آثار هفته ناآرام بر بازارهای هنری
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. فرهنگ
آثار هفته ناآرام بر بازارهای هنری

آثار هفته ناآرام بر بازارهای هنری

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای اقتصاد : ناآرامی‌های هفته گذشته در کشور، بازارهای فرهنگی و هنری را نیز از رونق انداخت. گزارش‌های فروش در بازارهای سینما و تئاتر نشان‌دهنده افت قابل‌توجه فروش و کاهش استقبال مخاطبان است. این در حالی است که آیین کتابگردی که هر سال با استقبال عمومی کتاب‌دوستان همراه می‌شود و پنج‌شنبه همین هفته گذشته برگزار شد، مورد استقبال چندانی واقع نشد. البته برخی از مسوولان تلاش کردند تا افت فروش فیلم‌ها را با اتخاذ تصمیم‌هایی جبران کنند.

مثلا مسوولان شورای اکران سینما تصمیم گرفتند تا با اضافه کردن یک هفته به مدت زمان قانونی نمایش فیلم‌ها در روی پرده، خسارت‌های کاهش فروش را جبران کنند اما این تصمیم با نظرات کارشناسی متفاوتی روبه‌رو شد. فرزاد موتمن، نویسنده وفیلمساز شناخته شده در این‌باره به «ایسنا» گفته است که «به نظرم این کارها فایده‌ای ندارد چون واقعیت این است که سینما ذاتا با شرایط ما در تضاد است. سینما یک جامعه آرام و باثبات می‌خواهد، اما جامعه ما گاهی به دلایل متعدد دچار شوک می‌شود و این روی همه چیز تاثیر می‌گذارد. بعید می‌دانم به دلیل شوک اقتصادی که به جامعه وارد شده فعلا کسی میل رفتن به سینما را داشته باشد چون به نظرم جامعه تا مدتی طولانی دچار افسردگی خواهد بود و این موضوع هم اکران فعلی و هم اکران بعدی را تحت‌تاثیر قرار خواهد داد. ‌ باید تلاش شود فضایی آرام در جامعه ایجاد شود تا مردم آرامش ذهنی و روانی داشته باشند که سینما هم مخاطب خود را داشته باشد. الان مردم خسته هستند و حتی خود من هم بیرون رفتن برایم سخت است. به همین دلیل اگرچه تصمیم شورای عالی اکران خوب است اما چاره‌گشا نیست و فیلم‌های بعدی هم آسیب می‌بینند.»

بازار سینما

فروش سینما طبق گفته رئیس انجمن سینماداران، در سه روز اول هفته گذشته، کاهشی حدودا ۹۰ درصدی را تجربه کرد. این رقم البته در روزهای آخر هفته کم‌کم بهبود یافت، اما در کل فروش هفته گذشته را به نسبت هفته‌های قبل‌تر از آن با کاهش قابل‌توجهی روبه‌رو کرد. تمام اتفاقات هفته گذشته، تعطیلی یک یا در بعضی موارد دو روزه بعضی از پردیس‌های سینمایی، لغو چند اکران مردمی و … همگی باعث شد فروش کلی سینماها کاهش داشته باشد و بر همین روال نیز مخاطبان پرفروش‌ترین فیلم این روزها یعنی «مطرب» نیز کاهش چشم‌گیری را تجربه کرد. فیلمی که در دو هفته نخست نمایشش توانست به فروشی نزدیک به ۸ میلیارد تومان برسد، در هفته سوم نمایشش کمتر از دو و نیم میلیارد تومان فروخت و توانست تنها ۲۰۷ هزار نفر را به سینماها بکشاند. این در حالی است که هفته پیش از آن بیش از ۴۷۰ هزار نفر به تماشای فیلم نشسته بودند.

فیلم دوم جدول فروش سینماهای کشور در هفته آخر ماه آبان «چشم و گوش بسته» ساخته فرزاد موتمن است. فیلمی که فضایی کمدی دارد و این هفته با کاهش مخاطب روبه‌رو بوده است. این اثر نیز که در روزهای نخست اکرانش با فروش خوبی روبه‌رو شد در هفته گذشته نتوانست مخاطبان چندانی به سینما بکشاند. فیلم موتمن در طول هفته گذشته در سراسر کشور حدود ۵۶ هزار نفر را به سینماها کشاند و با ۶۵۳ میلیون و ۳۹۸ هزار تومان دخل هفته آخر آبانش را بست. فیلم دیگر «خانه پدری» است که در هفته گذشته ۲۳هزار نفر مخاطب داشته و کمتر از نیم میلیارد تومان فروش داشته است. غیر از این سه فیلم، دیگر فیلم‌های روی پرده موفقیت چندانی در نمایش این هفته نداشتند و کنج گوشه سینماها در عزلت اکران شدند. به بیان دیگر در هفت روز گذشته در سراسر کشور کمتر از ۳۵۰ هزار نفر به سینما رفتند یعنی به‌طور میانگین کمتر از ۵۰ هزار نفر در هر روز.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان | اخبار سلامت پزشکی

بازار نمایش

شاید بیشتر از سینما، ‌ آسیب ناآرامی‌ها به تئاتر رسید. این بازار که برای معرفی آثار روی صحنه‌اش نیاز مبرمی به پویایی شبکه‌های اجتماعی دارد، در هفته گذشته با قطعی اینترنت و عدم دسترسی به مهم‌ترین کانون تبلیغاتی‌اش رو به افول گذاشت و به‌طور میانگین حدود ۷۰درصد با کاهش مخاطب روبه‌رو شد. داوود نامور مدیر مجموعه فرهنگی هنری نوفل‌لوشاتو روز گذشته در گفت‌وگویی که با «ایلنا» داشته، گفته است: در بعضی از سالن‌ها، کارگردان‌ها نمایش‌هایشان را تعطیل کرده‌اند و گفته‌اند حتی در صورت بازگشت اوضاع به شرایط عادی هم دوباره اجرا نمی‌کنند چون دچار شکست تجاری شدید شده‌اند و نمی‌توانند جبرانش کنند. برای مثال نمایشی که تا قبل از این، شبی ۱۰۰ نفر مخاطب داشت الان مخاطبش به ۱۰ نفر رسیده که آن هم فامیل و دوست‌های عوامل اجرایی هستند که با تلفن و هزار خواهش در این ناامنی می‌آیند تا تئاتر ببینند.

در ادامه نیز محمد عمروآبادی مدیرعامل سایت تیوال خبرداده: موضوع این است که بسیاری از مخاطبان بر اساس موتورهای جست‌وجو به سایت یا محصول موردنظر می‌رسیدند، یا چندان با زبان انگلیسی آشنایی نداشتند و در نتیجه نام سایت فروش بلیت یا صفحه نمایش موردنظرشان را گوگل می‌کردند که با این وضعیت، آن هم از دست رفته و تنها کسانی که آدرس سایت را به‌طور دقیق حفظ هستند می‌توانند برای خرید به تیوال و سایر سایت‌های فروش بلیت مراجعه کنند. به همین دلیل بسیاری از کسب و کارها شروع به ارسال پیامک به مخاطبان‌شان کرده‌اند تا آدرس سایت را به آنها یادآوری کنند. همه اینها دست به دست هم داد تا در نهایت فروش بلیت تئاترها در سایت تیوال، در روز اول ۷۰ درصد و در روز دوم تا ۶۰ درصد کاهش پیدا کند. گزارش‌های فروش نمایش‌های روی صحنه نشان می‌دهد که مجموع فروش برخی از پرفروش‌ترین تئاترهای در حال اجرا در مقایسه با فروش هفته گذشته آنها کاهش نزدیک به ۷۰درصدی داشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رکنارکنا8 ساعت قبل
داستان این تصویر جدید اما کمی متفاوت است: ماجرای ازدواج مجدد مهدی پاکدل با رعنا آزادی ور از کجا شروع شدو حالا انتشار عکسی از مهدی پاکدل در کنار رعنا آزادی ور بازیگر کشورمان ماجراهایی از ازدواج مجدد آقای بازیگر را در فضای مجازی و رسانه‌ها به راه انداخت و باعث شکل گیری حواشی تازه‌ای پیرامون مهدی پاکدل شد. این خبر توسط مهدی پاکدل و رعنا آزادی ور تا به این لحظه نه تکذیب شده است و نه تایید. البته این اولین بار نیست که مهدی پاکدل با حواشی ازدواج مجدد دست و پنجه نرم می‌کند. جدایی پرحاشیه بهنوش طباطبایی از مهدی پاکدلبهنوش طباطبایی و مهدی پاکدل در ۱۳۸۹ پس از ۵ سال زندگی مشترک از یکدیگر جدا شدند. ازدواج مجدد بهنوش طباطبایی؛ شایعه جدیدی در راه است؟ و حالا پس از شایعاتی که سال گذشته درباره ازدواج مجدد بهنوش طباطبایی منتشر شد، با انتشار این عکس جدید نوبت به مهدی پاکدل رسیده است که شایعه ازدواج مجددش با رعنا آزادی ور، ورد زبان‌ها شود.

