصادی در عرصه بین الملل چالش هایی در آمریکا رقم زده است. خبر کشتار آمریکاییان توسط شهروندان این کشور و عدم امنیت در سطح داخلی نشان دهنده تلاطم عرصه داخلی و تاثیر آن بر عرصه سیاست خارجی آمریکاست.

غلامرضا کحلکی گفت: قطعا هر کشوری برای اینکه به عنوان هژمون در سطح بین الملل مطرح باشد علاوه برتاکید بر نظریه قدرت هوشمند نرم؛ باید از مولفه‌های قدرت سخت نیز برخوردار باشد. گرچه دولتمردان آمریکایی تلاش کرده‌اند تصویر زیبایی در عرصه بین الملل از طریق انتشار سبک زندگی هالیوودی از خود نشان دهند؛ اما عدم موفقیت در این سبک زندگی چالش‌های بسیاری ایجاد کرده است. در سیاست خارجی این مساله نمایان شده که اساسا آمریکا سیره و سبکی متلاطم و توجیه ناپذیر در عرصه بین الملل دارد مثلا نمی‌توان به عنوان یک بازیگر درعرصه بین الملل نمی‌توان به آمریکایی‌ها اطمینان کرد؛ دوستان یا غیر دوستان آمریکا هیچ گاه قادر به اطمینان به وعده‌های آمریکا نیستند.

وی بیان داشت: از این رو می‌توان گفت اولین موضوع مهم که اساسا قدرت نرم و جذابیت لازم برای هژمون بودن در عرصه بین الملل است از دور خارج شده و از سوی دیگر آمریکایی‌ها در عرصه قدرت سخت در دنیا نیز موفق عمل نکرده‌اند؛ نمونه‌های عیان آن در نقش آفرینی‌های آمریکا در کشورهایی چون افغانستان، عراق، سوریه هویداست؛ بنابراین قدرت هوشمند امریکا در سطح بین الملل با چالش بزرگی رو به روست؛ یعنی استفاده درست از قدرت هوشمند در به کار بردن منطقی و به موقع از قدرت نرم وسخت در سیاست خارجی.

در خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

استاد بین الملل اظهار داشت: امروز صحبت از دنیای بعد از هژمونی مطرح است. دولت آمریکا دیگر یک هژمون و تک قطب عرصه بین الملل نیست، چرا که کنش‌گری بی ثبات آمریکا درعرصه بین الملل منجر به ورود بازیگرانی از سایر نقاط دنیا به عنوان قدرتهای منطقه‌ای و بین المللی به مسائل مهم و استراتژیک شده است که نمونه آن تاثیر گذاری جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک بازیگر تاثیر گذار در سطخ منطقه و عرصه بین الملل است، فلذا دنیای تک قطبی دیگر معنا ندارد؛ چرا که دنیای بی نهایت قطب در عرصه بین الملل نقش آفرینی می‌کند، در نتیجه امریکا تک هژمون نیست و خود عامل این مساله بوده است.

غلامرضا کحلکی گفت: به طور قطع حتی یمنی‌ها؛ سوری‌ها نیز در تحولات عرصه بین الملل مهم هستند ونمی توان آنها را نادیده گرفت؛ بنده براین باورم در شرایط کنونی عرصه بین الملل شاهد تک هژمون آمریکا نیست، چرا که رقبایی مانند چین و روسیه به سرعت به آمریکا نزدیک می‌شوند و در چند قدمی امریکا هستند، بی تردید تغییر رژیم توسط آمریکا و برنامه ریزی‌ها و سیاست هایی از این دست منجر به ضعف روز به روز هژمونی آمریکا خواهد شد؛ اگر چه بنده اعتقادی به هژمونی ندارم ومعتقدم دیگر تک هژمون در دنیا وجود ندارد و نمی‌توان از تک هژمون در عرصه بین الملل سخن گفت.

استاد بین الملل در پایان تصریح نمود: با توجه به تحولات کلیدی غرب آسیا در عرصه بین الملل می‌توان گفت کنش‌های بی ثبات و بازیگری خراب کننده آمریکا در منطقه منجر به کاهش هژمون این کشور شده است. هنگامی که آمریکا ایجاد کننده تروریسم است که محصول آن داعش می‌شود و آمریکا خود را در حال مبارزه با داعش نشان می‌دهد در حالی که خانم کلینتون؛ آقای اوباما و ترامپ بر تولید تروریسم و داعش در آمریکا تاکید دارند مضحک بودن رفتار و سیاست‌های آمریکا منجر به کاهش هژمون آمریکا و قدرت گیری بازیگران منطقه‌ای شده است. قطعا کنش‌های متزلزل و مضحک آمریکا در منطقه چیزی به نام هژمونی از آمریکا باقی نگذاشته؛ موضوعی که اندیشکده‌های آمریکایی بر آن اذعان دارند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

دریافت ۶ هزار گزارش تعرض جنسی در آمریکا

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
مدیر اجرایی این شرکت قول داد فرهنگ خدمت رسانی به مسافران در این شرکت بیش از پیش بهبود یابد. دارا خسروشاهی، مدیر اجرایی این شرکت، در صفحه خود در پایگاه اینترنتی توئیتر، نوشت: «حدس می‌زنم بسیاری از مردم از این که موارد این نوع حوادث (تعرضات جنسی در تاکسی‌های اوبر) تا چه اندازه نادر است، متعجب خواهند شد. البته این قابل درک است که برخی دیگر از مردم تصور خواهند کرد که باز هم تعداد این نوع حوادث بیش از حد انتظار است. به علاوه، برخی از مردم، قدردان تلاش‌های ما برای تأمین امنیت مسافران خواهند بود، اما برخی دیگر از مردم خواهند گفت: کار‌های به مراتب بیشتری (برای تأمین امنیت مسافران) هنوز هم باید انجام شود. البته از جنبه‌های مختلف می‌توان گفت که حق با همه آن هاست.» خبرگزاری فرانسه افزود: شرکت اوبر، قول داد در گزینش و آموزش دادن به رانندگان خود، بیش از پیش دقت و سختگیری کند. در این ۱۹ مورد حمله که به مرگ قربانیان منجر شده است، هشت قربانی از مسافران اوبر، هفت قربانی از رانندگان اوبر و چهار قربانی نیز از اشخاص ثالث، مانند رهگذران و عابران پیاده، بوده‌اند. در پی انتشار نخستین گزارش دو سالانه شرکت اوبر و اذعان صریح این شرکت به دریافت حدود شش هزار گزارش تعرض جنسی و حتی موارد دیگری از حملات فیزیکی مرگبار در رابطه با خدمات تاکسی‌های این شرکت در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، ارزش هر سهم شرکت اوبر در بازار بورس آمریکا، با ۱/۵۷ درصد کاهش، به ۲۸ دلار و ۲۰ سنت رسید.

ابطال ۱۲۱ مصوبه دستگاه‌ها در نیمه نخست سال

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
رئیس دیوان عدالت اداری افزود: خوب است دستگاه‌ها در مرحله نخست و پس از آن مجلس، اشکال‌های قوانین را حل و فصل و برطرف کنند. حجت الاسلام والمسلمین بهرامی افزود: همین شفاف نبودن قوانین، موجب افزایش پرونده‌های ورودی به دیوان و ایجاد سختی برای مردم شده است. وی گفت: برخی قوانین هم ممکن است شفاف باشد، اما ذاتا اشکال دارد که نمونه آن تبصره‌های ماده ۱۰۰ قانون شهرداری است. حجت الاسلام والمسلمین بهرامی افزود: دولت باید هر چه سریعتر این موضوع را به مجلس ارسال کند تا در مجلس به تصویب برسد. حجت الاسلام والمسلمین بهرامی گفت: معاونت نظارت و بازرسی دیوان هم عملکرد قضات و کارمندان را بررسی می‌کند.

