آتش سوزی در درمانگاه و آموزشگاهی در خاک سفید+عکس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. اقتصادی
آتش سوزی در درمانگاه و آموزشگاهی در خاک سفید+عکس

آتش سوزی در درمانگاه و آموزشگاهی در خاک سفید+عکس

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
طبقه زیرین ما در حال سوختن بود. هنوز دو نفر از بیماران نرفته بودند و در اتاق تزریقات سرم داشتند. حالشان مساعد نبود. یک کودک هم همراه یکی از بیماران بود. همین بر اضطراب ما اضافه می‌کرد.

به گزارش مشرق، محله خاک سفید در شرقی‌ترین محله تهران‌پارس، روز ۲۵ آبان ساعت ۷بعدازظهر شلوغ شد. تعدادی از اهالی برای اعتراض به گرانی بنزین وارد خیابان شهید «منصور زهدی» شدند؛ صاحب مغازه‌ها یکی‌یکی کرکره‌هایشان را پایین کشیدند و به خانه رفتند. اعتراض‌ها آن‌قدر بالا گرفت که اهالی محل جرئت بیرون آمدن از خانه‌هایشان را نداشتند. اما قصه این غصه پردرد ازآنجا شروع شد که تعدادی از آشوبگران به میدان آمدند. افرادی که به گفته مردم برای اهالی آن اطراف غریبه بودند و در چشم بر هم زدنی به اموال مردم خسارت زدند و فرار کردند. میزان این خسارت‌ها به‌قدری برآورد شده که مدت‌ها طول می‌کشد تا زیان‌دیده بتواند هزینه‌های این بی‌رحمی‌ها را جبران کند. از سوختن بخشی از ساختمان ۴ طبقه مسکونی و تجاری گرفته تا سوختن موسسه آموزشی زبان، مطب دندانپزشکی و درمانگاه صاحب‌الزمان، که همه این‌ها اموال خصوصی مردم است.

آتش سوزی در درمانگاه و آموزشگاهی در خاک سفید+عکس - 2

همه بانک‌های این خیابان سوختند

سه بانک در طول خیابان شهید منصور زهدی در محله خاک سفید تهران‌پارس به آتش کشیده شد و ساختمان‌های مجاور بانک‌ها نیز طعمه آتش شدند. غریبه‌هایی با صورت‌های پوشانده بانک پارسیان، سینا و صادرات را در فاصله ۳۰۰ متری و حتی کمتر از هم، آتش زدند و چنان از مهلکه گریختند که هیچ‌یک از اهالی آن‌ها را شناسایی نکرده‌اند.

آتش سوزی در درمانگاه و آموزشگاهی در خاک سفید+عکس - 5

ساختمان چهار طبقه و زبانه‌های آتش

تا همین چند روز پیش نبش خیابان شهید زهدی یک بانک وجود داشت؛ اما حالا فقط تلی از خاک و آهن از آن به‌جای مانده است. همسایه بانک، آپارتمانی ۴ طبقه است که از زبانه‌های آتشی که بانک را گرفته بود در امان نماند. نمای ساختمان و تعدادی از واحدهای آن به دامن آتش افتاد. پله‌ها را بالا می‌رویم. باگذشت چند روز از حادثه راه‌پله‌ها را تمیز کرده‌اند. اما هنوز پنجره‌ها و شیشه‌های شکسته سوز سرما را به درون ساختمان هدایت می‌کند. بیشتر واحدهای ساختمان، تجاری و درمانی است و خسارت‌هایی را متحمل شده‌اند؛ اما در طبقه چهارم این ساختمان خانواده‌ای زندگی می‌کنند که باگذشت چند روز از بروز حادثه هنوز در شوک این اتفاق قرار دارند.

آتش سوزی در درمانگاه و آموزشگاهی در خاک سفید+عکس - 8

سیاهی که بر درودیوار نشست

طبقه چهارم، در می‌زنم. در که روی لولا می‌چرخد می‌توان سالن پذیرایی را دید. افراد خانواده پتویی روی خود کشیده و نشسته‌اند. سرمای خانه به سرمای خیابان طعنه می‌زند. سیاهی دیوارها و سقف خانه از همان لای در به چشم می‌آید. مرد خانه «نور احمد» اجازه می‌دهد که وارد شویم. پنجره‌ها را با پلاستیک پوشانده‌اند تا سوز سرما به درون نیاید. هنوز گاز و تلفنشان قطع است. می‌گوید: «از وقتی آتش‌سوزی شد گاز قطع‌شده است. علمک گاز را آتش زدند ازخدابی‌خبرها. گاز کل ساختمان قطع‌شده است.»

