دوره‌های ۱۰ ساله تنش‌های سیاسی در ایران / آیا اعتراضات در هر دهه پس از پیروزی انقلاب، اتفاقی است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. سیاسی
دوره‌های ۱۰ ساله تنش‌های سیاسی در ایران / آیا اعتراضات در هر دهه پس از پیروزی انقلاب، اتفاقی است؟

دوره‌های ۱۰ ساله تنش‌های سیاسی در ایران / آیا اعتراضات در هر دهه پس از پیروزی انقلاب، اتفاقی است؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 تاکنون، تقریبا هر 10 سال، شاهد تنش های سیاسی در ایران بوده ایم. دلیل این ناآرامی های 10 ساله چیست؟

اگر مبدا بررسی‌های خود را سال ۱۳۵۸ قرار دهیم، همان سالی که در یک رفراندوم، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب شد، تا به امروز که ۴۰سال سپری شده، هر ۱۰ سال، کشاکش‌های سیاسی در ایران به اوج رسیده است.

در آیان ۱۳۵۸ تسخیر سفارت آمریکا در تهران در ادامه درگیری‌های خیابانی گروهک‌های مسلح، سرانجام به سقوط اولین دولت پس از انقلاب منتهی شد.

بنابراین اولین بحران سیاسی در سال‌های ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۰ را باید یک بحران حاد امنیتی دانست که در کنار تحرکات گروه‌های تجزیه طلب و اعدام مقامات رژیم سابق، سالهای پرتنشی را رقم زده بود.

پس از سال ۱۳۶۰ و درحالی که جنگ ایران و عراق نوعی اتحاد داخلی را در کشور رقم زده بود، التهابات فروکش کرد. تعطیلی دانشگاه‌ها و توقیف مطبوعات در سال ۵۸ به این ثبات کمک کرده بود.

با این حال در سال ۱۳۶۷ و با پایان جنگ تحمیلی، دور تازه‌ای از تنش‌ها با عملیات فروغ جاویدان سازمان منافقین آغاز شد. عملیاتی که باعث شد در ایران هواداران این سازمان اعدام شوند و این امر به تنش‌های سیاسی دامن زد. در پی این تنش‌ها، قائم مقام وقت رهبری به عنوان منتقد اعدام‌ها موضع گیری کرد و در نهایت مواضع او به عزل آیت الله منتظری منتهی شد.

در سال ۱۳۶۸ و با ارتحال امام خمینی، موضوع تعیین دومین رهبر جمهوری اسلامی همزمان با برگزاری رفراندوم اصلاح قانون اساسی، التهاباتی را به دنبال داشت که البته جنس آن، جنس تنش‌های خیابانی نبود. با انتخاب آیت الله خامنه‌ای به عنوان رهبری نظام، تنش‌ها و رقابت‌های سیاسی که ۱۰ سال پس از پیروزی انقلاب شدت گرفته بود، فروکش کرد.

پس از اتفاقات آن سالها، ۱۰ سال بعد بار دیگر التهابات سیاسی در ایران جنجال آفرین شد. توقیف روزنامه سلام به دلیل اشاره به نقش سعید امامی عامل اصلی قتل‌های زنجیره‌ای برخی نویسندگان در اصلاح قانون مطبوعات، دانشجویان دانشگاه تهران را به اعتراض واداشت و این اعتراض با حمله به کوی دانشگاه به خشونت کشیده شد. این درگیری‌ها خیلی زود به خیابان‌های تهران کشیده شد و قائله ۱۸ تیر را رقم زد که در نهایت با راهپیمایی ۲۳ تیر ۷۸ فروکش کرد.

تنش‌های سال ۷۸ در دولت اصلاحات به نزاع‌های سیاسی در ایران دامن زد تا در سال ۱۳۷۹ توقیف طیف وسیعی از مطبوعات رقم خورد. مطبوعاتی که عمدتا حامی رئیس دولت اصلاحات بودند.

تا تنش بعدی که این بار «فتنه» خوانده شد، باز هم فقط ۱۰ سال فاصله لازم بود. این بار انتخابات خرداد ۱۳۸۸ جنجال به پا کرد. ادعای تقلب در انتخابات به سود محمود احمدی نژاد، حامیان میرحسین موسوی و مهدی کروبی را به خیابان کشاند. این درگیری‌ها نیز از خرداد تا دی ماه همان سال ادامه پیدا کرد. همزمان با این درگیری‌ها بخشی از شبکه‌های اجتماعی در ایران فیلتر شدند. مهمترین آنها فیسبوک و توئیتر بود.

در سایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

درگیری‌ها و التهابات سیاسی تا سال ۸۹ ادامه یافت تا آنها در بهمن سال ۱۳۸۹ و در پی فراخوان میرحسین موسوی و مهدی کروبی برای حضور هوادارانشان در خیابان برای همبستگی با انقلاب‌های عربی، این دو کاندیدای معترض به حصر رفتند. حصر آنها هنوز ادامه دارد.

