تحلیلگر سیاسی اصولگرا: قطعی اینترنت نباید زیاد طول بکشد/ اجازه برای اعتراض مردم، امتیاز دادن نیست، حق است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. سیاسی
تحلیلگر سیاسی اصولگرا: قطعی اینترنت نباید زیاد طول بکشد/ اجازه برای اعتراض مردم، امتیاز دادن نیست، حق است

تحلیلگر سیاسی اصولگرا: قطعی اینترنت نباید زیاد طول بکشد/ اجازه برای اعتراض مردم، امتیاز دادن نیست، حق است

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
ایمانی گفت: مردم باید اجازه اعتراض داشته باشند و کسانی که این حق را به مردم نمی‌دهند کاری خلاف قانون اساسی و شرع انجام می‌دهند. متأسفانه مسئولان واهمه دارند که اگر مجوز تظاهرات دهند، حکومت سرنگون می‌شود.

شامگاه پنجشنبه هفته قبل، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در ایران اعلام کرد که از آغاز روز جمعه ۲۴ آبان سهمیه‌بندی بنزین آغاز شده و قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌بندی ۱۵۰۰ تومان و هر لیتر بنزین آزاد ۳ هزار تومان است.

در پی این تصمیم، اعتراضاتی در گوشه و کنار جامعه اتفاق افتاد که حوادث تلخی برای کشور رقم زد. در همین راستا، یک فعال سیاسی اصولگرا گفت: در همین چند روز اخیر نیز که گاهی تصاویر مردم از صداوسیما پخش می‌شد و آنها نسبت به تخریب اموال عمومی اعتراض می‌کردند، این سوال مطرح شد که پس مردم کجا دست به اعتراض بزنند؟ علاوه بر حق اعتراض درباره قیمت بنزین، مردم می‌توانند درباره موضوعات مختلف از جمله مسائل سیاسی اعتراض کنند. این چه اشکالی دارد؟

حکومت‌ها موظفند اجازه اعتراض به مردم دهند

ناصر ایمانی گفت: اعتراضات یک امتیاز نیست که حکومت‌ها به ملت‌ها دهند، بلکه حق مردم است و حکومت‌ها باید آن را به مردم اعطا کنند. مشکل از جایی شروع می‌شود که مسئولین با چشم امتیاز به این موضوع نگاه می‌کنند. به بیانی دیگر، مسئولین کشور طی سالیان گذشته فکر کرده‌اند که اجازه برای اعتراض مردم اعطای یک امتیاز است، درصورتی که این «حق» است و مردم این حق را دارند.

وی افزود: حکومت‌ها موظفند این اجازه را به مردم دهند تا اعتراض کنند و در قانون اساسی نیز به صراحت درباره آن صحبت شده است. حال این اعتراض می‌تواند سطوح مختلف سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و … داشته باشد. بنابراین این مسأله حق مردم بوده و مشکل از جایی شروع می‌شود که برخی‌ها فکر می‌کنند اعطای مجوز برای اعتراض یک امتیاز است.

این فعال سیاسی اصولگرا گفت: حکومت حق ندارد به اعتراض‌ها مجوز ندهد. باید دید چرا اعتراضات تاکنون به رسمیت شناخته نشده است؟ البته مقصودم اعتراضات خشونت آمیز نیست. در چند سال اخیر در موارد متعددی مردم دست به تجمع زده‌اند و اعتراضاتی داشته‌اند، ولی هیچ کدام از این اعتراضات به رسمیت شناخته نشده یا به معنای دیگر مجوز قانونی برایش صادر نشده است. حتی در مواردی با اینکه مجوز قانونی صادر نشده بود، ولی دولت و نیروی انتظامی همکاری‌های لازم را در قبال آن اعتراضات انجام داده‌اند.

