سیگنال‌هایی برای بازار ارز و طلا / دلار و سکه همچنان گران می‌شوند؟ / امید کم‌رنگ سهامداران به سود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تجارت‌نیوز
  4. اقتصادی
سیگنال‌هایی برای بازار ارز و طلا / دلار و سکه همچنان گران می‌شوند؟ / امید کم‌رنگ سهامداران به سود

سیگنال‌هایی برای بازار ارز و طلا / دلار و سکه همچنان گران می‌شوند؟ / امید کم‌رنگ سهامداران به سود

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز |
طلا و سکه چهار هفته پی در پی روندی صعودی را پشت سر گذاشتند، قیمت دلار هم تنها دو هفته است که روندی افزایشی به خود گرفته و دقیقا در همین روزهای صعودی این بازارها، بورس بازدهی منفی هفتگی به ثبت رسانده است. آیا این روند ادامه خواهد یافت؟

به گزارش تجارت‌نیوز، پیش از شروع هفته اخیر و قبل از اینکه قیمت بنزین گران شود آخرین کارنامه هفتگی بازارها این گونه بود؛ بورس بازدهی مثبت ۰٫۵۷ درصد، طلا بازدهی مثبت ۱٫۱۷ درصد، سکه بازدهی مثبت ۱٫۸ درصد و دلار هم بازدهی مثبت ۱٫۳ درصد.

در چنین وضعیتی تجارت‌نیوز پیش‌بینی کرده بود: شاید در هفته پیش‌رو حداقل در روزهای ابتدایی مهمترین عامل اثرگذار بر بازارها تغییر قیمت بنزین باشد که در صورت تحریک بازار ارز این نوسان به بازار طلا هم سرایت کند و بازار سهام نیز هرچند نه به اندازه دو بازار دیگر، از این اتفاق متاثر شود.

از این پیش‌بینی درباره بازارها هرچند روند طلا و سکه همان شد که قابل پیش‌بینی بود اما در مورد بازار سهام نه‌تنها شاخص صعودی نشد بلکه ۰٫۶۸ درصد هم افت کرد. این افت هفتگی بیشتر به همان یک روز افت قابل توجه شاخص در هفته اخیر برمی‌گردد وگرنه در دیگر روزهای هفته اخیر روند شاخص بورس یک روند آرام صعودی بود.

سیگنال‌هایی برای بازار ارز و طلا / دلار و سکه همچنان گران می‌شوند؟ / امید کم‌رنگ سهامداران به سود - 4

در هفته اخیر تنها بورس بازدهی منفی داشت.

در نهایت بازارها در هفته اخیر چنین وضعیتی داشتند؛ بورس بازدهی منفی ۰٫۶۸ درصد، دلار بازدهی مثبت ۲٫۵۸ درصد، سکه بازدهی مثبت ۲٫۶۶ درصد و طلا هم بازدهی مثبت ۲٫۹۸ درصد.

در چنین شرایطی که طلا و سکه چهار هفته پی در پی روندی صعودی را پشت سر گذاشتند، قیمت دلار هم تنها دو هفته است که روندی افزایشی به خود گرفته و بورس بازدهی منفی هفتگی به ثبت رسانده، چه سیگنال‌های اقتصادی و سیاسی برای بازارها قابل مشاهده است؟

سیگنال‌های سیاسی برای بازارها

در هفته گذشته نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد که ناو هواپیمابر «آبراهام لینکلن» طبق برنامه‌های پیش‌بینی شده از تنگه هرمز عبور کرد و وارد خلیج فارس شده‌ است.

همچنین روز جمعه اعلام شد که آمریکا وزیر ارتباطات ایران را تحریم کرده است.

در کنار این دو خبر، برگزاری رزمایش مشترک پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۹۸ هم قابل توجه است که در حاشیه آن برخی مقامات هشدارهایی را مطرح کرده‌اند.

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء (ص) گفته است: به دشمنان ملت ایران به ویژه آمریکایی‌ها هشدار می‌دهیم که با اجتناب از رفتار اشتباه در منطقه نسبت به حفظ جان سربازان خود مسئولانه عمل کنند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

فرمانده سپاه محمد رسول الله تهران بزرگ هم گفته است: هر اقدام دشمنان به سرعت شناسایی و در نطفه خفه خواهد شد و مردم همراه با نیروهای نظامی و امنیتی اجازه نمی‌دهند دشمنان به اهداف پلید خود برسند. (خبرگزاری مهر)

اما در کنار این اخبار، چه سیگنال‌های اقتصادی در چند روز اخیر به بازارها داده شده است؟

سیگنال‌های اقتصادی برای بازارها

در هفته گذشته رئیس سازمان امور مالیاتی بار دیگر تاکید کرد که اخذ مالیات بر سود سپرده بانکی مطرح نیست، وزیر نیرو هم اعلام کرد که آب و برق گران نمی‌شود و سخنگوی دولت هم به صراحت گفت که قرار نیست گازوئیل گران شود. سیگنال‌هایی که همگی نشان از تلاش برای تثبیت وضعیت فعلی حکایت دارند. حتی وزیر اقتصاد هم اعلام کرده که دولت مانع افزایش قیمت‌ها می‌شود.

خبر اقتصادی مهم دیگری که شاید پیام تثبیت به همراه داشته باشد، اعلام وام ۵ میلیارد دلاری از روسیه است که این را هم وزیر نیرو خبر داده است.

علاوه بر این، در هفته گذشته اعلام شد که بالاخره بیت کوین در ایران قانونی شده و قیمت و شرایط استخراج رمزارز رسما اعلام شد.

همچنین روز جمعه نرخ تورم ماهانه آبان ماه سال ١٣٩٨ اعلام شد که طبق این اعلام مرکز آمار ایران، تورم ماهانه درحالی به ١,۶ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل ٠٫١ واحد درصد کاهش داشته است.

در واقع هرچند اخبار سیاسی سیگنال‌های با اثرگذاری قابل توجه و مدت‌دار برای بازارها نداشته‌اند اما تلاش مسئولان برای ثبات این پیام را دارد که احتمالا دامنه تغییرات در بازارها طی آینده کوتاه‌مدت چندان گسترده نباشد. حتی اگر همان روند گذشته بازارها هم تکرار شود احتمالا دامنه نوسان طلا و دلار به مانند هفته گذشته نباشد و بازار سهام نیز چندان برای منفی شدن تحت فشار قرار نگیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

بیمه عمر در سبد خانوار قرار گیرد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای اویار حسین در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با اشاره به این که راه‌های زیادی برای افزایش فرهنگ بیمه‌ای وجود دارد، افزود: در کشور ما بیش از ۷۰ نوع بیمه نامه وجود دارد که عموم مردم اکثرا فقط با بیمه شخص ثالث یا درمان آشنایی دارند. مدیرعامل بیمه پارسیان گفت: وظیفه مهمی که ما داریم و می‌خواهم که صدا و سیما به ما کمک کند آشنایی مردم با انواع و اقسام بیمه نامه‌هایی است که می‌تواند در زندگی روزمره شان مفید باشد. آقای اویار حسین اضافه کرد: بیمه نامه‌های عمر الان در دنیا حدود ۶۵ درصد سهم بازار را دارد گرچه در کشور ما این رقم حداکثر حدود ۱۵ درصد است. وی افزود: شناساندن بیمه‌های عمر به مردم سخت است، ما باید سبد خانوار را طوری طراحی کنیم که یکی از ضرورت‌های زندگی همه افراد جامعه بیمه عمر باشد. آقای اویار حسین گفت: بیمه یک صنعت یا کالای لوکس نیست که تصور کنیم فقط افراد پردرآمد باید بیمه عمر بگیرند. وی افزود: شاید در برخی کشور‌هایی که سطح درآمد سرانه شان خیلی پایین است فروش بیمه نامه‌های عمر بسیار زیاد است. آقای اویار حسین خاطرنشان کرد: با توجه به این که ما در کشور معمولا حوادث طبیعی و زلزله داریم ضرورت دارد مردم با شرکت‌های بیمه‌ای که در حوادث طبیعی مختلف برای پرداخت خسارت در کنار آن‌ها هستند آشنا شوند. مدیرعامل بیمه پارسیان گفت: در حوادث اخیر سیل و زلزله برای کسانی که بیمه نامه داشتند در اسرع وقت همه شرکت‌های بیمه تعهدات شان را برآورده کردند و التیامی بود بر زخم خسارت‌های مالی و جانی. وی با بیان اینکه باید در فرهنگ سازی بیمه به درون خانواده‌ها برود، اضافه کرد: فرزندان ما باید در مدارس یاد بگیرند که بیمه از ضرورت‌های زندگی است. آقای اویار حسین افزود: انواع بیمه نامه‌هایی که شرکت‌های بیمه صادر می‌کنند یک شرکت بیمه‌گر روی ریسک می‌رود و باید جبران خسارت کند. مدیرعامل بیمه پارسیان گفت: بنابراین شرکت بیمه برای این که جبران خسارت کند نیاز دارد که یک بیمه‌گر اتکایی یا چند شرکت بیمه اتکایی را در قالب قرارداد‌های مختلف داشته باشد که در زمانی که خودش متعهد به پرداخت خسارت است بتواند از شرکت‌های بیمه‌گر اتکایی بازیافت کند. وی افزود: اکنون در کشور ما بیمه مرکزی اتکایی اجباری و اختیاری وجود دارد و در این زمینه دو شرکت بیمه اتکایی فعال هستند و سه شرکت بیمه هستند که اجازه دارند قبولی اتکایی داشته باشند و با توجه به توانی که شرکت بیمه ما داشته است بزرگترین شرکت بیمه خصوصی در سراسر کشور هستیم که می‌توانیم قبولی اتکایی از سایر شرکت‌های بیمه‌ای داشته باشیم. آقای اویار حسین گفت: البته ضرورت این است که برای حفظ سرمایه ملی شرکت‌های بیمه‌گر اتکایی هم ریسک‌های خودشان را باز به شرکت‌های بیمه اتکایی دیگر منتقل کنند، اما با توجه به تحریم‌هایی که در کشور ما حاکم است این مسئله کاهش پیدا کرده است. وی افزود: امیدواریم شرکت‌های بیمه بتوانند خود را حفظ کنند و ریسک‌هایی را که می‌پذیرند بیمه اتکایی کنند.

نگاهی به ساختار صنعت بیمه کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای محمدرضا فرهی کارشناس صنعت بیمه کشور نیز در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: حدود ۴۰٪ صنعت بیمه کشور معطوف به بیمه شخص ثالث و ۸٪ مختص بیمه بدنه خودرو و ۵۰ ٪ باقیمانده صنعت بیمه معطوف به ۲۳ بخش گوناگون تحت پوشش بیمه است. این کارشناس تخصیص ۵۰٪ صنعت بیمه به بخش خودرویی را یک ضعف و اشکال عنوان کرد و گفت: با این اتفاق، دیگر نمی‌توان بدنبال افزایش تولید ناخالص داخلی در صنعت بیمه بود، زیرا به این واسطه، در کشور همه چیز مشروط به خرید خودرو می‌شود و تا زمانی که مردم خودرو بخرند ۵۰٪ صنعت بیمه کشور در گردش و جریان خواهد بود. آقای غدیر مهدوی کارشناس صنعت بیمه کشور در ارتباط تلفنی با این برنامه سرعت انتقال دانش بیمه‌ای به کشور در سال‌های اخیر را بسیار کند بیان کرد. آقای سلیمانی رئیس کل بیمه مرکزی در خصوص قرارداد بیمه دی با جانبازان و ایثارگران گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران هر ساله خدمات بیمه تکمیلی را میان شرکت‌های بیمه به مناقصه می‌گذارد و بیمه دی دو سال متوالی در این مناقصه برنده می‌شود. وی تصریح کرد: طبق بررسی‌ها میزان خدمت دهی بیمه دی مناسب‌تر شده و این بیانگر رضایتمندی بیمه شدگان است اگر بنیاد شهید و امور ایثارگران هزینه‌های بیمه دی را پرداخت نمایند مشکل ریزش پزشکان طرف قرارداد با بیمه دی رفع خواهد شد.

