سایه سنگین قطعی اینترنت بر کاهش ۱۱۴۶۹ میلیارد ریالی ارزش معاملات خرد بورس تهران/ پالایشی‌ها در وصول مطالبات چابک‌تر می‌شوند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اقتصادی

سایه سنگین قطعی اینترنت بر کاهش ۱۱۴۶۹ میلیارد ریالی ارزش معاملات خرد بورس تهران/ پالایشی‌ها در وصول مطالبات چابک‌تر می‌شوند

تابناکخبرگزاری تابناک |
دولتمردان ما باید یک اصل را یاد بگیرند و آن این است که اگر می‌خواهند ریسک سیستماتیکی به اقتصاد وارد کنند قبل از عملیاتی کردن آن نظرات کارشناسان اقتصادی را جویا شوند و با بررسی محیط اجتماعی و اقتصادی، تصمیم منطقی تری بگیرند.

مدیر عامل سابق سرمایه گذاری ملی ایران معتقد است: قطعی اینترنت در شرایط فورس ماژور و برای حفظ امنیت ملی رخ داده، موضوعی که در کنار شرایط اجتماعی در هفته گذشته موجب کاهش ارزش معاملات خرد بورس تهران به میزان ۱۱۴۶۹ میلیارد ریال شد.

علیرضا عسگری مارانی در گفتگو با خبرنگار بورس تابناک در خصوص کاهش ارزش معاملات خرد و مشکلات به وجود آمده در معاملات آنلاین برخی کارگزاری‌ها و عدم تخصیص اعتبار به معامله‌گران گفت: کشور درشرایط فورس ماژور قرار داشت و نمی‌توان این شرایط را عادی قلمداد کرد یعنی نهادی در خصوص قطع اینترنت تصمیم گرفت که موضوع مهم‌تری یعنی امنیت ملی را بر سایر موضوعات اولویت داد.

پیشکسوت خوشنام بازار سرمایه افزود: علاوه بر بورس، بازارهای دیگر نیز نیازمند اینترنت برای فعالیت بوده که بعضا حتی اهمیت آنها از بازار سرمایه نیز بیشتر است مثل بازار پول، مسکن، ارز و طلا و همه استارتاپ هایی فعال در بستر اینترنت، درگیر این موضوع بوده‌اند.

وی در خصوص ادامه بازار با توجه به بازگشت وضعیت نرمال به کشور با اشاره به اینکه هفته آتی نیز نوساناتی وجود داشته و از هفته بعد می‌توان در مورد روند شاخص کل تحلیل درست‌تری ارائه کرد، افزود: کاهش ارزش معاملات خرد نتیجه مشکلات پیش‌آمده بوده و مردم در هفته گذشته با توجه به مسائل رخ داده، رغبتی به معامله نداشتند.

عسکری مارانی همچنین در خصوص افزایش قیمت بنزین و تاثیر آن بر سودآوری پالایشگاه‌ها نیز گفت: این موضوع تاثیر چندانی بر سودآوری پالایشگاه‌ها ندارد شاید موجب شود پالایشگاه‌ها مطالبات خود را راحت‌تر از دولت وصول کنند و حجم معاملات مطالبات آنها از دولت کاهش پیدا کند که خود این نقدینگی که وارد بنگاه‌ها می‌شود می‌تواند توان آنها را بالا ببرد.

وی با بیان اینکه امیدواریم چنانچه قرار است ریسک دیگری به اقتصاد وارد شود، در این اندازه و حجم نباشد، ادامه داد: به هر حال ریسک سیستماتیک تحمیل شده به اقتصاد، حجم و اندازه بزرگی داشت و طبیعی است با توجه به این موضوع، مردم پیش فرض هایی را در آینده مبنی بر اینکه دولت چه بنگاه‌ها و عوامل افزایشی دیگری را در اختیار داشته و می‌تواند آنها را بالا ببرد، در نظر بگیرند چرا که هر ریسک سیستماتیکی به جامعه تحمیل ‌شود، می‌تواند قیمت تمام شده را بالا ببرد.

عسکری مارانی در خصوص قیمت ارز نیز گفت: اینکه افزایش قیمت بنزین موجب بالا رفتن قیمت ارز شود به مدیریت دولت بر بازار ارز بر می‌گردد، چنانچه مدیریت درستی انجام شود در روزهای ابتدایی نه چندان ولی در آینده تاثیرگذار خواهد بود.