آتش سوزی در درمانگاه و آموزشگاهی در خاک سفید+عکس - 11

زبانه آتش به طبقه چهارم رسید

بخشی از وسایل آشپزخانه طعمه حریق شده. دختر جوان هنوز از وحشت چند شب گذشته صدایش می‌لرزد می‌گوید: «قبل از اینکه بانک را آتش بزنند تعداد زیادی از مردم در خیابان به نشانه اعتراض ایستاده بودند. اصلا فکرش را نمی‌کردیم که غریبه‌ها نیز به تجمع مردم اضافه شوند. بااین‌حال پدرم در ورودی ساختمان را از داخل قفل کرد. ما تنها خانواده ساکن در این ساختمان هستیم. بقیه واحدها تجاری‌اند. شبی که بانک آتش گرفت بقیه واحدها زودتر از موعد تعطیل کرده بودند. شلوغی‌ها همه را به وحشت انداخته بود. ما فکر می‌کردیم با بستن در اصلی ساختمان از حمله آشوبگران درامان می‌مانیم اما نمی‌دانستیم زبانه‌های آتش از پنجره طبقه چهارم به درون خانه می‌آید.»

دختر جوان درحالی‌که هنوز اضطراب درجانش مانده توضیح می‌دهد: «وقتی متوجه شدیم بانک را آتش زدند چشممان به خیابان بود تا هر چه زودتر آتش‌نشانی بیاید. اما در آن وضعیت، ماشین‌های آتش‌نشانی آن‌قدر با تأخیر رسیدند که آتش به خانه ما سرایت کرد.»

آتش سوزی در درمانگاه و آموزشگاهی در خاک سفید+عکس - 15

دود داشت جانمان را می‌گرفت

نور احمد می‌گوید: «وقتی شیشه‌های آشپزخانه شکست، اول فکر کردم اشرار به خانه ما سنگ پرتاب کرده‌اند. اصلا باورم نمی‌شد که آتش تا این بالا زبانه کشیده و گرمای آن باعث شکسته شدن شیشه‌ها شده باشد. پرده‌ها که آتش گرفت در چشم بر هم زدنی خانه پر از دود شد. همسر و بچه‌هایم را به خیابان فرستادم. اگر می‌ماندند از شدت دود خفه می‌شدند. تلاش کردم با فشار آب، آتش را خاموش‌کنم. همان موقع هم آتش‌نشانی رسید هرچند بانک کاملا سوخت، اما اگر آتش‌نشانی با تأخیر بیشتری رسیده بود. همه دارایی ما هم می‌سوخت. بخشی از وسایل آشپزخانه‌مان سوخته است.

وقتی به داخل خیابان رسیدیم هیچ اثری از آن‌هایی که بانک را آتش زده بودند نبود و هیچ‌کسی هم آن‌ها را نشناخته بود.»

آتش سوزی در درمانگاه و آموزشگاهی در خاک سفید+عکس - 19

خسارتمان را از کجا مطالبه کنیم؟

خانم جوان کارمند طبقه سوم ساختمان توضیح می‌دهد: «اینجا شرکت توزیع مواد غذایی است. وقتی آتش به اینجا سرایت کرد ما تعطیل کرده بودیم. صبح که به محل کارم رسیدم چندین صندلی سوخته بود و پنجره‌ها و شیشه‌های یکی از اتاق‌ها شکسته بود. با قطع شدن تلفن حالا چند روزی است که ما هم بیکار شدیم.»

احمدآقا، صاحب ساختمان ۴ طبقه است که سرویس‌کار در و پنجره را فرستاده تا پنجره‌ها و شیشه‌ها را اندازه‌گیری کند. سرویس‌کار می‌گوید: «حداقل ۱۰ میلیون هزینه ساخت پنجره‌ها و شیشه‌ها است که باید طی چند روز آینده پنجره‌ها کار گذاشته شود تا برسیم به هزینه‌های بعدی ساختمان.»

صاحب‌ملک می‌گوید: «علاوه بر خسارت‌هایی که به ساختمان زده‌اند هنوز باگذشت چند روز نتوانسته‌ایم شرایط را عادی کنیم. با قطعی تلفن و گاز، بیشتر واحدهای تجاری این ساختمان بی‌کار شده‌اند و همه این‌ها ضرر برای آن‌هاست. علاوه بر اینکه هزینه گزافی برای تعمیرات بر عهده من مانده است. حالا این دغدغه را دارم که جبران این خسارت‌ها را دقیقا از کجا باید مطالبه کنم؟»

در خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

آتش سوزی در درمانگاه و آموزشگاهی در خاک سفید+عکس - 25

آموزشگاه زبان خارجی در آتش سوخت

علی، کارگر پرده فروشی و پرده‌دوزی مجاور بانک دیگری در این خیابان است که آن شب را خوب به خاطر دارد. می‌گوید: «ساعت حدود ۷ شب بود. به دلیل ناآرامی بیشتر مغازه‌ها تعطیل کردند و رفتند، اما من و همکارم به دلیل دوخت سفارش پرده ماندیم. دادوفریاد و سروصدا بود؛ اما اصلا فکرش را هم نمی‌کردیم که در چشم برهم زدنی بانک را به آتش بکشند. ما پیش‌بینی کردیم که ممکن است آتش از پشت مغازه به درون بیاید برای همین تلاش کردیم همه طاقه‌های پارچه را نزدیک در ورودی مغازه بچینیم تا در شرایط بحرانی پارچه‌ها را به خیابان بریزیم. برای همین در مغازه سخت مشغول این جابه‌جایی‌ها بودیم؛ هر از گاهی که به خیابان سرک می‌کشیدیم بیشتر آن‌هایی که اعتراض‌ها را هدایت می‌کردند برای ما آشنا نبودند و خیلی هایشان هم صورت‌هایشان را پوشانده بودند.

سوختن مطب دندانپزشکی و آموزشگاه زبان در مجاورت و طبقه دوم بانک نیز یکی دیگر از خسارت‌هایی است که به اموال خصوصی مردم واردشده است. از تجهیزات دندانپزشکی و یونیت آن هیچ اثری باقی نمانده است.

بچه‌ها را به خانه فرستادیم

از آموزشگاه زبان تنها نصف تابلو سوخته به‌جامانده. مؤسس آموزشگاه می‌گوید: «همه دارایی فیزیکی آموزشگاه در آتش سوخت؛ اما آنچه بیشتر از هر چیز برای ما اهمیت داشت نرم‌افزارها و اعتباری بود که طی سال‌ها برای پذیرش دانشجو جمع کرده بودیم. این‌، همه سرمایه ما بود که به این راحتی قابل‌برگشت نیست؛ اما تنها دل‌خوشی من امروز این است که کلاس آخر آموزشگاه را تعطیل کردیم و با توجه به ناآرامی محیط، با خانواده‌هایشان تماس گرفتیم که فرزندانتان را به منزل ببرید. خدا را شکر هیچ خسارت جانی نداشتیم. حتی تصور اینکه بچه‌ها سر کلاس بودند و آتش به ساختمان می‌رسید بسیار دردناک است.»

بانک سینا در آتش سوخته و در سیاهی آثار به‌جامانده حتی نمی‌توان وسایل بانک را از یونیت دندانپزشکی و سوخته‌های میز و صندلی آموزشگاه زبان تشخیص داد.

آتش سوزی در درمانگاه و آموزشگاهی در خاک سفید+عکس - 32

همسایه‌ها نگذاشتند مغازه‌ام بسوزد

مغازه‌دار مجاور بانک سوخته دیگر این خیابان می‌گوید: «اگرچند ثانیه دیر جنبیده بودم مغازه من هم آتش‌گرفته بود هرچند نصف تابلو سردر مغازه‌ام سوخت.» او درحالی‌که مغازه‌اش را جارو می‌کند به دود آتشی که به داخل مغازه آمده و گوشه سقف را سیاه کرده اشاره می‌کند و می‌گوید: «همسایه‌ها کپسول آتش نشانی آوردند. دبه دبه آب آوردند تا توانستیم آتش را مهار کنیم. اول می‌خواستم از شعله‌ور شدن آتش در بانک جلوگیری کنم اما چندنفری که صورت‌هایشان را بسته بودند و به نظر می‌آمد که سن و سالی هم ندارند مانع شدند. راستش لحظه‌های سختی برای تصمیم‌گیری بود. آن‌ها مردم عادی نبودند انگار از قبل آموزش‌دیده بودند. پل آهنی روی جوی را کندند و با آن به شیشه بانک کوبیدند تا یکی از شیشه‌ها شکست. بنزین را به داخل بانک پاشیدند. گلوله پارچه‌ای را آغشته به بنزین کردند و با پرتاب آن آتش را در بانک پخش کردند و در چشم بر هم زدنی بانک را به آتش کشیدند. وقتی داشتم آتش را خاموش می‌کردم چشمانم طوری می‌سوخت که نمی‌توانستم جهت آتش را ببینم.»