یک سوال همیشگی درباره نمایشگاه کتاب

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
کلاکت این هفته به موضوعاتی چون سوال همیشگی درباره نمایشگاه کتاب و یک مرمت و کلی حرف و حدیث پرداخته است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در کلاکت این هفته خواهید دید: >> این روز‌ها سینمای کودک و نوجوان سهم خواهی کرده است و چند فیلمی را در سینما به نمایش درآورده است البته از بین این آثار «منطقه پرواز ممنوع» پرفروش شده و به باشگاه میلیاردی‌ها پیوسته است>> چرخه نمایش فیلم‌ها همچنان مطلوب نیست و تهیه کنندگان فیلم‌های کودک اعتراض‌هایی دارند>> هادی حجازی فر بازیگر سینما و تلویزیون که در اصل کارگردان تئاتر است به خانه اول خود بازگشته است و این روز‌ها آستین بالا زده و برای جوانان اهل تئاتر جشنواره‌ای به نام «هامون» راه انداخته است>> یک مرمت و کلی حرف و حدیث درباره مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان>> سوال همیشگی درباره نمایشگاه کتاب، مکان برگزاری نمایشگاه کجاست، ‏ مصلی یا شهر آفتاب؟ و خانه به دوشی ناشران>> اعضای هیئت انتخاب فیلم‌های سینمایی جشنواره فیلم فجر انتخاب شدند>> پردیس ملت میزبان اهالی رسانه در جشنواره فیلم فجر سی و هشتم
کرد آنلاینکرد آنلاین1 روز قبل
امروز سرنوشت موسیقی کشور در دستان آدم‌هایی است که در بدنه مدیریتی فرهنگ و هنر ایران قدرت دارند، بنابراین اصلا دلیلی ندارد صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد بخواهند اوضاع را تغییر دهند. امروز بنرهای چند صد میلیونی که در بزرگراه‌های شهرهای ایران نصب شده‌اند نام آدم‌هایی را مطرح می‌کنند که ماشین‌های چندبار مصرف تولید پول برای مافیای موسیقی‌اند. بیشتر بدانید: انتقاد تند رهبر ارکستر ملی به مهران مدیری و گلزار! بیشتر بدانید: کنسرت مهران مدیری گران‌تر از کیهان کلهر و کیتی پری! بیشتر بدانید: فروش بلیت‌های کنسرت مهران مدیری در کمتر از ۲۴ ساعت!!
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
اکران خصوصی «مطرب» به کارگردانی مصطفی کیایی با حضور پرویز پرستویی، الناز شاکردوست و محسن کیایی، شب گذشته (چهارشنبه ۱۳ آذر) در پردیس چارسو برگزار شد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت۲۴- مطالعات جدید پژوهشگران فنلاندی نشان می‌دهد که عوامل متعددی بر خواب و کیفیت آن تأثیر داشته و مواردی چون سن، جنسیت و موقعیت مکانی به خواب رفتن، بر کیفیت خواب تأثیر داردخوابیدن یکی از موارد مهم در سلامتی انسان محسوب شده و به باور متخصصان؛ خواب با کیفیت، ضامن سلامت انسان است. به همین دلیل تیمی از پژوهشگران به بررسی عوامل مؤثر بر کیفیت خواب پرداخته و دریافتند که زمان خواب بر اساس ساعت شبانه‌روزی و میزان خواب در افراد به عوامل مختلفی همچون سن، جنسیت و منطقه محل زندگی آن‌ها بستگی داشته و در بین افراد مختلف، متفاوت است. پیش‌ازاین مشخص‌شده بود که زمان و ساعت خواب در بزرگ‌سالی به تأخیر می‌افتد. دکتر کولا در ادامه توضیحات خود افزود: «اختلافات جغرافیایی در الگوی خواب نسبتا کوچک اما مشابه با مطالعات قبلی در مقیاس کوچک بود. این نظارت با کمک دستگاه‌های قطبی الکترون (Polar Electro devices) انجام‌شده و ویژگی‌ها و کیفیت مختلف خواب این افراد بررسی شد.

نانو شیشه زیست فعال

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، محققان دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر‏ نانو مواد شیشه زیست فعالی را به دست آوردند که خواص بیولوژیک دارد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

ویروس جدید آنفالونزا تاکنون جان چه تعدادی از ایرانی‌ها را گرفته است؟

خبری2 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - چهارشنبه ۱۳ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

اظهارات امروز روحانی و نامه رییس اتحادیه کانون وکلا به او + فیلم

خبری2 روز قبل

انفجار در یک تالار عروسی / در کردستان عزای عمومی اعلام شد + فیلم

خبر فوری5 ساعت قبل

قیمت جهانی نفت امروز جمعه ۱۵ آذر

رکنا5 ساعت قبل

صهیونیست‌ها در مرز لبنان حصار آهنی نصب می‌کنند

مشرق‌نیوز5 ساعت قبل

بودجه سالانه حوزه فرهنگ تنها یک درصد بودجه کشور است/ بودجه فرهنگی در بودجه ۹۹، کاهش ۱۰ درصدی داشته است/ هرگز توسعه متوازن دغدغه دولت‌ها نبوده است/ هنرمندان در مقابل حاکمیت بلاتکلیف هستند/ حاکمیت موسیقی را قبول دارد ولی نمایش سازهایش را قبول ندارد

اعتمادآنلاین5 ساعت قبل

شاهکار یگان پدافندی انصارالله در یمن / شکار ۴ فروند هواگرد سعودی در کمتر از ۱ هفته / احتمال رونمایی سامانه‌های جدید پدافندی در آینده نزدیک +عکس

مشرق‌نیوز5 ساعت قبل

شهرداری بندرعباس بر مهرام تهران غلبه کرد

ایسنا5 ساعت قبل

تولید نفت روسیه به رکورد ۱۱٫۲۵ میلیون بشکه در روز می‌رسد

رکنا5 ساعت قبل