شاید پوتین موفق شود ایران را منعطف کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. سیاسی
شاید پوتین موفق شود ایران را منعطف کند

شاید پوتین موفق شود ایران را منعطف کند

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24 -آیا سرکیس نعوم یادداشت نوسی لبنانی خواب نما شده که می نویسد ولادیمیر پوتین رهبر بلا منازع روسیه می تواند ایران را به جایی برساند که شاید از سرسختی در ادامه سیاست هسته ای دست بردارد و منعطف تر عمل کند و دراین صورت ترامپ راضی می شود گامهایی درمسیرکاهش تحریم های ایران بردارد.

سایت دیپلماسی ایرانی وابسته به صادق خرازی از چهره‌های چند جانبه سیاسی درایران که مدتهاست یادداشتهای سرکیس نعوم که اورا نویسنده و روزنامه نگار مشهور لبنانی ویکی از ستون نویسان روزنامه النهار معرفی می‌کند را به طور منظم منتشر می‌کند، اخرین یادداشت اورادرباره ایران نیز منتشر کره است. این یادداشت‌ها بعد از سفر وی به امریکا و دیدارش با مقامات فعلی و سابق امریکایی به طور مرتب در روزنامه النهار منتشر شده است. به دلیل تغییراتی که در روزنامه النهار ایجاد شده نتوانستیم به همه این یادداشت‌ها دسترسی داشته باشیم اما آن دسته از یادداشت هایی که امکان دسترسی به آنها وجود داشته و از اهمیت و جذابیت بالایی برخوردار بوده است را تهیه و منتشر می‌کنیم. در این جا هجدهمین بخش از این یادداشت‌ها را می‌خوانید:

گفت و گوی نعوم با مقامهای آمریکایی

از مسئول امریکایی سابق که سال‌های طولانی در فرایند صلح در اداره‌های گوناگون داخلی امریکا فعال بود و مسئول تعامل با طرف‌های منطقه‌ای موسوم به کشورهای «معتدل» بود و الآن پژوهشگری زبردست است و در دادن نظراتش به مسئولینی که از او نظر می‌خواهند، خساست به خرج نمی‌دهد، پرسیدم: نظرت درباره ایران چیست؟ جواب داد: «ایران در وضعیت سختی به سر می‌برد. تحریم‌های امریکا که در گذشته بودند بازگشته‌اند و تحریم‌های جدیدی اعمال شده‌اند که تاثیرشان بیشتر از آن چیزی است که انتظار می‌رفت. چه تحریم‌های مرتبط با نفت چه تحریم‌های مربوط به تعاملات بین المللی با آن، به ویژه نسبت به کشورهایی که توافق هسته‌ای را با آن امضا کرده بودند. شرکت‌های بزرگ اروپایی از دولت هایشان نمی‌خواهند با ایران کار کنند یا به خواسته دولت هایشان برای ادامه تعامل با ایران توجه نمی‌کنند از ترس این که مورد تحریم امریکا قرار نگیرند. در این صورت ایران چه می‌تواند بکند، به خصوص اگر ترامپ برای دور دوم به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود؟» نظر دادم: «من فکر می‌کنم که ایران خود را بازسازی کرد تا بتواند تا سال ۲۰۲۰ سخت مقاومت کند، به عبارت دیگر روی این حساب کرده که دموکرات‌ها جای ترامپ را در کاخ سفید بگیرند. چنین چیزی را پیروزی خود می‌داند و به اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد که برای گفت وگو یا مذاکره مجدد میان آن با امریکا کار کند. اما اگر روی این حساب خود باخت وضعیتش سخت خواهد بود. آن گاه چه خواهد کرد؟ آیا به سمت جنگ می‌رود؟ آیا فقط به اسرائیل حمله خواهد کرد یا امریکا را هم هدف قرار خواهد داد؟ گفت: «با تو موافقم. در آن صورت وضعیتش خیلی سخت خواهد بود. به هر حال شاید در آن صورت روسیه از راه برسد، روسیه‌ای که روی شخصیت ترامپ خیلی مطالعه کرده، حق با توست، شاید در آن صورت روسیه از ایران بخواهد کمی در توافق هسته‌ای نرمش نشان دهد مثلا در زمینه غنی سازی اورانیوم یا طولانی کردن مدت زمان جلوگیری ایران در از سرگیری فعالیت‌های هسته‌ای اش از ۱۰ به ۱۵ یا ۲۰ یا ۳۰ سال موافقت کند. اگر ایران این تقاضا را بپذیرد، ترامپ توافق با ایران را می‌پذیرد برای این که آن را پیروزی برای خود در برابر اوبامایی می‌داند که منافع امریکا را اولویت قرار داد و از متحدان امریکا گذشت و با ایران شد. تو می‌دانی یکی از اهداف دائمی اش حمله به اوباما و دستاوردها و مصداق کارهایش و تصویر مثبت اوست و این که وانمود کند او دلیل اصلی مشکلات امریکاستبعد پرسید: «از لبنان چه خبر، آیا درست است که سید حسن نصرالله حرف اصلی و اساسی را در آنجا می‌زند؟»با تشریح اوضاعی که تایید می‌کرد چنین است جواب او را دادم و تاکید کردم که نظر او ترکیب بندی قدرت در لبنان را تعیین می‌کند و تشریح کردم که چگونه از زمان استقلال لبنان تا کنون چنین وضعیتی به وجود آمده است.

در وبسایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم| مجادله یک دانشجو با رئیسی درباره رهبر انقلاب

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

فیلم/ تغییر طرح بنزینی دولت در مجلس آینده

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

وصول هزار میلیارد تومان مالیات شناسایی شده تا پایان آبان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه این سازمان، امسال تا پایان آبان، ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان مالیات شناسایی نشده را شناسایی و معرفی کرده است، گفت: سازمان امور مالیاتی هم برای این مالیات‌ها، برگ تشخیص صادر کرده که حدود هزار میلیارد تومان از این مبلغ وصول شده است. وی اضافه کرد: یکی از اولویت‌ها و رویکرد‌های مهم سازمان بازرسی کشور‏، پیگیری و شناسایی بستر‌های فسادزا و اصلاح آن است که بخش قابل توجهی از این بستر‌ها باید توسط قوه مجریه‏، اصلاح شود. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان گفت: بخشی از این بستر‌ها هم ناشی از قوانین و مقررات است که باید اصلاح شود. وی تاکید کرد: فساد، خط قرمز سازمان بازرسی و دستگاه قضایی است و بدون هیچ اغماضی با آن برخورد می‌کنیم. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان ادامه داد: در سازمان بازرسی کل کشور هم تخلفی انجام شود حتما برخورد می‌کنیم.

باور استعدادها، راهی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا و اروپا

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از خانه ملت، مسعود پزشکیان در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی دستاورد‌ها و مشکلات شرکت‌های دانش بنیان گفت: نیرو‌های علمی و دانش بنیان باید مورد توجه قرار گیرند، در این جلسه مسائلی در رابطه با مشکلات این شرکت‌ها اعم از در حوزه تامین اجتماعی، فضای کسب و کار، مالیات، گمرک و مجوز‌ها مطرح شد، اما مگر غیر از دولت این موضوع به جای دیگری ربط دارد، چرا باید کاری کنیم فضای کسب و کار مشکل پیدا کند، دولت می‌تواند لایحه فوریتی در این باره به مجلس بیاورد و مشکلات را حل کند. آقای پزشکیان با بیان اینکه رئیس دولت و معاون وزیر می‌گویند وضعیت کسب و کار بد است و ما رتبه صد و چندمی در فضای کسب و کار داریم چه کسی باید این وضع را اصلاح کند، ادامه داد: ما در دو موضوع هسته‌ای و موشک‌ها نگاه ویژه و تعهد سیاسی داشتیم و با قدرت حرفمان را در دنیا به کرسی نشاندیم و امروز می‌دانید قادریم کارمان را انجام دهیم، مسوولان ارشد مملکت باید بپذیرند با دانشمندان و جوانان می‌شود مملکت را درست کرد اگر پیشنهادی برای حل مشکلات دارند می‌توانند آن را به مجلس بیاورند ما هم با تمام قدرت آماده همکاری هستیم. آقای پزشکیان گفت: نیازمند عزم و اراده ملی و اعتماد به جوانان هستیم، برای حل مشکلات شرکت‌های دانش بنیان کارگروهی متشکل از وزارتخانه‌های اقتصاد، کار، علوم، بانک مرکزی و سازمان ثبت تشکیل و با کمیسیون‌های مربوط به مجلس هماهنگی شود، به این شرکت‌ها اختیاراتی داده شود و با تعهد و عزم و اراده از آن‌ها حمایت و دفاع کنیم. نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر قرار است مقابل آمریکا و تحریم‌ها بایستیم باید به مغز‌ها و استعداد‌ها باور داشته باشیم، اگر آن‌ها را باور و حمایت کنیم، آمریکا، اروپا وهیچ قدرتی نمی‌تواند ما را زمین گیر کنند بلکه از بحران هم نجات پیدا می‌کنیم؛ راه نجات ممکلت علم و دانش است و نمایندگان نیز با قدرت پشتیبان این امر هستند.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
به گزارش خبر فوری، خبرهای منتشر شده از برخی سایت‌های خبری صهیونیستی حاکی از این است که نیروی هوایی رژیم صهیونیستی و روسیه در سوریه با هم درگیری مختصری پیدا کرده‌اند. از می‌۲۰۱۸ درگیریهای مرزی بین نیروی هوایی رژیم صهیونیستی و ایران و روسیه بیشتر شده است. با این حال، اگر گزارش فوق درست باشد احتمال درگیری هوایی روسیه و متحدانش با اسرائیل بالاتر می‌رود. این جنگنده می‌تواند با هواپیماهای دیگر که با سرعت و ارتفاع بیشتری پرواز می‌کنند به راحتی درگیر و پیروز شود. قدرت هوایی روسیه و رژیم صهیونیستیهم روسیه و هم رژیم صهیونیستی از توان هوایی بالایی برخوردارند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
اصولگرایان می‌گویند آرای قشر مذهبی تماما متعلق به آنهاست و قشر غیرمذهبی متعلق به اصلاح‌طلبان! اصولگرایان می‌گویند آرای قشر فرودست جامعه متعلق به آنهاست و آرای قشر ثروتمند - یا به تعبیر آن‌ها اشراف‌زاده و مرفهین بی‌درد - متعلق به اصلاح‌طلبان. در ثانی اگر چنانچه گفته شد او در تشخیص خود در مورد پایگاه و بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان اشتباه بوده باشد، در نتیجه می‌توان نتیجه گرفت که آن بخش از بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان که در طبقه مذهبی و حاشیه‌نشین قرار می‌گیرند، رای خود را از اصلاح‌طلبان دریغ خواهند کرد. ماجرا فقط این نیست؛ افزایش قیمت بنزین غالب بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان را از این جریان ناامید خواهد کرد؛ چراکه دست‌کم این نوع اجرای طرح بنزینی و نیز در تقابل با وعده‌های اصلاح‌طلبان در مورد شفافیت است. از طرفی، بنزین فقط یکی از دلایل نارضایتی بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان از عملکرد این جریان است.

نظرها

اخبار بیشتر