مشخصات مسکن در ماه آخر پاییز
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. اقتصادی

مشخصات مسکن در ماه آخر پاییز

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای اقتصاد : تغییر ماه و شروع ثلث آخر پاییز بازار مسکن با سه ویژگی مهم همراه شده است؛ بررسی‌های «دنیای اقتصاد» بر پایه آمارهای رسمی مربوط به تحولات پاییزی بازار مسکن در مهرماه وهمچنین تحقیقات میدانی انجام شده درخصوص تحولات بازار خرید و فروش املاک مسکونی پایتخت در آبان نشان می‌دهد بازار مسکن در حالی وارد آخرین ماه از فصل پاییز شده است که دومین شاهد ملکی از پتانسیل صفر تورمی در این بازار رصد می‌شود.بازار معاملات مسکن که از روز گذشته وارد آخرین ماه از فصل پاییز شده است سه تغییر مهم را در خود جای داده است که بنا بر اعلام فعالان و کارشناسان بازار ملک اصلی‌ترین مفهوم این ویژگی‌ها، نبود انتظار از بابت رشد قیمت‌ها در آذرماه است.

بر این اساس و در قالب اولین مشخصه بازار معاملات مسکن در شروع آخرین ماه از فصل پاییز، کاهش میانگین قیمت فروش واحدهای مسکونی ریزمتراژ و کوچک‌متراژ در مهرماه در مقایسه با شهریور ماه رصد می‌شود؛ در حالی‌که آمارهای رسمی مربوط به تحولات ماهانه قیمت مسکن در مهرماه (وضعیت قیمت فروش مسکن در مهرماه در مقایسه با شهریور ماه) از کاهش متوسط قیمت فروش واحدهای مسکونی ریزمتراژ و کوچک‌متراژ حکایت دارد، در همین ماه حجم معاملات خرید مسکن در این گروه‌ متراژی با افزایش همراه شد؛ بیشترین میزان رشد ماهانه حجم معاملات خرید مسکن در گروه‌های متراژی مصرفی مربوط به همین بازه متراژی (آپارتمان‌های نقلی با مساحت کمتر از ۴۰ مترمربع) در مهرماه به ثبت رسید؛ این در حالی است که متوسط قیمت فروش مسکن در این بازه متراژی در مهرماه در مقایسه با شهریور ۳/ ۳ درصد کاهش یافت؛ با این حال، میانگین کل قیمت مسکن در شهر تهران در این ماه در مقایسه با ماه قبل کمتر از یک درصد رشد کرد و کل بازار معاملات مسکن شهر تهران در این ماه در مقایسه با شهریور با ثبات نسبی قیمت همراه شد؛ اما در گروه متراژی کمتر از ۴۰ مترمربع نه‌تنها شاهد افزایش محسوس حجم معاملات خرید مسکن به میزان ۳۹ درصد بودیم بلکه کاهش ۳/ ۳ درصدی میانگین قیمت در این بازه متراژی به ثبت رسید؛ البته یک استثنا مربوط به تحولات قیمتی در گروه‌های متراژی واحدهای مسکونی مورد تقاضای متقاضیان سرمایه‌ای در گروه آپارتمان‌های لوکس در آمارهای رسمی مربوط به تحولات بازار مسکن در مهرماه مشاهده شد و آن افزایش ۹۳ درصدی حجم معاملات خرید مسکن در بازه متراژی واحدهای مسکونی ۱۴۰ تا ۱۶۰ مترمربع است.

با این حال میانگین قیمت فروش این واحدها نیز در این ماه در مقایسه با شهریور حول‌وحوش ۱۹ درصد افزایش یافت و شرایطی کاملا متفاوت با بازار فروش آپارتمان‌های نقلی به لحاظ تحولات قیمتی تجربه شد. واحدهای مسکونی واقع در بازه متراژی ۴۰تا ۶۰ و ۶۰ تا ۸۰ مترمربع (واحدهای مسکونی کوچک و میان‌متراژ) نیز در مهرماه در مقایسه با شهریور با رشد ۱۶ درصدی در حجم معاملات فروش مواجه شده‌اند.

در این دو بازه متراژی نیز میانگین قیمت مسکن در گروه اول یعنی بازه مساحت ۴۰تا ۶۰ مترمربع برابر با ۲ درصد کاهش و در بازه مساحتی ۶۰ تا ۸۰ مترمربع بدون تغییر نسبت به شهریور ماه بوده است. در سایر بازه‌های متراژی مصرفی نیز به رغم کاهش قیمت مسکن در مهرماه در مقایسه با شهریور، حجم معاملات خرید مسکن در این بازه زمانی افزایش داشته است؛ در بازه متراژی آپارتمان‌های ۸۰ تا ۱۰۰مترمربع به رغم افزایش بیش از ۱۷ درصدی حجم معاملات خرید مسکن میانگین قیمت واحدهای فروش رفته در مهرماه در مقایسه با شهریور ۵/ ۳ درصد افت کرده است؛ همچنین در بازار واحدهای مسکونی با مساحت ۱۰۰ تا ۱۲۰ مترمربع به رغم افزایش ۵/ ۸ درصدی حجم معاملات خرید مسکن میانگین قیمت مسکن حدود ۴ درصد کاهش داشته است.

در بازه متراژی ۱۲۰ تا ۱۴۰ مترمربع نیز که معمولا به‌عنوان آخرین مساحت واحدهای مسکونی مصرفی و مورد تقاضا از سوی متقاضیان مصرفی تبدیل به احسن واحدهای مسکونی شناخته می‌شود (واحدهای با مساحت بیش از ۱۴۰ مترمربع معمولا جزو واحدهای مسکونی لوکس و مورد تقاضای متقاضیان سرمایه‌ای شناخته می‌شوند) به‌رغم افزایش حدود ۱۹ درصدی حجم معاملات مسکن در این بازه زمانی، میانگین قیمت واحدهای فروش رفته در این بازه متراژی حدود ۴ درصد کاهش داشته است؛ اما در گروه‌های متراژی بالاتر که جزو واحدهای مسکونی لوکس و مورد تقاضای متقاضیان سرمایه‌ای هستند در این بازه زمانی همزمان با افزایش حجم معاملات خرید، میانگین قیمت نیز به میزان محسوسی افزایش یافته است.

این موضوع نشان می‌دهد به رغم افزایش قیمت واحدهای مسکونی لوکس و بزرگ‌متراژ، به دلیل نبود پتانسیل برای رشد قیمت‌ها در بازار معاملات مسکن پاییز در میان آپارتمان‌های ریزمتراژ، کوچک‌متراژ، میان‌متراژ و برخی بزرگ‌متراژ‌های مصرفی، این گروه از واحدهای مسکونی هر چند با افزایش حجم معاملات خرید مواجه‌ بوده‌اند اما نه تنها با افزایش قیمت رو‌به‌رو نشده‌اند بلکه میانگین قیمت فروش در آنها روند کاهش را در پیش گرفته است. انتظارات اولیه از بازار پاییزی معاملات مسکن بر ادامه روند این کاهش قیمت قرار دارد.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

این وضعیت شاهد دوم از پتانسیل صفر تورم ملکی است؛ به‌عبارت دیگر شرایط فعلی نشان می‌دهد ظرفیت افزایش قیمت مسکن دست‌کم در گروه‌های متراژی آپارتمان‌های مصرفی در دوره پساجهش وجود ندارد و انتظار می‌رود میانگین قیمت این آپارتمان‌ها در ادامه پاییز نیز روند کاهشی داشته باشد؛ شاهد اول پتانسیل صفر تورم ملکی در بازار پاییزی مسکن که در اوایل آبان ماه در گزارش «دنیای اقتصاد» به آن اشاره شد به افت قیمت فروش مسکن در مناطق مصرفی در فاصله ابتدا تا انتهای مهرماه امسال مربوط می‌شود؛ در این بازه زمانی، میانگین قیمت فروش آپارتمان در ۱۰منطقه مصرفی شهر تهران از جمله مناطق ۵ و ۲۲ و ۹ تا ۱۲ معادل ۶ درصد در مقایسه با شهریورماه کاهش یافت در حالی‌که حجم معاملات خرید مسکن در این بازه زمانی در این مناطق افزایشی بود. در مهرماه اما بیشترین افزایش قیمت مسکن در شهر تهران مربوط به رشد ۱۳ درصدی میانگین قیمت فروش آپارتمان در منطقه یک در مقایسه با شهریورماه بود.

مشخصه دوم بازار مسکن در ابتدای شروع آخرین ماه از فصل پاییز به روایت واسطه‌های معاملات مسکن برخی مناطق مصرفی شهر تهران به افزایش محسوس حضور متقاضیان سرمایه‌ای خرید مسکن در بازار ملک، در آبان‌ماه مربوط می‌شود؛ بنا بر روایت این واسطه‌ها این افراد سفته‌باز و به دنبال کسب منفعت زیاد و کوتاه‌مدت از بازار مسکن نیستند؛ چرا که اساسا چنین چشم‌اندازی نیز برای بازار مسکن دست‌کم تا پایان امسال تصور نمی‌شود؛ این افراد متقاضیانی هستند که قصد تبدیل سرمایه‌های اضافی خود به واحدهای مسکونی به قصد عرضه آن به بازار اجاره یا نگهداری از واحدها به مدت چند سال دارند؛ بعد از این طیف متقاضی مسکن، بیشترین میزان حضور در بازار مسکن میانه پاییز مربوط به متقاضیان مصرفی است که قصد تبدیل به احسن کردن واحدهای مسکونی خود و سکونت در واحد مسکونی جدید با مشخصات بهتر دارند؛ این در حالی است که حضور متقاضیان خانه‌اولی در بازار مسکن مناطق مصرفی واقع در نیمه شمالی شهر تهران همچنان نامحسوس و کمرنگ است. هر چند این گروه از واسطه‌ها میزان فروش واحدهای مسکونی در آبان‌ماه را تقریبا معادل مهرماه عنوان می‌کنند؛ البته در برخی از محلات واقع در نیمه شمالی شهر تهران برخی از واسطه‌ها از افزایش فروش مسکن در مقایسه با مهرماه خبر می‌دهند.

سومین مشخصه بازار پاییزی معاملات مسکن در مقطع زمانی فعلی که بازار در حال تغییر ماه از آبان به آذر است و به لحاظ زمانی به معاملات پیش‌روی بازار مسکن نزدیکی دارد مشخصاتی است که از تغییرات ایجاد شده در قیمت هر لیتر بنزین رصد می‌شود؛ در یک هفته گذشته تحت تاثیر اثر روانی تغییر در نرخ فروش بنزین اتفاقاتی در بازار مسکن از سوی برخی واسطه‌ها رصد شده و روایت می‌شود که واسطه‌ها از آن به‌عنوان درخواست برخی مالکان واحدهای مسکونی فروشی برای تعلیق فرآیند بازاریابی بعضی از فایل‌های فروش مسکن نام می‌برند.

برخی از فروشنده‌های مسکن که طی ماه‌ها و هفته‌های گذشته واحدهای مسکونی خود را برای فروش نزد واسطه‌ها و بنگاه‌های مسکن فایل کرده بودند هم‌اکنون از طریق تماس با واسطه‌ها درخواست تعلیق موقت فرآیند بازاریابی برای فروش واحد مورد نظر می‌کنند؛ البته واسطه‌ها می‌گویند تاکنون هیچ درخواست و شاهد مشخصی مبنی بر تقاضا و قصد فروشنده برای افزایش قیمت در فایل‌های اعلامی از سوی مالکان دریافت و رصد نشده است و این گروه از مالکان تنها اعلام کرده‌اند فعلا قصد دارند فروش آپارتمان خود را به تاخیر بیندازند.

جمع‌بندی واسطه‌ها از این رفتار فروشنده‌های مسکن آن است که این افراد صرفا به قصد دیده‌بانی بنزینی-کسب اطلاع از تغییر و تحولات احتمالی تغییر قیمت بنزین بر بازارهای اقتصادی-اقدام به اعلام انصراف موقت از فروش واحد مسکونی خود کرده‌اند و به زودی از فایل‌های فروش رفع تعلیق خواهند کرد. با این حال واسطه‌ها می‌گویند بخش قابل توجهی از فروشنده‌های مسکن همچنان در بازار حضور دارند و این تعلیق موقت فروش برخی از واحدها در شرایط فعلی به معنای کمبود فایل در بازار نیست؛ حتی در یک ماه گذشته برخی از مالکان واحدهای مسکونی نوساز اقدام به عرضه این فایل‌ها به بازار کرده‌اند و در برخی موارد برخی از سازنده‌ها نیز به نوعی برای فروش عجله داشته‌اند.

مشخصات مسکن در ماه آخر پاییز - 12

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

۹ هزار میلیارد تومان بودجه آب و برق سال آینده

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ وزیر نیرو در حاشیه کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: مجموع اعتبارات آب و برق در بودجه سال ۹۹ بیش از ۹ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. رضا اردکانیان افزود: ما در آغاز فصل بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ در مجلس هستیم و وزارت نیرو با همه کمیسیون‌ها به ویژه سه کمیسیون کشاورزی و آب، انرژی و عمران ارتباط مستقیم و کاری دارد و هر سال در چنین ایامی اعضای کمیسیون وقتی را در نظر می‌گیرند که دستگاه‌های اجرایی جزئیات کار‌های خود را در خصوص بودجه ارائه دهند. وی ادامه داد: همه دستگاه‌ها از جمله وزارت نیرو موظف است که چارچوب لایحه تدوینی دولت را ارائه کرده و بحث‌ها در چارچوب همان لایحه ادامه پیدا کند. وزیر نیرو در خصوص افزایش نرخ آب و برق در سال آینده افزود: طبق دستور دولت ما اجازه نداریم بیش از ۷ درصد تعرفه آب و برق را افزایش دهیم. آقای اردکانیان گفت: هر چند قیمت و هزینه کالا‌هایی که مصرف می‌کنیم رشدی بیش از این دارد، ولی ما اجازه افزایش بیش از ۷ درصدی را نداریم.

