حال و احوال این روزهای اهالی ساختمان سوخته +عکس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. اقتصادی
حال و احوال این روزهای اهالی ساختمان سوخته +عکس

حال و احوال این روزهای اهالی ساختمان سوخته +عکس

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
صاحب آزمایشگاه می گوید:« خانم خبرنگار از این دستگاه های سوخته و ۸میلیارد سرمایه بر باد رفته من فیلم بگیر تا به دست آنکه باید برسد و از قول ما بگو این بار هم باختی آقای ترامپ!.»

به گزارش مشرق، در چشم بر هم زدنی ٨میلیارد سرمایه زندگی ات دود شود، ٢۵ جوان بیکار شوند، پیشرفته‌ترین تجهیزات آزمایشگاه که شاید تهیه آنها در شرایط سخت اقتصادی و وضعیت تحریم‌ها غیرممکن باشد بسوزد و خاکستر شود، نمونه آزمایش صدها بیمار نابود شود و تو شرمنده همه آنها شوی.

این حال و روز متولیان یکی از آزمایشگاه‌های مهم جنوب تهران است در ساختمانی ۵ طبقه که چند روز قبل، یکجا در آتشی که اغتشاشگران به راه انداختند، سوخت.

حال و احوال این روزهای اهالی ساختمان سوخته +عکس - 3

این روزها که تب ناآرامی‌ها فروکش کرده تازه زخم اهالی این ساختمان که قربانی کاسبان اعتراضات شدند سرباز کرده است و حال و احوالشان ناکوک ناکوک است. از یک ساختمان ۵طبقه فقط ویرانه‌ای غیرقابل سکونت باقی مانده است.

باد سرد پاییزی خاکسترهای به جا مانده از ساختمان سوخته را به بازی گرفته و گاهی روی پای رهگذران مهمانشان می‌کند. پیرزن سن و سال داری جلوی در ساختمان چمباتمه زده، با گپی کوتاه دستمان می‌آید که یکی از بی خانمان‌های این ساختمان است. وقتی می‌فهمد خبرنگارم بفرما می‌زند و می‌گوید: «به موقع آمدی! کارشناسان آتش نشانی آمده‌اند برای بررسی اوضاع و همه اهالی ساختمان هستند. برو طبقه اول؛ آزمایشگاه! ببین چه به روز کسب و کارشان آمده. قصه من باشد برای بعد!»

وارد ساختمان می‌شویم. در و دیوارهای سوخته، شیشه‌های شکسته و تاریکی مطلق در راهروها. به زحمت با نور صفحه تلفن همراه و از لا به لای شیشه‌های شکسته وکتاب‌های سوخته خودمان را به طبقه اول می‌رسانیم. در این طبقه تا چشم کار می‌کند دستگاه‌های سوخته می‌بینی و سیاهی و سیاهی! این در و دیوار سوخته تا همین چند روز قبل آزمایشگاه بوده و پر از برو بیای بیماران، اما حالا شده تلی از خاکستر.

حال و احوال این روزهای اهالی ساختمان سوخته +عکس - 7

خانم خبرنگار فیلم بگیر و منتشرکن

صاحب آزمایشگاه با چهره‌ای در هم کشیده ایستاده است، متوجه حضورمان به عنوان خبرنگار می‌شود. نمی‌خواهد نام و تصویرش ضبط شود. با عصبانیت جلو می‌آید و می‌گوید: «خانم خبرنگار از این خاکسترها، دستگاه‌های سوخته و زندگی بر باد رفته من فیلم بگیر و منتشر کن تا به دست آنکه باید برسد و از قول همه ما بگو این دفعه هم باختی آقای ترامپ! این خاکسترها نتیجه حمایت‌های دروغین تو از مردم ایران است؛ وقتی آن سر دنیا می‌نشینی و می‌گویی اغتشاشات را ادامه دهید ما پشت شما هستیم.»

حال و احوال این روزهای اهالی ساختمان سوخته +عکس - 10

فاصله مرگ تا زندگی فقط چند ثانیه

حالش بد می‌شود، آنقدر که برای تخمین خسارت توسط کارشناسان آتش نشانی هم نمی‌تواند بایستد. «ناصر جعفری» یکی از پرسنل، همراه کارشناسان آتش نشانی می‌شود. او یکی از جوان هاییست که همراه ٢۴نفر دیگر در آزمایشگاه کار می‌کردند و می‌گوید: «مانده‌ایم چه کنیم، بیکار شدیم به همین راحتی.»

