نسبت تسهیلات به سپرده در کمترین مقدار تاریخی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. اقتصادی

نسبت تسهیلات به سپرده در کمترین مقدار تاریخی

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای اقتصاد : بررسی‌ها نشان می‌دهد که نسبت تسهیلات به سپرده نظام بانکی کشور در مردادماه به حدود ۳/ ۷۹ درصد رسیده است که کمترین مقدار تاریخی این نسبت است. علاوه براین آمار‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد که مانده سپرده‌های مردادماه شبکه بانکی کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴/ ۲۷ درصد و نسبت به تیرماه ۱/ ۲ درصد رشد داشته است. براساس آمارهای منتشر شده، مبلغ کل سپرده‌ها در مردادماه حدود ۱/ ۲۲۶۳ هزار میلیارد تومان بوده که در مدت یک سال حدود ۹/ ۴۸۶ هزار میلیارد تومان رشد داشته است. مانده کل تسهیلات نیز در مردادماه به حدود ۹/ ۱۶۰۸ هزار میلیارد تومان رسیده که به نسبت مدت مشابه سال گذشته با رشد ۲/ ۲۰ درصدی همراه بوده است.

آنالیز سپرده‌ها در مردادماه

آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که مبلغ مانده سپرده‌های بانکی در مردادماه به حدود ۱/ ۲۲۶۳ هزار میلیارد تومان رسیده که به نسبت تیرماه ۱/ ۲ درصد و به نسبت مدت مشابه سال گذشته حدود ۴/ ۲۷ درصد افزایش داشته است. علاوه براین آمارها حاکی از این است که در پنج ماه نخست سال جاری حدود ۷/ ۱۹۵ هزار میلیارد تومان یعنی معادل ۵/ ۹ درصد به سپرده‌های بانکی افزوده شده است. بررسی روند ماهانه مانده سپرده‌ها نشان می‌دهد که رشد ماهانه حدود ۲ درصد در ماه‌های گذشته نیز متداول بوده است. بیشترین رشد ماهانه از ابتدای سال با حدود ۳/ ۲ درصد در اردیبهشت‌ماه و کمترین آن با ۷/ ۰ درصد در فروردین‌ماه سال جاری رخ داده است. روند رشد نقطه به نقطه مانده سپرده‌ها نیز نشان می‌دهد که مانده سپرده‌ها در مردادماه بیشترین رشد نقطه به نقطه از ابتدای سال را شاهد بوده است. کمترین مقدار آن نیز با حدود ۲/ ۲۴ درصد در فروردین‌ماه بوده است.

سپرده‌ها با کسری قانونی

آمارهای بانک مرکزی مبلغ کل سپرده‌ها و سپرده‌ها پس از کسری قانونی را منتشر می‌کند. بانک‌ها برابر قانون وظیفه دارند درصدی از سپرده‌های مردم را به‌صورت ذخیره قانونی در بانک مرکزی نگه دارند و با بقیه سپرده‌ها به فعالیت‌های بانکی و گسترش حجم پول بپردازند. هر چه نرخ ذخیره قانونی بیشتر باشد، گسترش حجم پول کمتر خواهد بود و هر قدر این نرخ کمتر باشد، قدرت پول آفرینی بانک‌ها بیشتر می‌شود؛ بنابراین، بانک مرکزی می‌تواند با تغییر نرخ ذخیره قانونی، ضریب فزاینده پولی و در نتیجه حجم پول را تغییر دهد. مطابق قانون پولی و بانکی کشور، نسبت سپرده قانونی از ۱۰ درصد کمتر و از ۳۰ درصد بیشتر نخواهد بود و بانک مرکزی ممکن است برحسب ترکیب و نوع فعالیت بانک‌ها نسبت‌های متفاوتی برای آن تعیین کند. آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که در مردادماه مبلغ سپرده‌ها پس از کسر سپرده قانونی به ۱/ ۲۰۲۹ هزار میلیارد تومان رسیده است. در واقع در مردادماه مبلغ کسری قانونی حدود ۹/ ۲۳۳ هزار میلیارد تومان بوده است که حدود ۳/ ۱۰ درصد از کل سپرده‌ها را به خود اختصاص می‌دهد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که رشد ماهانه سپرده‌ها پس از کسری قانونی حدود ۲ درصد و رشد نقطه به نقطه آن حدود ۵/ ۲۷ درصد بوده است.