درحالی‌که سرش را با حسرت تکان می‌دهد توضیح می‌دهد: «من همه تلاشم را کردم که دوربین‌های مداربسته را برای شناسایی آشوبگران حفظ کنم؛ اما اغتشاشگران درسشان را از حفظ بودند و تا دوربین‌ها را از بین نبردند ازاینجا نرفتند.»

آتش سوزی در درمانگاه و آموزشگاهی در خاک سفید+عکس - 36

بیماران به‌جامانده از ترس آتش

طبقه بالای ساختمان بانک، درمانگاه صاحب‌الزمان وابسته به مسجد صاحب‌الزمان است. آبی‌های لاجوردی و فیروزه‌ای مسجد به سیاهی نشسته. راه‌پله کنار مسجد ما را به درمانگاه می‌رساند. به‌محض باز شدن در ورودی درمانگاه، به‌جای بوی ضدعفونی‌کننده‌ها بوی سوختگی همه شامه‌مان را پر می‌کند. بااینکه حسابی تلاش کرده‌اند رد دود و سیاهی را از بین ببرند اما آثار آن هنوز بر در و پنجره‌ها پیداست. مرضیه، مددکار این مرکز می‌گوید: «وقتی بانک آتش گرفت، درواقع طبقه زیرین ما در حال سوختن بود. هنوز دو نفر از بیماران نرفته بودند و در اتاق تزریقات سرم داشتند. حالشان مساعد نبود. یک کودک هم همراه یکی از بیماران بود. همین بر اضطراب ما اضافه می‌کرد بنابراین نمی‌توانستیم اجازه دهیم که خارج شوند.»

او از اتفاقاتی که آن شب در درمانگاه افتاده این‌طور می‌گوید: «در اصلی درمانگاه را از پایین قفل کردیم که آشوبگران وارد درمانگاه نشوند. دود همه‌جا را گرفته بود. به چشم می‌دیدیم که کف ساختمان در حال ترک خوردن و فروکش کردن است. بعدازاینکه حال بیماران بهتر شد همه باهم اینجا را ترک کردیم.»

آتش سوزی در درمانگاه و آموزشگاهی در خاک سفید+عکس - 40

دغدغه بیکاری در مکان‌های سوخته

یکی از مسئولان درمانگاه، تک‌تک اتاق‌های آسیب‌دیده را نشانمان می‌دهد می‌گوید: «به دلیل ذوب شدن تیرآهن‌ها، کف اتاق‌ها نشست کرده و قوس برداشته، حتی درز دیوارها در طبقه دوم ساختمان به‌اندازه ۳ سانتی‌متر بازشده است. یونیت دندانپزشکی به دلیل اتصال برق دچار سوختگی شده و حالا برق کل ساختمان قطع‌شده است. با این خسارت‌ها برای ما و برای مسجد صاحب‌الزمان، تعدادی از کارکنان کار خود را ازدست‌داده‌اند و تا راه افتادن مرکز چند نفر از کار بی‌کارمی شوند و این‌یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های من است.»

اهالی محله خاک سفید وقتی از خیابان شهید زهدی می‌گذرند چند لحظه‌ای می‌ایستند و نظاره‌گر بانک‌های سوخته و ساختمان‌های اطراف آن می‌شوند، هنوز صدای خانمی که چند دقیقه متحیر به سوخته‌های بانک نگاه می‌کرد در گوشم زنگ می‌زند: «غریبه‌های ازخدابی‌خبر، فقط آمده بودند اینجا را آتش بزنند آبروی ما رو ببرند؟»

منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ محرومیت زدایی در دل استان پایتخت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

رمز یک بار مصرف

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
بانک مرکزی دریافت رمز دوم یکبار مصرف را برای تراکنش‌های بدون کارت و اینترنتی از اول دی اجبار کرده است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ در کشور روزانه بیش از ۳۰ میلیون تراکنش بدون کارت بانکی در حال انجام است که نیاز به تدابیر خاص امنیتی دارد و در همین راستا بانک مرکزی دریافت رمز دوم یکبار مصرف را برای تراکنش‌های بدون کارت و اینترنتی اجبار کرده است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز15 ساعت قبل
من منتظر چنین لحظه‌ای بودم تا به سایر معترضان بپیوندم تا بتوانم نارضایتی خود را نسبت به وضعیت زندگی‌ام ابراز کنم. «میثم» در بازار تهران قلب اقتصاد ایران مشغول به کار است. محسن راننده ۶۵ ساله به «میدل ایست آی» می‌گوید که با شروع اعتراضات او در خیابان پیروزی در جنوب تهران بود و به قول خودش گیر افتاده بود. با افزایش قیمت سوخت، قیمت مواد غذایی و سایر اقلام اساسی افزایش یافته است. عدم وجود نشانه‌ای از تحولات مثبت است که مردم را به خیابان‌ها کشاند و افزایش قیمت بنزین بهانه‌ای برای ابراز مخالفت از سوی مردم با نحوه اداره کشور شد".
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران16 ساعت قبل
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: این نکته سیاست ابلاغی رهبر معظم انقلاب است و کسی نمی‌تواند نسبت به تغییر آن اقدامی کند، راهی برای تغییر جز با سیاستی که رهبر معظم انقلاب ابلاغ کند وجود ندارد. آقامحمدی با تاکید بر اینکه بورس اکنون نسبت به دیگر بازارها از بازدهی مناسبی برخوردار است، گفت: بازدهی بلندمدت بورس از سال ۹۰ تاکنون سالیانه بیش از ۳۰ درصد بوده که در دیگر بازارها شاهد چنین بازدهی نیستیم. عضو مجمع تشخیص مصلحت با بیان اینکه ورود مردم به بورس از جمله اصول اساسی است که باید در این بازار حضور داشته باشند، افزود: به هیچ عنوان نباید شاهد وجود بورس اقلیتی باشیم، اگر ۵۰ میلیون نفر از جمعیت مردم جزو سهامداران بازار سرمایه باشند این بازار بزرگتر خواهد شد. آقامحمدی اظهار داشت: در مجلس، وزارت اقتصاد و دارایی و سازمان خصوصی‌سازی یک همدلی خوبی وجود دارد که انتظار می‌رود با همراهی موجود، سال ۱۳۹۸ سال واگذاری سهام عدالت به مردم باشد. عضو مجمع تشخیص مصلحت گفت: این دید خوشبینانه وجود دارد که سهام عدالت به دلیل فراهم بودن زمینه اقدامات لازم تا پایان سال به مردم واگذار شود.

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ رئیس کل بانک مرکزی هشدار داد؛ مردم دارایی‌های خود را در معرض ریسک خرید و فروش ارز قرار ندهند. بازار ارزبازار ارز هفته گذشته را با نوسان پشت سر گذاشت و قیمت دلار در پایان هفته به ۱۳ هزار تومان رسید. بازار بورس بازار بورس برخلاف بازار‌های موازی هفته پر رونقی را پشت سر گذاشت و نقدینگی قابل توجهی به این بازار وارد شد. بازار سکه و طلابازار سکه و طلا نیز به دلیل نوسانات بازار ارز هفته گذشته با نوسان زیادی همراه بود و قیمت هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.

همتی: سال آینده دغدغه علما درباره بانک‌ها برطرف می‌شود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در جمع خبرنگاران گفت: قانون بانکداری بدون ربا از ابتدای سال آینده اجرایی می‌شود. رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: لایحه اصلاح نظام بانکی مورد تأیید علما و فقها قرار گرفته است و از سال آینده تمام جرایم و سودها بر مبنای بانکداری بدون ربا خواهد بود. همتی با اشاره به مشکلات بانک‌ها در گذشته، اظهار کرد: دریافت سود و نحوه محاسبه آن همیشه مورد انتقاد بوده است اما با اجرای این قانون دیگر مشکلی نداریم و همه چیز شرعی خواهد بود. رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: بانک‌ها به‌دلیل داشتن سپرده‌گذاران بلندمدت ممکن است با مشکل مواجه شوند که لازم است سپرده‌گذاری‌های خود را اصلاح کنند. وی ادامه داد: بر اساس نظر شورای فقهی بانک مرکزی و مصوبه شورای پول و اعتبار مصوبه بانکداری اسلامی تصویب شد.

نظرها

اخبار بیشتر