پیش‌بینی ۶۰۰ میلیون دلاری برای صادرات محصولات شیلاتی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. اقتصادی

پیش‌بینی ۶۰۰ میلیون دلاری برای صادرات محصولات شیلاتی

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای‌اقتصاد : مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران گفت: براساس میزان تولید آبزیان از محل صید و آبزی‌پروری، امسال صادرات ۱۵۰ هزارتن انواع محصولات شیلاتی به ارزش ۶۰۰ میلیون دلار پیش‌بینی شده است.

عیسی گلشاهی در گفت‌وگو با «ایرنا» اظهار کرد: سال گذشته بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن انواع محصولات شیلاتی از محل صید و آبزی‌پروری در کشور تولید شد که از این میزان بیش از ۱۴۳ هزار تن به ارزش ۵۲۸ میلیون دلار صادر شده است. وی با بیان اینکه سال گذشته بازار آبزیان با التهاب نرخ ارز مواجه بود، اظهار کرد: حجم تولید آبزیان امسال به گونه‌ای بوده که نسبت به سال گذشته ۱۷ تا ۲۸ درصد در برخی گونه‌ها کاهش قیمت داشتیم که موجب متعادل شدن بازار محصولات شیلاتی شده است.

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان تصریح کرد: علت‌های کاهش و افزایش قیمت آبزیان در فصل سرما، به منطقه و زمان صید بستگی دارد و براساس بازه زمانی و مقدار عرضه متغیر است. گلشاهی گفت: با توجه به افزایش حجم تولیدات آبزی‌پروری، پیش‌بینی‌ها این است که با کاهش قیمت‌ها مواجه شویم. مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران از افزایش قیمت نهاده‌های تولید آبزیان خبر داد و افزود: در بحث تولیدات آبزی‌پروری، قیمت نهاده‌ها نسبت به سال گذشته نه تنها کاهش پیدا نکرده است، در برخی موارد افزایش قیمت هم داشته‌ایم؛ شرایط ایده‌آل برای پرورش‌دهندگان این است که قیمت بازار با قیمت تمام شده کالا متعادل باشد.

وی برای ایجاد تعادل در بازار محصولات شیلاتی برنامه‌ریزی برای صادرات را یک اصل برشمرد و اظهار کرد: صادرات برای مازاد تولید علاوه بر ارزآوری برای کشور می‌تواند موجب انگیزه برای تولید‌کنندگان شود. گلشاهی درباره نرخ کنسرو ماهی گفت: با توجه به کاهش قیمت هرکیلوگرم از تن ماهیان، توانسته‌ایم با همکاری سندیکای کنسرو کشور و تولیدکنندگان قیمت این محصول را کاهش بدهیم؛ به‌طوری‌که قیمت مصوب کنسرو ماهی تن در روغن گیاهی ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان است؛ اما اکنون بین ۱۲ هزار تا ۱۳ هزار تومان فروخته می‌شود. وی ادامه داد: مشکل تن‌ماهیان این بود که در یک مقطع زمانی میزان صید کاهش پیدا کرد و به سمت انتهای صید تن ماهیان رفتیم و در مقابل به‌دلیل بروز حوادث و بلایای طبیعی در کشور همانند زلزله کرمانشاه بخش قابل‌توجهی از کنسروهای تن توسط دستگاه‌های امدادی خریداری و به مناطق آسیب‌زده ارسال شد. مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران افزود: همین امر باعث کاهش موجودی کارخانه‌ها و به ناچار خرید آنها در زمان کاهش صید شده بود. گلشاهی تصریح کرد: اکنون در استان‌های جنوبی یا شمالی کشور صیدگاه‌های پره کاری انجام می‌دهند تحت عنوان چوب‌زنی یا حراج ماهی که به‌صورت سنتی انجام می‌شود و به بالاترین قیمت ماهی را می‌فروشند. وی از برگزاری جشنواره‌های فروش ویژه آبزیان در مناطق خاص کشور خبر داد و افزود: با همکاری سندیکای کنسرو کشور تلاش داریم تا در مناطق خاص جشنواره‌های فروش ویژه آبزیان داشته باشیم که همین امر نیز در کاهش قیمت محصولات شیلاتی در کشور موثر است. مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان ادامه داد: هرگونه تجارت ماهیان صیدشده روی آب‌های جنوب کشور به‌صورت عمده ممنوع است و باید بار در اسکله تخلیه و خریداران عمده ماهی خود را در اسکله و بنادر تامین کنند در غیر این صورت، معامله با حجم بالا روی آب تخلف به‌شمار می‌رود.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی اضافه کرد: سال گذشته مواردی از این قبیل درخصوص ماهیان تجاری داشتیم که توانست برای مصرف‌کنندگان از لحاظ افزایش قیمت‌ها مشکلاتی ایجاد کند. گلشاهی افزود: بنابراین تمام شناورهای استان‌های ساحلی جنوب کشور موظفند درصد مشخصی از ماهی را در بازار و مناطق تعریف‌شده بفروشند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

دنیای اقتصاددنیای اقتصاد11 ساعت قبل
به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، شافعی در این نامه اعلام کرده است که از نظر مواد قانونی ذکرشده، مرکز ملی رتبه‌بندی اتاق ایران، یک مرکز رتبه‌بندی شرکتی (Corporate rating) است و اطلاق عنوان درجه‌بندی (ranking) به آن برخلاف نیت قانون‌گذار است،؛ بنابراین در صورت لزوم، استعلام از معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی می‌تواند این ابهام را برطرف کند. شافعی در ادامه یادآور شده است که مرکز رتبه‌بندی اتاق ایران، امر رتبه‌بندی را به‌واسطه انجام ماموریت اتاق به انجام عضویت فراگیر و تسهیل در صادرات و واردات انجام می‌دهد و این مهم در راستای ارائه خدمات به اعضای اتاق ایران و تولیدکنندگان کالا و خدمات انجام می‌شود. رئیس اتاق ایران با اشاره به موضوع مورد بحث سازمان بورس در حوزه رتبه‌بندی تاکید کرده است: اتاق از هرگونه ورود به مباحث خاص رتبه‌بندی مانند رتبه‌بندی اعتباری و صلاحیت‌های سازمان بورس و اوراق بهادار امتناع کرده است و همچنین از شرکت‌های متقاضی دریافت مجوز رتبه‌بندی تعهد می‌گیرد که در حوزه رتبه‌بندی اعتباری بدون کسب مجوز سازمان بورس اقدام نکنند. اما در بخشی از نامه رئیس اتاق بازرگانی ایران آمده است: از نظر قوانین به نظر می‌رسد که مرکز ملی رتبه‌بندی یک مرکز رتبه‌بندی شرکتی (Corporate rating) است و اطلاق عنوان درجه‌بندی (ranking) به آن برخلاف نیت مقنن بوده که عنداللزوم استعلام از معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی می‌تواند این ابهام را برطرف کند. اتاق ایران همواره اعلام کرده است که این مهم در راستای ارائه خدمات به اعضای اتاق ایران و تولیدکنندگان کالا و خدمات بوده و در جهت ماموریت اتاق به انجام عضویت فراگیر و تسهیل در صادرات و واردات امر رتبه‌بندی مورد اقدام مرکز ملی رتبه‌بندی قرار گرفته است.

امکان صادرات روزانه ۲۵ تا ۳۰ میلیون لیتر بنزین

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
سخنگوی اتحادیه صادر کنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی با بیان این که هم اکنون بازار بسیار خوبی در کشور‌های همسایه برای فرآورده‌های نفتی کشور بوجود آمده است، افزود: هم اکنون ما روزانه ۱۱۵ میلیون لیتر بنزین تولید می‌کنیم که پیش بینی می‌شود ۶۰ تا ۶۵ میلیون لیتر آن به صورت سهمیه‌ای و ۲۰ میلیون لیتر آن به صورت آزاد در داخل عرضه شود بنابراین حدود ۳۰ میلیون لیتر بنزین مازاد خواهیم داشت که می‌توان آن را برای صادرات عرضه کرد. آقای حسینی با بیان این که صادرات فرآورده‌های نفتی مشکلات صادرات نفت خام را ندارد گفت: صادرات فرآورده‌ها به دلیل این که از طریق مرز‌های زمینی به کشور‌های همسایه انجام می‌شود راحت‌تر است و معمولا خریداران ما عمدتا بخش خصوصی هستند که تحریم‌های آمریکا بر آن‌ها اثرگذار نیست. وی تصریح کرد: با صادرات فرآورده‌های نفتی می‌توان بخشی از کمبود منابع ارزی کشور که به دلیل ایجاد مشکلات در صادرات نفت خام بوجود آمده، جبران کرد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی رضا پدیدار، درگفتگو اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما افزود: در صنایع بالادستی نفت، ۵۰ شرکت فعال داریم که بیش از ۳۰ تای آن‌ها در اختیار بخش خصولتی است. رئیس شورای سیاستگذاری نخستین نمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفتنمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفت برگزار می‌شودنخستین نمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفت ایران به همت بخش خصوصی در تهران برگزار خواهد شد.
عصر ایرانعصر ایران3 ساعت قبل
ذخایر ارزی چین تا پایان ماه نوامبر ۹ میلیارد دلار کاهش یافت. به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، با باقی ماندن بن‌بست در مذاکرات تجاری بین آمریکا و چین، داده‌های بانک مرکزی چین نشان می‌دهد که حجم ذخایر ارزی این کشور تا پایان ماه نوامبر به سه تریلیون و ۹۶ میلیارد دلار رسیده است که در مقایسه با ماه قبل ۹ میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است. با این حال نوسانات اخیر بازارهای مالی و کاهش صادرات احتمالا در کاهش حجم ذخایر ارزی چین نقش داشته‌اند. هم‌چنین طبق اعلام بانک مرکزی چین، ذخایر طلای این کشور تا پایان ماه نوامبر به ۹۱٫۴۷ میلیارد دلار رسیده است که ۲٫۷۷ میلیارد دلار کمتر از رقم ثبت شده تا پایان ماه اکتبر بوده است. در ماه‌های اخیر بانک مرکزی چین به آهستگی روند کاهش نرخ بهره را آغاز کرده است و انتظار می‌رود که این روند در ماه‌های بعدی نیز ادامه یابد.

تبدیل خودرو‌های بنزینی به گازسوز

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
با اصلاح قیمت بنزین این روز‌ها اقبال صاحبان خوردو‌های دوگانه سوز به سمت جایگاههای سوخت گاز بیشتر شده است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما در نهایت بهترین توصیه برای کسانی که می‌خواهند خوردو هایشان را گازسوزکنند این است که حتما به مراکز مجاز برای نصب سیستم گاز سوز روی خودرو‌ها مراجعه کنند و به هیچ وجه کپسول دست دوم بر روی خودرو هایشان نبندند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین10 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، در اولین اقدام سیاسی میان ایران و آمریکا از زمان روی کار آمدن ترامپ، امروز ژیو وانگ تبعه آمریکایی متهم به جاسوسی که اخیرا مورد عفو قرار گرفته بود با دکتر مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی ربوده شده توسط دولت آمریکا معاوضه شد. بر اساس این گزارش، برایان هوک در سوئیس او را از دولت این کشور تحویل گرفته است.
مهرمهر18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، مهدی عبدالکریم ‌زاده عصر شنبه در نشست فعالان اقتصادی استان گلستان با نماینده وزارت راه آهن قزاقستان، جهت تبادل نظر در زمینه حمل کالا به ویژه میوه و تره بار و مواد غذایی اظهار کرد: در هشت ماهه امسال صادرات ریلی گلستان ۱۵۸ درصد رشد داشته است که یک پنجم صادرات به قزاقستان انجام شده است. وی با بیان این که افزایش صادرات گلستان در شرایطی انجام شده که سه ماه مسیر ریلی بر اثر وقوع سیل بلااستفاده بود، افزود: کالاهای صادراتی عمدتا سیمان، کلینکر، خرما، سنگ، کشمش، کابینت و روفرشی بوده است. مدیرکل راه آهن شمال شرق ۲ ادامه داد: بیشتر محصولات گلستان به کشورهای ترکمنستان، قزاقستان و ازبکستان صادره شده است. وی با اشاره به اینکه واردات به دلیل سیل و مشکلات تبدیل ارز ۶۵ درصد کاهش یافته است، تصریح کرد: طی هشت ماه گذشته بیش از ۹ میلیون دلار کالا از مسیر ریلی گلستان به قزاقستان صادر شده است. عبدالکریم زاده با این توضیح که طی هشت ماهه امسال در مجموع رشد ۱۶ درصد حمل و نقل بین المللی را شاهد بودیم، خاطرنشان کرد: بیشترین کالای صادراتی گلستان به قزاقستان سیمان بوده است و با توجه به امکاناتی که در اینچه برون فراهم شده امید داریم سرمایه گذاری مناسبی تا پایان سال در این منطقه انجام شود.

نظرها

اخبار بیشتر