طرح پیشنهاد تبدیل ایران به «ترمینال کفش خاورمیانه»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
طرح پیشنهاد تبدیل ایران به «ترمینال کفش خاورمیانه»

طرح پیشنهاد تبدیل ایران به «ترمینال کفش خاورمیانه»

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
یک تولیدکننده بزرگ کفش کشور گفت: با طرحی جامع از طرف متخصصین کشور و با داشتن دانش و زیرساخت‌ها مواد اولیه و نیروهای کار متخصص می توان ایران را به ترمینال کفشی خاورمیانه جهت تولید و صادرات تبدیل کرد.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی شب سه‌شنبه ۱۳۹۸/۰۸/۲۸ در دیدار ۲۵۰۰ نفر از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی با اشاره به اهمیت ثروت ملی و گسترش رفاه عمومی در نظام اسلامی و ضرورت امید نبستن به خارج از کشور، تأکید کردند: کار و راهبرد اساسی «مصون‌سازی اقتصاد از آسیب تحریمها از طریق تقویت و رونق تولید داخلی» است و بنده پشت این قضیه ایستاده‌ام و از مسیر پیشرفت حقیقی کشور کاملا دفاع میکنم.

در ابتدای این دیدار و پیش از سخنان رهبر انقلاب، چند تن از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی، دیدگاه‌های خود را بیان کردند. یکی از این افراد آقای محمد عرب، رئیس هیئت‌مدیره شرکت شیماکفش بود که سخنان وی به شرح زیر است:

"محضر مقام معظم رهبری و خادمین عرصه‌ی کار و تولید عرض ادب و احترام دارم. اینجانب محمد عرب مدیر گروه صنعتی شیماکفش به عنوان زنجیره‌ی تأمین با تولید هشت میلیون زوج انواع کفشهای کشاورزی، ‌ ورزشی، ‌ چرمی و پوتینهای نظامی از دهه‌ی ۶۰ آغاز بکار نموده و درحال حاضر بیش از ۱۰۰۰ نفر نیروی کار در بخش تولید به صورت مستقیم و بالغ بر ۵۰۰۰ نفر غیرمستقیم ایجاد اشتغال نموده‌ایم و هم‌اکنون از بزرگ‌ترین صادرکنندگان کفش کشور هستیم. و از این بابت خداوند متعال را سپاسگزارم که این نعمت را به مجموعه‌ی ما عطا کرد و هیچ نعمتی را بالاتر از این نمیدانم.

حضار محترم! کفش در سلامت جامعه و کاهش هزینه‌های درمانی نقش بسزایی داشته، به نحوی میتوان گفت که جزو صنایع استراتژیک میباشد. این شرکت در طول سه دهه فعالیت سعی نموده نسبت به بومی‌سازی و دانش‌بنیان کردن آن اقدام لازم را مأمور و از طرفی با تکمیل زنجیره‌ی تأمین شامل: رویه، قالب، زیره‌ی کفش و مواد اولیه‌ی آن که همگی از جمله نقش بسزایی در سلامت پا میباشد را ایفا نماید. همواره تلاش نموده‌ایم تولیداتمان را از لحاظ قیمت و مدل، پاسخگوی نیاز تمام اقشار جامعه با سلایق متفاوت باشیم. رویه‌ی کفش به سه نوع تولید میشود که شامل: چرم طبیعی، چرم مصنوعی و پارچه، تقسیم میگردد که خوشبختانه کشورمان در هر سه نوع پیشرفتهای بسزایی داشته که در اینجا به اختصار در خصوص چرم مصنوعی حضورتان گزارشی ارائه مینمایم.

تا قبل از سال ۱۳۹۰ چرم مصنوعی به وفور از سایر کشورهای جهان وارد میشد که با اهتمام همکاران اقدام به تولید داخلی نموده‌ایم و در دو سال اخیر صادرات آن به کشورهای دیگر آغاز گردیده است. اکنون تولیدات چرم مصنوعی ارتقاء یافته و در این شرایط حساس، تولیدکنندگان را با سلایق مختلف در صنایع مختلف ازجمله کفش و کیف، اتومبیل و مبلمان یاری میکند. همچنین با استفاده از پارچه در تهیه‌ی چرم مصنوعی به رونق در صنایع نساجی در شرایط رکود کمک فراوانی شده است. ایران از جمله معدود کشورهایی [است] که خود تولیدکننده‌ی پی‌وی‌سی و همچنین روغنهای دی‌ا‌پی و دی‌اتی‌پی و دی‌ا‌ا میباشد که همگی مواد اولیه‌ی تشکیل‌دهنده‌ی چرم مصنوعی بوده و با رونق دادن به این صنعت از خام‌فروشی مواد مذکور جلوگیری شده است. همچنین در مورد مواد اولیه‌ی تولید زیره‌ی کفش خوشبختانه با راه‌اندازی پتروشیمی کارون به دست متخصصین بی‌ادعای داخلی که محصول ام‌دی‌آی کفش را تولید نموده‌اند که در اینجا جا دارد از تمامی آنها تشکر نمایم، توانسته‌ایم محصول پیورتان کفش را به‌طور کامل در کشور ظرف مدت دو سال گذشته راه‌اندازی کرده و از خروج میلیونها دلار ارز جلوگیری نماییم که از این بابت نیز هیچ گونه نگرانی وجود ندارد و خداوند متعال را شاکریم.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

