۸ نکته برای کاهش سریع‌تر تورم پا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. اجتماعی

۸ نکته برای کاهش سریع‌تر تورم پا

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
گردش خون نامناسب در قسمت پایینی بدن دلیل اصلی تورم پاها محسوب می شود. نیروی گرانش زمین و وزن بدن انسان بازگشت جریان خون به قلب را دشوار می سازند.

عصر ایران: تورم پاها می‌تواند در نتیجه کار کشیدن بیش از حد، مشکلات گردش خون، یا احتباس مایع در بدن رخ دهد. این شرایط معمولا زن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در قالب حس سنگینی که گاهی اوقات حرکت را دشوار می‌سازد، تعریف می‌شود.

به نقل از «استپ توو هلث»، تورم اغلب موجب دوره‌های بلند مدت درد می‌شود که معمولا با استراحت از بین می‌رود. افزون بر این، تورم پاها ممکن است با احساس گزگز، بی حسی و علائم دیگر که شاید مدیریت آنها دشوار باشد و کیفیت زندگی فرد را کاهش دهد، همراه باشد.

اگرچه این شرایط در بیشتر موارد بی نیاز از درمانی خاص و به صورت خود بخود بهبود می‌یابد، برخی اقدامات می‌توانند به مدیریت بهتر آن به صورت طبیعی کمک کنند.

دلایل تورم پا

گردش خون نامناسب در قسمت پایینی بدن دلیل اصلی تورم پاها محسوب می‌شود. نیروی گرانش زمین و وزن بدن انسان بازگشت جریان خون به قلب را دشوار می‌سازند.

۸ نکته برای کاهش سریع‌تر تورم پا - 6

احتباس مایع یکی دیگر از دلایل شایع تورم پاها در نظر گرفته می‌شود که ممکن است به واسطه مشکلات کلیوی رخ دهد. بروز مشکل در عملکرد کلیه‌ها اغلب در نتیجه مصرف بیش از حد سدیم رخ می‌دهد. با این وجود، مشکلات کلیوی می‌توانند از بیماری‌های دیگر نیز سرچشمه بگیرند.

از دیگر دلایل تورم پاها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- نشستن یا ایستادن طولانی مدت

- بارداری

- اضافه وزن یا چاقی

- مصرف دارو برای دیابت یا پرفشاری خون

- نارسایی قلبی یا کلیوی

- بیماری‌های خودایمنی، مانند آرتریت روماتوئید

- پوشیدن کفش نامناسب، مانند کفش‌های پاشنه بلند

- سبک زندگی کم تحرک

- آسیب دیدگی بدنی

علائم تورم پا

تورم پاها به واسطه التهاب مشهود در بخش هایی مانند زانوها و ساق پاها مشخص می‌شود. با این وجود، این شرایط معمولا محرکی برای علائم ناراحت کننده دیگر است و شدت آن می‌تواند به دلیل زمینه‌ای بستگی داشته باشد.

از شایع‌ترین علائم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- احساس سنگینی و خستگی در پاها

- احساس گزگز، خارش و گرفتگی پاها

- قرمزی پاها و احساس داغی هنگام لمس

- دردی که هنگام انجام هر گونه فعالیت بدنی افزایش می‌یابد

- ظاهر شدن سیاهرگ‌های واریسی و سیاهرگ‌های عنکبوتی

روش‌های طبیعی برای کمک به کاهش تورم پاها

زمانی که تورم پاها به واسطه یک بیماری شکل گرفته باشد، معمولا به استفاده از داروهای ضد التهاب و مسکن برای تسکین این شرایط نیاز است.

با این وجود، بدون در نظر گرفتن دلیل، نکته‌های زیر همراه با درمان دارویی مناسب می‌تواند روند بهبودی را تسریع کند.

بالا قرار دادن پاها

قرار دادن پاها روی سطحی بلند برای چند دقیقه می‌تواند به بهبود شرایط گردش خون کمک کند. از این طریق، خون می‌تواند راحت‌تر به سمت قلب باز گردد.

در خبری بخوانید: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب

پوشیدن کفش راحت

استفاده از یک کفش راحت با قابلیت گردش مناسب هوا می‌تواند احتمال عود تورم را کاهش دهد. از این رو، به جای استفاده از کفش‌های پاشنه بلند و تنگ می‌توانید کفش‌های صاف با لژ مناسب را برای استفاده روزانه انتخاب کنید.

افزایش مصرف آب

نوشیدن شش تا هشت لیوان آب در روز می‌تواند خطر بی تعادلی‌های التهابی که موجب ناراحتی در اندام‌های انتهایی، مانند دست‌ها و پاها، می‌شوند را کاهش دهد. نوشیدن آب به تخلیه عروق لنفاوی و دفع مناسب مایعات محبوس شده در بافت‌ها کمک می‌کند.

دوش آب سرد

یکی از بهترین روش‌های طبیعی برای کاهش تورم پاها استفاده از آب سرد است. در حقیقت، دماهای پایین جریان خون را تحریک کرده و به پیشگیری از شرایطی مانند سیاهرگ‌های واریسی کمک می‌کند.

افزون بر این، آب سرد به آرامش عضلات و کاهش درد کمک می‌کند.

مصرف ادرارآورهای طبیعی

مواد غذایی ادرارآور، مانند آناناس، کرفس و کنگر فرنگی، گزینه هایی مناسب برای مبارزه با احتباس مایع در پاها هستند. این مواد غذایی می‌توانند عملکرد کلیوی را بهبود ببخشند و در نتیجه آن، با افزایش تولید ادرار میزان مایعات در بدن را تنظیم کنند.

انجام ورزش

اگر از التهاب غیر قابل کنترل که حرکت، به ویژه در پاها را محدود کرده است، رنج می‌برید، انجام ورزش می‌تواند برای شما مفید باشد.

ورزش به کنترل وزن کمک می‌کند که محرکی برای التهاب است. همچنین، ورزش به مبارزه با احتباس مایع کمک کرده و گردش خون را تقویت می‌کند.

استفاده از نمک فرنگی اصل

حمام نمک فرنگی اصل یک درمان کلاسیک برای تسکین تورم پاها محسوب می‌شود. همچنین، این ماده به عنوان یک شل کننده عضلات و کاهنده سفتی و تنش در آنها عمل می‌کند. افزون بر این، نمک فرنگی اصل دارای آثار مسکن خفیف است که به تسکین درد کمک کرده و به عضلات اجازه استراحت می‌دهد.

دریافت ماساژ

دریافت ماساژ، ترجیحا با روغن‌های اساسی، می‌تواند عملکرد لنفاوی و گردش خون را بهبود ببخشد که به کاهش التهاب در پاها کمک می‌کند. در نتیجه، ماساژ می‌تواند به از بین بردن سموم، مایعات اضافه و دیگر مواد زائد که ممکن است به تورم منجر شود، کمک می‌کند.

سخن پایانی

در صورت مواجهه منظم با تورم در پاها یا تورمی که از بین نمی‌رود، پیش از هر اقدامی باید برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید.

گاهی اوقات، حتی زمانی که نکته‌های مذکور در این مطلب را رعایت می‌کنید، عوارض دیگر می‌توانند به واسطه شرایط و بیماری‌های تشخیص داده نشده رخ دهند. از این رو، زمانی که درباره دلیل بروز مشکل اطمینان ندارید با یک متخصص سلامت مشورت کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدیو) ماجرای نوزاد رها شده در یکی از خیابان‌های شهرضا

فراروفرارو1 روز قبل
مدیرکل روابط عمومی اداره بهزیستی اصفهان گفت: نوزاد رها شده در یکی از خیابان‌های شهرستان شهرضا هم‌اکنون در شیرخوارگاه این شهر تحت مراقبت قرار دارد. به گزارش برنا؛ محمدرضا عسکریان‌زاده، افزود: این نوزاد در وضعیت سالم و مطلوب قرار دارد و تمامی اقدامات موردنیاز درباره او در حال انجام است. وی از دادن هر گونه اطلاعات بیشتر در این زمینه خودداری کرد و آن را بسته به اعلام مسوولان عنوان کرد. روز گذشته کلیپی مبنی بر رهاشدن یک نوزاد در یکی خیابان‌های شهرضا در جنوب اصفهان منتشر شد. براساس روال قانونی نوزادانی که در سطح معابر و خیابان‌ها رها می‌شوند پس از دریافت حکم قضایی و طی شدن یک دوره زمانی و مطمئن شدن از عدم بازگشت والدین، به خانواده‌هایی که تائید صلاحیت شوند و نوزاد امنیت جانی و روانی داشته باشد، سپرده می‌شوند.

فیلم | دانشجوی دکترای اقتصاد است، پول نداشت کولبری می‌کند

همشهریهمشهری21 ساعت قبل
وی بعد از اخذ مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد، موفق به قبولی در رشته دکترای این رشته شد اما اکنون کولبر استدریافت ۳ MB کد خبر ۴۶۹۶۵۸

ناهماهنگی در نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس شورای شهر گفت: ناهماهنگی بین وزارتخانه‌های صمت، کشور، نفت و برنامه و بودجه باعث عدم اجرای مصوبات و تخصیص اعتبارات برای طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شده است. آلودگی هوا و ترافیک و مصرف بالای سوخت، واژگانی است که مدیران دولتی و شهری برکاهش آن‌ها تاکید دارند و راهکار آن را نوسازی حمل و نقل عمومی می‌دانند که با وجود مصوبات و تخصیص اعتبارات همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. همه نگاه‌ها به سوی دولت است تا به تعهداتش در حوزه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی عمل کند که در این صورت می‌توان از مردم انتظار داشت از خودرو شخصی کمتر استفاده کنند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو: تکذیب پیداشدن قرص‌های مشکوک در کیک دانش آموزان

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

مروری بر پرونده‌های مفاسد اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
از پرونده ابربدهکار بانکی، سلطان سکه، متهمان بانک سرمایه، تخلفات پتروشیمی‌ها و موسسات مالی غیرمجاز تا اخلال در بازار دارو که در یکسال اخیر اتفاق افتاده را، بررسی می‌کنیم. آنطور که سخنگوی دستگاه قضا اعلام کرده تا مرداد سال ۹۸ برای بیش از ۹۰۰ پرونده در تهران و شهرستان‌ها، حکم صادر شده است. پرونده تخلفات پتروشیمی‌ها هم از دیگر پرونده‌های مهمی است که با تشکیل جلسات دادرسی متعدد، رسیدگی‌ها همچنان ادامه دارد. رسیدگی به تخلفات موسسات مالی غیرمجاز، پرونده پرسرو صدای شاندیز و پیگیری اخلال ارزی از دیگر پرونده‌های یکسال اخیر است. در ماه‌های گذشته هم اخلال در بازار گوشت و دارو رسیدگی شد که هنوز در پرونده شبنم نعمت زاده با تخلفات دارویی، حکمی صادر نشده است.

خط تولید باتری‌های لیتیومی

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما؛ شرکت صبا باتری در راستای ماموریت اصلی خود که همانا توسعه سیستم‌های ذخیره ساز پیشرفته انرژی است‏، با نگاه راهبردی به جریان توسعه صنعت حمل و نقل الکتریکی به عنوان یک کلان روند صنعتی در سطح بین المللی و با درک نیاز استراتژیک این صنعت به انواع باتری‌های پرانرژی، در سال ۱۳۹۳، به راه اندازی نخستین صنعت تحقیقاتی تولیدی باتری‌های لیتیومی در کشور، از طریق انتقال و اکتساب دانش فنی تولید باتری‌های لیتیومی در انواع سیلندری و تخت اقدام کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر