قطعنامه شورای‌ امنیت علیه کاربرد سلاح شیمیایی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. سیاسی

قطعنامه شورای‌ امنیت علیه کاربرد سلاح شیمیایی

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
شورای امنیت سازمان ملل متحد بیانیه‌ای را تصویب کرد که به موجب آن استفاده از سلاح شیمیایی در هرکجا و از سوی هرکسی محکوم و تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌المللی قلمداد می‌شود.

ایرنا: شورای امنیت سازمان ملل متحد بیانیه‌ای را تصویب کرد که به موجب آن استفاده از سلاح شیمیایی در هرکجا و از سوی هرکسی محکوم و تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌المللی قلمداد می‌شود.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد عصر جمعه بیانیه ریاستی را به اجماع تصویب کردند که تاکید می‌کند گسترش سلاح‌های شیمیایی و همچنین نقل و انتقال آن، تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی است.

قطعنامه شورای‌ امنیت علیه کاربرد سلاح شیمیایی - 3

شورای امنیت بار دیگر بر حمایت جدی خود از کنوانسیون منع تولید، توسعه، انباشت و استفاده از سلاح‌های شیمیایی و لزوم از بین بردن آنها مطابق با کنوانسیون مربوطه تاکید کرد و افزود اهمیت اجرای کنوانسیون که به دنبال ممنوعیت کل سلاح‌های کشتار جمعی است، سلاح‌های شیمیایی و استفاده از آنها را ممنوع می‌داند.

در بیانیه ریاستی شورای امنیت تاکید شده است جهانی بودن کنوانسیون برای دستیابی به هدف آن، تقویت امنیت دولت‌های عضو و همچنین صلح و امنیت بین المللی ضروری است.

اعضای شورای امنیت همچنین تاکید کردند مادامی که حتی یک کشور دارنده چنین سلاحی به عضویت این کنوانسیون در نیاید، اهداف کنوانسیون به طور کامل تحقق نخواهد یافت، از این رو از تمام کشورهایی که هنوز چنین کاری نکرده‌اند، دعوت می‌شود تا بدون تاخیر به کنوانسیون بپیوندند.

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

شورای امنیت استفاده از سلاح‌های شیمیایی را به منزله نقض قوانین بین المللی دانست و در قوی‌ترین اصطلاحات، استفاده از سلاح‌های شیمیایی را محکوم کرد. همچنین تاکید کرد هرگونه استفاده از سلاح‌های شیمیایی در هر کجا، در هر زمان و توسط هر کسی در هر شرایطی پذیرفتنی نیست و تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی محسوب می‌شود.

در این بیانیه تصریح شده است افراد مسئول در استفاده از چنین سلاح‌هایی باید پاسخگو شوند، شورای امنیت از تلاش‌های سازمان منع استفاده از سلاح شیمیایی برای دستیابی به اهداف کنوانسیون و اطمینان از اجرای کامل مقررات آن، حمایت می‌کند.

شورای امنیت از کلیه کشورهای عضو کنوانسیون هم خواست تا به طور کامل و به موقع تعهدات خود را طبق کنوانسیون انجام دهند و از سازمان منع استفاده از سلاح شیمیایی و فعالیت‌های اجرای آن پشتیبانی کنند.

شورای امنیت مطابق مقررات کنوانسیون از همکاری مستمر بین سازمان ملل و سازمان منع استفاده از سلاح شیمیایی در چارچوب توافقنامه روابط بین سازمان ملل و این سازمان، استقبال کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سالگرد یک قتل خاموش

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمار دقیقی از کشتار مسلمانان نیجریه‌ای در شهر زاریا اعلام نشده اما تعداد کشته شدگان از ۳۵۰ تا هزاران نفر تخمین زده شده است.