وی ادامه داد: به هر حال افزایش بنزین به این معنی است که قیمت تمام شده روزانه حمل و نقل مردم اعم از آحاد جامعه برای رسیدن به محل کار افزایش خواهد یافت و همین موضوع باعث می‌شود که سال آینده برای حفظ قدرت خرید مردم، افزایش حقوق و دستمزد بیشتری لحاظ شود و بنابراین سال آینده هزینه حقوق و دستمزد بالاتر می‌رود.

وی تاکید کرد: دولتمردان ما باید یک اصل را یاد بگیرند و آن این است که اگر می‌خواهند ریسک سیستماتیکی به اقتصاد وارد کنند قبل از عملیاتی کردن تحلیل آن را از کارشناسان اقتصادی جویا شوند و محیط اجتماعی و اقتصادی را بررسی کنند و تصمیم خود را منطقی‌تر بگیرند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: اگر شرایط را به گونه‌ای پیش برده بودیم که بنزین به تدریج سه هزار تومان شده بود این موضوع اینچنین مشکل‌آفرین نمی‌شد.

کاهش ۱۱۴۶۹ میلیارد ریالی مشارکت سهامداران خرد در هفته گذشته

مجموع ارزش معاملات خرد در هفته منتهی به ۲۲ آبان ماه رقم ۴۹۶۷۸ میلیارد ریال بوده و این رقم در هفته منتهی به ۲۹ آبان ماه، ۳۸۲۰۹ میلیارد ریال گزارش شده یعنی در هفته گذشته شاهد کاهش ۱۱۴۶۹ میلیارد ریالی در ارزش معاملات خرد بوده‌ایم.

در وبسایت خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

به گزارش نبض بورس، اگر نگاهی به گزارشی که بورس تهران برای هفته منتهی به ۲۹ آبان ماه در سایت خود قرار داده بیفکنید، ارزش کل معاملات با رشد ۲۸٫۱۵ درصدی رقم ۸۳۸۸۹ میلیارد ریال گزارش شده، حجم معاملات نیز با رشد ۲۷٫۱۵ درصدی رقم ۱۶۳۴۱ میلیون سهم و اوراق مالی بوده است.

لیکن اگر به انواع معاملاتی که در بورس تهران و بین حقیقی‌ها و حقوقی‌ها و تابلوهای مختلف رقم می‌خورد، آشنایی داشته باشید و به طور دقیق‌تر این گزارش را بررسی و تجزیه و تحلیل کنید، نکات جالبی را خواهید دانست.

روز یکشنبه ۲۶آبان ماه ارزش معاملات ۳۹۵۵۰ میلیارد ریال گزارش شده در حالی که از این رقم ۲۶۴۲۵ میلیارد ریال مربوط به معاملات عمده و انتقالی بوده است، حال اگر ارزش معاملات بورس تهران را در هفته گذشته بدون احتساب این رقم محاسبه کنیم به عدد ۵۷۴۷۴ میلیارد ریال خواهیم رسید که نسبت به ارزش معاملات هفته قبل (۶۵۴۶۳ میلیارد ریال) کاهش قابل توجهی داشته است، لازم به ذکر است در هر دو هفته ۵ روز معاملاتی را شاهد بوده‌ایم.

یکی دیگر از پارامترهای موثر بر نحوه مشارکت سهامداران حقیقی و خرد در بازار سرمایه ارزش معاملات خرد است، در هفته گذشته (منتهی به ۲۹/۰۸/۹۸) ارزش معاملات خرد بدین شرح بوده است.

ارزش معاملات خرد شنبهیکشنبهدوشنبهسه شنبهچهارشنبه
سهام 1104610320863774238035
حق تقدم4242285455
مجموع1109210362866574778090

مجموع ارزش معاملات خرد همانگونه که می‌بینید، در هفته گذشته رقم ۳۸۲۰۹ میلیارد ریال بوده است حال نگاهی به ارزش معاملات هفته قبل یعنی هفته منتهی به ۲۲/۰۸/۹۸ خواهیم داشت

ارزش معاملات خرد شنبهیکشنبهدوشنبهسه شنبهچهارشنبه
سهام 995599289637100399804
حق تقدم34458311835
مجموع998999739720101579839

مجموع ارزش معاملات خرد در این هفته ۴۹۶۷۸ میلیارد ریال بوده یعنی در هفته گذشته شاهد کاهش ۱۱۴۶۹ میلیارد ریالی در ارزش معاملات خرد بوده‌ایم.

چرا درخواست ابطال معاملات بورس تهران جدی گرفته نشد؟

اما چه چیز این کاهش ارزش معاملات خرد را رقم زده، در هفته گذشته و به دلیل بروز اعتراض‌ها و ناآرامی‌ها در سطح جامعه در واکنش به تصمیم دولت برای افزایش ۳۰۰ درصدی قیمت بنزین به طور ناگهانی، اینترنت جهانی برای جلوگیری از حرکات سازمان یافته نیروهای معاند قطع شد.

