۱۱ دلیل برای اینکه عاشق مدیتیشن باشید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. سلامت
۱۱ دلیل برای اینکه عاشق مدیتیشن باشید

۱۱ دلیل برای اینکه عاشق مدیتیشن باشید

کاهش استرس از طریق مدیتیشن می‌تواند گزینه‌ای مفید در پیشگیری یا کاهش فشار خون بالا باشد.

اعتمادآنلاین| عصر ایران به نقل از «فود مترز» نوشت: مطالعات مختلف آثار مثبت مدیتیشن یا مراقبه بر سلامت روانی انسان را تایید کرده‌اند، اما مشخص شده است که این فعالیت می‌تواند بر سلامت جسمانی انسان نیز تاثیرگذار باشد.

جدا از کسب احساس آرامش، مدیتیشن می‌تواند فواید سلامت جالب توجهی را ارائه کند که شاید حتی پس از یک جلسه کوتاه ۱۰ دقیقه‌ای نیز آثار آن ملموس باشد. در ادامه با چند دلیل که می‌توانند شما را به انجام مدیتیشن تشویق کنند، بیشتر آشنا می‌شویم.

کاهش استرس

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۷ با حضور ۷۰ بزرگسال مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر که کلاس‌های کاهش استرس مبتنی بر ذهن‌آگاهی را پشت سر گذاشته بودند، کاهش استرس و توانایی بهتر در مواجهه با موقعیت‌های استرس‌زا را نسبت به افرادی که تنها تکنیک‌های مدیریت استرس را فراگرفته بودند، نشان داد. این افراد از طریق مدیتیشن ذهن‌آگاهی و حرکات سبک یوگا کاهش چشمگیر در سطوح هورمون استرس آدرنوکورتیکوتروپیک (ACTH) و سیتوکین‌های پیش التهابی را تجربه کردند.

کاهش فشار خون

کاهش استرس از طریق مدیتیشن می‌تواند گزینه‌ای مفید در پیشگیری از یا کاهش فشار خون بالا باشد. برخی مطالعات نشان داده‌اند که مدیتیشن چه به صورت مجزا و چه در ترکیب با دارو درمانی می‌تواند تاثیر چشمگیری در کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک داشته باشد.

مدیریت درد

مدیتیشن چندین مکانیزم مغزی را درگیر می‌کند که می‌تواند درک درد را از طریق تغییر اطلاعات پردازش شده توسط مغز تغییر دهد. از نظر علمی، مدیتیشن می‌تواند فعالیت مرتبط با درد در قشر Contralateral Primary Somatosensory را کاهش دهد. نتایج مطالعه‌ای جدید این شرایط را تایید کرده است. در این مطالعه سوژه‌ها در حضور محرک آزار دهنده به تمرین مدیتیشن ذهن‌آگاهی می‌پرداختند و نتایج حاصل شده کاهش ناخوشایندی درد به میزان ۵۷ درصد و شدت درد به میزان ۴۰ درصد را نشان داد.

بهبود خواب

مطالعات بالینی نشان داده‌اند که مدیتیشن ذهن‌آگاهی کیفیت خواب را بهبود می‌بخشد و همچنین به کاهش علائم بی‌خوابی، تداخل خستگی و شدت خستگی کمک می‌کند. اگر در به خواب رفتن، خواب باقی ماندن یا تجربه خواب با کیفیت بالا با دشواری مواجه هستید، مدیتیشن ممکن است آن چیزی باشد که برای مقابله با این شرایط نیاز دارید.

کاهش اضطراب

مطالعه‌ای جدید نشان داده است که اثر مدیتیشن بر کاهش علائم اضطراب می‌تواند با اثر داروهای ضد افسردگی برابر باشد. این پژوهش نشان داد که مدیتیشن ذهن‌آگاهی می‌تواند بخش هایی از مغز مرتبط با افکار «من محور» را تغییر داده و به کاهش اضطراب کمک کند و همچنین مناطق مغزی درگیر در توجه را تغییر دهد که به بهبود شرایط اختلال اضطراب اجتماعی کمک کرد.

بهبود خلق و خو

پژوهشگران متوجه شده‌اند که مدیتیشن موجب افزایش شادی می‌شود، در شرایطی که نگرانی و سرکوب عاطفی را کاهش می‌دهد. طی یک مطالعه، گروهی از شرکت کنندگان که به صورت تصادفی انتخاب شده و مدیتیشن انجام داده بودند، افزایش احساسات مثبت روزانه با گذشت زمان را تجربه کردند. با تقویت مثبت اندیشی و مثبت بودن، شرکت کنندگان افزایش ذهن‌آگاهی، هدفمندی در زندگی، پشتیبانی اجتماعی، و کاهش علائم بیماری را نیز تجربه کردند.

خبری: اخبار درباره سلامت

کنترل احساسات

فراتر از مثبت بودن و بهبود خلق و خو، پژوهشگران در دانشگاه ایالتی میشیگان طی یک مطالعه دریافتند که مدیتیشن به کنترل احساسات منفی نیز کمک می‌کند. نتایج این مطالعه نشان داد که این شرایط نه تنها برای افرادی که مدیتیشن را به صورت حرفه‌ای انجام می‌دهند، بلکه در هر فرد دیگری نیز می‌تواند رخ دهد. افرادی که مدیتیشن ذهن‌آگاهی را انجام می‌دهند در کنترل واکنش‌های عاطفی خود نسبت به موقعیت‌های مختلف بهتر عمل می‌کنند و مغز آنها می‌تواند پس از تجربه مساله‌ای منفی سریع‌تر احیا شود.

بهبود عملکرد مغز

پژوهش‌های روزافزون فواید روانی و فیزیولوژیکی مدیتیشن را نشان می‌دهند و همچنین متوجه شده‌ایم که مدیتیشن تنها بر عملکردهای شناختی تاثیرگذار نیست، بلکه می‌تواند به واقع فعالیت مغز را تغییر دهد. طی یک مطالعه با حضور ۴۴ نفر که به مدت هشت هفته مدیتیشن ذهن‌آگاهی انجام دادند، نتایج به دست‌آمده از اسکن‌های ام‌آرآی افزایش تراکم قشر خاکستری در بخش‌های سمت راست هیپوکامپ و سمت راست قشر Orbitofrontal را نشان داد. این دو بخش مغز در یادگیری، حافظه، تنظیم عواطف، احساس خود، و دیدگاه درگیر هستند.

تقویت سیستم ایمنی

نتایج یک مطالعه نشان داد که یک برنامه کوتاه مدیتیشن ذهن‌آگاهی می‌تواند آثار مثبت و قابل اثباتی بر مغز و عملکرد سیستم ایمنی بدن داشته باشد. مدیتیشن ذهن‌آگاهی می‌تواند فعالیت سمت چپ بخش قدامی مغز را به میزان چشمگیری افزایش دهد و همچنین بر برخی نشانگرهای التهابی، فعالیت سلول‌های سیستم ایمنی و پیری بیولوژیکی تاثیرگذار باشد.

کند کردن زوال شناختی

مدیتیشن اغلب به عنوان یک ابزار تمرین دهنده مغز شناخته می‌شود زیرا می‌تواند به کارکرد بهتر این اندام برای مدت زمان طولانی‌تر کمک کند. در یک مطالعه شرایط ۵۰ شرکت کننده که در بلندمدت مدیتیشن انجام داده بودند با یک گروه کنترل ۵۰ نفره شامل افراد عادی مقایسه شد و پژوهشگران دریافتند افرادی که مدیتیشن انجام می‌دهند از آتروفی مغزی مرتبط با سن کمتری رنج می‌برند و حجم مغز بیشتری نسبت به فردی عادی دارند. افراد حاضر در این مطالعه در بازه سنی ۲۴ تا ۷۷ سال قرار داشتند.

کاهش التهاب

التهاب اغلب به واسطه استرس روانی شکل می‌گیرد، از این رو، منطقی به نظر می‌رسد که استفاده از مدیتیشن به عنوان ابزاری برای کاهش استرس می‌تواند به کاهش التهاب در بدن نیز کمک کند. نتایج یک مطالعه نشان داد که مداخلات رفتاری طراحی شده برای کاهش فعالیت عاطفی ممکن است دارای فواید درمانی برای شرایط التهابی مزمن باشد.