مجموعه حکومت نمی‌خواهد اعتراضات رسمیت پیدا کند

وی بیان کرد: با وجودی که در بعضی مواقع حتی صداوسیما نیز برخی اعتراضات را بازتاب داده، ولی این اعتراضات هرگز به رسمیت شناخته نشده است. برای نمونه، مالباختگان موسسات اعتباری تاکنون تجمعات زیادی برگزار کرده‌اند یا با اینکه کارگران یک کارخانه دست به اعتراض زده بودند، ولی هیچ گاه به رسمیت شناخته نشده‌اند. باید پرسید چرا؟ من بازهم مشکل را در نگاهی می‌دانم که مسئولین دارند.

ایمانی ادامه داد: به نظرم مجموعه حکومت نمی‌خواهد این مسأله را بپذیرد و به نوعی از اینکه نتواند اعتراضات را کنترل کند، واهمه دارد. لذا اساس آن را نپذیرفته و یا مجوزی صادر نمی‌کند. در نتیجه، استانداری‌ها، فرمانداری‌ها، وزارت کشور و نیروی انتظامی خود را راحت کرده و مجوزی صادر نمی‌کنند. در صورتی که دولت‌ها حق چنین کاری ندارند. باید به سمتی حرکت کنیم که اگر کسانی می‌خواهند درباره موضوعی اعتراض کنند، بتوانند درخواست تظاهرات و اعتراض خود را طوری که محدوده‌اش به همراه افراد مسئول در آن مشخص شده باشد، ارائه کنند. همچنین باید نوع اعتراض مشخص شده و کسانی که درخواست مجوز کرده‌اند مسئولیت بپذیرند.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

تحلیلگر سیاسی اصولگرا: قطعی اینترنت نباید زیاد طول بکشد/ اجازه برای اعتراض مردم، امتیاز دادن نیست، حق است - 11

پس مردم کجا دست به اعتراض بزنند؟

وی بیان کرد: در همین چند روز اخیر نیز که گاهی تصاویر مردم از صداوسیما پخش می‌شد و آنها نسبت به تخریب اموال عمومی اعتراض می‌کردند، این سوال مطرح شد که پس مردم کجا دست به اعتراض بزنند؟ علاوه بر حق اعتراض درباره قیمت بنزین، مردم می‌توانند درباره موضوعات مختلف از جمله مسائل سیاسی اعتراض کنند. این چه اشکالی دارد؟ که آنها درباره تصمیمات دولت، قوانین مجلس یا تصمیمات قوه قضائیه دست به اعتراض بزنند؟

یمانی اظهار کرد: مردم باید اجازه اعتراض داشته باشند و بتوانند این حق خود را مطالبه کنند و کسانی که این حق را به مردم نمی‌دهند کاری خلاف قانون اساسی و شرع انجام می‌دهند. برای شروع کار، حکومت باید به تشکل‌های رسمی مانند احزاب یا تشکل‌های صنفی مجوز راهپیمایی دهد. اما متاسفانه مسئولان واهمه دارند و گمان می‌کنند که اگر مجوز تظاهرات دهند، حکومت سرنگون می‌شود. در حالی که هیچ اتفاقی نمی‌افتد و این به نفع حکومت است.

قطعی اینترنت نباید زیاد طول بکشد

وی گفت: اگر حق اعتراض به رسمیت شناخته نشود، پس مردم حرف‌های خود را از چه طریقی به حاکمیت برسانند؟ یکی از راه‌های تحقق این مسأله مطبوعات و رسانه‌هاست و دیگری تظاهرات و راهپیمایی رسمی است. ما ده سال اول انقلاب تجربه بدی در کشور به دلیل شرایط جنگ، مسأله منافقین و ترورها داشتیم. از این رو، تفکرات سیاسی‌مان در خصوص لزوم باز بودن فضای سیاسی بسته شد و این بسته بودن هنوز هم ادامه دارد.