مدیر عامل بورس تهران در حاشیه نمایشگاه کیش اینوکس ۲۰۱۹ نیز بر این مطلب صحه گذاشت که درصد بالایی از معامله گران بورس تهران به صورت آنلاین فعالیت می‌کنند.

جالب اینجاست که چند کارگزاری مهم که ارزش معاملاتی بالایی در بازار سرمایه را به خود اختصاص می‌دهند، سرورهای خود را به داخل کشور منتقل نکرده بودند و به همین دلیل در سسامانه‌های آنلاین خود و نحوه نمایش با مشکلاتی مواجه بودند، در کنار این مسئله تخصیص اعتبار به مشتریان نیز با مشکلاتی به دلیل قطع اینترنت مواجه شده و در نهایت صدای سهامداران و تقاضای آنها برای ابطال معاملات و توقف تا بازگشت اینترنت و دسترسی یکسان همه به امکان رصد آنلاین و ثبت سفارش بر این مبنا از طرف سازمان بورس شنیده نشد.

حال این پرسش پیش می‌آید که چنانچه درآینده با موارد پیش بینی نشده‌ای از این نوع مواجه شویم، چه باید کرد، به نظر می‌رسد انتقال سرور تمام کارگزاران به خصوص کارگزاران برتر بازار سرمایه به داخل کشور در سریع‌ترین زمان ممکن از چنین مسائلی پیش بینی خواهد کرد و مسئولان محترم سازمان بورس نیز باید بپذیرند که در صورت نداشتن اینترنت و اختلال در دسترسی همگانی به رصد بازار که جزو لاینفک و ابتدایی‌ترین حقوق سهامدار است، ابطال معاملات باید در دستور کار قرار گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بودجه نیازمند اصلاح ساختاری

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بودجه سال آینده در حالی به مجلس ارائه شد که قرار بود برای پایدار شدن درآمد‌ها و کارایی هزینه‌ها با اصلاحی ساختاری تبیین شود. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما اصلاح نظام بودجه ریزی اگر سطحی و محدود باشد پاسخگو شرایط فعلی اقتصاد کشور نخواهد بود در فرصتی که تحریم‌ها برای جداشدن از درآمد‌های نفتی ایجاد کرده ضرورت اصلاح ساختار بودجه بیش از گذشته احساس می‌شود اصلاحی که انجام آن اراده عزم جدی را می‌طلبد.

سورن پلاس به زودی رونمایی می‌شود +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

به ثانیه‌های آخر این ویدیو دقت کنین!

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

:: استانبول - همایش اقتصادی ایران و ترکیه

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از استانبول، فعالان اقتصادی دو کشور در این نشست، زمینه‌های توسعه مبادلات تجاری و رفع موانع موجود را بررسی کردند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
این مرد ادامه داد: صورت هیچ کسی را نمی‌دیدم و چند روزی به همین حالت بودم. این متهم ادعا کرد: وقتی به خانه این پیرمرد رفتم او با یک لیوان آب میوه از من پذیرایی کرد که بعد از خوردن آن بیهوش شدم. آن‌ها وقتی فهمیدند که از سوی پیرمرد هدف تجاوز قرار گرفته‌ام پیشنهاد دادند از او انتقام بگیرم. وی افزود: در این نقشه تصمیم گرفتم اموال و سرمایه پیرمرد تنها را بالا بکشم. بنا به این گزارش، تجسس‌های پلیسی برای دستگیری دو همدست مرد انتقام جو ادامه دارد.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
برخی مدعیان این طرح دروغین به جرم کلاهبرداری راهی زندان شده‌اند. وی افزود: از سوی دیگر ادعای آب‌سوز کردن خودروها در طول تاریخ چندین بار تکرار شده و هر بار سرنوشت مدعیان آن‌ها به جرم کلاهبرداری و تقلب به زندان هم کشیده شده است. آن‌ها معتقدند تولید انرژی از آب، ناقض قوانین اول و دوم ترمودینامیک است. اگر ادعای آب‌سوز کردن‌ها خودروها حقیقت داشت، تاکنون حتما به تولید انبوه رسیده بود …این کارشناس صنعت خودرو اظهار کرد: اما این موضوع از منظری دیگر نیز قابل بررسی است. نظریه استخراج انرژی از آب برای راندن یک خودرو نظریه‌ای مردود است؛ بنابراین مردم توجه کنند که گول نوابیغ را نخورند.

نظرها

اخبار بیشتر