همکاری با همسایگان از اولویت‌های ایران است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی با بیان اینکه موضوع مورد بحث اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب یکی از اصلی‌ترین مسایل منطقه ماست، تصریح کرد: آب در گذشته محور اصلی تمدن شکل گرفته توسط بشریت در کل دنیا بوده و تمام تمدن‌هایی که در مناطق مختلف خاورمیانه شکل گرفته نیز با محوریت آب ایجاد شده است. معاون اول رییس جمهور افزود: متأسفانه امروز یکی از منازعات مهمی که در بین اقوام در مناطق مختلف و نیز در سطح ملی و منطقه‌ای شکل گرفته پیرامون مسأله آب است. آقای جهانگیری با تأکید بر این که یکی از مهمترین و دقیق‌ترین راهکار‌ها برای حل منازعات منطقه‌ای و بین المللی تعامل و گفتگو است، خاطرنشان کرد: مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری و دیگر مراکز از این دست می‌تواند بر اساس پیش بینی‌هایی که نسبت به این منازعات دارد راهکار‌های مناسبی پیدا کند. معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: کشور‌های ما عمدتا در مناطق خشک و نیمه خشک هستند و همگی با مسایلی نظیر خشکسالی و مخاطرات زیست محیطی روبرو هستیم. علاوه بر مشکلات دخالت‌هایی در این منطقه اتفاق افتاده که مسأله آب را نیز تحت تأثیر خود قرار داده است. وی ادامه داد: جنگ‌هایی که در دهه اخیر در این منطقه رخ داده و گروه‌های تروریستی که درگیری‌هایی را در کشور‌های مختلف به وجود اورده، به زیرساخت‌ها و تأسیسات کشور‌های منطقه آسیب‌های زیادی وارد کرده‌اند و این تغییرات چه آن‌هایی که در اثر دخالت انسان مانند جنگ و یا اجرای طرح‌های غیرعلمی بوده و چه آن‌هایی که در اثر مسایل اقلیمی نظیر پدیده ریزگرد‌ها ایجاد شده، محیط زیست کشور‌های منطقه نظیر ایران، عراق و سوریه را تحت تأثیر قرار داده‌اند. معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: دولت ایران با آگاهی نسبت به این مسأله که آب یکی از اصلی‌ترین موضوعات کشور است و در آینده نیز از مهمترین مسایل ایران و منطقه خواهد بود، اقدامات مهمی را در بخش آب به انجام رسانده که در اثر همین اقدامات به توانمندی‌های خوبی از نظر فنی، مهندسی و علمی دست یافته است. جهانگیری ساخت سازه‌های مهم برای آب، احداث سد‌های بزرگ، ایجاد شبکه‌های آبرسانی و تأسیسات آب شرب و فاضلاب از جمله اقدامات اجرایی دولت در اکثر شهر‌ها و روستا‌های ایرانی برشمرد و گفت: دولت فعلی ایران که بیش از شش سال از عمر آن می‌گذرد، در نخستین مصوبه خود به مسایل زیست محیطی و آب توجه کرد و مصوبه‌ای را برای احیاء دریاچه ارومیه به تصویب رساند چرا که این دریاچه تأثیر تعیین کننده‌ای بر زندگی میلیون‌ها انسان در شمال غرب ایران دارد. معاون اول رییس جمهور افزود: با این که در ابتدای کار بسیاری از مردم نگران بودند که آیا دریاچه ارومیه قابل احیا است یا خیر، امروز با تلاش‌های متخصصین و مدیران ذیربط وضعیت دریاچه نسبت به سال‌های گذشته بهبود یافته و امید فراوانی در مسئولین برای احیاء کامل آن ایجاد شده است. اقای جهانگیری با اشاره به تشکیل کارگروه سازگاری با کم آبی به عنوان دیگر مصوبه دولت تصریح کرد: با تصویب این کارگروه موضوع کم آبی برای ایران به یک موضوع جدی تبدیل شد تا برنامه‌ای متناسب با کم آبی برای مدیریت منابع آب تدوین شود. معاون اول رییس جمهور مدیریت مصرف منابع آب را از اصلی‌ترین وظایف کارگروه سازگاری با کم آبی برشمرد و اظهار داشت: انتخاب بهترین روش‌ها و فناوری‌ها که بر اساس آن با مصرف کمتر آب بازدهی بیشتری در مصارف مختلف کشاورزی، صنعت و حتی شرب ایجاد شود از جمله موضوعات در دستور کار این کارگروه است. اقای جهانگیری ادامه داد: ترویج فرهنگ مصرف صحیح آب در میان مردم از دیگر وظایف کارگروه ملی سازگاری با کم آبی و هدف این است که همه مردم قدر منابع آب را بهتر بدانند و استفاده صحیحی از آن داشته باشند. معاون اول رییس جمهور با اشاره به اقدامات دولت در بخش آب شهری و روستایی گفت: در بخش آب شهری کار‌های مهمی انجام شده به گونه‌ای که صد در صد جمعیت شهری ایران و ۷۶ درصد جمعیت روستایی از شبکه آب مطمئن، بهداشتی و سالم برخوردار هستند. جهانگیری اظهار داشت: انتظار ما از سازمان‌های بین المللی و سازمان‌های فعال در حوزه آب این است که حمایت‌ها و پشتیبانی‌های خود را از اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری افزایش دهند تا طرح‌های تصویب شده در این اجلاس به نحو مطلوب اجرا شود. وزیر نیرو هم در این مراسم با اشاره به این که ۱۶ کشور در سطوح مختلف در دهمین اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری در ایران حضور یافته‌اند گفت: علاوه بر این کشور‌ها تعدادی از نهاد‌های بین المللی، آژانس‌های سازمان ملل و سازمان‌های کمک دهنده و فعال در زمینه آب نیز در این اجلاس حضور دارند. اقای اردکانیان بهبود کیفیت آب در منطقه، استفاده از تکنولوژی‌های جدید برای آب و فاضلاب و موضوع افزایش آگاهی‌های عمومی در ارتباط با سیل و خشکسالی را از جمله محور‌های این اجلاس برشمرد و گفت: تغییرات اقلیمی و بهبود توانایی‌های دست اندرکاران موضوع آب شهری از موضوعاتی بود که مورد بررسی قرار گرفت. در ادامه این دیدار‌ها وزیر آب و انرژی تاجیکستان و نماینده مدیرکل یونسکو هم هر کدام در سخنانی با قدردانی از میزبانی ایران برای دهمین اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری، به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص اهمیت مدیریت منابع آب و اهمیت توسعه همکاری‌های عضو شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری پرداختند.

رژیم صهیونیستی آزمایش موشکی انجام داد+فیلم

الفالف13 ساعت قبل
گروه جهان الف، ۱۵ آذر ۱۳۹۸، ۱۰:۵۸ ۳۹۸۰۹۱۵۰۲۲به گزارش فارس، ارتش رژیم صهیونیستی امروز (جمعه) یک سامانه پیشرانه جدید برای شلیک موشک و راکت را در مرکز فلسطین اشغالی آزمایش کرد. وزارت جنگ رژیم صهیونیستی با صدور بیانیه‌ای درباره این آزمایش موشکی گفت: «دستگاه نظامی دقایقی پیش یک سامانه موتور راکت را از پایگاهی در مرکز این سرزمین آزمایش کرد». به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل» طبق این بیانیه، آزمایش مذکور از پیش‌برنامه ریزی شده بوده اما ماهیت راکت آزمایش شده یا سیستم پیشران افشا نشده است. تصاویری از رد موشک آزمایش شده در آسمانسیستم پدافند هوایی رژیم صهیونیستی مشتمل بر سه لایه است. البته رژیم صهیونیستی چند سامانه پاتریوت ساخت آمریکا نیز دارد که برای نابود کردن اهداف میان تا دور برد و موشک‌های بالستیک ساخته شده است.

قتل دختر ۱۹ ساله در شهرک صدر

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، به گفته موید الفرطوسی خبرنگار شبکه تلویزیونی العراقیه‏‏، تروریست‌ها زهرا قره لوسی ۱۹ ساله را که از مقابل خانه‌اش در خیابان الامانه در شهرک صدر در شرق بغداد ربوده بودند‏‏، به قتل رساندند و پیکر وی که آثار شکنجه بر آن هویدا بود، مقابل خانه‌اش کشف شد. زهرا دانشجوی ترم دوم دانشکده ادبیات دانشگاه عراق بود که از آغاز موج دوم اعتراضات مردمی در ۲۵ ماه گذشته به همراه پدر‏، خویشاوندان و برخی دوستانش ‎غذا و نوشیدنی در اختیار تظاهرات کنندگان عراقی قرار می‌داد.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 روز قبل
پیام خوزستان - اهواز- رییس جمعیت جوانان هلال احمر ایذه گفت: جسد بانوی ۵۷ ساله‌ ایذه‌ای که بر اثر طغیان رودخانه غرق شده بود، پیدا شد. محمود عالی‌محمودی روز پنج‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا گفت: روز سه‌شنبه یک زن ۵۷ ساله در حین عبور از مسیر سیلابی رودخانه فصلی مرغا حدفاصل جاده روستاهای کمبود - پرسیاه دچار حادثه شد. رییس جمعیت هلال احمر ایذه تأکید کرد: تلاش‌ها در ۴۸ ساعت گذشته برای یافتن وی بی نتیجه بود تا اینکه ساعتی پیش جسد این بانوی ۵۷ ساله چندین کیلومتر پایین‌تر از محل حادثه پیدا شد. مسیر عبور مردم این منطقه از یک مسیر سیلابی می‌گذرد که لزوم احداث یک پل به روی این رودخانه کاملا احساس می‌شد. برچسب‌هاایرنا جمعیت هلال احمر ایذه سیل سازمان امداد و نجات هلال‌ احمر

نظرها

اخبار بیشتر