سه دغدغه برای تنظیم بازار
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. اقتصادی
سه دغدغه برای تنظیم بازار

سه دغدغه برای تنظیم بازار

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای اقتصاد : همزمان با تصمیم بنزینی دولت، مقامات مسوول از هر فرصتی استفاده کردند تا به مردم اطمینان دهند که افزایش قیمت بنزین موجب افزایش قیمت کالا نخواهد شد. اما بار روانی قیمت جدید بنزین، به‌رغم تاکید دولت و مقامات کشور، بر بازار برخی از کالاها تاثیر گذاشته و در بازرسی‌هایی که در این مدت از سوی دستگاه‌های نظارتی صورت گرفته، ۴۵۷۶ مورد پرونده تخلف به تعزیرات در چهار روز اول هفته گذشته ارسال شده است.

بر این اساس، متولیان صنعتی کنترل بار روانی افزایش قیمت بنزین، مدیریت جریان تولید و وفور عرضه در بازار را سه دغدغه جدید خود می‌دانند. عمده پرونده‌های تشکیل شده نیز مربوط به میوه، قند، ‌شکر، ‌ مرغ، ‌برنج، لبنیات، ‌گوشت قرمز، ‌ تخم مرغ، حمل‌ونقل، ‌لاستیک، ‌روغن موتور و مصالح ساختمانی بوده است و براساس اظهارات متولیان امر، پرونده‌های تخلف گران‌فروشی خارج از نوبت رسیدگی می‌شوند. درحالی بازرسی‌های گسترده پس از افزایش قیمت بنزین، نشان از گران‌فروشی در برخی کالاها دارد که وزیر صمت اعلام کرده که دغدغه مهمش کنترل بار روانی افزایش قیمت بنزین، مدیریت جریان تولید و وفور عرضه در بازار است. اما مدیرکل بازرسی و امور قاچاق سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در گفت‌وگویی با «ایسنا» از بازرسی بیش از ۶۳ هزار و ۳۰۰ مورد در سراسر کشور در چهار روز اول هفته گذشته از سوی سازمان‌های صنعت، ‌ معدن و تجارت (صمت) استان‌ها خبر داده و گفته است که این موارد تخلفات گران‌فروشی و امتناع از عرضه کالا را نیز شامل می‌شود. البته به گفته داریوش بهنود قاسمی، تغییرات شدید قیمت در بازار مشاهده نشده و پرونده‌های تشکیل شده در بعضی از بخش‌ها مانند میوه و صیفی‌ ربطی به قیمت بنزین نداشته و به‌دلیل تغییرات آب‌وهوایی و مشکلات حمل‌ونقل اتفاق افتاده است. این مقام مسوول همچنین از تشکیل گشت ویژه برخورد با امتناع‌کنندگان از عرضه کالا خبر داده و اظهار کرده است: بیشترین نظارت بر روند توزیع کالاهایی مانند میوه، شوینده، برنج، قند، شکر، مرغ، ‌ روغن، ‌لبنیات، گوشت قرمز و تخم مرغ انجام می‌شود. مدیرکل بازرسی و امور قاچاق سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نظارت بر بخش خدمات مانند انبارها، ‌سردخانه‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و حمل‌ونقل سیستماتیک را از جمله مهم‌ترین اهداف این سازمان عنوان کرد و گفت: رعایت نصب قیمت، ‌صدور فاکتور و رعایت سود عمده و خرده‌فروشی نیز جزو مواردی است که بازرسان رعایت آنها را کنترل می‌کنند. قاسمی عنوان کرد که ساعت کاری سامانه ستاد خبری ۱۲۴ از روز بیست و پنجم آبان به دو شیفت افزایش پیدا کرده، به‌طوری‌که از هفت صبح تا ۱۰ شب به‌صورت اپراتور پاسخگوی مردم است و از ۱۰ شب تا صبح روز بعد نیز به‌صورت سیستمی صدای گزارش‌های مردمی ضبط می‌شود و مردم می‌توانند با تماس با سامانه ۱۲۴ و ستادهای خبری سازمان‌های صمت استان‌ها شکایات خود را ارائه کنند.

رسیدگی خارج از نوبت به پرونده‌های تخلف

وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز اعلام کرد که پرونده تخلفات ناشی از گران‌فروشی طی روزهای گذشته به بهانه افزایش قیمت بنزین غیرقابل قبول است و با هماهنگی‌های صورت‌گرفته با تعزیرات حکومتی مقرر شد پرونده تخلف تشکیل شده طی روزهای اخیر به‌صورت خارج از نوبت مورد رسیدگی واقع شوند. رضا رحمانی گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت طی روزهای اخیر مهم‌ترین کار ویژه خود را کاهش بار روانی افزایش قیمت‌ها ناشی از افزایش قیمت بنزین قرار داده تا با این موضوع مقابله کند و حتی رئیس‌جمهور هم دستور داده تا تمام دستگاه‌های دولتی تا پایان سال هیچ‌گونه افزایش قیمتی نداشته باشند. طی هفته گذشته نیز سه جلسه در کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی درخصوص افزایش قیمت بنزین برگزار شده که نگرانی تمامی آنها اثرگذاری افزایش قیمت این حامل انرژی روی کالاها و افزایش قیمت آنها بود؛ اما باید اطمینان داد که وزارت صمت و دولت اجازه هیچ‌گونه افزایش قیمتی را نخواهد داد.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

او تصریح کرد: نباید به‌دنبال اجرای این طرح بزرگ، موج بزرگ‌تری از گرانی‌ها به راه افتد و این تفکر که «بعد از افزایش قیمت بنزین همه چیز باید گران شود» باید از میان مردم رخت بر بندد؛ اما متاسفانه طی سال‌های اخیر فرهنگ‌سازی لازم در این راستا صورت نگرفته است. این عضو کابینه دوازدهم از تشدید بازرسی‌ها در بازار خبر داد و اظهار کرد: با هماهنگی‌های صورت‌گرفته با تعزیرات حکومتی مقرر شد پرونده تخلف تشکیل شده طی روزهای اخیر به‌صورت خارج از نوبت مورد رسیدگی واقع شوند. رحمانی ادامه داد: دولت در این مرحله به دقت بازار را رصد خواهد کرد و حساسیت بالایی نسبت به افزایش قیمت‌ها دارد، به نحوی‌که اجازه نخواهد داد در حق مردم اجحاف شود. پس تشکیل موج گرانی به هیچ عنوان قابل قبول نیست و البته فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز در کنار سایر واحدهای صنفی قول داده‌اند تا میزان تخفیفات ارائه شده روی کالاهای اساسی را افزایش دهند. وزیر صمت با بیان اینکه فروشگاه‌های زنجیره‌ای وعده داده‌اند تا قیمت کالاها را کمتر از زمان افزایش قیمت بنزین برای مصرف‌کنندگان اعمال کنند، اظهار کرد: متصدیان این فروشگاه‌ها در روزهای سخت کنار دولت و ملت بوده‌اند.

همچنین براساس گزارش صدا و سیما، رحمانی گفته است: دغدغه مهم ما در این هفته کنترل بار روانی افزایش قیمت بنزین، مدیریت جریان تولید و وفور عرضه در بازار است. او با اشاره به اینکه ما باید به‌خاطر یکدیگر از سود خود کم کنیم، افزود: این موضوع باید بین همه افراد در بخش‌های مختلف کالا و خدمات نهادینه شود که از بخش کوچکی از منافع خود بگذریم. درحال‌حاضر کالا به میزان موردنیاز ذخیره‌سازی شده است و افزایش قیمت در دستگاه‌های دولتی تا عید انجام نخواهد شد. رحمانی با تاکید بر اینکه افزایش قیمت بنزین نباید تاثیر قیمتی بر کالاها داشته باشد، اظهار کرد: در دوره‌های گذشته ایجاد موج گرانی با افزایش بنزین در ذهن مردم نقش بسته است که البته مردم باید بدانند بنزین شاخص افزایش قیمت در کالاها نیست؛ بنابراین ما باید اثر روانی افزایش نرخ بنزین را روی قیمت کالاها در جامعه کاهش دهیم.

وزیر صمت با اشاره به بهره‌گیری از شیوه‌های نوین در نظام تولید و توزیع، افزود: نظام سامانه جامع تجارت در کشور راه‌اندازی شده است که در این نظام بخش‌های مختلف وجود دارد که براساس آنها ما می‌توانیم کالا را از مبدا تا مقصد کنترل کنیم. البته این موضوع درحال‌حاضر فقط برای برخی کالاها مانند لاستیک کامیون عملیاتی شده است و باید همه کالاها در این سامانه قرار بگیرند. رحمانی با بیان اینکه ما تاثیر قیمت بنزین را در سطوح مختلف بررسی کرده‌ایم، گفت: به‌طور مثال تاثیر بنزین در نرخ کرایه تاکسی ۹ درصد است. معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم گفت: برنامه‌ای برای افزایش قیمت کالا‌ها نداریم و بر همین اساس اقلامی که مدیریت آنها در اختیار دولت است، تا شب عید نیز ثابت خواهد ماند. عباس قبادی گفت: جلسات ستاد تنظیم بازار تا اطلاع ثانوی برای کنترل بازار ادامه خواهد داشت و امیدواریم با همراهی مردم بازار آرامی را داشته باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین23 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، توماس چی از دانشگاه سانفرانسیسکو، معتقد است که اگر فرد به اندازه کافی آب نننوشد، پیروی کورکورانه از رژیم غذایی به خلاص شدن از وزن اضافی کمکی نخواهد کرد. افرادی که وزن کم می‌کنند، توجه زیادی به رژیم غذایی می‌کنند، در حالی که نوشیدن روزانه آب ضروری‌تر از رژیم لاغری است. علاوه بر این، تعادل آب برای بدن بسیار مهم است، اگر بدن را به سمت کم آبی بدن بیاورید، مشکلات زیادی من جمله اضافه وزن خواهید داشت. پزشک دیگری، نیکت سونپال، یک درمانگر و متخصص گوارش در نیویورک نیز معتقد است که نوشیدن منظم آب به اندازه حفظ رژیم غذایی سالم مهم است. به گزارش اسپوتنیک، واقعیت این است که گاهی اوقات مردم عطش را با گرسنگی اشتباه می‌گیرند و گاهی که نوشیدن یک لیوان آب کافی است را با گرسنگی اشتباه می‌گیرند.

خبر‌های خوش برای بازنشستگان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کانون بازنشستگی تامین اجتماعی با بیمه آتیه سازان حافظ برای افزایش چتر حمایت بیمه‌ای قرارداد بستند. بر اساس این قرارداد شرکت بیمه‌گر موظف شده با کلیه بیمارستان‌های خصوصی و دولتی قرارداد داشته باشد.

بومی سازی با دستگاه میکرواسپکتروفتومتر

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
در مرکز نوآوری دانشگاه الزهرا برای اولین بار یک تیم نخبه موفق به طراحی و ساخت دستگاه میکرواسپکتروفتومتر شدند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دستگاهی با کاربری گسترده در صنایع مختلف که پیش از این جزو اقلام تحریمی محسوب میشده و حالا در ایران بومی شده است.

بازار‌های مالی ۴۵

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما میانگین ارزش معاملات در این هفته حدود ۲۵ درصد نسبت به هفته گذشته افزایش داشته است و این به معنای بازگشت رونق به بازار سرمایه است.
عصر ایرانعصر ایران12 ساعت قبل
گروه صنعتی ایران خودرو به منظور تعیین تکلیف تعهدات معوق مشتریان سوزوکی گرندویتارا طرح تبدیل ویژه این مشتریان را اعلام کرد. به گزارش عصر ایران، بر اساس اعلام ایران خودرو در طرح تبدیل خودروی غیرقابل تحویل سوزوکی گرندویتارا پیشنهادی در دو ماده به خریداران گرند ویتارا ارائه شده است. خریداران خودروی سوزوکی گرندویتارا می‌توانند یک دستگاه هایما اس۷ با تحویل ۹۰ روزه و یک دستگاه دنا پلاس تیپ۱ با موعد تحویل ۳۰ روزه از ایران خودرو دریافت کنند. پیشنهاد دوم ایران خودرو به خریداران سوزوکی گرند ویتارا شامل یک دستگاه هایما اس۵ با تحویل ۱۰ روزه و یک دستگاه دنا پلاس با موعد تحویل ۳۰ روزه می‌شود. ______________بیشتر بخوانید: _______________قیمت خودروهای ارائه شده در طرح تبدیل سوزوکی گرندویتارا با نرخ مصوب مهر و آبان سال ۹۷ محاسبه خواهد شد.
رکنارکنا9 ساعت قبل
به گزارش رکنا، محمد تقی‌زاده معاون امور عمرانی استانداری تهران، درباره اجرای طرح ملی مسکن در استان تهران، اظهار داشت: این طرح در شهرستان‌های استان تهران اجرایی می‌شود و هنوز برای پایتخت اجرای چنین طرحی را در دستور کار نداریم. وی ادامه داد: در جلسات شورای مسکن، اجرای طرح ملی مسکن که از سوی وزارت راه و شهرسازی در حال پیگیری است، مطرح است و در استان تهران بررسی‌های کارشناسی آن انجام شده است و به محض اینکه زمین ساخت مشخص شود، اطلاع‌رسانی‌های لازم صورت می‌گیرد. معاون امور عمرانی استانداری تهران یادآور شد: تا پایان آذر در بعضی از شهرستان‌های استان تهران ثبت‌نام طرح ملی مسکن انجام می‌شود و امیدواریم بتوانیم با این طرح نسبت به خانه‌دار شدن افرادی که فاقد مسکن هستند، اقدام کنیم. تقی‌زاده در پاسخ به پرسشی مبنی بر بافت‌های فرسوده تهران گفت: در خصوص بافت‌های فرسوده، دولت اعتبارات خوبی را برای نوسازی و بازسازی در نظر گرفته است و در این خصوص ۱۰ درصد طرح مسکن ملی در بافت‌های فرسوده احداث می‌شود و از این طریق نیز می‌توان نسبت به حل این معضل اقدام کرد. معاون امور عمرانی استانداری تهران در خصوص طرح ملی مسکن نیز یادآور شد: در این باره ۱۳۰ هزار واحد مسکونی ساخته می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر