صعود نامتوازن قیمت در فرابورس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. اقتصادی

صعود نامتوازن قیمت در فرابورس

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای اقتصاد : تابلوهای چندگانه فرابورس ایران در جریان دادوستدهای آبان‌ماه با افزایش جریان نقدینگی و ارتقای قیمت همراه شدند. شاخص کل فرابورس در یک ماه گذشته رشدی معادل ۴ درصد را تجربه کرد و در آخرین روز کاری این ماه به ارتفاع ۳۹۵۰ واحد دست یافت. علاوه بر ارتقای ارزش سهام فرابورسی، قیمت در تابلوهای بازار پایه هم افزایش یافت. در عین حال، عرضه سه مرحله دیگر از اوراق خزانه هم سطح عمومی قیمت در این بازار را تحت تاثیر خود قرار داد و کاهشی کرد. در نتیجه، میانگین نرخ سود موثر اوراق خزانه در یک ماه اخیر با وجود حرکت روی شیب ملایم، به سطح ۸/ ۱۹ درصد صعود کرد. در مجموع، افزایش سطح عمومی قیمت روی تابلوهای سهام و غیرسهام فرابورسی منجر به رشد ۷ درصدی ارزش کل فرابورس در یک ماه اخیر شد. اختلاف ۳ واحد درصدی رشد شاخص کل نسبت به رشد ارزش کل بازار فرابورس نشان‌دهنده برتری تقاضا در بازار بدهی است.

تلاش‌های جبرانی سهام

در اواخر روزهای کاری مهرماه بود که شاخص فرابورس طی یک روند اصلاحی شدید به کف ۳۷۰۶ واحد برخورد کرد و سپس از این مدار خارج شد و در معاملات آبان‌ماه با وجود افت و خیزهای متناوب توانست روی عدد ۳۹۵۰ واحد بایستد و فاصله خود را از قله تاریخی به کمتر از ۹ درصد برساند. افت‌های شدید در موج اصلاحی نیمه دوم مهرماه، به جذابیت سهام برای خرید منتهی شد و در نتیجه در آبان‌ماه با وجود گارد احتیاطی سرمایه‌گذاران و سهامداران در دو سوی معاملات، قیمت‌ها طی روند متعادل‌تری از کف دو ماه اخیر فاصله گرفتند. البته تداوم فشار بر سهام شرکت‌های بزرگ و کالایی به‌دلیل استمرار عدم قطعیت‌های مرتبط با بازار جهانی و سپس افزایش ریسک‌های محیطی در یک هفته اخیر مانع از صعود بیشتر نماگر فرابورس شد. ابعاد اجتماعی اصلاح قیمت بنزین در هفته پایانی آبان و محدودیت دسترسی به اطلاعات و اخبار به‌طور خاص سهام وابسته به بازار جهانی را به‌طور محسوسی تحت فشار گذاشت و معاملاتی کم‌رمق را به این طیف از سهم‌ها تحمیل کرد. این اتفاق از مشارکت معامله‌گران در هفته پایانی این ماه به‌طور مقطعی کاست و منجر به کاهش ارزش معاملات و همچنین فشار بر قیمت‌ها و تشدید جو احتیاطی بازار شد. اما در مجموع طی روزهای پایانی آبان نوعی تعادل در عموم سهم‌ها و تابلوهای فرابورسی برقرار شد و هیجان ناشی از اصلاح قیمت بنزین در بازار طی روزهای پایانی تخلیه شد و با وجود کاهش ارزش روزانه معاملات قیمت‌ها به مدار صعودی بازگشتند.

بهبود روند قیمت‌ها در حالی رخ داد که شاهد انقباض همه‌جانبه جریان نقدینگی در فرابورس بودیم. تعداد کل معاملات تابلوهای مختلف فرابورسی در آبان افت ۳۲ درصدی را نسبت به مهرماه تجربه کرد. تعداد کل معاملات به ۳ میلیون و ۷۰۰هزار دفعه کاهش یافت و ارزش کل معاملات هم با ۱۹درصد افت به رقم ۱۷ هزار میلیارد تومان رسید. حجم کل معاملات هم در مقیاس ماهانه ۱۹ درصد کاهش یافت و به ۲۸ میلیارد ورق رسید. شدت افت معاملات در تابلوهای مختلف یکسان نبود. ارزش معاملات بازارهای اول و دوم حدود ۵۰درصد کاهش یافت در حالی که این رقم برای بازار پایه حدود ۴۰ و برای بازار ابزارهای نوین ۱۵درصد بود. حجم معاملات در بازار پایه بر خلاف سایر تابلوها رشد ۳۲ درصدی را به نمایش گذاشت. نکته جالب توجه این بود که حجم معاملات شرکت‌های کوچک و متوسط (SME) افزایش ۸ درصدی را تجربه کرد و تعداد معاملات در این بخش از فرابورس ۳۷ درصد افزایش یافت.