این فعال سیاسی اصولگرا در پایان با اشاره به قطعی اینترنت در کشور گفت: اینترنت راه ارتباطی اغتشاشگران در زمانی است که کشور دچار آشوب می‌شود. بنابراین باید تدبیری در خصوص آن به‌کار بسته می‌شد. مسئولان امنیتی برای اینکه به سرعت اعتراض‌ها را خاموش و از خسارات بیشتر به کشور جلوگیری کنند، اینترنت را قطع کردند. اگرچه زیان‌های زیادی از این طریق به فعالیت‌های اقتصادی مردم وارد شد. اما باید گفت که زمان این کار باید کوتاه باشد و قطعی اینترنت نباید زیاد طول بکشد. برای نمونه حالا که خشونت‌ها تقریبا خاتمه یافته، باید اینترنت وصل شود. منتها مسئولان احتیاط می‌کنند و حواسشان نیست که با این احتیاط زیادی چه آسیبی به فعالیت‌های اقتصادی واردکنندگان و صادرکنندگان می‌زنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ابطال ۱۲۱ مصوبه دستگاه‌ها در نیمه نخست سال

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
رئیس دیوان عدالت اداری افزود: خوب است دستگاه‌ها در مرحله نخست و پس از آن مجلس، اشکال‌های قوانین را حل و فصل و برطرف کنند. حجت الاسلام والمسلمین بهرامی افزود: همین شفاف نبودن قوانین، موجب افزایش پرونده‌های ورودی به دیوان و ایجاد سختی برای مردم شده است. وی گفت: برخی قوانین هم ممکن است شفاف باشد، اما ذاتا اشکال دارد که نمونه آن تبصره‌های ماده ۱۰۰ قانون شهرداری است. حجت الاسلام والمسلمین بهرامی افزود: دولت باید هر چه سریعتر این موضوع را به مجلس ارسال کند تا در مجلس به تصویب برسد. حجت الاسلام والمسلمین بهرامی گفت: معاونت نظارت و بازرسی دیوان هم عملکرد قضات و کارمندان را بررسی می‌کند.

بومی سازی با دستگاه میکرواسپکتروفتومتر

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
در مرکز نوآوری دانشگاه الزهرا برای اولین بار یک تیم نخبه موفق به طراحی و ساخت دستگاه میکرواسپکتروفتومتر شدند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دستگاهی با کاربری گسترده در صنایع مختلف که پیش از این جزو اقلام تحریمی محسوب میشده و حالا در ایران بومی شده است.

رژیم صهیونیستی آزمایش موشکی انجام داد+فیلم

الفالف17 ساعت قبل
گروه جهان الف، ۱۵ آذر ۱۳۹۸، ۱۰:۵۸ ۳۹۸۰۹۱۵۰۲۲به گزارش فارس، ارتش رژیم صهیونیستی امروز (جمعه) یک سامانه پیشرانه جدید برای شلیک موشک و راکت را در مرکز فلسطین اشغالی آزمایش کرد. وزارت جنگ رژیم صهیونیستی با صدور بیانیه‌ای درباره این آزمایش موشکی گفت: «دستگاه نظامی دقایقی پیش یک سامانه موتور راکت را از پایگاهی در مرکز این سرزمین آزمایش کرد». به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل» طبق این بیانیه، آزمایش مذکور از پیش‌برنامه ریزی شده بوده اما ماهیت راکت آزمایش شده یا سیستم پیشران افشا نشده است. تصاویری از رد موشک آزمایش شده در آسمانسیستم پدافند هوایی رژیم صهیونیستی مشتمل بر سه لایه است. البته رژیم صهیونیستی چند سامانه پاتریوت ساخت آمریکا نیز دارد که برای نابود کردن اهداف میان تا دور برد و موشک‌های بالستیک ساخته شده است.
رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، عکس‌های برهنه ملانیا ترامپ، در دوران مدل بودنش، برای اولین بار در سال ۱۹۹۶ در مجله‌ای فرانسوی به چاپ رسید اما این تصاویر دوباره در سال ۲۰۱۶ و در دوران کارزار انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا توسط نیویورک پست بازنشر شد. در آن زمان، ترامپ درگیر نزاع داغی با خانواده همایون خان، سرباز آمریکایی کشته شده در جنگ عراق بود. همچنین یک «اتاق پرزرق و برق» دیگر که مختص انجام آرایش و رسیدگی به موهایش است، به علاوه یک باشگاه ورزشی اختصاصی. بنت از ملانیا به عنوان فردی «قدرتمند و با نفوذ» در کاخ سفید یاد می‌کند که اغلب هم درباره تصمیمات سیاسی همسرش و هم در نحوه رفتار با کارمندان نظر می‌دهد. این نویسنده نوشت: «او مدام بحث‌هایی عمیق با رئیس‌جمهور دارد، معمولا بیش از یک بار در روز و از طریق تلفن.» این کتاب همچنین ادعا می‌کند بین ملانیا و ایوانکا، دختر همسرش، تنش‌هایی وجود دارد و آن را به عنوان «شکاف در نمای آفتابی میان دو خانم بر سر نزدیکی و نفوذ بیشتر بر رئیس‌جمهوری» توصیف می‌‌‌‌کند.