تنها هشت سال پس از اتفاقات سال ۸۸ و درحالی که با پیروزی حسن روحانی، طیف معترض در آن درگیری‌ها عملا بخشی از قدرت را در ایران در دست گرفته بود، درگیری‌های دی ماه ۱۳۹۶ به وجود آمد. اعتراضات این بار پس از گرانی تخم مرغ شدت گرفت و شهرهای مختلفی را درگیر کرد. جنس این اعتراضات برخلاف اعتراضات ۸۸ که سیاسی بود، اقتصاد محسوب شده و طبقه معترض، نه طبقات متوسط و دانشجویی، که طیفی از کارگران و فرودستان بودند.

درگیری‌های دی ماه ۹۶ پس از یک ماه فروکش کرد اما بار دیگر در آبان ۹۸ که درست ده سال تا اعتراضات عمده قبلی فاصله داشت تکرار شد. دلیل اعتراضات این روزها، گرانی بنزین است. با این حال تنها بنزین نیست که برخی را ناراضی کرده است. در پی خروج آمریکا از برجام وضعیت معیشتی مردم تحت تاثیر تحریم‌های شدید نفتی قرار گرفته و این امر گرانی‌های کم سابقه‌ای را به وجود آورده که برای برخی طبقات محروم جامعه قابل پذیرش نیست.

به این ترتیب با آشوب‌های آبان ۹۸، ماجرای پریودهای ۱۰ ساله در ایران برای درگیری‌های سیاسی، اقتصادی یا امنیتی ادامه پیدا کرده است. آشوب هایی که هرچند هر یک مقتضیات و ویژگی‌های خاص خود را دارند اما در یک چیز مشترک هستند: تکرار ده ساله!

آیا این دوره‌های تقریبا یکسال التهابات سیاسی در ایران اتفاقی است؟ شاید بله، شاید هم نه. نگاهی به مواضع دولتمردان آمریکایی در پی هر یک از این التهابات، همواره این تردید را ایجاد می‌کند که ممکن است هر ده سال، نقشه‌ای تازه برای بی ثباتی در ایران کشیده شده باشد. نقشه هایی که البته تا به حال نقش برآب شده است، هرچند باقی ماندن برخی گلایه‌ها، پتانسیلی برای اعتراضات بعدی ایجاد می‌کند.

دوره‌های ۱۰ ساله تنش‌های سیاسی در ایران / آیا اعتراضات در هر دهه پس از پیروزی انقلاب، اتفاقی است؟ - 16

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

:: رم- بحران در بزرگترین مجتمع فولادسازی ایتالیا

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

سالگرد یک قتل خاموش

صدا و سیماصدا و سیما3 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمار دقیقی از کشتار مسلمانان نیجریه‌ای در شهر زاریا اعلام نشده اما تعداد کشته شدگان از ۳۵۰ تا هزاران نفر تخمین زده شده است.

:: پاریس - هشتمین روز اعتصاب‌ها در فرانسه

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، گزارش روز گذشته ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه درباره جزئیات طرح اصلاح بازنشستگی برای اکثریت مردم قانع کننده نبود و نتوانست شعله‌های خشم معترضین را کاهش دهد. اکثر شهرهای فرانسه همچنان شاهد تظاهرات ضد سیاست‌های دولت فرانسه است و ضرر و زیان ناشی از اعتصاب‌ها در فرانسه برای بخش‌های تجاری و صنعت گردشگری این کشور نجومی و غیر قابل تصور است.

انتخابات انگلیس، پایان بحران یا آغازی دیگر

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از لندن، تازه‌ترین نظرسنجی‌های منتشر شده حکایت از این دارد که حدود یک چهارم از چهل و شش میلیون واجد شرایط رای دادن در انتخابات انگلیس حتی روز انتخابات تصمیم نگرفتند به نامزد کدام حزب رای دهند.
ایسناایسنا1 روز قبل
ایسنا/سمنان امام جمعه موقت سمنان معتقد است که حساب آنها که برنامه‌ای بر علیه نظام نداشتند جدا است. وی با اشاره به دستور ویژه مقام معظم رهبری برای بررسی وضعیت آسیب دیدگان افزود: در بررسی‌ها رافت اسلامی در سرلوحه کار قرار گیرد. امام جمعه موقت سمنان به اقدامات دشمنان در اغتشاش‌های آبان پرداخت و گفت: دشمن در این اغتشاش‌ها افرادی را آموزش داده بود که مکان‌های عمومی و مردم را هدف قرارمی دادند. امام جمعه موقت سمنان با اشاره به انتخابات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی از مردمی‌ترین نظام‌ها در دنیا است. امام جمعه موقت سمنان انتخاب را حق مردم دانست و اضافه کرد: باید زمینه را برای انتخاب توسط خود مردم فراهم کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر