پیش‌بینی ۶۰۰ میلیون دلاری برای صادرات محصولات شیلاتی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. اقتصادی

پیش‌بینی ۶۰۰ میلیون دلاری برای صادرات محصولات شیلاتی

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای‌اقتصاد : مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران گفت: براساس میزان تولید آبزیان از محل صید و آبزی‌پروری، امسال صادرات ۱۵۰ هزارتن انواع محصولات شیلاتی به ارزش ۶۰۰ میلیون دلار پیش‌بینی شده است.

عیسی گلشاهی در گفت‌وگو با «ایرنا» اظهار کرد: سال گذشته بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن انواع محصولات شیلاتی از محل صید و آبزی‌پروری در کشور تولید شد که از این میزان بیش از ۱۴۳ هزار تن به ارزش ۵۲۸ میلیون دلار صادر شده است. وی با بیان اینکه سال گذشته بازار آبزیان با التهاب نرخ ارز مواجه بود، اظهار کرد: حجم تولید آبزیان امسال به گونه‌ای بوده که نسبت به سال گذشته ۱۷ تا ۲۸ درصد در برخی گونه‌ها کاهش قیمت داشتیم که موجب متعادل شدن بازار محصولات شیلاتی شده است.

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان تصریح کرد: علت‌های کاهش و افزایش قیمت آبزیان در فصل سرما، به منطقه و زمان صید بستگی دارد و براساس بازه زمانی و مقدار عرضه متغیر است. گلشاهی گفت: با توجه به افزایش حجم تولیدات آبزی‌پروری، پیش‌بینی‌ها این است که با کاهش قیمت‌ها مواجه شویم. مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران از افزایش قیمت نهاده‌های تولید آبزیان خبر داد و افزود: در بحث تولیدات آبزی‌پروری، قیمت نهاده‌ها نسبت به سال گذشته نه تنها کاهش پیدا نکرده است، در برخی موارد افزایش قیمت هم داشته‌ایم؛ شرایط ایده‌آل برای پرورش‌دهندگان این است که قیمت بازار با قیمت تمام شده کالا متعادل باشد.

وی برای ایجاد تعادل در بازار محصولات شیلاتی برنامه‌ریزی برای صادرات را یک اصل برشمرد و اظهار کرد: صادرات برای مازاد تولید علاوه بر ارزآوری برای کشور می‌تواند موجب انگیزه برای تولید‌کنندگان شود. گلشاهی درباره نرخ کنسرو ماهی گفت: با توجه به کاهش قیمت هرکیلوگرم از تن ماهیان، توانسته‌ایم با همکاری سندیکای کنسرو کشور و تولیدکنندگان قیمت این محصول را کاهش بدهیم؛ به‌طوری‌که قیمت مصوب کنسرو ماهی تن در روغن گیاهی ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان است؛ اما اکنون بین ۱۲ هزار تا ۱۳ هزار تومان فروخته می‌شود. وی ادامه داد: مشکل تن‌ماهیان این بود که در یک مقطع زمانی میزان صید کاهش پیدا کرد و به سمت انتهای صید تن ماهیان رفتیم و در مقابل به‌دلیل بروز حوادث و بلایای طبیعی در کشور همانند زلزله کرمانشاه بخش قابل‌توجهی از کنسروهای تن توسط دستگاه‌های امدادی خریداری و به مناطق آسیب‌زده ارسال شد. مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران افزود: همین امر باعث کاهش موجودی کارخانه‌ها و به ناچار خرید آنها در زمان کاهش صید شده بود. گلشاهی تصریح کرد: اکنون در استان‌های جنوبی یا شمالی کشور صیدگاه‌های پره کاری انجام می‌دهند تحت عنوان چوب‌زنی یا حراج ماهی که به‌صورت سنتی انجام می‌شود و به بالاترین قیمت ماهی را می‌فروشند. وی از برگزاری جشنواره‌های فروش ویژه آبزیان در مناطق خاص کشور خبر داد و افزود: با همکاری سندیکای کنسرو کشور تلاش داریم تا در مناطق خاص جشنواره‌های فروش ویژه آبزیان داشته باشیم که همین امر نیز در کاهش قیمت محصولات شیلاتی در کشور موثر است. مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان ادامه داد: هرگونه تجارت ماهیان صیدشده روی آب‌های جنوب کشور به‌صورت عمده ممنوع است و باید بار در اسکله تخلیه و خریداران عمده ماهی خود را در اسکله و بنادر تامین کنند در غیر این صورت، معامله با حجم بالا روی آب تخلف به‌شمار می‌رود.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی اضافه کرد: سال گذشته مواردی از این قبیل درخصوص ماهیان تجاری داشتیم که توانست برای مصرف‌کنندگان از لحاظ افزایش قیمت‌ها مشکلاتی ایجاد کند. گلشاهی افزود: بنابراین تمام شناورهای استان‌های ساحلی جنوب کشور موظفند درصد مشخصی از ماهی را در بازار و مناطق تعریف‌شده بفروشند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

پربحث‌ترین خبرها