:: پاریس - هشتمین روز اعتصاب‌ها در فرانسه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، گزارش روز گذشته ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه درباره جزئیات طرح اصلاح بازنشستگی برای اکثریت مردم قانع کننده نبود و نتوانست شعله‌های خشم معترضین را کاهش دهد. اکثر شهرهای فرانسه همچنان شاهد تظاهرات ضد سیاست‌های دولت فرانسه است و ضرر و زیان ناشی از اعتصاب‌ها در فرانسه برای بخش‌های تجاری و صنعت گردشگری این کشور نجومی و غیر قابل تصور است.
ایلناایلنا1 روز قبل
دبیر شورای روابط خارجی با ببان اینکه کشور به این جمع‌بندی رسیده که سیاست همسایگی‌مان را توسعه دهیم، تاکید کرد: برای موفق بودن و داشتن روابط خوب با کشورها باید مناسبات اقتصادی داشت. تحریم‌ها به کشور فشار وارد کرده و در چنین شرایطی همسایگان کارگشا هستند. روس‌ها در شمال ایران عضو پیمان امنیتی شانگهای هستند یعنی همسایه ما عضو دو پیمان مهم امنیتی و نظامی است و این مساله موجب شده تا ما سیاست امنیتی را درباره همسایگان داشته باشیم. دیروز آقای انصاری معاون اقتصادی وزارت خارجه می‌گفت ما سومین صادرکننده سیب هستیم اما در صادرات آن مانده‌ایم. وی با تاکید بر اینکه ما نیازمند روش‌های جدید در پیشبرد دیپلماسی هستیم، ابراز داشت: بردن کشور به ویژه سیاست اقتصاد پایه در مناسبات همسایگی به سود ما است و باید زمینه و شرایط آن فراهم شود.

انتخابات انگلیس، پایان بحران یا آغازی دیگر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از لندن، تازه‌ترین نظرسنجی‌های منتشر شده حکایت از این دارد که حدود یک چهارم از چهل و شش میلیون واجد شرایط رای دادن در انتخابات انگلیس حتی روز انتخابات تصمیم نگرفتند به نامزد کدام حزب رای دهند.
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، خاموش کردن فتنه‌ها را سند وفاداری ملت به انقلاب اسلامی دانست و خطاب به ‌آمریکا، اسرائیل، انگلیس و دشمنان‌ منطقه‌ای‌ ایران گفت: ‌ اگر دست از فتنه علیه ایران اسلامی برندارید شما را تعقیب می‌کنیم، می‌یابیم‌ و با آتش کشیدن منافعتان از شما انتقام می‌گیرم. وی بیان کرد: واقعیت این است که اگر همین اندازه جمعیت در کنار ائمه ما بود آن ماجراهای غم‌انگیز هرگز در صدر اسلام به وقوع نمی‌پیوست. مردم ایران شریف، مؤمن، وفادار و آگاه هستند. هر چه فشار اقتصادی دشمن بیشتر شود مردم مصمم‎تر از پیش ایستادگی می‌کنند، زیرا که می‌دانند دشمن در پی ایجاد ناامنی در کشور است. وی در پایان با اشاره به توطئه‌ها و فتنه انگیزی‌های اخیر جبهه دشمن علیه انقلاب و ملت ایران، خطاب به سران استکبار و متحدان منطقه‌ای آن‌ها خاطرنشان کرد: خاموش کردن فتنه‌ها سند وفاداری ملت و در دستان مردم است و ما به دشمنان می‌گوییم اگر دست از فتنه علیه ایران اسلامی برندارید شما را تعقیب می‌کنیم، می‌یابیم‌ و با آتش کشیدن منافعتان از شما انتقام می‌گیرم.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین21 ساعت قبل
بنابراین بی‌دلیل نباید در مورد تبعات و لوازم نداشتن اینترنت جهانی یا رفتن به سمت اینترنت ملی بحث کنیم. با این آزمایش مشخص شد در کشور حتی در حد اینترانت هم زیرساخت فراهم نکرده‌ایم چه رسد به اینترنت ملی. ممکن است مدیریت اینترنت از دست حاکمیت خارج شوداو ادامه داد: حتی اگر زیرساخت اینترنت ملی را داشته باشیم با اتفاقاتی که در فضا رخ می‌دهد سرمایه‌گذاری برای اینترنت ملی در یک بازه زمانی کوتاه اثر خود را از دست خواهد داد. اینترنت ملی دسترسی مردم به حقوق‌شان را محدود می‌کنداو ادامه داد: حتی اگر زیرساخت‌های اینترنت ملی فراهم شود، محاسن و معایب بزرگی دارد. اینترنت ملی با توجه به زیرساخت‌های کشور شوخی است و با داشتن اینترنت ملی فاصله زیادی داریم.

نظرها

اخبار بیشتر