اختراعاتی که جهان را متحول کردند؛ از چرخ تا تاکسی اینترنتی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. اجتماعی
اختراعاتی که جهان را متحول کردند؛ از چرخ تا تاکسی اینترنتی

اختراعاتی که جهان را متحول کردند؛ از چرخ تا تاکسی اینترنتی

همشهریخبرگزاری همشهری |
جهان اطراف ما پر است از اختراعاتی که حالا بدون آنها دیگر نمی‌توانیم به زندگی روزمره‌مان ادامه دهیم. در این گزارش به بزرگ‌ترین اختراعات تاریخی می‌پردازیم که هر کدامشان جهان را متحول کردند.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، تا به حال شده از خودتان سوال کنید اگر با دانش امروزتان به چند قرن عقب‌تر بازگردید، کدام یک از کالاها را می‌توانید اختراع کنید؟ قطار؟ هواپیما؟ دیگ بخار؟ واقعیت این است که هیچ‌کدام از ابزاری که این روزها ما با آنها زندگی روزمره خود را می‌گذرانیم از همان ابتدا به شکل امروزی نبودند و با گذر زمان تغییراتی در آنها پدید آمد. هر چیزی که اکنون در دنیای اطرافمان می‌بینیم بر اساس احساس نیاز کسی در گذشته اختراع شده که منشأ تحولات بعدی آن بوده است. در ادامه ۲۰ مورد از اختراعاتی را که جهان را متحول کردند مرور می‌کنیم.

اختراعاتی که جهان را متحول کردند؛ از چرخ تا تاکسی اینترنتی - 2

چرخ

چرخ از مهم‌ترین اختراعات انسان است که در هزاره چهارم پیش از میلاد در سرزمین باستانی سومر ساخته شد. پیش از اختراع چرخ در ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، انسان‌ها با مشکلات فراوانی برای سفرها، تجارت‌ها و حمل‌ونقل و جابه‌جایی وسایلشان مواجه بودند و این محدودیتی بزرگ در مهاجرت‌ها و جابه‌جایی‌های بشر به شمار می‌آمد.دستگاه چاپ

از مهم‌ترین رخدادهای تاریخ، اختراع حروف چاپی مستقل و دستگاه چاپ بوده‌ است که اولین بار توسط یوهان گوتنبرگ در سال ۱۴۵۶ میلادی اختراع شد. از گوتنبرگ اغلب به عنوان مخترع صنعت چاپ یاد می‌شود اما آنچه او انجام داد، ابداع اولین روش استفاده از حروف چاپی قابل جابه‌جایی و ماشین چاپ بود. اختراع او این امکان را فراهم می‌آورد که بتوان مطالب نوشته‌شده گوناگون را با سرعت و دقت به چاپ برساند.

اختراعاتی که جهان را متحول کردند؛ از چرخ تا تاکسی اینترنتی - 6

موتور بخار

نیکلاس-جوزف کوگنت یک مهندس نظامی فرانسه و مخترع مشتاق بود. وی پس از ۷ سال تلاش بی‌شمار سرانجام اولین خودروی جهان را در سال ۱۷۷۰ میلادی ساخت. یک سه‌چرخه که یک دیگ بخار بزرگ در قسمت جلو نصب شده بود. آن دستگاه اولین موتوری بود که از بخار فشار قوی بهره می‌برد و کار می‌کرد و البته این خودرو تنها ۳٫۶ کیلومتر در ساعت کار می‌کرد.

اختراعاتی که جهان را متحول کردند؛ از چرخ تا تاکسی اینترنتی - 9

لوکوموتیو

در سال ۱۸۲۹ رابرت استفان سون لوکوموتیو بخارش را برای نخستین بار در نیوکاسل انگلستان آزمایش کرد و برای اولین بار بالاترین سرعت در یک وسیله نقلیه که نیروی محرکه‌اش را به همراه دارد، ثبت کرد. شاید خود استفان سون هم فکر نمی‌کرد این وسیله تا ۱۵۰ سال بعد از آن سال هم در سطح جهان برای حمل‌ونقل مورد استفاده قرار بگیرد، اما همچنان از لوکوموتیو برای حمل‌ونقل استفاده می‌شود، با این تفاوت که این وسیله بسیار پیشرفت کرده است.

اختراعاتی که جهان را متحول کردند؛ از چرخ تا تاکسی اینترنتی - 12

دوربین فیلمبرداری

دوربین فیلمبرداری دستگاهی بود که فرانسیس رونالدز در سال ۱۸۴۵ میلادی اختراع کرد. درباره اختراع دوربین فیلمبرداری حرف و حدیث‌های فراوانی گفته می‌شود و برخی هم اختراع آن را به توماس ادیسون نسبت می‌دهند. با این وجود این اختراع توانسته صنعت سینما را به وجود آورده و تحولی عظیم در جهان ایجاد کند.تلفن

چندین مخترع بر روی انتقال صدای الکترونیکی کار کردند و در این زمینه پیشگام بودند ولی در نهایت الکساندر گراهام بل اولین کسی بود که در سال ۱۸۷۶ پتنت اختراع تلفن برقی را برای خود ثبت کرد.

اختراعاتی که جهان را متحول کردند؛ از چرخ تا تاکسی اینترنتی - 16

لامپ

در اکتبر سال ۱۸۷۹، ادیسون یک لامپ اختراع کرد. یک لامپ رشته‌ای اولیه نمونه لامپ‌های امروزی بود.

اختراعاتی که جهان را متحول کردند؛ از چرخ تا تاکسی اینترنتی - 19

اتومبیل بنزینی

اولین ماشین‌های کاربردی با موتورهای احتراق داخلی با استفاده از بنزین یا گازوئیل همزمان توسط دو مخترع مختلف آلمانی ساخته شدند که به طور مستقل کار می‌کردند. یکی از این افراد کارل بنز بود که اولین خودرو خود را در سال ۱۸۸۵ ساخت. او یک فرد قابل توجه در تخمین زمانی است که اولین ماشینش اختراع شد. او در سال ۱۸۸۶ حق اختراع خودروی خود را ثبت کرد. همسرش برثا بنز با اولین سفر طولانی خود ثابت کرد که این خودرو مناسب برای استفاده روزمره است. اما این Gottlieb Daimler بود که نمونه اولیه موتور بنزینی مدرن را در سال ۱۸۸۵ اختراع کرد.

اختراعاتی که جهان را متحول کردند؛ از چرخ تا تاکسی اینترنتی - 22

هواپیما

اولین پرواز کنترل شده که به وسیله یک موتور توانست نیروی رانش برای پرواز را به دست بیاورد، پرنده رایت ۱ بود که در سال ۱۹۰۳ توسط برادران رایت در آمریکا آزمایش شد. البته سال‌ها قبل افرادی توانسته بودند دستگاه‌های پرنده‌ای بسازند و حتی با آن پرواز کنند اما اختراع برادران رایت اولین وسیله پروازی بود که کنترل آن کاملا در دست خلبان بود.

اختراعاتی که جهان را متحول کردند؛ از چرخ تا تاکسی اینترنتی - 25

پنی‌سیلین

پنی‌سیلین اولین آنتی‌بیوتیک کشف شده در دنیا بود که الکساندر فلمینگ در سال ۱۹۲۸ آن را از هاگ‌های جمع شده قارچ (یا همان کپک) کشف کرد.

اما تقریبا تا اواسط دهه ۴۰ میلادی که بر روی بیماران آزمایش نشده بود کسی نمی‌دانست پنی‌سیلین بهترین دارو برای بیماری‌های عفونی است. با کشف پنی‌سیلین میلیون‌ها بیمار و مجروح جنگی از مرگ حتمی نجات پیدا کردند و از آن موقع به بعد پنی‌سیلین به عنوان اولین و عمومی‌ترین دارو برای بیماری‌های باکتریایی و عفونی تجویز و مصرف شد و پس از آن بقیه آنتی‌بیوتیک‌ها وارد دنیای پزشکی شدند.کارت اعتباری

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی ایران | بهترین اخبارعلمی و تکنولوژی از سراسر وب

کارت‌های اعتباری یا همان کردیت‌کارت‌ها، نوعی کارت پرداخت هستند که برای اشخاص حقیقی یا حقوقی صادر می‌شوند. این کارت به دارنده آن این امکان را می‌دهد که بر پایه نوع قرارداد، از خدمات و کالاهایی برخوردار شده و سالانه بهای آن را بپردازد. کارت اعتباری برای اولین بار در سال ۱۹۵۰ در آمریکا به وجود آمد. شرکت داینرز با قراردادی بین خود و چند رستوران اقدام به ایجاد سرویس پرداخت کرد، طوری‌که با ارائه کارت داینرز مشتریان می‌توانستند از سرویس رستوران استفاده کرده و در پایان ماه به شرکت نامبرده بدهی خود را پرداخت کنند. کارت‌های اعتباری امروزه در سراسر جهان به اشکال گوناگونی استفاده می‌شوند.

اختراعاتی که جهان را متحول کردند؛ از چرخ تا تاکسی اینترنتی - 31

رشته‌های مارپیچ DNA

اولین بار DNA توسط آقایان کریک و واتسون در سال ۱۹۵۳ مورد توجه قرار گرفت. آنها حین آزمایش‌های خود روی ژن‌های انسانی با یک ساختار از موادی که مولکول‌های این ژن‌ها را تشکیل می‌دهند روبه‌رو شدند و با شکافتن آنها راز نظم حاکم بر سلول‌های بدن را کشف کردند. DNA امروزه موضوع مهمی در علم، صنعت و حتی مسائل امنیتی محسوب می‌شود و هنوز هم مطالعات زیادی در سطح جهان روی آن انجام می‌شود.

اختراعاتی که جهان را متحول کردند؛ از چرخ تا تاکسی اینترنتی - 34

اینترنت

اینترنت را باید بزرگ‌ترین سامانه‌ای دانست که تاکنون به دست انسان طراحی، مهندسی و اجرا شده ‌است. ریشه این شبکه عظیم جهانی به سال ۱۹۶۰ برمی‌گردد که پنتاگون برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی خود به دنبال ساخت شبکه‌ای مستحکم بود که آن را آزمایش کرد. سرانجام اما در اواسط دهه ۹۰ میلادی اینترنت به صورت یک شبکه همگانی و جهان‌شمول درآمد.کامپیوتر شخصی

منشأ رایانه شخصی را می‌توان در سال ۱۹۸۰ ردیابی کرد. زمانی که مایکروسافت یک استارت‌آپ تقریبا ناشناخته بود، بیل‌گیتس، موافقت‌نامه‌ای را به صورت محرمانه امضا کرد. مایکروسافت با سیستم عامل خود در سال ۱۹۸۰ یعنی زنیکس، وارد بازار کار سیستم عامل شد. سپس مایکروسافت سیستم عامل MS-DOS را تولید کرد و سرانجام در نوامبر ۱۹۸۰ سیستم عامل جدیدی با نام CP/M تولید کرد که خیلی زود در کامپیوترهای شخصی مورد استفاده قرار گرفت.

اختراعاتی که جهان را متحول کردند؛ از چرخ تا تاکسی اینترنتی - 38

معالجه سرطان

در سال ۱۹۹۱، دانشمندان به طور مشترک فرایندی برای جداسازی سلول‌های بنیادی کشف و ثبت کردند. آنها اعلام کردند روشی که پیدا کردند می‌تواند برای پاک کردن کلیه سلول‌های آلوده به سرطان استفاده شود.شبکه‌های اجتماعی

پس از آن در ۱۹۹۷ نخستین سایت شبکه اجتماعی اینترنتی راه‌اندازی شد. این سایت به کاربرانش اجازه ایجاد پروفایل داد تا آنها بتوانند لیستی از دوستانشان ایجاد کنند. البته این شبکه اجتماعی موفق نشد و بعد از ۳ سال متوقف شد. اما بعد از آن، انفجار تجارت در وب‌سایت‌های اجتماعی در سال ۲۰۰۲ باعث به وجود آمدن شبکه‌های اجتماعی فرنداستر، اورکات و لینکداین شد و باعث شکوفایی قارچ‌گونه وب‌سایت‌های شبکه‌های اجتماعی در اینترنت شد.

اختراعاتی که جهان را متحول کردند؛ از چرخ تا تاکسی اینترنتی - 42

گوگل

گوگل توسط لری پیج و سرگئی برین در سال ۱۹۹۸ میلادی راه‌اندازی شد و اکنون گوگل یک شرکت فناوری چند ملیتی آمریکایی، متخصص در خدمات مربوط به اینترنت و محصولات مربوط به آن است. گوگل به دنیای اینترنت رنگ و لعاب دیگری داد.

اختراعاتی که جهان را متحول کردند؛ از چرخ تا تاکسی اینترنتی - 45

ویکی پدیا

ویکی‌پدیا نوعی بانک اطلاعاتی مشترک از محتواست به همه افرادی که دسترسی به وب دسترسی دارند اجازه می‌دهد مقاله خود را به صورت ناشناس یا با نام مستعار بنویسند و ویرایش کنند یا حتی از اسامی واقعی خود استفاده کنند. این دایره‌المعارف آنلاین را سال ۱۹۹۹ توسط جیمی ولز تاسیس شد.

اختراعاتی که جهان را متحول کردند؛ از چرخ تا تاکسی اینترنتی - 48

بیت‌کوین

هویت مخترع بیت‌کوین مشخص نیست. گفته می‌شود «ساتوشی ناکاموتو» مخترع بیت‌کوین است. ولی در سال ۲۰۱۶ یک دانشمند استرالیایی به نام کریگ رایت ادعا کرد که او مخترع بیت‌کوین است. البته بسیاری معتقدند که مخترع بیت‌کوین یک شخص نیست و بیت‌کوین محصولی از یک گروه برنامه‌نویسی بزرگ است. با این حال نخستین بیت‌کوین در سال ۲۰۰۹ توسط در یک فهرست ایمیل شده منتشر شد.

اختراعاتی که جهان را متحول کردند؛ از چرخ تا تاکسی اینترنتی - 51

تاکسی اینترنتی

در سال ۲۰۱۰ یک زوج جوان برنامه‌ای را تحت عنوان اوبر یا همان تاکسی اینترنتی در سانفرانسیسکو راه‌اندازی کردند. سهولت و سادگی اوبر به محبوبیت برنامه کمک کرد تا رشد کند. با ضربه زدن به یک دکمه می‌توانید تاکسی رزرو کنید و موقعیت مکانی خود را از طریق GPS ثبت کنید و هزینه به صورت خودکار به حساب کاربری شما پرداخت می‌شود. امروزه این برنامه میلیون‌ها کاربر در سراسر جهان دارد و بیش از ۷۰ درصد سهم بازار حمل‌ونقل مسافر شهری را از آن خود کرده است.

اختراعاتی که جهان را متحول کردند؛ از چرخ تا تاکسی اینترنتی - 54

کد خبر ۴۶۴۴۹۶

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نجات عقاب گرفتار در چنگ اختاپوس در اقیانوس آرام + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک عقاب سر سفید توسط ماهیگیران از دست یک اختاپوس نجات پیدا کرد. این اتفاق در آب‌های اقیانوس آرام در شهر کواتسینو ساند در ایالت بریتیش کلمبیای کانادا به وقوع پیوست. بیشتر بخوانید: حمله عقاب به مرغ دریایی نگون بخت + فیلمانتهای پیام/

یه سوال از بچه‌های بالاشهر و پایین‌شهر: آرزوتون چیه؟

مهرمهر2 روز قبل

بارندگی‌ها تا پایان امشب ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای مرتضی ضرابی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: در آخرین ساعات دیشب یک سامانه بارشی از نوار غربی وارد کشور شد و نخستین بارش‌ها به شکل برف از ارومیه، سردشت آذربایجان غربی و سقز کردستان گزارش شد. وی افزود: همچنین از دیشب تا صبح امروز در بندر ماهشهر، ایلام، آبادان، بوشهر، شیراز و بروجرد گزارش بارندگی شده است. کارشناس سازمان هواشناسی ادامه داد: در مناطق مرتفع و سردسیر، چون مراغه، سردشت، پیرانشهر، ارومیه و زنجان بارش برف گزارش شده است. آقای ضرابی گفت: مناطق مرکزی کشور و بخش‌هایی از استان‌های مرکزی و همدان در دامنه‌های زاگرس نیز تحت تأثیر این بارندگی‌ها قرار گرفتند. آقای ضرابی گفت: از بعدازظهر دوشنبه هفته آینده یک سامانه بارشی از سمت غرب و جنوب غربی وارد کشور می‌شود و از نیمه دوم هفته آینده شاهد فعالیت بارشی این سامانه خواهیم بود.

حادثه عجیب برخورد لاستیک به یک عابر پس از چپ کردن خودرو + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، راننده یک خودرو در کویت به دلیل شکستن کمک فنرش، خودرویش چپ کرد. شکستن کمک فنر باعث جدا شدن لاستیک از خودرو و برخورد آن به یک عابرپیاده شد. بیشتر بخوانید: انفجار لاستیک کامیون حین تعویض + فیلمانتهای پیام/

بشنوید | وکیل محمد علی نجفی: خبر ۷ سال حبس نجفی واقعیت ندارد، اگر تخفیفاتش را لحاظ کنند باید یکسال حبس بگیرد

خبرآنلاینخبرآنلاین2 روز قبل
امروزه می‌توان از اعتیاد بعنوان یکی از مشکلات و معضلات اجتماعی بشر در زندگی مدرن نام برد. با ورود انواع مواد مخدر صنعتی و پایین آمدن سن گرایش افراد به مصرف مواد مخدر، زنگ خطر برای خانواده‌ها و جوامع بشری به صدا درآمده است.

(ویدئو) تبدیل انسان به ربات

فراروفرارو2 روز قبل
شرکت رباتیک Skeletonics یک اسکلت خارجی تولید کرده که به انسانی که درون آن قرار می‌گیرد، این امکان را می‌دهد که اعضای بدن خود را حرکت دهد تا دست و پای اسکلت خارجی را به کنترل خود درآورد. دکمه‌های روی دست ربات هم قابلیت کنترل انگشتان را به کاربر می‌دهد. به گزارش فرارو، این اسکلت خارجی Arrive نام گرفته و در شرکتی تولید شده که محصولات آن به انسان این امکان را می‌دهد که احساس غول‌پیکر بودن پیدا کند. ربات Arrive چهارمین محصول تولید شده این شرکت در حوزه اسکلت خارجی است و پوشیدن آن نسبت به دیگر مدل‌ها سریع‌تر و آسان‌تر است و وزن کمتری هم دارد. تهیه این ربات ژاپنی ارزان نیست و قیمت آن از حدود ۷۰ هزار پوند آغاز می‌شود و کسانی که قصد تن کردن این ربات را دارند، باید از قبل آموزش ببینند زیرا استفاده از آن خیلی هم آسان نیست.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

در باشگاه استقلال چه تغییراتی اتفاق افتاده؟

خبری15 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - شنبه ۲۳ آذرماه

خبری17 ساعت قبل

آلودگی مجدد هوا و افزایش چشم‌گیر آلاینده‌ها

خبری19 ساعت قبل

گزارش اختصاصی الف آخرین تحولات میدانی استان الجوف یمن؛ دفع حملات مزدوران رژیم سعودی پس از ۱۶ ساعت درگیری سنگین و نفس گیر + نقشه میدانی

الف3 دقیقه قبل

دروغ مذاکره که کنتور نمی‌اندازد هرچه بزرگ‌تر، بهتر!

مشرق‌نیوز5 دقیقه قبل

ترین‌های هفته پانزدهم لیگ برتر| استقلال، قائدی و کالدرون در جمع برترین ها+جدول

الف5 دقیقه قبل

مونتلا: بارها در طول زندگی خود زمین خورده‌ام اما همیشه برخاسته‌ام؛ لائوتارو مارتینز واقعا من را تحت تاثیر قرار داده است

طرفداری12 دقیقه قبل

ترکیه حضور نظامی خود را در قطر گسترش می‌دهد

مهر15 دقیقه قبل

هدیه کاظمی به اردوی تیم ملی قایقرانی برمی‌گردد

ایسنا19 دقیقه قبل

گردن درد و پیشگیری از آن

مشرق‌نیوز20 دقیقه قبل