غم از نگاهش می‌بارد و از شب حادثه می‌گوید: «مواد آتش زا مثل الکل در آزمایشگاه زیاد است، بانک را که آتش زدند ما در آزمایشگاه بودیم و از بالا تماشا می‌کردیم. چند جوان نقاب به صورت آتش زدند و رفتند، به همین راحتی. انگار ماموریتشان فقط همین بود. مردم کمک کردند از آزمایشگاه بیرون بیاییم، اگر فقط چند ثانیه دیرتر بیرون می‌آمدیم انفجار در آزمایشگاه ما را هم نابود کرده بود.»

حال و احوال این روزهای اهالی ساختمان سوخته +عکس - 14

۳ مطب پزشکی با همه تجهیزات در آتش سوخت

«هر چه شعله‌های آتش بیشتر به جان ساختمان می‌افتاد نگران‌تر می‌شدیم. ماشین‌های آتش نشانی رسیده بودند اما در میان انبوه جمعیت نمی‌توانستند به مقابل ساختمان بیایند. مقاومت در برابر آتش بی فایده بود، از ساختمان بیرون آمدیم و از ‌دور به تماشا نشستیم. ۳مطب مامایی، دندانپزشکی و زیبایی با تمام تجهیزات در آتش سوختند و خاکستر شدند. نتیجه آتش بازی اغتشاشگران شد بیکار شدن من و ۳۰ جوان دیگر. خودتان را جای ما بگذارید! نان آور خانواده‌ایم و در این شرایط سخت اقتصادی بیکار شدیم.» این روایت «محمد فیضی» است از آتش گرفتن ساختمان و آن شب شوم.

حال و احوال این روزهای اهالی ساختمان سوخته +عکس - 17

مردم ما مهربانند

پیرزن دستش را به نرده‌های سیاه شده گرفته و به زحمت پله‌ها را یکی یکی بالا می‌آید. خانه‌اش طبقه پنجم است و تمام کابل‌های آسانسور سوخته. کمکش می‌کنیم؛ «از بعدازظهر سر و صدا زیاد بود، ترسیده بودم اما فکر می‌کردم بالاخره این شلوغی تمام می‌شود، بی خبر از اینکه چه در انتظار خانه و ساختمان مان هست. بانک را آتش زده بودند اما نه مردم عادی. آتش زدن بانک کار مردم عادی نیست، مردم ما مهربانند. من در خانه تنها بودم، مردم مرا پایین آوردند. کسبه به پسرم زنگ زده بودند که مادرت در خانه تنهاست و ساختمان آتش گرفته. اگر مرا نجات نمی‌دادند شاید الان اینجا نبودم. وقتی پایین آمدم انفجارها مهیب‌تر شد، ساختمان ما تا ۴صبح در آتش سوخت و من کنار خیابان نشسته بودم به تماشای سوخته شدن و از بین رفتن ماحصل زندگی ام در ٧٠ سالگی. دود شدن خانه و زندگی خودم به کنار، هر چقدر این شعله‌ها بالاتر می‌رفت چهره تک به تک جوان هایی که این ساختمان محل کسب درآمدشان بود جلو چشمم می‌آمد. باور می‌کنی مادر؟ آنقدر که ناراحت این جوان‌ها و بیکار شدنشان هستم نگران خودم نیستم. در این سن و سال بی هیچ گناهی آواره شدم. الان خانه پسرم در تهرانپارس زندگی می‌کنم. روزی نیست که همسایه، دوست، آشنا سراغم نیاید و با من همدردی نکند و مرا دعوت به میهمانی نکند. حتی کسانی که اصلا من را نمی‌شناسند.»

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

حال و احوال این روزهای اهالی ساختمان سوخته +عکس - 21

همه فراموش می‌کنند اما اول آوارگی ماست

«این خبر هم مثل خبرهای دیگر تا چند روز داغ داغ است و کمی که بگذرد، تب و تابش مثل شعله‌های آتش فرو می‌کشد. همه فراموش می‌کنند اما اول آوارگی ماست. من با بچه ١٠ماهه اول فصل سرما باید چه کنم؟ دو سال از ازدواجم می‌گذرد و تازه به آرامش رسیده بودیم. بعد از به دنیا آمدن بچه داشتیم تازه طعم شیرین زندگی را زیرزبانمان مزه مزه می‌کردیم، حالا تمام جهیزیه و زندگی ام نابود شده، این انصاف نیست. اینها را «خاطره شاکری» می‌گوید، یکی دیگر از اهالی ساختمان؛ ساکن طبقه پنجم که آواره شده و بی خانمان. «شب حادثه خدا به من رحم کرد و خیلی اتفاقی خانه نبودم، وگرنه الان نمی‌توانستم اینجا بایستم. امیدوارم مسولان فراموشمان نکنند و هر چه زودتر شرایطی فراهم شود که ما بتوانیم سر خانه و زندگی مان برگردیم.»

