گام‌های اصفهان تا رسیدن به شهر دوستدار سالمندان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
گام‌های اصفهان تا رسیدن به شهر دوستدار سالمندان

گام‌های اصفهان تا رسیدن به شهر دوستدار سالمندان

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/اصفهان مسئول دبیرخانه شورای سالمندان استان اصفهان اجرای طرح شهر دوستدار سالمند را برندی برای اصفهان دانست و گفت: این طرح در دو محله پایلوت هزار جریب و کاوه و پهنه گردشگری چهارباغ اجرا می شود.

زهره مولایی در گفت و گو با ایسنا، اظهارکرد: در جریان برگزاری کارگاه بین المللی شهر دوستدار سالمند در تهران که متولی آن شورای ملی سالمندان کشور بود، نمایندگانی از دانشگاه علوم پزشکی، بهزیستی و شهرداری اصفهان ضمن شرکت در کارگاه، پیشنهاد دادند که اصفهان پایلوت اجرای طرح شهر دوستدار سالمند شود.

وی افزود: این موضوع درجلسه شورای سالمندان استان به ریاست استاندار مطرح و درسال ۹۵ مورد تایید شهرداری و استاندار وقت قرار گرفت.

مولایی با اشاره به اعلام آمادگی استان اصفهان به شورای سالمندان کشور، گفت: در این راستا پیگیری‌ها ادامه داشت، به طوری که مستندات کارهای انجام شده برای سالمندان از سوی هر سه دستگاه به شورای ملی سالمندان کشور ارائه شد و آنها هم برای صندوق جمعیت سازمان ملل ارسال کردند.

مسئول دبیرخانه شورای سالمندان استان اصفهان خاطرنشان کرد: در دی ماه سال ۹۷ صندوق جمعیت سازمان ملل متحد باتوجه به تجربه موفقی که اصفهان در بحث شهر دوستدار کودک داشت پیشنهاد اصفهان برای پایلوت شدن در زمینه شهر دوستدار سالمند را تایید کرد.

وی به دعوت از همه دستگاه هایی که می‌توانند در زمینه اجرای طرح شهر دوستدار سالمند کمک کنند اشاره و تصریح کرد: معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری اصفهان دبیرخانه دائمی شهر دوستدار سالمند را تشکیل داد و به دنبال آن کارگروه ۱۶ نفره متخصصین سالمندان از همه دستگاه‌ها شکل گرفت و تا کنون ۱۲ جلسه تخصصی داشتیم.

مولایی رونمایی امضای تفاهم نامه مشترک همکاری بین شورای ملی سالمندان، صندوق جمعیت سازمان ملل و شهرداری اصفهان را یادآور شد و افزود: هفته آینده مشاوران بین المللی طرح به اصفهان می‌آیند و اولین نشست تخصصی با حضور متخصصان همه دستگاه‌های مشارکت کننده برگزار می‌شود تا کارهایی که انجام شده را ارائه می‌کنیم و برای ادامه فعالیت‌ها مشاوره‌های لازم را بدهند.

وی با بیان اینکه طرح شهر دوستدار سالمند در اصفهان هم اکنون درحال انجام است، گفت: کلیات طرح این است که ۸ محور شهر دوستدار سالمند همچون مناسب سازی فضای فیزیکی، مسکن، اشتغال، احترام، سلامت و بهداشت در دو محله شهری و یک پهنه گردشگری در اصفهان اجرا شود.

مسئول دبیرخانه شورای سالمندان استان اصفهان با اعلام اینکه فعلا در مرحله اولیه ارزیابی و نیازسنجی هستیم، گفت: هم اکنون برخی از محورهای شهر دوستدار سالمند در اصفهان اجرا می‌شود اما با اجرای این طرح، منسجم می‌شود.

به گفته وی، درست است که دبیرخانه شهر دوستدار سالمند در شهرداری است ولی قسمت عمده مربوط به بقیه دستگاه‌ها می‌شود که در کارگروه هایی که داریم تمام دستگاه هایی که به نحوی مرتبط هستند مشارکت دارند و بعد از ارزیابی طرح و درمرحله اجرا همه به نوعی درگیر می‌شوند.

مولایی با بیان اینکه شهر دوستدار سالمند با مدیریت شهرداری در محلات پایلوت اصفهان اجرا می‌شود، افزود: دو محله پایلوت طرح در خیابان هزار جریب و کاوه در شمال و جنوب اصفهان و پهنه گردشگری چهارباغ به عنوان الگوی دوستدار سالمند در کشور و جهان مطرح خواهند شد.

وی اظهارکرد: بعد از اجرای طرح در اصفهان، مدلی ارائه می‌کنیم تا در بقیه استان‌های کشور اجرا شود و به موازات آن، اصفهان به شهرهای دوستدار سالمند جهان ملحق می‌شود که یک شبکه بین المللی است و حدود ۱۳۰ شهر درجهان عضو این شبکه هستند.

وی با بیان اینکه هم اکنون مقدماتی از سوی شهرداری اصفهان درحال انجام است تا اصفهان در شبکه شهرهای دوستدار سالمند ثبت شود و از تجربیات هم در زمینه شهر دوستدار سالمند استفاده کنیم، گفت: تا پایان سال میلادی باید کار را تا مرحله ارزیابی تاحدی پیش برده باشیم و بعد وارد مرحله اجرا شویم.

مسئول دبیرخانه شورای سالمندان استان اجرای طرح شهر دوستدار سالمندان را برندی برای اصفهان دانست و گفت: فعلا تا این لحظه مانع جدی بر سر اجرای طرح وجود نداشته، اگرچه ممکن است درمرحله اجرا موانعی وجود داشته باشد.

مولایی با تاکید براینکه جامعه باید ازنظر فرهنگی پذیرش چنین طرحی را داشته باشد، تصریح کرد: باتوجه به پیشینه فرهنگی غنی که داریم و تکریم سالمندان در فرهنگ ماست به نظر می‌آید در مراحل بعدی مشکل جدی نداشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: شاید موانعی در فضای فیزیکی و مسکن سالمندان داشته باشیم که نیاز به اعتبارات ویژه‌ای دارد، ولی امیدواریم باتوجه به حمایت هایی که داریم طرح به بهترین شکل اجرا شود.

وی در پایان با بیان اینکه الحاق اصفهان به مجموعه شهرهای دوستدار سالمند درحال اجراست، اظهارامیدواری کرد که طرح شهرهای دوستدار سالمند با موفقیت در اصفهان اجرا شود و با همراهی همه دستگاه‌ها و مردم، بتوانیم الگوی موفقی در کشور و جهان ارائه کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سالگرد یک قتل خاموش

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمار دقیقی از کشتار مسلمانان نیجریه‌ای در شهر زاریا اعلام نشده اما تعداد کشته شدگان از ۳۵۰ تا هزاران نفر تخمین زده شده است.

حادثه عجیب برخورد لاستیک به یک عابر پس از چپ کردن خودرو + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران2 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، راننده یک خودرو در کویت به دلیل شکستن کمک فنرش، خودرویش چپ کرد. شکستن کمک فنر باعث جدا شدن لاستیک از خودرو و برخورد آن به یک عابرپیاده شد. بیشتر بخوانید: انفجار لاستیک کامیون حین تعویض + فیلمانتهای پیام/

قتل وحشیانه نوجوان عراقی

تابناکتابناک2 روز قبل
گروهی از معترضان عراقی یک نوجوان شانزده سال به نام هیثم علی اسماعیل را که شایعه شده بود عامل قتل چهار تن از معترضان عراقی بوده را به شکل وحشیانه و بدون حتی اجازه دفاع از خود کشتند. تصاویر منتشر شده از این عمل سبعانه نشان می‌دهد این نوجوان ابتدا به شدت مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد، سپس زیر دست و پا به کشت هدف قرار می‌گیرد، سپس به میدان الخلانی بغداد منتقل می‌شود و در آنجا گلویش توسط چند تن از حاضران بریده می‌شود و در آخر جسدش از تیر چراغ راهنمایی و رانندگی آویزان می‌شود. این تصاویر وحشتناک جنایت را از ابتدا تا انتها با این توضیحات می‌بینید که مناسب افراد کمتر از ۱۸ سال و بیماران قلبی نیست و تماشایش به گروه‌های حساس توصیه نمی‌شود.

نجات عقاب گرفتار در چنگ اختاپوس در اقیانوس آرام + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک عقاب سر سفید توسط ماهیگیران از دست یک اختاپوس نجات پیدا کرد. این اتفاق در آب‌های اقیانوس آرام در شهر کواتسینو ساند در ایالت بریتیش کلمبیای کانادا به وقوع پیوست. بیشتر بخوانید: حمله عقاب به مرغ دریایی نگون بخت + فیلمانتهای پیام/

نظرها

اخبار بیشتر