چندهمسری راه‌حل ازدیاد نسل جوان فاقد همسر نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
چندهمسری راه‌حل ازدیاد نسل جوان فاقد همسر نیست

چندهمسری راه‌حل ازدیاد نسل جوان فاقد همسر نیست

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/لرستان یک جامعه‌شناس گفت: با معضلی به نام ازدیاد نسل جوان فاقد همسر مواجه هستیم و می‌خواهیم با موضوع چندهمسری آن را حل کنیم که این راه‌حل شدنی نیست.

فرهاد طهماسبی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه چندهمسری موضوعی چندبعدی است و با این مسئله نمی‌شود به‌صورت یک‌بعدی برخورد کرد، افزود: اینکه شرع اجازه می‌دهد مردی چند همسر داشته باشد و شرایطی برای آن در نظر گرفته است این موضوع به‌تنهایی مجوزی برای چندهمسری نیست بلکه آن را به لحاظ احکام الهی مجاز کرده است.

وی با بیان اینکه شرایط فکری، اجتماعی، فرهنگی از همه مهم‌تر شرایط اقتصادی در حال حاضر به‌طور عمومی مهیای پذیرش این پدیده نیست، ادامه داد: از طرفی گسترش آسیب‌های اجتماعی در روش‌های پنهانی و امکان انجام عقدهای موقت برای مردان و حتی داشتن روابط غیرمتعارف بدون ایجاد مسئولیت سبب شده است که چندهمسری به‌صورت قانونی و شرعی کمتر موردتوجه قرار گیرد و از طرف دیگر عدم پذیرش موضوع به لحاظ عرفی به‌ویژه نزد بانوان که بشدت با داشتن (هوو) و رقیب مخالف هستند و مردان نیز شرایط اداره کردن دو یا چند زندگی را ندارند.

این جامعه‌شناس اضافه کرد: هنگامی‌که شرایط فرهنگی و اقتصادی را نداریم حتی اگر مبنا را بر اخلاق‌مداری در نظر بگیریم مبنی بر اینکه یک مرد می‌خواهد مشکلی از مشکلات جامعه را حل و چندهمسری اختیار کند توانایی ذهنی، فکری و فرهنگی این کار را ندارد و عمدتا کسانی که به چندهمسری گرایش پیدا می‌کنند دو دسته اصلی هستند اول کسانی که همسرشان دچار نقص عضو و یا نابارور هستند و دوم کسانی که به دنبال تنوع‌طلبی و شهوت‌رانی بوده و نمی‌خواهند به گناه آلوده شوند.

وی تصریح کرد: مردان عادی جامعه ما اساسا به این موضوع فکر نمی‌کنند که بخواهند آن را عملی کنند.

طهماسبی با بیان اینکه مشکلی که در جامعه وجود دارد این است که با افزایش زنان آماده ازدواج نسبت به مردان آماده ازدواج مواجه هستیم، گفت: بر اساس نظر کارشناسان به ازای هر سه زن یک مرد آماده ازدواج وجود دارد.

وی ادامه داد: ۱۰ تا ۱۲ میلیون جوان در سن ازدواج داریم که یک‌سوم آن‌ها مرد و دوسوم آن‌ها زن هستند و تلاشمان حل این مشکل بوده درحالی‌که با ترویج چندهمسری مشکلات و پیامدهای نامطلوب اجتماعی دیگر رواج می‌دهیم و این کار عقلانی نیست که برای حل یک مهم چندین مشکل جدید ایجاد کنیم.

خبری: جدیدترین اخبار فرهنگی و هنری | اخبار اقتصادی دلار و بورس

این کارشناس عنوان کرد: راه‌حل اصلی این است که به بسترهای اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی ازدواج آسان را برای جوانان مهیا سازیم همچنین زمینه‌های فرهنگی را آماده کرده و ذهنیت را از حالت تجملات، رقابت و چشم و هم‌چشمی‌های خانوادگی خالی کنیم.

این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه از سال ۶۸ تاکنون متأسفانه دچار اشرافی‌گری و تجمع گرایی شدیم و این مهم تقریبا ۳۱ سال است که در ذهنیت مردم قرار گرفته پس باید ۶۰ سال تلاش کنیم تا این تغییر فرهنگی درست شود و زندگی اشرافی و تجمع جملاتی را ترویج ندهیم.

طهماسبی گفت: جوان متقاضی ازدواج به لحاظ اقتصادی و اشتغال باید تأمین باشد البته دولت در نظام اقتصادی که سرمایه‌داری است باید تسهیلات و بسترهایی را فراهم کند و با ورود بخش خصوصی بتواند بخشی از مشکلات جامعه را مرتفع سازد.

این دکترای جامعه‌شناسی افزود: برای اشتغال سه میلیون نفر جوان به‌صورت سالانه به سرمایه نیاز داریم که باید از سرمایه‌های خارجی و داخلی استفاده کرد؛ سرمایه خارجی نهادهای بین‌المللی و چون ما عضو کنوانسیون‌های خاص آن‌ها نیستیم به ما وام نمی‌دهند و بخش خصوصی خارجی نیز به خاطر تحریم رغبت به این کار نخواهد کرد؛ دولت هم نمی‌تواند سرمایه‌گذاری کلان انجام دهد و این سرمایه‌گذاری را به‌صورت خرد و در قالب تسهیلات منجر به ایجاد شغل در نظر می‌گیرد که روی این مهم نظارت کافی نیست.

