سکه از دلار پیش افتاد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. اقتصادی

سکه از دلار پیش افتاد

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای اقتصاد : در آخرین روز هفته، دلار توانست سطح ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومانی را حفظ کند و با افزایش خریدها از فاز کاهشی خارج شود. در بازار موازی، سکه‌بازان، قدرت بیشتری داشتند و توانستند این فلز گرانبها را تا سطح ۴ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان بالا ببرند. در ابتدای روز پنج‌شنبه، در معاملات شاخص ارزی اوضاع به کام فروشندگان بود و قیمت تا سطح ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان عقب نشست. با این حال، پس از برخورد به این سطح، خریدها رشد یافت و در اواخر روز هر دلار در بازار آزاد با قیمت ۱۱ هزار و ۹۲۵ تومان به فروش می‌رفت که ۵ تومان بالاتر از قیمت بسته شده روز پنجم هفته بود. این دومین روز پیاپی بود که شاخص ارزی در کانال ۱۱ هزار تومانی نوسان می‌کرد؛ این در حالی بود که برخی فعالان انتظار داشتند این ارز در انتهای هفته به کانال ۱۲ هزار تومانی بازگردد و این مرز را به‌عنوان کف جدیدی برای خود تعریف کند.

در حالی که دلار با رشدی آرام خود را از مسیر کاهشی خارج کرد، در بازار سکه، معامله‌گران با جسارت بیشتری در موقعیت خرید قرار گرفتند و توانستند با ۴۰ هزار تومان افزایش ارزش این فلز گرانبها را به ۴ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان برسانند. زمانی که روند هفتگی دلار و سکه را بررسی می‌کنیم، مشاهده می‌شود سکه‌بازان در هفته‌ای که گذشت تحرک بیشتری داشتند. سکه در آخرین هفته آبان ماه نزدیک به ۲درصد افزایش قیمت را تجربه کرد، حال آنکه رشد دلار به ۶/ ۰درصد محدود می‌شد. البته بخشی از دلیل آنکه فلز گرانبهای داخلی در هفته گذشته رشد بیشتری را نسبت به دلار تجربه کرد، به احتیاط دو هفته قبل معامله‌گران این بازار مربوط بود. دو هفته پیش در پاسخ به افزایش۷/ ۳ درصدی دلار، به ارزش سکه تنها ۲ درصد افزوده شده بود. به این ترتیب، می‌توان گفت سکه در هفته‌ای که گذشت بخشی از عقب‌ماندگی خود نسبت به دلار را جبران کرد. سکه در حالی رشد بیشتری را نسبت به شاخص ارزی به ثبت رساند که بهای طلای جهانی نیز روند افزایشی خاصی در طول هفته نداشت و ساعت ۴ بعدازظهر روز پنج‌شنبه نیز روی عدد هزار و ۴۷۰ دلاری قرار داشت که تفاوت مشخصی نسبت به روزهای پیشین نداشت. می‌توان گفت که طلای جهانی تاثیر چندانی بر روند بازار داخلی در هفته‌ای که گذشت، نداشت.

از هیجان ابتدای هفته تا کاهش حجم معاملات

در دو روز ابتدایی هفته، بازار ارز شاهد نوسانات افزایشی زیادی بود و قیمت دلار به یکباره حتی در مقطعی به محدوده ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومانی رفت؛ سطحی که از اواخر تیرماه سال جاری تجربه نشده بود. شاخص ارزی در اولین روز هفته، در واکنش به افزایش قیمت بنزین و اعتراضات پیرامون آن به یکباره مرز ۱۲ هزار تومانی را شکست و با ۳۷۰ تومان افزایش به بهای ۱۲هزار و ۲۲۰ تومان رسید. این بیشترین میزان افزایشی بود که دلار در طول هفته گذشته تجربه کرد. یک روز بعد، یعنی در روز یکشنبه، دلار تا حدود ساعت یک بعدازظهر به روند افزایشی توام با هیجان خود ادامه داد و قیمت به یکباره تا محدوده ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان بالا رفت. با برخورد به این محدوده، فروش‌ها در بازار بیشتر شد و حدود ساعت ۴ بعدازظهر قیمت زیر محدوده ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومانی به کار خود پایان داد. روزهای دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه بازار به سمت کاهشی‌ها چرخید و قیمت دلار سه افت متوالی را تجربه کرد. در سومین روز هفته این ارز تا محدوده ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومانی عقب نشست و روز سه‌شنبه به مرز ۱۲ هزار تومانی برخورد کرد. روز چهارشنبه، روزی بود که دلار یکبار دیگر به کانال ۱۱ هزار تومانی بازگشت و با ۸۰ تومان افت به بهای ۱۱ هزار و ۹۲۰ تومان رسید.

در سایت خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

به گفته فعالان، در روزهای انتهایی هفته، حجم معاملات بسیار کاهش یافته بود و خبری از خریدهای هیجانی ابتدای هفته نبود. به گفته برخی از بازیگران حاضر در بازار، صرافی‌ها در روزهای انتهایی هفته فعالیت چندانی در بازار نداشتند و بیشتر آنها عنوان می‌کردند مبادلات حواله‌ای آنها به دلیل قطعی اینترنت مختل شده است. این در حالی است که در ابتدای هفته نوسان‌گیران با استفاده از قطعی اینترنت و نبود مرجع اطلاع‌رسانی توانسته بودند قیمت‌ها را با جهش یکباره‌ای مواجه کنند. در این میان، تقاضای احتیاطی که به واسطه انتظارات بنزینی به بازار رجوع کرده بود نیز به نوسان‌گیران برای بالا بردن قیمت‌ها کمک کرد. به‌عنوان مثال، در روز شنبه نوسان‌گیران به آن صورت حاضر به فروش دلار نبودند و تنها قیمت‌هایی را به مشتریان اعلام می‌کردند که از کف بازار فاصله داشت. به گفته یکی از بازیگران باتجربه بازار، نوسان‌گیران در ابتدای هفته تمایل بیشتری داشتند که قیمت‌ها را تا جایی که می‌توانند بالا ببرند ولی از زمانی که جو بازار کمی آرام و فعالیت بازارساز بیشتر شد، نوسان‌گیران عقب نشستند. از نظر این فعال باتجربه بازار، نوسان‌گیران هم‌اکنون بیشتر به دنبال یافتن فرصتی برای آغاز دوباره خریدها در قیمت‌های پایین‌تر هستند.

در حالی که عده‌ای از فعالان اعتقاد دارند، نوسان‌گیران به دنبال خرید در قیمت‌های پایین‌تر هستند، گروه دیگری از فعالان معتقدند، دلار جانی برای بالا رفتن ندارد و گرفتار بی‌تقاضایی است. این دسته بیشتر روی این موضوع تاکید می‌کنند که در سال‌های ۹۶ و ۹۷ افراد زیادی ارز مورد نیاز خود را تهیه کردند و به فروش نیز نرساندند. از نگاه این گروه این موضوع موجب شده است که بازار با احتمال افزایش تقاضای زیادی در سال جاری نیز مواجه نباشد، چرا که نقدینگی زیادی در دست خصوصا معامله‌گران بازار نیست. با این حال، نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت که درآمدهای نفتی کشور در سال جاری کاهش یافته است. در چنین شرایطی اگر درآمدهای ارزی از طریق صادرات دیگر کالاها افزایش پیدا نکند، ممکن است که قیمت دلار در میان مدت به واسطه ضعف عرضه کمی افزایش پیدا کند. این در حالی است که بازارساز بارها عنوان کرده است منابع ارزی در وضعیت مناسبی قرار دارد. به‌عنوان مثال، رئیس کل بانک مرکزی در زمان هیجانات ابتدای هفته به صراحت عنوان کرد مردم به هر میزان که بخواهند می‌توانند از صرافی‌های بانکی ارز مورد نیاز خود را تهیه کنند. او که به خیابان فردوسی رفته بود، در مصاحبه با خبرنگاری اشاره کرد که بازارساز مشکلی برای تامین ارز مورد نیاز بازار ندارد.

سکه از دلار پیش افتاد - 7

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بازار‌های مالی ۴۵

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما میانگین ارزش معاملات در این هفته حدود ۲۵ درصد نسبت به هفته گذشته افزایش داشته است و این به معنای بازگشت رونق به بازار سرمایه است.

بومی سازی با دستگاه میکرواسپکتروفتومتر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در مرکز نوآوری دانشگاه الزهرا برای اولین بار یک تیم نخبه موفق به طراحی و ساخت دستگاه میکرواسپکتروفتومتر شدند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دستگاهی با کاربری گسترده در صنایع مختلف که پیش از این جزو اقلام تحریمی محسوب میشده و حالا در ایران بومی شده است.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
گروه صنعتی ایران خودرو به منظور تعیین تکلیف تعهدات معوق مشتریان سوزوکی گرندویتارا طرح تبدیل ویژه این مشتریان را اعلام کرد. به گزارش عصر ایران، بر اساس اعلام ایران خودرو در طرح تبدیل خودروی غیرقابل تحویل سوزوکی گرندویتارا پیشنهادی در دو ماده به خریداران گرند ویتارا ارائه شده است. خریداران خودروی سوزوکی گرندویتارا می‌توانند یک دستگاه هایما اس۷ با تحویل ۹۰ روزه و یک دستگاه دنا پلاس تیپ۱ با موعد تحویل ۳۰ روزه از ایران خودرو دریافت کنند. پیشنهاد دوم ایران خودرو به خریداران سوزوکی گرند ویتارا شامل یک دستگاه هایما اس۵ با تحویل ۱۰ روزه و یک دستگاه دنا پلاس با موعد تحویل ۳۰ روزه می‌شود. ______________بیشتر بخوانید: _______________قیمت خودروهای ارائه شده در طرح تبدیل سوزوکی گرندویتارا با نرخ مصوب مهر و آبان سال ۹۷ محاسبه خواهد شد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، توماس چی از دانشگاه سانفرانسیسکو، معتقد است که اگر فرد به اندازه کافی آب نننوشد، پیروی کورکورانه از رژیم غذایی به خلاص شدن از وزن اضافی کمکی نخواهد کرد. افرادی که وزن کم می‌کنند، توجه زیادی به رژیم غذایی می‌کنند، در حالی که نوشیدن روزانه آب ضروری‌تر از رژیم لاغری است. علاوه بر این، تعادل آب برای بدن بسیار مهم است، اگر بدن را به سمت کم آبی بدن بیاورید، مشکلات زیادی من جمله اضافه وزن خواهید داشت. پزشک دیگری، نیکت سونپال، یک درمانگر و متخصص گوارش در نیویورک نیز معتقد است که نوشیدن منظم آب به اندازه حفظ رژیم غذایی سالم مهم است. به گزارش اسپوتنیک، واقعیت این است که گاهی اوقات مردم عطش را با گرسنگی اشتباه می‌گیرند و گاهی که نوشیدن یک لیوان آب کافی است را با گرسنگی اشتباه می‌گیرند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 ساعت قبل
در بینشان جوانی است که او را کارمند بانک سوخته کوثر معرفی می‌کنند. بااینکه دو هفته از آتش‌سوزی بانک گذشته اما کارمند بانک انگارهنوز شوکه است. شیشه‌های بانک شکسته بود و تعدادی برای غارت بانک خودشان را از لابه‌لای میله‌ها به داخل بانک می‌کشاندند. میلاد هم با هر زور و زحمتی که شده داخل بانک رفت و مرتب فریاد می‌زد «لطفا برید بیرون.» وسایل بانک را به غارت می‌بردند. قبل از اینکه بانک آتش بگیرد هر شخصی که وارد بانک می‌شد بیرونش می‌کردم.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
داستان اختلاف درباره پرخطر یا کم خطر بودن سم‌های مصرفی درتولید محصولا کشاورزی ایران از انجا شروع شد که صادرکنندگان کشمش به اروپا خبردادند وارد کنندگان اروپایی به این دلیل که ایران دراین باره استاندارد‌ها یعنی مصرف کودهای کم خطررا رعایت نمی‌کنند اجازه واردات به کشمش ایرانی را نمی‌دهند. در حال حاضر موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی به واردکنندگان نیازهای سموم کشور را اعلام می‌کند تا آنها براساس آن اقدام به واردات کنند. هم‌چنین تسهیل فرآیند ثبت سموم در داخل کشور نیز از دیگر اقداماتی است که آغاز شده است. هم‌چنین تسهیل فرآیند ثبت سموم در داخل کشور نیز از دیگر اقداماتی است که آغاز شده است. ضمن این که باید تاکید شود تنها سمومی در کشور ثبت می‌شود که دوره کارنس آن کمتر از ۳ درصد باشد.

نظرها

اخبار بیشتر