انجماد در تسهیلات‌دهی بانک‌ها

آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد که مبلغ تسهیلات شبکه بانکی کشور در مردادماه سال جاری به حدود ۹/ ۱۶۰۸ هزار میلیارد تومان رسیده است که به نسبت تیرماه با رشد تقریبا منفی ۱/ ۰ درصد مواجه بوده است. این میزان رشد ماهانه از فروردین‌ماه سال ۹۶ بی‌سابقه بوده است. اما رشد نقطه به نقطه تسهیلات بانک‌ها حدود ۲/ ۲۰ درصد بوده است. نگاهی به روند تسهیلات‌دهی از ابتدای سال نشان می‌دهد که کل تسهیلات در مردادماه به نسبت اسفندماه سال گذشته ۱/ ۹۹۹ هزار میلیارد تومان یعنی معادل با ۶/ ۶ درصد افزایش داشته است.

شاخص تسهیلات به سپرده‌ها

یکی از شاخص‌های مهم که از آمار‌های مانده تسهیلات و سپرده قابل استخراج است، نسبت تسهیلات به سپرده بانک‌ها است. این نسبت نشان می‌دهد که شبکه بانکی چه مقدار از سپرده‌های خود را به تسهیلات اختصاص داده‌اند. براساس آمار منتشر شده در مردادماه، نسبت تسهیلات به سپرده پس از کسر سپرده قانونی به زیر ۸۰ درصد رسیده است که این میزان بی‌سابقه بوده است. آمارها نشان می‌دهد نسبت تسهیلات به سپرده‌ها در مردادماه حدود ۳/ ۷۹ درصد بوده است. این در حالی است که این نسبت در اسفندماه سال گذشته حدود ۸۳ درصد و در ماه‌های فروردین تا خرداد بالای ۸۰ درصد بوده است. این نسبت حتی در تیرماه به حدود ۸۱ درصد رسیده بود اما در مردادماه با کاهش ۷/ ۱ واحد درصدی مواجه شده است. کاهش نسبت تسهیلات به سپرده‌ها می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. یکی از تفسیر‌هایی که در مورد این نسبت می‌توان داشت این است که بانک‌ها به نسبت منابع خود تسهیلات کمتری را پرداخت کرده‌اند. البته این کاهش عرضه تسهیلات می‌تواند به دلیل کاهش تقاضا در بازار پول نیز باشد. از سوی دیگر نگاهی وجود دارد که کاهش این نسبت به دلیل افزایش سپرده‌ها به دلیل نرخ بالای سود است.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

نسبت مصارف به منابع در استان‌ها

بانک مرکزی آمار تسهیلات و سپرده‌ها را به تفکیک استان‌های کشور منتشر می‌کند. آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد که در مردادماه سال جاری، بیشترین مبلغ سپرده‌ها با حدود ۳/ ۱۲۲۲ هزار میلیارد تومان در استان تهران سپرده شده است. بعد از آن استان اصفهان با حدود ۹/ ۱۱۹ هزار میلیارد تومان در جایگاه دوم و استان خراسان رضوی با حدود ۱۰۶ هزار میلیارد تومان در جایگاه سوم قرار دارد. از سوی دیگر، استان کهگیلویه و بویر احمد با حدود ۱/ ۶ هزار میلیارد تومان سپرده کمترین میزان سپرده را در میان ۳۱ استان کشور به خود اختصاص داده است. بعد از آن استان‌های ایلام و خراسان شمالی در جایگاه دوم و سوم کمترین میزان سپرده قرار دارند. البته در مورد این استان‌ها باید به کم‌جمعیت بودن آنها نیز توجه کرد که در کاهش تعداد شعب بانک‌ها و قاعدتا در کاهش جذب سپرده‌ها موثر بوده است. آماربانک مرکزی از میزان تسهیلات داده شده در استان‌ها نیز نشان می‌دهد که بیشترین تسهیلات به استان تهران با حدود ۹/ ۱۰۳۰ هزار میلیارد تومان تعلق داشته است. بعد از آن استان اصفهان و خراسان رضوی در جایگاه دوم و سوم قرار دارند. در مقابل سه استان کهگیلویه و بویراحمد، ایلام و خراسان جنوبی کمترین میزان تسهیلات‌دهی را اعلام کرده‌اند. براساس آمار بانک مرکزی استان کهگیلویه و بویراحمد حدود ۷/ ۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات در مرداد‌ماه پرداخت کرده است. میزان تسهیلات در استان ایلام و خراسان جنوبی نیز به ترتیب ۳/ ۶ هزار میلیارد تومان و ۷/ ۶ هزار میلیارد تومان اعلام شده است. با استفاده از این اطلاعات می‌توان نسبت تسهیلات به سپرده یا همان مصارف به منابع بانک‌های کشور در استان‌های اعلام شده را به‌دست آورد. محاسبات نشان می‌دهد که نسبت مصارف به منابع بانک‌ها در استان کهگیلویه و بویراحمد حدود ۵/ ۱۰۵ درصد بوده که بیشترین نسبت در میان استان‌های کشور است. از سوی دیگر در استان بوشهر نسبت تسهیلات به سپرده حدود ۳/ ۴۶ درصد بوده که کمترین مقدار این نسبت در میان استان‌های کشور است. نسبت تسهیلات به سپرده در استان تهران نیز حدود ۲/ ۹۳ درصد بوده است.

نسبت تسهیلات به سپرده در کمترین مقدار تاریخی - 12

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ محرومیت زدایی در دل استان پایتخت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل

کاهش قیمت گوجه فرنگی در میدان مرکزی میوه و تره بار

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​ رئیس اتحادیه بارفروشان گفت: با افزایش کشت گوجه فرنگی در جنوب کشور امروز شاهد کاهش قیمت این محصول در میدان مرکزی هستیم. مصطفی دارایی نژاد افزود: امروز قیمت هر کیلو گوجه فرنگی در میدان مرکزی بین ۲ تا ۵ هزار تومان است. وی گفت: محصول گوجه کشاورزان بوشهری این روز‌ها برداشت می‌شود و در سراسر کشور در حال توزیع است. دارایی نژاد افزود: از حالا به بعد شاهد کاهش روزانه قیمت گوجه فرنگی هستیم و این روند تا پایان سال ادامه دار است. وی گفت: کشور عراق واردات ۱۷ قلم میوه و تره بار را از ایران ممنوع کرده که گوجه فرنگی هم جزء آن است و به این ترتیب گوجه فرنگی زیادی در کشور دپو خواهد شد. دارایی نژاد افزود: این روز‌ها دولت باید به فکر صادرات و تبدیل گوجه فرنگی باشد تا کشاورزان دچار ضرر و زیان نشوند.

تکذیب معافیت مالیاتی ستاد اجرایی فرمان امام (ره)

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: این ستاد از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و همه مالیات‌های خود را وفق قانون پرداخت کرده است. سید مصطفی سیدهاشمی با بیان اینکه این روز‌ها بحث معافیت مالیاتی در رسانه‌ها و مجلس شورای اسلامی داغ شده است افزود: به همین دلیل برخی رسانه‌ها چه در داخل و چه در خارج از کشور به دنبال این هستند که اثبات کنند ستاد اجرایی معاف از مالیات است و مالیاتی پرداخت نمی‌کند. وی با اشاره به تأکید رئیس ستاد اجرایی فرمان امام مبنی بر پرداخت همه مالیات‌های قانونی گفت: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و در زمینه مالیات برعملکرد سود و زیان، مالیات بر حقوق و مزایای کارکنان، مالیات بر نقل و انتقال و املاک، مالیات بر ارزش افزوده و همچنین تمامی مالیات‌هایی که در قانون مالیات مستقیم به آن‌ها اشاره شده، ستاد اجرای فرمان حضرت امام جزو نهاد‌هایی است که هم به موقع و هم دقیق و کامل مالیات خودش را پرداخت کرده است. سیدهاشمی با تأکید بر اینکه رئیس سازمان امور مالیاتی نیز بار‌ها ستاد اجرایی فرمان امام را جزو مؤدیان خوش حساب کشور معرفی کرده است افزود: طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی درخصوص معافیت مالیات‌ها، ستاد می‌توانست آن بخش از هزینه‌هایی که در رابطه با دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز فرهنگی، کمک به درمان بیماران صعب العلاج، کتابخانه‌های عمومی و مسئولیت‌های اجتماعی انجام می‌دهد، جزء هزینه‌های دستگاه مربوطه خود محاسبه و از شمول مالیات خارج کند، اما ستاد از این قانون تاکنون استفاده نکرده است. وی با بیان اینکه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام تاکنون از معافیت‌های قانونی نیز استفاده نکرده است گفت: تاکنون ستاد هزار و ۷۰۶ مدرسه و ۱۲ بیمارستان هزار و صد تختخوابی، ۲۱۰ مرکز بهداشتی و درمانی در سراسر کشور ساخته و همه هزینه‌های بیماران صعب العلاج را تقبل کرده با این حال مالیات اینگونه فعالیت‌ها نیز تمام و کمال پرداخت شده است.
ایلناایلنا2 روز قبل
دبیر شورای روابط خارجی با ببان اینکه کشور به این جمع‌بندی رسیده که سیاست همسایگی‌مان را توسعه دهیم، تاکید کرد: برای موفق بودن و داشتن روابط خوب با کشورها باید مناسبات اقتصادی داشت. تحریم‌ها به کشور فشار وارد کرده و در چنین شرایطی همسایگان کارگشا هستند. روس‌ها در شمال ایران عضو پیمان امنیتی شانگهای هستند یعنی همسایه ما عضو دو پیمان مهم امنیتی و نظامی است و این مساله موجب شده تا ما سیاست امنیتی را درباره همسایگان داشته باشیم. دیروز آقای انصاری معاون اقتصادی وزارت خارجه می‌گفت ما سومین صادرکننده سیب هستیم اما در صادرات آن مانده‌ایم. وی با تاکید بر اینکه ما نیازمند روش‌های جدید در پیشبرد دیپلماسی هستیم، ابراز داشت: بردن کشور به ویژه سیاست اقتصاد پایه در مناسبات همسایگی به سود ما است و باید زمینه و شرایط آن فراهم شود.

رمز پویا

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
استفاده از رمز پویا از تاریخ اول دی به منظور افزایش امنیت کاربران برای انجام تمام تراکنش‌ها اجباری است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ با وجود اینکه پرداخت‌های اینترنتی اخیرا مورد استقبال قرار گرفته، اما مشکلات امنیتی را نیز برای کاربران ایجاد کرده است. در همین راستا بانک مرکزی برای جلوگیری از سودجویی‌ها و افزایش ضریب امنیت پرداخت‌های اینترنتی مدتی است اعلام کرده، بانک‌ها باتوجه به در نظر گرفتن شرایط بهره‌برداری مناسب از سامانه‌های پیامکی و موبایلی در تراکنش‌های خرید غیرحضوری و انتقال وجه شتابی، باید از رمز پویا استفاده کنند و کلیه رمز‌های دوم ثابت نیز از تاریخ ۱۵ دی ماه غیرقابل استفاده خواهند بود.

نظرها

اخبار بیشتر