این مدرس دانشگاه بیان کرد: چنانچه بخش خصوصی بخواهد سرمایه‌گذاری کند زمانی که ببیند سرمایه‌گذاری و درآمد هنگفت در کار تولید نیست به دلالی و تجارت تمایل پیدا می‌کند و قطعا بسترهای لازم برای ازدواج پایدار، ساده و آسان برای نسل جوان فراهم نمی‌شود به‌جای اقدام عملی حرف‌های بیهوده می‌زنیم.

طهماسبی گفت: نتیجه اینکه با معضلی به نام ازدیاد نسل جوان فاقد همسر مواجه هستیم و می‌خواهیم با موضوع چندهمسری آن را حل کنیم که این راه‌حل شدنی نیست.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مازن آنلاینمازن آنلاین1 روز قبل

فعالسازی رمز دوم پویا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، فعالسازی رمز دوم پویا، ضریب امنیت تراکنش‌های اینترنتی را افزایش می‌دهد و از کلاهبرداری‌های اینترنتی و سوءاستفاده از حساب‌های بانکی جلوگیری می‌کند. چنانچه فقط از کارتخوان یا خودپرداز استفاده می‌کنید نیازی به فعالسازی رمز دوم پویا نیست برای آشنایی بیشتر با نحوه فعالسازی رمز دوم، گزارش آذری بقا را مشاهده نمایید.

قلعه‌ای ۶۰۰۰ ساله خفته در خاک بی توجهی/تبدیل یالدور به زباله گاه

مهرمهر21 ساعت قبل
شهرستان مرند دارای قلعه باستانی «یالدور» با ۶ هزار سال قدمت و پیر خموش و آثار و ابنیه ‌های بیش از ۴ هزار ساله در روستاها و مناطق تاریخی از داشتن هتل و موزه محروم و هر روز شاهد تخریب و غارت میراث فرهنگی هستیم. کم‌ توجهی متولیان میراث فرهنگی در حفظ آثار تاریخی و کهن، موجب از بین رفتن کتیبه ‌ای با قدمت ۹ هزار ساله و قله باستانی «یالدور» با قدمت ۶ هزار ساله شده است. قلعه باستانی مرند ساماندهی می‌شودمسئول نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان مرند، در گفتگو با خبرنگار مهر، ابراز می‌دارد: این قلعه تاریخی در سال ۱۳۴۷ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. امیر جدایی می‌افزاید: با توجه به محدودیت اعتبارات و اولویت بندی سایر پروژه‌ها، بر روی ساماندهی این تپه باستانی در سال جاری و سال بعد، تمرکز خواهیم کرد. بسیاری از اهالی و همسایگان قلعه یالدور نیز از زباله دانی شدن این محل به شدت انتقاد کردند.

سورن پلاس به زودی رونمایی می‌شود +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین11 ساعت قبل

اغاز به کار جشنواره مستند

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
تسنیمتسنیم23 ساعت قبل
خبرگزاری تسنیم-محمدخاجی: به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مستند «مهدی عراقی را بکش» ساخته «عبدالرضا نعمت اللهی» یکی از مهمترین مستندهایی بود که شب گذشته در نخستین روز سیزدهمین جشنواره بین‌االمللی سینما حقیقت به نمایش درآمد و تنور سرد جشنواره را به گرمی بدل کرد. «مهدی عراقی را بکش» از آن دست مستندهایی است که باید به تماشای آن نشست؛ این مستند خصوصا برای آنها که به تماشای مصور تاریخ سیاسی معاصر علاقه‌مندند، تجربه‌ای جذاب و کشاننده خواهد بود. شیوه طراحی پرسشها در فواصل گوناگون مستند و ترکیب متنوع مصاحبه‌شوندگانی که برای وارسی سوژه مستند از سوی سازندگان انتخاب شده‌اند، حاکی از آن است که فاز تحقیق و پژوهش مجدانه مورد توجه و اهتمام سازندگان «مهدی عراقی را بکش» قرار گرفته است. «مهدی عراقی را بکش» اگرچه در ترسیم و ارائه تصویری جامع و مانع از سال‌های پیش از شهادت شهید عراقی منسجم و یکنواخت عمل می‌کند، با این وجود چندان به تبیین و واکاوی انگیزه‌های گروهک تروریستی فرقان نسبت به ترور شهید مهدی عراقی نمی‌پردازد و بدین ترتیب عطش مخاطبان برای آگاهی از این وجه مکتوم شهادت شهید عراقی را بی‌پاسخ باقی می‌گذارد. در تحلیل نهایی باید گفت که مستند «مهدی عراقی را بکش» یکی از مستندهای خوش ساخت و امیدبخش جشنواره سینما حقیقت امسال است که تماشای آن می‌تواند برای هر مخاطبی با هر نوع ذائقه، جهت‌گیری، خط‌مشی فکری و تعلقات حزبی و جناحی خالی از لطف نباشد.

نظرها

اخبار بیشتر