صنایع پیشگام فرابورسی

بازگشت تعادل به معاملات به‌ویژه در نیمه دوم این ماه خود را به شکل رشد ارزش معاملات در گروه‌های کوچک‌تر نشان داد. سهام گروه دارو پرمعامله‌ترین سهام فرابورس ایران در یک ماه گذشته بودند. این صنعت فرابورسی که تنها ۳ درصد از ارزش کل بازار را در اختیار دارد طی یک ماه گذشته ۱۲ درصد از کل جریان نقدینگی در فرابورس را به نام خود ثبت کرد و پیشتاز عرصه جذب پول در بین صنایع مختلف فرابورسی شد. در واقع ۹۳۵ میلیارد تومان از جریان پول‌های فرابورسی طی یک ماه اخیر در سهام دارویی دست به دست شد. فلزات اساسی سهم ۹ درصدی را از ارزش کل معاملات (۷۷۰۰ میلیارد تومان) به دست آورد و در رتبه دوم جدول صنایع فرابورسی قرار گرفت و سهام گروه ساختمان نیز ۸ درصد از کل جریان نقدینگی را در اختیار گرفت و از این حیث در رتبه سوم ایستاد. تک‌سهم صنایع کاغذی پارس با وجود سهم اندک یک درصدی از کل ارزش بازار، ۷ درصد از ارزش معاملات را به نام خود ثبت کرد و در این جدول، بالاتر از بزرگ‌ترین صنعت فرابورس، یعنی گروه پتروشیمی قرار گرفت تا توزیع نامتوازن جریان نقدینگی را به خوبی منعکس سازد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

هشتمین عرضه اولیه فرابورس

هشتمین ماه سال مقارن شد با هشتمین عرضه اولیه امسال در فرابورس ایران. در نخستین روز کاری ماه قبل ۲۵ درصد از سهام شرکت سرمایه‌گذاری آوا نوین در بازار دوم فرابورس ایران برای اولین بار عرضه شد. ۱۵۰ میلیون سهم این شرکت در روز عرضه اولیه به ۸۷۶ هزار کد معاملاتی با قیمت ۲۱۶ تومان به ازای هر سهم تخصیص یافت. نماد این شرکت طی ۱۰ روز کاری در فرابورس بازدهی ۵۵ درصدی را ثبت کرد و سپس به‌دلیل رشد بیش از ۵۰ درصدی قیمت متوقف و با وجود برگزاری کنفرانس اطلاع‌رسانی از سوی نهاد ناظر تعلیق شد. نکته مهم در این عرضه اولیه افت مشارکت سرمایه‌گذاران در عرضه‌های اولیه امسال بود. تا قبل از شروع موج اصلاحی بازار سهام، روند مشارکت در عرضه‌های اولیه صعودی بود. این رقم در پیش از عرضه اولیه سهام «وآوا» رکورد ۹۲۹ هزار نفری را ثبت کرد و سپس در روزهای آتی به‌دلیل تداوم فشار عرضه در بازار و همچنین سهم ناچیز «وآوا» برای هر کد معاملاتی با اقبال کمتری از سوی سرمایه‌گذاران روبه‌رو شد.

صعود نرم نرخ اوراق بدهی

بازار بدهی در یک ماه اخیر میزبان سه مرحله دیگر از اوراق خزانه بود. در دومین ماه پاییز شاهد عرضه اوراق خزانه در نمادهای «اخزا۸۱۴»، «اخزا۸۰۶» و «اخزا۸۰۴» بودیم. فشار فروش از محل عرضه سررسیدهای جدید در عقبگرد قیمت‌ها طی یک ماه اخیر و در نقطه مقابل، حمایت از متوسط نرخ بازدهی این بازار اثرگذار بود. البته رشد نرخ بازدهی اوراق خزانه در یک ماه گذشته چندان محسوس نبود. میانگین نرخ سود «اخزا» ها در آخرین روز مهرماه رقمی معادل ۵/ ۱۹ درصد بود. این نرخ که تا یازدهم آبان در کانال ۱۹ درصد نوسان می‌کرد در ادامه روند خود به کانال ۲۰ درصد ارتقا یافت و در آخرین روز کاری آبان بار دیگر به زیر این مرز، یعنی سطح ۸/ ۱۹ درصد بازگشت. در نهایت، میانگین نرخ سود اوراق خزانه در یک ماه اخیر ۳/ ۰ واحد درصد افزایش یافت تا برای دومین ماه متوالی شاهد تنزل نرخ به زیر ۲۰ درصد باشیم. علاوه بر ثبات سیاست‌های پولی که عامل اصلی تداوم حرکت‌های کم‌نوسان نرخ سود موثر اوراق خزانه حول مرز ۲۰ درصد به شمار می‌رود، می‌توان در بین تحولات درونی بازارها عواملی برای ثبات‌بخشی روند نرخ سود در بازار بدهی یافت. یکی از این عوامل افزایش تقاضا برای اوراق کم‌ریسکی چون اوراق خزانه در یک ماه اخیر است. طبعا هرگونه افزایش نرخ سود در بازار بدهی سرمایه‌های بزرگ را ترغیب به خرید اوراق و در نتیجه، افزایش مجدد قیمت و فشار بر نرخ بازدهی می‌کند. تکرار این سیکل در یک ماه اخیر در رفتار سرمایه‌گذاران بزرگ‌مقیاس بازار سهام قابل رصد بود.

باد موافق در بادبان اوراق «تسه»

یکی دیگر از رویدادهای جالب توجه در بازار ابزارهای نوین فرابورس، رشد قیمت و افزایش جریان نقدینگی در اوراق وام مسکن در معاملات آبان بود. میانگین قیمت «تسه» ها در آخرین روز آبان ضمن رشد ۴ هزار تومانی نسبت به آخرین روز کاری مهرماه به ۴۲ هزار و ۸۶۰ تومان رسید. افزایش بیش از ۱۰ درصدی متوسط قیمت اوراق وام طی یک ماه اخیر همزمان با رشد ۹ درصدی جریان نقدینگی در این بخش از فرابورس رقم خورد. اجرای طرح ملی مسکن در آبان و همچنین ارسال سیگنال‌هایی درخصوص افزایش سقف خرید وام باعث اقبال بیشتر به «تسه» ها و افزایش قابل ملاحظه قیمت این اوراق طی یک ماه اخیر شد.

صعود نامتوازن قیمت در فرابورس - 13

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیمه عمر در سبد خانوار قرار گیرد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای اویار حسین در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با اشاره به این که راه‌های زیادی برای افزایش فرهنگ بیمه‌ای وجود دارد، افزود: در کشور ما بیش از ۷۰ نوع بیمه نامه وجود دارد که عموم مردم اکثرا فقط با بیمه شخص ثالث یا درمان آشنایی دارند. مدیرعامل بیمه پارسیان گفت: وظیفه مهمی که ما داریم و می‌خواهم که صدا و سیما به ما کمک کند آشنایی مردم با انواع و اقسام بیمه نامه‌هایی است که می‌تواند در زندگی روزمره شان مفید باشد. آقای اویار حسین اضافه کرد: بیمه نامه‌های عمر الان در دنیا حدود ۶۵ درصد سهم بازار را دارد گرچه در کشور ما این رقم حداکثر حدود ۱۵ درصد است. وی افزود: شناساندن بیمه‌های عمر به مردم سخت است، ما باید سبد خانوار را طوری طراحی کنیم که یکی از ضرورت‌های زندگی همه افراد جامعه بیمه عمر باشد. آقای اویار حسین گفت: بیمه یک صنعت یا کالای لوکس نیست که تصور کنیم فقط افراد پردرآمد باید بیمه عمر بگیرند. وی افزود: شاید در برخی کشور‌هایی که سطح درآمد سرانه شان خیلی پایین است فروش بیمه نامه‌های عمر بسیار زیاد است. آقای اویار حسین خاطرنشان کرد: با توجه به این که ما در کشور معمولا حوادث طبیعی و زلزله داریم ضرورت دارد مردم با شرکت‌های بیمه‌ای که در حوادث طبیعی مختلف برای پرداخت خسارت در کنار آن‌ها هستند آشنا شوند. مدیرعامل بیمه پارسیان گفت: در حوادث اخیر سیل و زلزله برای کسانی که بیمه نامه داشتند در اسرع وقت همه شرکت‌های بیمه تعهدات شان را برآورده کردند و التیامی بود بر زخم خسارت‌های مالی و جانی. وی با بیان اینکه باید در فرهنگ سازی بیمه به درون خانواده‌ها برود، اضافه کرد: فرزندان ما باید در مدارس یاد بگیرند که بیمه از ضرورت‌های زندگی است. آقای اویار حسین افزود: انواع بیمه نامه‌هایی که شرکت‌های بیمه صادر می‌کنند یک شرکت بیمه‌گر روی ریسک می‌رود و باید جبران خسارت کند. مدیرعامل بیمه پارسیان گفت: بنابراین شرکت بیمه برای این که جبران خسارت کند نیاز دارد که یک بیمه‌گر اتکایی یا چند شرکت بیمه اتکایی را در قالب قرارداد‌های مختلف داشته باشد که در زمانی که خودش متعهد به پرداخت خسارت است بتواند از شرکت‌های بیمه‌گر اتکایی بازیافت کند. وی افزود: اکنون در کشور ما بیمه مرکزی اتکایی اجباری و اختیاری وجود دارد و در این زمینه دو شرکت بیمه اتکایی فعال هستند و سه شرکت بیمه هستند که اجازه دارند قبولی اتکایی داشته باشند و با توجه به توانی که شرکت بیمه ما داشته است بزرگترین شرکت بیمه خصوصی در سراسر کشور هستیم که می‌توانیم قبولی اتکایی از سایر شرکت‌های بیمه‌ای داشته باشیم. آقای اویار حسین گفت: البته ضرورت این است که برای حفظ سرمایه ملی شرکت‌های بیمه‌گر اتکایی هم ریسک‌های خودشان را باز به شرکت‌های بیمه اتکایی دیگر منتقل کنند، اما با توجه به تحریم‌هایی که در کشور ما حاکم است این مسئله کاهش پیدا کرده است. وی افزود: امیدواریم شرکت‌های بیمه بتوانند خود را حفظ کنند و ریسک‌هایی را که می‌پذیرند بیمه اتکایی کنند.

فیلم | مدیرعامل معتاد و کارتن خواب در جلسه رسیدگی به یک پرونده ارزی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
دومین جلسه محاکمه متهمان پرونده شرکت طرح و نقشه پناهی چهارشنبه (۱۳ آذر) در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی و به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. در پرونده فساد ارزی گروه «طرح و نقشه پناهی» در دو مورد مشخص شد متهمان با یک وعده غذای گرم و یک قطعه تراول چک پنجاه هزار تومانی افراد کارتن خواب و دارای اعتیاد را به عنوان مدیرعامل شرکت معرفی می‌کردند.

خبر‌های خوش برای بازنشستگان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کانون بازنشستگی تامین اجتماعی با بیمه آتیه سازان حافظ برای افزایش چتر حمایت بیمه‌ای قرارداد بستند. بر اساس این قرارداد شرکت بیمه‌گر موظف شده با کلیه بیمارستان‌های خصوصی و دولتی قرارداد داشته باشد.

بومی سازی با دستگاه میکرواسپکتروفتومتر

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
در مرکز نوآوری دانشگاه الزهرا برای اولین بار یک تیم نخبه موفق به طراحی و ساخت دستگاه میکرواسپکتروفتومتر شدند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دستگاهی با کاربری گسترده در صنایع مختلف که پیش از این جزو اقلام تحریمی محسوب میشده و حالا در ایران بومی شده است.
دنیای خودرودنیای خودرو1 روز قبل
به گزارش «اخبار خودرو»، بازار امروز خرید و فروش خودرو در مقایسه با هفته‌های گذشته شاهد افزایش قیمت‌ها در انواع محصولات داخلی و خارجی نیست. به‌اعتقاد فعالان بازار در یک ماه اخیر قبل از گرانی بنزین بازار خودرو با شوک افزایش قیمت‌ها در خودروهای داخلی و خارجی مواجه شد اما این موضوع مقطعی بود به‌نحوی که بعد از گرانی بنزین فقط خودروهای دوگانه‌سوز شاهد افزایش قیمتها شدند و سایر خودروها با کاهش تقاضا در بازار روبه‌رو بودند. * تمامی خودروها فقط دارای حق گارانتی هستند و شامل خدمات دیگری (کارت طلایی، کارت نارنجی، بیمه بدنه و …) نمی‌باشد. * تحویل تمامی خودروهای ذکر شده، از مهرماه به بعد است. * رنگ‌های تیره (متالیک) ممکن است با قیمت‌ها بسیار بالاتری در بازار به فروش برسد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، خبرگزاری آسوشیتدپرس مدعی توقیف یک محموله از قطعات موشکی ایران در دریای عرب شد. آسوشیتدپرس ادعا کرد: یک کشتی جنگی متعلق به ناوگان دریایی ایالات متحده محموله‌ای از قطعات موشکی با دقت بالا را که از ایران توسط یک کشتی کوچک به سمت یمن ارسال شده بود، توقیف کرد.

نظرها

اخبار بیشتر