تمامی صنایع کشور دارای قابلیت پیشرفت و ارتقاء میباشند اما این مهم در صورتی میسر است که مشکلات آنان در زمینه‌های متعدد رفع و رجوع شود که صنعت کفش نیز از این موضوع مستثنا نمیباشد که به استحضار پاره‌ای از این مشکلات را حضورتان عرض مینمایم:

تسهیل قوانین تولید در قالب بازنگری در قوانین مربوط به سالهای گذشته، از جمله قوانینی که مربوط به سال ۱۳۴۶ میباشد و اکنون برای کارآفرینان دژی غیرقابل عبور است.

دو، جلوگیری از صدور بخشنامه‌های غیرکارشناسی و پیاپی و ضدونقیض که باعث میگردد تا تولیدکنندگان وقت و فکر خود را صرف و درک آنان نمایند تا تولید.

سه، استفاده از تجهیزات و نظرات افراد موفق و کارآزموده در مراکز تصمیم‌گیری و بکارگیری نظرات آنها؛

چهار، جلوگیری از دخالتهای مستقیم و یا غیرمستقیم سازمانها یا نهادهای غیرمرتبط؛

پنج، با عنایت به وضعیت مهم اشتغال باید تدبیری اندیشید تا تولیدکنندگان با اطمینان خاطر نسبت به جذب نیروی کار اهتمام ورزد؛

شش، با توجه به اینکه صنعت کفش مقام چهارم در اشتغال {کفش را} را دارا میباشد و تولید آن فصلی و تابع مستقیمی از مد میباشد، پیشنهاد میشود کارگروهی متشکل از صاحبان صنایع و مسئولین ذی‌ربط تصمیم‌گیرنده که بتوانند این صنعت را در مسیر صحیح راهبری نمایند تشکیل شود تا پاسخگوی تمام نیازهای داخلی بوده و همچنین افزایش صادرات در بازارهای هدف را شاهد باشیم؛

و اما آخرین درخواستی که میتواند به عنوان یک یادگار در سالی که از طرف مقام معظم رهبری به نام رونق تولید نامگذاری گردیده است پیشنهاد میکنم صنعت کفش که دارای قطب‌های فعال و مهمی در استانهای مختلف مانند تهران، تبریز، کرمانشاه، زنجان، قزوین، قم و مشهد میباشد، خواهشمند است دستور فرمایید با ارائه‌ی طرحی جامع از طرف متخصصین کشور عزیزمان ایران با داشتن دانش و زیرساخت‌ها مواد اولیه و نیروهای کار متخصص ایران را به ترمینال کفشی خاورمیانه جهت تولید و صادرات تبدیل نماییم که در این صورت میتوانیم با حضور رقبا سهم بیشتری در بازار کشورهای هم‌جوار و دوردست داشته باشیم. "

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پیش بینی نشدن میزان تولید، علت واردات بی رویه پنبه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران گفت: اواخر سال گذشته، به علت آنکه میزان تولید پنبه در کشور پیش بینی نشده بود برای برطرف کردن نیاز صنعت نساجی، مقدار زیادی نخ و پنبه وارد شد. آقای عباس کشاورز افزود: تولید پنبه با نظارت یک تعاونی انجام می‌شود و دارای یک تشکل ملی است که بازار و تولید این محصول را مدیریت می‌کند و امسال هم تولید پنبه در مقایسه با سال گذشته حدود ۱۲ درصد افزایش داشته است. وی اضافه کرد: در بهمن و اسفند سال گذشته پیش بینی درستی از میزان کاشت پنبه در بهار امسال نشد و برای اینکه برای صنعت نساجی مشکلی پیش نیاید واردات انجام شد، منتها این واردات به دلیل میزان کاشت بالای این محصول، نسبت به تولید داخلی متعادل نبود. سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: مدتی است که با وزارت صمت و صنایع نساجی هماهنگی انجام شده است که میزان واردات متعادل شود و تولیدکننده داخلی از بابت واردات متضرر نشود. کشاورز تاکید کرد: در حال حاضر بازار پنبه نامناسب نیست، کشاورزان نگران نباشند و اگر کشاورزان به هر دلیلی، مشکل فروش پنبه داشته باشند وزارت جهاد کشاورزی با خرید تضمینی ورود می‌کند و حتی اگر برای کشاورزان قیمت خرید تضمینی به صرفه نباشد خرید توافقی می‌کنیم.

رمز دوم پویا

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​کلاهبرداری‌های اینترنتی در یک سال گذشته افزایش ۲ برابری داشته است و حالا برای جلوگیری از این کلاهبرداری‌ها، از ابتدای دی رمز دوم ایستا غیر فعال می‌شود و برای تراکنش‌های اینترنتی ناگزیر باید رمز دوم یکبار مصرف از بانک مورد نظر دریافت کرد. استفاده از رمز دوم پویا فقط برای خرید‌های اینترنتی است و پایانه‌های خرید فروشگاهی و یا عابربانک‌ها نیازی به رمز دوم یکبار مصرف ندارند. افرادی هم که از گوشی‌های هوشمند استفاده نمی‌کنند می‌توانند رمز دوم پویای خود را از طریق پیامک دریافت کنند. بر اساس آمار بانک مرکزی روزانه حدود ۳۰ میلیون تراکنش بدون کارت بانکی انجام می‌شود که این تعداد بالا، لزوم افزایش زمینه‌های امنیتی را بسیار بیشتر می‌کند.

مروری بر پرونده‌های مفاسد اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
از پرونده ابربدهکار بانکی، سلطان سکه، متهمان بانک سرمایه، تخلفات پتروشیمی‌ها و موسسات مالی غیرمجاز تا اخلال در بازار دارو که در یکسال اخیر اتفاق افتاده را، بررسی می‌کنیم. آنطور که سخنگوی دستگاه قضا اعلام کرده تا مرداد سال ۹۸ برای بیش از ۹۰۰ پرونده در تهران و شهرستان‌ها، حکم صادر شده است. پرونده تخلفات پتروشیمی‌ها هم از دیگر پرونده‌های مهمی است که با تشکیل جلسات دادرسی متعدد، رسیدگی‌ها همچنان ادامه دارد. رسیدگی به تخلفات موسسات مالی غیرمجاز، پرونده پرسرو صدای شاندیز و پیگیری اخلال ارزی از دیگر پرونده‌های یکسال اخیر است. در ماه‌های گذشته هم اخلال در بازار گوشت و دارو رسیدگی شد که هنوز در پرونده شبنم نعمت زاده با تخلفات دارویی، حکمی صادر نشده است.

فیلم/ محرومیت زدایی در دل استان پایتخت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز6 ساعت قبل

کاهش قیمت گوجه فرنگی در میدان مرکزی میوه و تره بار

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​ رئیس اتحادیه بارفروشان گفت: با افزایش کشت گوجه فرنگی در جنوب کشور امروز شاهد کاهش قیمت این محصول در میدان مرکزی هستیم. مصطفی دارایی نژاد افزود: امروز قیمت هر کیلو گوجه فرنگی در میدان مرکزی بین ۲ تا ۵ هزار تومان است. وی گفت: محصول گوجه کشاورزان بوشهری این روز‌ها برداشت می‌شود و در سراسر کشور در حال توزیع است. دارایی نژاد افزود: از حالا به بعد شاهد کاهش روزانه قیمت گوجه فرنگی هستیم و این روند تا پایان سال ادامه دار است. وی گفت: کشور عراق واردات ۱۷ قلم میوه و تره بار را از ایران ممنوع کرده که گوجه فرنگی هم جزء آن است و به این ترتیب گوجه فرنگی زیادی در کشور دپو خواهد شد. دارایی نژاد افزود: این روز‌ها دولت باید به فکر صادرات و تبدیل گوجه فرنگی باشد تا کشاورزان دچار ضرر و زیان نشوند.
انتخابانتخاب1 روز قبل
شرکت HMD از تلفن جدید نوکیا برای بازارهایی رونمایی کرد که به دنبال گوشی ارزان قیمت می‌گردند. این گوشی که به نوکیا C۱ مشهور است. گوشی C۱ دارای صفحه نمایش ۵٫۴۵ اینچی با وضوح ۴۸۰ ۹۶۰px و پنل IPS است. این تلفن دارای یک تراشه نامشخص با یک پردازنده چهار هسته‌ای با سرعت ۱٫۳ گیگاهرتز (به احتمال زیاد تراشه MediaTek) است. نوکیا C۱ یک تلفن سیم کارت دوگانه است و توجه داشته باشید که فاقد اتصال LTE است.

نظرها

اخبار بیشتر