در پایان باید اشاره داشت که مدیتیشن یک تمرین انفرادی و شخصی است و هر فردی که این کار را انجام می‌دهد، در واقع، سفر درونی خود را پشت سر گذاشته است و رویکردی منحصربه‌فرد برای تمرین و کشف نتایج و فواید مختص به خود می‌یابد.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
تخم مرغ، گردو، و دانههای کتان نیز حاوی مقادیر زیادی امگا۳ هستند. برای تامین این ماده معدنی مواد غذایی همچون جگر، گوشت مرغ، تخم ‌مرغ، لوبیا سبز و مغز میوه بخورید. لازم است بدانید ویتامینب در زرده تخم مرغ، سیب زمینی، آووکادو، گوشت، سبزیجات تیره رنگ و ماهی قزل آلا به وفور وجود دارد. به غیر از لبنیات، میتوانید کلسیم را از راه مصرف کلم، ماهی آزاد، ماهی ساردین، دانه چیا و کنجد به دست بیاورید. با خوردن گوشت، ماکیان و ماهی، مقادیر قابل توجهی از آهن مورد نیاز بدن تامین میشود.
الفالف2 روز قبل
اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید و همزمان دچار سردی انگشتان دست و پا هستید، حتما به پزشک‌ اطلاع دهید. جریان خون در بدن مبتلایان به کم‌کاری تیروئید کاهش می‌یابد و همین اتفاق باعث سردی انگشتان می‌شود. در موارد نادر، سردی انگشتان می‌تواند به دلیل لخته خونی که در قسمت دیگری از بدن تشکیل شده است رخ دهد. رینود چیست؟ عاملی کمتر شناخته شده که علت شایع سردی دست‌ها و انگشتان دست است، بیماری‌ به نام سندرم رینود است. هنگامی که شما کم وزن هستید، با کمبود چربی بدن توانایی از بین بردن دمای سرد بدن خود را ندارید.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، توماس چی از دانشگاه سانفرانسیسکو، معتقد است که اگر فرد به اندازه کافی آب نننوشد، پیروی کورکورانه از رژیم غذایی به خلاص شدن از وزن اضافی کمکی نخواهد کرد. افرادی که وزن کم می‌کنند، توجه زیادی به رژیم غذایی می‌کنند، در حالی که نوشیدن روزانه آب ضروری‌تر از رژیم لاغری است. علاوه بر این، تعادل آب برای بدن بسیار مهم است، اگر بدن را به سمت کم آبی بدن بیاورید، مشکلات زیادی من جمله اضافه وزن خواهید داشت. پزشک دیگری، نیکت سونپال، یک درمانگر و متخصص گوارش در نیویورک نیز معتقد است که نوشیدن منظم آب به اندازه حفظ رژیم غذایی سالم مهم است. به گزارش اسپوتنیک، واقعیت این است که گاهی اوقات مردم عطش را با گرسنگی اشتباه می‌گیرند و گاهی که نوشیدن یک لیوان آب کافی است را با گرسنگی اشتباه می‌گیرند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
محققان با نصب بیو سنسور روی عینک این امکان را فراهم کردند که صاحب عینک قادر باشد تا سطح قند خون و همچنین الکل و میزان ویتامین را از طریق اشک خود اندازه گیری کند. سطح قند خون باید به طور مکرر در افراد مبتلا به دیابت کنترل شود، بیماری که ۶۲ میلیون نفر در قاره آمریکا و ۳۸۰ میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به آن هستند. بسیاری از مبتلایان به این بیماری از یک گلوکومتر قابل حمل استفاده می‌کنند تا با گرفتن خون از انگشتان خود میزان قند را اندازه گیری کنند. این روند، که ممکن است چندین بار در روز تکرار شود، می‌تواند دردناک باشد و خطر عفونت را به همراه داشته باشد. برای اندازه‌گیری واکنش‌های شیمیایی و بیولوژیکی کافی است سنسورهای ویژه‌ای که در این عینک به کار گرفته شده‌اند اشک را لمس کنند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصادنیوز خیرالله رحمانی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص تعطیلی مدارس گفت: به منظور پیشگیری از شیوع بیماری آنفلوآنزا و تامین سلامت دانش آموزان و جلوگیری از انتقال ویروس این بیماری با هماهنگی‌های انجام شده با مسئولان استانی و برگزاری جلسات تخصصی با دانشگاه علوم پزشکی استان به منظور کاهش انتقال عامل بیماری و رفع نگرانی خانواده‌های محترم مقرر شد تمامی مراکز پیش‌ دبستانی و مدارس مقطع ابتدایی و متوسطه اول و تمام مدارس استثنایی در تمامی مناطق و نواحی ۱۴ گانه آموزش و پرورش استان قزوین در دو نوبت صبح و بعدازظهر در روزهای شنبه ۱۶ آذر و یکشنبه ۱۷ آذر ماه تعطیل است. وی بیان کرد: همه مدارس در تمامی مناطق و نواحی در روز دوشنبه ۱۸ آذر ماه دایر خواهد بود. رحمانی تصریح کرد: تنها مرجع اطلاع رسانی در خصوص تعطیلی مدارس روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش و صدا و سیمای استان و خبرگزاری‌های رسمی است و خانواده‌ها باید از این مراکز اخبار صحیح را کسب کنند. وی یادآورشد: شهروندان محترم می‌توانند اخبار مربوط را از طریق سایت آموزش و پرورش و رسانه‌های رسمی استان نیز پیگیری کنند.

نظرها

اخبار بیشتر