کلکسیون‌های عجیب سلبریتی‌ها | از خنجرهای آنجلینا جولی تا اسباب‌بازی‌های دی‌کاپریو

4+
همشهریهمشهری1 روز قبل
فارسفارس22 ساعت قبل
نماینده مردم تبریز در مجلس، گفت: با وجود اعلام دولت مبنی بر عدم افزایش قیمت کاها به دنبال گرانی بنزین، خود در این افزایش قیمت‌ها پیگشام شده و امروز ما شاهد افزایش قیمت آهن، میلگرد و … که جزو صنایع مادر و دولتی هستند، هستیم. احمد علیرضا بیگی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به افزایش قیمت و سهمیه‌بندی بنزین گفت: اینکه دولت عنوان می‌کرد افزایش قیمت بنزین بر قیمت کالاها تاثیری ندارد بیشتر در حد یک شعار بود و گرانی بنزین به طور طبیعی روی قیمت کالاها اثر می‌گذارد. وی ادامه داد: به ویژه جو روانی که بر اثر گرانی بنزین در کشور ایجاد شده و این گرانی یک افزایش قیمت سه برابری بوده و در ادامه کار قیمت کالاها تاثیر می‌گذارد. علیرضا بیگی خاطرنشان کرد: امروز در بازار ما شاهد افزایش سرسام‌آور قیمت کالاها هستیم به ویژه اینکه دولتی‌ها خود در این افزایش قیمت پیش‌قدم شده‌اند و امروز و پس از گرانی بنزین شاهد افزایش قیمت آهن، میلگرد و دیگر موارد فلزی هستیم که همه از صنایع مادر و دولتی هستند و همانطور که گفته شد افزایش قیمت قابل ملاحظه‌ای داشتند. نماینده مردم تبریز در مجلس در پایان گفت: در واقع دولتی‌ها با این افزایش قیمت در بحث فلزات حرف خود را که عنوان کرده‌اند گرانی بنزین بر قیمت کالاها در بازار تاثیر نمی‌گذارند نقض کردند و زیر پا گذاشتند.

فعالسازی رمز دوم پویا

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، فعالسازی رمز دوم پویا، ضریب امنیت تراکنش‌های اینترنتی را افزایش می‌دهد و از کلاهبرداری‌های اینترنتی و سوءاستفاده از حساب‌های بانکی جلوگیری می‌کند. چنانچه فقط از کارتخوان یا خودپرداز استفاده می‌کنید نیازی به فعالسازی رمز دوم پویا نیست برای آشنایی بیشتر با نحوه فعالسازی رمز دوم، گزارش آذری بقا را مشاهده نمایید.

پاسخ ضرغامی به روحانی! گزارش دقیق ۹۴۷ میلیون دلار در بانک مرکزی است از آنها بخواهید+فیلم

الفالف20 ساعت قبل
وی گفت: هر بار که یک قسط از طرف بانک مرکزی در اختیار صدا و سیما قرار داده می‌شد از صدا و سیما گزارش کامل هزینه‌های قسط قبل را می‌خواستند لذا من ۸ نامه رسمی برای رؤسای بانک مرکزی وقت‌ نوشتم به ازای هر نامه اعلام می‌کردم که به پیوست ریز هزینه‌های قسط قبل برای شما ارسال می‌شود لطفا بعد از تایید قسط بعدی را برای هزینه‌های ضروری و مورد نیاز بدهید. ضرغامی گفت: یک ماه و دو ماه و برخی وقت‌ها ۴ ماه طول می‌کشید تا بانک مرکزی بررسی کند که آقای روحانی انشاالله اینها را نمی‌دانسته تا خطای ایشان کمتر شود، اتفاقا قسط آخر زمان آقای روحانی بود و آقای سیف هم در جریان است. وی افزود: معنای حرف رئیس جمهور این است که اگر هر دستگاهی بودجه رسمی دولتی گرفت و هزینه شد یک نفر برود در تریبون عمومی و بگوید آن پولی که هزینه کردید پول گم شده اختلاسی است که می‌خواهم پیگیری کنم لذا خیلی خنده‌دار است. رییس اسبق صدا و سیما ادامه داد: آقای رئیس جمهور به جای این که در تریبون این حرف نادرست و ناشیانه و از موضع عصبانیت و در برابر پرونده شخصی برادر خودشان را اعلام کنند که صدا و سیما گزارش نداده، کافی است که به بانک مرکزی اعلام کنند گزارش‌های چهار ساله صدا و سیما را بدهید تا مطالعه کنم. فیلم را ببینید

ساخت صخره مصنوعی با کشتی باری +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین22 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر