حال و احوال این روزهای اهالی ساختمان سوخته
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
حال و احوال این روزهای اهالی ساختمان سوخته

حال و احوال این روزهای اهالی ساختمان سوخته

فارسخبرگزاری فارس |
صاحب آزمایشگاه می گوید:« خانم خبرنگار از این دستگاه های سوخته و 8میلیارد سرمایه بر باد رفته من فیلم بگیر تا به دست آنکه باید برسد و از قول ما بگو این بار هم باختی آقای ترامپ! این خاکسترها نتیجه حمایت های دروغین تو از مردم ایران است .»

مجله فارس پلاس: در چشم بر هم زدنی ٨میلیارد سرمایه زندگی ات دود شود، ٢۵ جوان بیکار شوند، پیشرفته‌ترین تجهیزات آزمایشگاه که شاید تهیه آنها در شرایط سخت اقتصادی و وضعیت تحریم‌ها غیرممکن باشد بسوزد و خاکستر شود، نمونه آزمایش صدها بیمار نابود شود و تو شرمنده همه آنها شوی.

این حال و روز متولیان یکی از آزمایشگاه‌های مهم جنوب تهران است در ساختمانی ۵ طبقه که چند روز قبل، یکجا در آتشی که اغتشاشگران به راه انداختند، سوخت.

حال و احوال این روزهای اهالی ساختمان سوخته - 3

این روزها که تب ناآرامی‌ها فروکش کرده تازه زخم اهالی این ساختمان که قربانی کاسبان اعتراضات شدند سرباز کرده است و حال و احوالشان ناکوک ناکوک است. از یک ساختمان ۵طبقه فقط ویرانه‌ای غیرقابل سکونت باقی مانده است.

باد سرد پاییزی خاکسترهای به جا مانده از ساختمان سوخته را به بازی گرفته و گاهی روی پای رهگذران مهمانشان می‌کند. پیرزن سن و سال داری جلوی در ساختمان چمباتمه زده، با گپی کوتاه دستمان می‌آید که یکی از بی خانمان‌های این ساختمان است. وقتی می‌فهمد خبرنگارم بفرما می‌زند و می‌گوید: «به موقع آمدی! کارشناسان آتش نشانی آمده‌اند برای بررسی اوضاع و همه اهالی ساختمان هستند. برو طبقه اول؛ آزمایشگاه! ببین چه به روز کسب و کارشان آمده. قصه من باشد برای بعد!»

حال و احوال این روزهای اهالی ساختمان سوخته - 6

وارد ساختمان می‌شویم. در و دیوارهای سوخته، شیشه‌های شکسته و تاریکی مطلق در راهروها. به زحمت با نور صفحه تلفن همراه و از لا به لای شیشه‌های شکسته وکتاب‌های سوخته خودمان را به طبقه اول می‌رسانیم. در این طبقه تا چشم کار می‌کند دستگاه‌های سوخته می‌بینی و سیاهی و سیاهی! این در و دیوار سوخته تا همین چند روز قبل آزمایشگاه بوده و پر از برو بیای بیماران، اما حالا شده تلی از خاکستر.

حال و احوال این روزهای اهالی ساختمان سوخته - 8

خانم خبرنگار فیلم بگیر و منتشرکن

صاحب آزمایشگاه با چهره‌ای در هم کشیده ایستاده است، متوجه حضورمان به عنوان خبرنگار می‌شود. نمی‌خواهد نام و تصویرش ضبط شود. با عصبانیت جلو می‌آید و می‌گوید: «خانم خبرنگار از این خاکسترها، دستگاه‌های سوخته و زندگی بر باد رفته من فیلم بگیر و منتشر کن تا به دست آنکه باید برسد و از قول همه ما بگو این دفعه هم باختی آقای ترامپ! این خاکسترها نتیجه حمایت‌های دروغین تو از مردم ایران است؛ وقتی آن سر دنیا می‌نشینی و می‌گویی اغتشاشات را ادامه دهید ما پشت شما هستیم.»

حال و احوال این روزهای اهالی ساختمان سوخته - 11

فاصله مرگ تا زندگی فقط چند ثانیه

حالش بد می‌شود، آنقدر که برای تخمین خسارت توسط کارشناسان آتش نشانی هم نمی‌تواند بایستد. «ناصر جعفری» یکی از پرسنل، همراه کارشناسان آتش نشانی می‌شود. او یکی از جوان هاییست که همراه ٢۴نفر دیگر در آزمایشگاه کار می‌کردند و می‌گوید: «مانده‌ایم چه کنیم، بیکار شدیم به همین راحتی.»

غم از نگاهش می‌بارد و از شب حادثه می‌گوید: «مواد آتش زا مثل الکل در آزمایشگاه زیاد است، بانک را که آتش زدند ما در آزمایشگاه بودیم و از بالا تماشا می‌کردیم. چند جوان نقاب به صورت آتش زدند و رفتند، به همین راحتی. انگار ماموریتشان فقط همین بود. مردم کمک کردند از آزمایشگاه بیرون بیاییم، اگر فقط چند ثانیه دیرتر بیرون می‌آمدیم انفجار در آزمایشگاه ما را هم نابود کرده بود.»

حال و احوال این روزهای اهالی ساختمان سوخته - 15

۳ مطب پزشکی با همه تجهیزات در آتش سوخت

«هر چه شعله‌های آتش بیشتر به جان ساختمان می‌افتاد نگران‌تر می‌شدیم. ماشین‌های آتش نشانی رسیده بودند اما در میان انبوه جمعیت نمی‌توانستند به مقابل ساختمان بیایند. مقاومت در برابر آتش بی فایده بود، از ساختمان بیرون آمدیم و از ‌دور به تماشا نشستیم. ۳مطب مامایی، دندانپزشکی و‌ زیبایی با تمام تجهیزات در آتش سوختند و خاکستر شدند. نتیجه آتش بازی اغتشاشگران شد بیکار شدن من و ۳۰ جوان دیگر. خودتان را جای ما بگذارید! نان آور خانواده‌ایم و در این شرایط سخت اقتصادی بیکار شدیم.» این روایت «محمد فیضی» است از آتش گرفتن ساختمان و آن شب شوم.

حال و احوال این روزهای اهالی ساختمان سوخته - 18

مردم ما مهربانند

پیرزن دستش را به نرده‌های سیاه شده گرفته و به زحمت پله‌ها را یکی یکی بالا می‌آید. خانه‌اش طبقه پنجم است و تمام کابل‌های آسانسور سوخته. کمکش می‌کنیم؛ «از بعدازظهر سر و صدا زیاد بود، ترسیده بودم اما فکر می‌کردم بالاخره این شلوغی تمام می‌شود، بی خبر از اینکه چه در انتظار خانه و ساختمان مان هست. بانک را آتش زده بودند اما نه مردم عادی. آتش زدن بانک کار مردم عادی نیست، مردم ما مهربانند. من در خانه تنها بودم، مردم مرا پایین آوردند. کسبه به پسرم زنگ زده بودند که مادرت در خانه تنهاست و ساختمان آتش گرفته. اگر مرا نجات نمی‌دادند شاید الان اینجا نبودم. وقتی پایین آمدم انفجارها مهیب‌تر شد، ساختمان ما تا ۴صبح در آتش سوخت و من کنار خیابان نشسته بودم به تماشای سوخته شدن و از بین رفتن ماحصل زندگی ام در ٧٠ سالگی. دود شدن خانه و زندگی خودم به کنار، هر چقدر این شعله‌ها بالاتر می‌رفت چهره تک به تک جوان هایی که این ساختمان محل کسب درآمدشان بود جلو چشمم می‌آمد. باور می‌کنی مادر؟ آنقدر که ناراحت این جوان‌ها و بیکار شدنشان هستم نگران خودم نیستم. در این سن و سال بی هیچ گناهی آواره شدم. الان خانه پسرم در تهرانپارس زندگی می‌کنم. روزی نیست که همسایه، دوست، آشنا سراغم نیاید و با من همدردی نکند و مرا دعوت به میهمانی نکند. حتی کسانی که اصلا من را نمی‌شناسند.»

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

حال و احوال این روزهای اهالی ساختمان سوخته - 22

همه فراموش می‌کنند اما اول آوارگی ماست

«این خبر هم مثل خبرهای دیگر تا چند روز داغ داغ است و کمی که بگذرد، تب و تابش مثل شعله‌های آتش فرو می‌کشد. همه فراموش می‌کنند اما اول آوارگی ماست. من با بچه ١٠ماهه اول فصل سرما باید چه کنم؟ دو سال از ازدواجم می‌گذرد و تازه به آرامش رسیده بودیم. بعد از به دنیا آمدن بچه داشتیم تازه طعم شیرین زندگی را زیرزبانمان مزه مزه می‌کردیم، حالا تمام جهیزیه و زندگی ام نابود شده، این انصاف نیست.اینها را «خاطره شاکری» می‌گوید، یکی دیگر از اهالی ساختمان؛ ساکن طبقه پنجم که آواره شده و بی خانمان. «شب حادثه خدا به من رحم کرد و خیلی اتفاقی خانه نبودم، وگرنه الان نمی‌توانستم اینجا بایستم. امیدوارم مسولان فراموشمان نکنند و هر چه زودتر شرایطی فراهم شود که ما بتوانیم سر خانه و زندگی مان برگردیم.»

۷۰۰ کیلو گوشت سوخت

«۵٠٠کیلو مرغ و ٢٠٠کیلو گوشت قرمز نابود شد، با یک حساب سرانگشتی می‌شود حدود ٢٠میلیون سرمایه. همه یخچال‌های مغازه سوختند، دو نفر بودیم و هر دو از کار بیکار شدیم. یک سال هم نیست که ازدواج کرده‌ام و هنوز زندگی ام عادی نشده بود که حالا شد غیرعادی در غیرعادی، به چه گناهی؟»

«بهمن گل پرور» به کرکره بسته مغازه مرغ و گوشت فروشی اشاره‌ای می‌زند و ادامه می‌دهد: «کجای آتش زدن خانه و زندگی و محل کسب و کار مردم می‌شود اعتراض؟ آن شب خیابان لطیفی که شلوغ شد مغازه را بستیم اما همان اطراف بودم. سر و صدا هر لحظه بیشتر می‌شد. از دور ایستاده بودم و حواسم به اطراف بود. چند جوان نقاب به صورت از چند جهت خودشان را جلوی بانک رساندند و در چشم بر هم زدنی بانک را آتش زدند. هیچ کسی نمی‌تواند باور کند که این آتش بازی و بازی با جان مردم کار مردم عادی باشد. اما هر چه هست حالا ما مانده‌ایم و حوضمان.»

حال و احوال این روزهای اهالی ساختمان سوخته - 28

نفهمیدید چه خیانتی به مردم کردید!

آتش به مغازه‌های اطراف هم سرایت کرده و کرکره‌ها پایین است. سراغ کاسبان مغازه‌های اطراف می‌رویم. آقا «ابراهیم» تعمیرات خودرو دارد و یکی از شاهدان آتش سوزی این ساختمان. حرف تازه‌ای ندارد، انگشت اشاره‌اش را به ساختمان سوخته و کرکره پایین مغازه‌های اطراف هدایت می‌کند و می‌گوید: «چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است. ببینید چند مغازه تعطیل شده است؟ این ساختمان و وضعیتش مشت نمونه خروار از اتفاقاتی ست که در چند روز گذشته به بهانه گرانی بنزین افتاد. اغتشاش گرانی که مشخص است سرشان به آخور کجا گرم است نفهمیدند به بهانه خوش خدمتی چه خیانتی به مردم کشورشان کردند، آنقدر که نگذاشتند صدای به حق مردم به گوش مسولان دولتی برسد.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ محرومیت زدایی در دل استان پایتخت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل

تکذیب معافیت مالیاتی ستاد اجرایی فرمان امام (ره)

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: این ستاد از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و همه مالیات‌های خود را وفق قانون پرداخت کرده است. سید مصطفی سیدهاشمی با بیان اینکه این روز‌ها بحث معافیت مالیاتی در رسانه‌ها و مجلس شورای اسلامی داغ شده است افزود: به همین دلیل برخی رسانه‌ها چه در داخل و چه در خارج از کشور به دنبال این هستند که اثبات کنند ستاد اجرایی معاف از مالیات است و مالیاتی پرداخت نمی‌کند. وی با اشاره به تأکید رئیس ستاد اجرایی فرمان امام مبنی بر پرداخت همه مالیات‌های قانونی گفت: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و در زمینه مالیات برعملکرد سود و زیان، مالیات بر حقوق و مزایای کارکنان، مالیات بر نقل و انتقال و املاک، مالیات بر ارزش افزوده و همچنین تمامی مالیات‌هایی که در قانون مالیات مستقیم به آن‌ها اشاره شده، ستاد اجرای فرمان حضرت امام جزو نهاد‌هایی است که هم به موقع و هم دقیق و کامل مالیات خودش را پرداخت کرده است. سیدهاشمی با تأکید بر اینکه رئیس سازمان امور مالیاتی نیز بار‌ها ستاد اجرایی فرمان امام را جزو مؤدیان خوش حساب کشور معرفی کرده است افزود: طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی درخصوص معافیت مالیات‌ها، ستاد می‌توانست آن بخش از هزینه‌هایی که در رابطه با دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز فرهنگی، کمک به درمان بیماران صعب العلاج، کتابخانه‌های عمومی و مسئولیت‌های اجتماعی انجام می‌دهد، جزء هزینه‌های دستگاه مربوطه خود محاسبه و از شمول مالیات خارج کند، اما ستاد از این قانون تاکنون استفاده نکرده است. وی با بیان اینکه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام تاکنون از معافیت‌های قانونی نیز استفاده نکرده است گفت: تاکنون ستاد هزار و ۷۰۶ مدرسه و ۱۲ بیمارستان هزار و صد تختخوابی، ۲۱۰ مرکز بهداشتی و درمانی در سراسر کشور ساخته و همه هزینه‌های بیماران صعب العلاج را تقبل کرده با این حال مالیات اینگونه فعالیت‌ها نیز تمام و کمال پرداخت شده است.
همشهریهمشهری2 روز قبل
هر چند زنان آزاردیده در این پرونده جنجالی به پول می‌رسند اما تبرئه شدن واینستین و حتی عذرخواهی نکردن او از قربانیان می‌تواند لکه لنگ نظام قضایی آمریکا باشد. کاترین کندال، بازیگر ۵۰ ساله آمریکایی و یکی از زنان حاضر در پرونده واینستین است که در ۱۹۹۳ آزار جنسی دیده است. از جمله اتهام‌هایی که علیه واینستین مطرح شده می‌تواند به یک مورد تجاوز در سال ۲۰۱۳ و یک مورد آزار شدید جنسی در ۲۰۰۶ اشاره کرد. واینستین از زمان بازداشت در ماه می‌۲۰۱۸ با سپردن وثیقه آزاد است و البته دادگاه میزان وثیقه او را از یک میلیون دلار به پنج میلیون دلار افزایش داد. دلیل آن هم از کار انداختن عمدی ابزاری است که متهم‌ها را در زمان آزاد بودن با وثیقه ردیابی می‌کند.
ایلناایلنا2 روز قبل
دبیر شورای روابط خارجی با ببان اینکه کشور به این جمع‌بندی رسیده که سیاست همسایگی‌مان را توسعه دهیم، تاکید کرد: برای موفق بودن و داشتن روابط خوب با کشورها باید مناسبات اقتصادی داشت. تحریم‌ها به کشور فشار وارد کرده و در چنین شرایطی همسایگان کارگشا هستند. روس‌ها در شمال ایران عضو پیمان امنیتی شانگهای هستند یعنی همسایه ما عضو دو پیمان مهم امنیتی و نظامی است و این مساله موجب شده تا ما سیاست امنیتی را درباره همسایگان داشته باشیم. دیروز آقای انصاری معاون اقتصادی وزارت خارجه می‌گفت ما سومین صادرکننده سیب هستیم اما در صادرات آن مانده‌ایم. وی با تاکید بر اینکه ما نیازمند روش‌های جدید در پیشبرد دیپلماسی هستیم، ابراز داشت: بردن کشور به ویژه سیاست اقتصاد پایه در مناسبات همسایگی به سود ما است و باید زمینه و شرایط آن فراهم شود.

رمز پویا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
استفاده از رمز پویا از تاریخ اول دی به منظور افزایش امنیت کاربران برای انجام تمام تراکنش‌ها اجباری است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ با وجود اینکه پرداخت‌های اینترنتی اخیرا مورد استقبال قرار گرفته، اما مشکلات امنیتی را نیز برای کاربران ایجاد کرده است. در همین راستا بانک مرکزی برای جلوگیری از سودجویی‌ها و افزایش ضریب امنیت پرداخت‌های اینترنتی مدتی است اعلام کرده، بانک‌ها باتوجه به در نظر گرفتن شرایط بهره‌برداری مناسب از سامانه‌های پیامکی و موبایلی در تراکنش‌های خرید غیرحضوری و انتقال وجه شتابی، باید از رمز پویا استفاده کنند و کلیه رمز‌های دوم ثابت نیز از تاریخ ۱۵ دی ماه غیرقابل استفاده خواهند بود.

نظرها

اخبار بیشتر