دریافت ۶ هزار گزارش تعرض جنسی در آمریکا

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
مدیر اجرایی این شرکت قول داد فرهنگ خدمت رسانی به مسافران در این شرکت بیش از پیش بهبود یابد. دارا خسروشاهی، مدیر اجرایی این شرکت، در صفحه خود در پایگاه اینترنتی توئیتر، نوشت: «حدس می‌زنم بسیاری از مردم از این که موارد این نوع حوادث (تعرضات جنسی در تاکسی‌های اوبر) تا چه اندازه نادر است، متعجب خواهند شد. البته این قابل درک است که برخی دیگر از مردم تصور خواهند کرد که باز هم تعداد این نوع حوادث بیش از حد انتظار است. به علاوه، برخی از مردم، قدردان تلاش‌های ما برای تأمین امنیت مسافران خواهند بود، اما برخی دیگر از مردم خواهند گفت: کار‌های به مراتب بیشتری (برای تأمین امنیت مسافران) هنوز هم باید انجام شود. البته از جنبه‌های مختلف می‌توان گفت که حق با همه آن هاست.» خبرگزاری فرانسه افزود: شرکت اوبر، قول داد در گزینش و آموزش دادن به رانندگان خود، بیش از پیش دقت و سختگیری کند. در این ۱۹ مورد حمله که به مرگ قربانیان منجر شده است، هشت قربانی از مسافران اوبر، هفت قربانی از رانندگان اوبر و چهار قربانی نیز از اشخاص ثالث، مانند رهگذران و عابران پیاده، بوده‌اند. در پی انتشار نخستین گزارش دو سالانه شرکت اوبر و اذعان صریح این شرکت به دریافت حدود شش هزار گزارش تعرض جنسی و حتی موارد دیگری از حملات فیزیکی مرگبار در رابطه با خدمات تاکسی‌های این شرکت در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، ارزش هر سهم شرکت اوبر در بازار بورس آمریکا، با ۱/۵۷ درصد کاهش، به ۲۸ دلار و ۲۰ سنت رسید.
الفالف19 ساعت قبل
یک رسانه انگلیسی مدعی شده نمایندگان کشورهای اروپایی در نشست کمیسیون مشترک برجام، ایران را به استفاده از ساز و کاری که می‌تواند به بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور منجر شود، تهدید خواهند کرد. خبرگزاری رویترز نوشته قدرت‌های اروپایی در جلسه روز جمعه از ایران خواهند خواست به «نقض» مفاد توافق هسته‌ای پایان دهد وگرنه ممکن است تحریم‌های سازمان ملل علیه این کشور احیا شود. نشست جمعه در حالی برگزار می‌شود که سه کشور اروپایی عضو برجام در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد مدعی شده‌اند که برخی از موشک‌های بالستیک ایران با قطعنامه شورای امنیت، «ناهمخوان» است. یک مقام ارشد اروپایی گفت: «طرف‌های اروپایی توافق باید بدانند که وقت برای آنها تنگ است. رویترز در پایان نوشته حتی دیپلمات‌های اروپایی هم اعتراف می‌کنند که این ساز و کار بیشتر نمادین است تا ابزاری برای نجات توافق.

نظرها

اخبار بیشتر