خبر‌های خوش برای بازنشستگان

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کانون بازنشستگی تامین اجتماعی با بیمه آتیه سازان حافظ برای افزایش چتر حمایت بیمه‌ای قرارداد بستند. بر اساس این قرارداد شرکت بیمه‌گر موظف شده با کلیه بیمارستان‌های خصوصی و دولتی قرارداد داشته باشد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، خبرگزاری آسوشیتدپرس مدعی توقیف یک محموله از قطعات موشکی ایران در دریای عرب شد. آسوشیتدپرس ادعا کرد: یک کشتی جنگی متعلق به ناوگان دریایی ایالات متحده محموله‌ای از قطعات موشکی با دقت بالا را که از ایران توسط یک کشتی کوچک به سمت یمن ارسال شده بود، توقیف کرد.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
به نظر می‌رسد ترامپ موقتا با سیاست اعلام شده خود در قبال ایران با شکست مواجه شده است. نشریه معتبر USA today در تحلیلی به قلم خبرنگار کره‌ای خود، در این رابطه مطلبی نوشته که خواندن آن خالی از لطف نیست: علنی شدن شکست ترامپ در قبال ایرانبه نظر می‌رسد ترامپ موقتا با سیاست اعلام شده خود در قبال ایران با شکست مواجه شده است. سیاست رسمی وزارت امور خارجه آمریکا در قبال ایران -همان‌طور که بارها از سوی وزیر امور خارجه مایک پومپئو بیان شده- این است که آمریکا بعنوان مخالف دولت ایران شناخته می‌شود نه مردم آن. این شواهد نشان می‌دهد که مجازات‌های دولت آمریکا علیه ایرانیان، اتفاقا به ضعیف‌ترین اقشار این کشور و انسان‌های معمولی آسیب می‌رساند. این بیشتر به‌دلیل «تحریم‌های ثانویه» ‌ای است که ترامپ در یک جنگ اقتصادی علیه ایران به راه انداخته است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

ویروس جدید آنفالونزا تاکنون جان چه تعدادی از ایرانی‌ها را گرفته است؟

خبری2 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - چهارشنبه ۱۳ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

اظهارات امروز روحانی و نامه رییس اتحادیه کانون وکلا به او + فیلم

خبری2 روز قبل

انفجار در یک تالار عروسی / در کردستان عزای عمومی اعلام شد + فیلم

خبر فوری5 ساعت قبل

قیمت جهانی نفت امروز جمعه ۱۵ آذر

رکنا5 ساعت قبل

صهیونیست‌ها در مرز لبنان حصار آهنی نصب می‌کنند

مشرق‌نیوز5 ساعت قبل

بودجه سالانه حوزه فرهنگ تنها یک درصد بودجه کشور است/ بودجه فرهنگی در بودجه ۹۹، کاهش ۱۰ درصدی داشته است/ هرگز توسعه متوازن دغدغه دولت‌ها نبوده است/ هنرمندان در مقابل حاکمیت بلاتکلیف هستند/ حاکمیت موسیقی را قبول دارد ولی نمایش سازهایش را قبول ندارد

اعتمادآنلاین5 ساعت قبل

شاهکار یگان پدافندی انصارالله در یمن / شکار ۴ فروند هواگرد سعودی در کمتر از ۱ هفته / احتمال رونمایی سامانه‌های جدید پدافندی در آینده نزدیک +عکس

مشرق‌نیوز5 ساعت قبل

شهرداری بندرعباس بر مهرام تهران غلبه کرد

ایسنا5 ساعت قبل

تولید نفت روسیه به رکورد ۱۱٫۲۵ میلیون بشکه در روز می‌رسد

رکنا5 ساعت قبل