حال و احوال این روزهای اهالی ساختمان سوخته +عکس - 24

۷۰۰ کیلو گوشت سوخت

«۵٠٠کیلو مرغ و ٢٠٠کیلو گوشت قرمز نابود شد، با یک حساب سرانگشتی می‌شود حدود ٢٠میلیون سرمایه. همه یخچال‌های مغازه سوختند، دو نفر بودیم و هر دو از کار بیکار شدیم. یک سال هم نیست که ازدواج کرده‌ام و هنوز زندگی ام عادی نشده بود که حالا شد غیرعادی در غیرعادی، به چه گناهی؟»

«بهمن گل پرور» به کرکره بسته مغازه مرغ و گوشت فروشی اشاره‌ای می‌زند و ادامه می‌دهد: «کجای آتش زدن خانه و زندگی و محل کسب و کار مردم می‌شود اعتراض؟ آن شب خیابان لطیفی که شلوغ شد مغازه را بستیم اما همان اطراف بودم. سر و صدا هر لحظه بیشتر می‌شد. از دور ایستاده بودم و حواسم به اطراف بود. چند جوان نقاب به صورت از چند جهت خودشان را جلوی بانک رساندند و در چشم بر هم زدنی بانک را آتش زدند. هیچ کسی نمی‌تواند باور کند که این آتش بازی و بازی با جان مردم کار مردم عادی باشد. اما هر چه هست حالا ما مانده‌ایم و حوضمان.»

حال و احوال این روزهای اهالی ساختمان سوخته +عکس - 28

نفهمیدید چه خیانتی به مردم کردید!

آتش به مغازه‌های اطراف هم سرایت کرده و کرکره‌ها پایین است. سراغ کاسبان مغازه‌های اطراف می‌رویم. آقا «ابراهیم» تعمیرات خودرو دارد و یکی از شاهدان آتش سوزی این ساختمان. حرف تازه‌ای ندارد، انگشت اشاره‌اش را به ساختمان سوخته و کرکره پایین مغازه‌های اطراف هدایت می‌کند و می‌گوید: «چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است. ببینید چند مغازه تعطیل شده است؟ این ساختمان و وضعیتش مشت نمونه خروار از اتفاقاتی ست که در چند روز گذشته به بهانه گرانی بنزین افتاد. اغتشاش گرانی که مشخص است سرشان به آخور کجا گرم است نفهمیدند به بهانه خوش خدمتی چه خیانتی به مردم کشورشان کردند، آنقدر که نگذاشتند صدای به حق مردم به گوش مسولان دولتی برسد.»منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

فیلم/ محرومیت زدایی در دل استان پایتخت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل

همتی: سال آینده دغدغه علما درباره بانک‌ها برطرف می‌شود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل
به گزارش مشرق، عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در جمع خبرنگاران گفت: قانون بانکداری بدون ربا از ابتدای سال آینده اجرایی می‌شود. رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: لایحه اصلاح نظام بانکی مورد تأیید علما و فقها قرار گرفته است و از سال آینده تمام جرایم و سودها بر مبنای بانکداری بدون ربا خواهد بود. همتی با اشاره به مشکلات بانک‌ها در گذشته، اظهار کرد: دریافت سود و نحوه محاسبه آن همیشه مورد انتقاد بوده است اما با اجرای این قانون دیگر مشکلی نداریم و همه چیز شرعی خواهد بود. رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: بانک‌ها به‌دلیل داشتن سپرده‌گذاران بلندمدت ممکن است با مشکل مواجه شوند که لازم است سپرده‌گذاری‌های خود را اصلاح کنند. وی ادامه داد: بر اساس نظر شورای فقهی بانک مرکزی و مصوبه شورای پول و اعتبار مصوبه بانکداری اسلامی تصویب شد.

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ رئیس کل بانک مرکزی هشدار داد؛ مردم دارایی‌های خود را در معرض ریسک خرید و فروش ارز قرار ندهند. بازار ارزبازار ارز هفته گذشته را با نوسان پشت سر گذاشت و قیمت دلار در پایان هفته به ۱۳ هزار تومان رسید. بازار بورس بازار بورس برخلاف بازار‌های موازی هفته پر رونقی را پشت سر گذاشت و نقدینگی قابل توجهی به این بازار وارد شد. بازار سکه و طلابازار سکه و طلا نیز به دلیل نوسانات بازار ارز هفته گذشته با نوسان زیادی همراه بود و قیمت هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.

تکذیب معافیت مالیاتی ستاد اجرایی فرمان امام (ره)

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: این ستاد از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و همه مالیات‌های خود را وفق قانون پرداخت کرده است. سید مصطفی سیدهاشمی با بیان اینکه این روز‌ها بحث معافیت مالیاتی در رسانه‌ها و مجلس شورای اسلامی داغ شده است افزود: به همین دلیل برخی رسانه‌ها چه در داخل و چه در خارج از کشور به دنبال این هستند که اثبات کنند ستاد اجرایی معاف از مالیات است و مالیاتی پرداخت نمی‌کند. وی با اشاره به تأکید رئیس ستاد اجرایی فرمان امام مبنی بر پرداخت همه مالیات‌های قانونی گفت: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و در زمینه مالیات برعملکرد سود و زیان، مالیات بر حقوق و مزایای کارکنان، مالیات بر نقل و انتقال و املاک، مالیات بر ارزش افزوده و همچنین تمامی مالیات‌هایی که در قانون مالیات مستقیم به آن‌ها اشاره شده، ستاد اجرای فرمان حضرت امام جزو نهاد‌هایی است که هم به موقع و هم دقیق و کامل مالیات خودش را پرداخت کرده است. سیدهاشمی با تأکید بر اینکه رئیس سازمان امور مالیاتی نیز بار‌ها ستاد اجرایی فرمان امام را جزو مؤدیان خوش حساب کشور معرفی کرده است افزود: طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی درخصوص معافیت مالیات‌ها، ستاد می‌توانست آن بخش از هزینه‌هایی که در رابطه با دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز فرهنگی، کمک به درمان بیماران صعب العلاج، کتابخانه‌های عمومی و مسئولیت‌های اجتماعی انجام می‌دهد، جزء هزینه‌های دستگاه مربوطه خود محاسبه و از شمول مالیات خارج کند، اما ستاد از این قانون تاکنون استفاده نکرده است. وی با بیان اینکه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام تاکنون از معافیت‌های قانونی نیز استفاده نکرده است گفت: تاکنون ستاد هزار و ۷۰۶ مدرسه و ۱۲ بیمارستان هزار و صد تختخوابی، ۲۱۰ مرکز بهداشتی و درمانی در سراسر کشور ساخته و همه هزینه‌های بیماران صعب العلاج را تقبل کرده با این حال مالیات اینگونه فعالیت‌ها نیز تمام و کمال پرداخت شده است.

رمز یک بار مصرف

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بانک مرکزی دریافت رمز دوم یکبار مصرف را برای تراکنش‌های بدون کارت و اینترنتی از اول دی اجبار کرده است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ در کشور روزانه بیش از ۳۰ میلیون تراکنش بدون کارت بانکی در حال انجام است که نیاز به تدابیر خاص امنیتی دارد و در همین راستا بانک مرکزی دریافت رمز دوم یکبار مصرف را برای تراکنش‌های بدون کارت و اینترنتی اجبار کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

در باشگاه استقلال چه تغییراتی اتفاق افتاده؟

خبری15 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - شنبه ۲۳ آذرماه

خبری18 ساعت قبل

آلودگی مجدد هوا و افزایش چشم‌گیر آلاینده‌ها

خبری19 ساعت قبل

ارتباط فیلم‌های فصل جوایز هالیوود با اغتشاش‌های یک‌سال اخیر

مشرق‌نیوز14 دقیقه قبل

گزارش اختصاصی الف آخرین تحولات میدانی استان الجوف یمن؛ دفع حملات مزدوران رژیم سعودی پس از ۱۶ ساعت درگیری سنگین و نفس گیر + نقشه میدانی

الف27 دقیقه قبل

مظنه خرید آپارتمان در منطقه ستارخان

میزان‌آنلاین29 دقیقه قبل

دروغ مذاکره که کنتور نمی‌اندازد هرچه بزرگ‌تر، بهتر!

مشرق‌نیوز29 دقیقه قبل

ترین‌های هفته پانزدهم لیگ برتر| استقلال، قائدی و کالدرون در جمع برترین ها+جدول

الف29 دقیقه قبل

عرضه آجیل یلدای امسال با قیمتی کمتر از پارسال

نامه‌نیور34 دقیقه قبل

مونتلا: بارها در طول زندگی خود زمین خورده‌ام اما همیشه برخاسته‌ام؛ لائوتارو مارتینز واقعا من را تحت تاثیر قرار داده است

طرفداری37 دقیقه قبل