سابقه اصلاح‌طلبان در برخورد با «اعتراضات مردمی» چگونه است؟ +عکس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. سیاسی
سابقه اصلاح‌طلبان در برخورد با «اعتراضات مردمی» چگونه است؟ +عکس

سابقه اصلاح‌طلبان در برخورد با «اعتراضات مردمی» چگونه است؟ +عکس

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
کشته شدن هفت نفر از معترضان در انتخاباتی که وزارت کشور دولت خاتمی مسئول اجرای آن بود نه تنها به پای او و وزارت کشور ثبت نشد حتی به نام فرمانداران ایذه و فیروزآباد هم نوشته نشد .

سرویس سیاست مشرق- در بحبوبه‌ی اوج‌گیری مجموعه‌ای از آشوب‌ها، تخریب‌ها و غارت‌های سازمان‌یافته در پی اعلام ناگهانی طرح سهمیه‌بندی و اصلاح قیمت بنزین از سوی دولت، روز ۲۶ آبان، متنی با عنوان «بیانیه جمعی از فعالان سیاسی در دفاع از حق اعتراض و محکومیت خشونت» منتشر شد که امضای ۷۷ تن از چهره‌های اصلاح‌طلب پای آن دیده می‌شد. در بین این اسامی، تقریبا عمده‌ی کسانی که در این سال‌ها به عنوان «اصلاح‌طلب رادیکال» با سوابق محکومیت امنیتی در فتنه ۸۸ شناخته می‌شوند، به چشم می‌خورند.

سابقه اصلاح‌طلبان در برخورد با «اعتراضات مردمی» چگونه است؟ +عکس - 2سابقه اصلاح‌طلبان در برخورد با «اعتراضات مردمی» چگونه است؟ +عکس - 3سابقه اصلاح‌طلبان در برخورد با «اعتراضات مردمی» چگونه است؟ +عکس - 4سابقه اصلاح‌طلبان در برخورد با «اعتراضات مردمی» چگونه است؟ +عکس - 5

شالوده و عصاره‌ی این بیانیه ضدامنیتی، درخواست مجازات حافظان و برقرارگنندگان نظم و مقابله‌کنندگان با اشرار و اوباش سازمان‌یافته، موج‌سواری بر تبعات تصمیم سران قوا برای موافقت با طرح دولت برای سهمیه‌بندی و اصلاح قیمت بنزین و در نهایت پیشنهاد تسلیم در برابر خواسته‌های غیرقانونی و نامشروع نظام سلطه بود.

در بخشی از این بیانیه آمده بود:

و باز در بخش دیگر این بیانیه تکرار شده که حافظان امنیت، به اتهام عمل به وظایف ذاتی و بدیهی خود، باید محاکمه شوند:

سابقه اصلاح‌طلبان در برخورد با «اعتراضات مردمی» چگونه است؟ +عکس - 9سابقه اصلاح‌طلبان در برخورد با «اعتراضات مردمی» چگونه است؟ +عکس - 10سابقه اصلاح‌طلبان در برخورد با «اعتراضات مردمی» چگونه است؟ +عکس - 11سابقه اصلاح‌طلبان در برخورد با «اعتراضات مردمی» چگونه است؟ +عکس - 12سابقه اصلاح‌طلبان در برخورد با «اعتراضات مردمی» چگونه است؟ +عکس - 13

بخشی از «دستاورد» های اشرار مورد حمایت اصلاح‌طلبان

درباره این «بیانیه»، ضدامنیتی و ضدملی که در نهایت سوءاستفاده‌گری و ماکیاولیسم سیاسی نگاشته شده، می‌توان بحث‌های مبسوط و دامنه‌داری داشت، چرا که این بیانیه در این بزنگاه حساس، عصاره رویکردها و مواضع گروهی است که دست‌کم در ۲۲ سال گذشته، علاوه بر این که به تناوب در ساختارهای قدرت، مستقیما یا به صورت غیرمستقیم (از طریق حمایت از جریان‌های روی کار یا حضور در مدیریت پشت پرده) حضور داشته‌اند و هم ژست «اپوزیسیون» خود را با نظام حفظ کرده‌اند. علاوه بر این که، رد پای آنان را در فتنه‌های امنیتی، حتی می‌توان از دهه شصت و قضایایی چون انفجار دفتر نخست‌وزیر (۸ شهریور ۶۰) پی گرفت، نقشی که در سیر عمر انقلاب تا قتل‌های زنجیره‌ای، کوی دانشگاه ۷۸، ساختارشکنی‌های مجلس ششم و فتنه ۸۸ و …تا همین امروز، امتداد یافته است.

در این مجال، جا دارد تنها به نفاق نهفته در زیر این عناوین فریبنده «آزادی‌خواهی»، «دفاع از حق اعتراض» و «تعرض به نیروهای مجری قانون» بپردازیم. شاید به اصطلاح سینمایی‌ها، یک «فلش بک» و بازگشت به اوایل دهه ۸۰، زمانی که دو قوه از سه قوه کشور تماما در اختیار همین طیف سیاسی بود، به این هدف کمک کند.

روز هفتم شهریور ۱۳۸۰ در پی انتشار خبر تقسیم استان خراسان به سه استان و اعلام نشدن نام سبزوار به عنوان مرکز یکی از سه استان تازه تاسیس، اعتراضات در این شهر آغاز شد. روز اول دفتر سید آبادی یکی از نمایندگان سبزوار و همچنین فرمانداری این شهر هدف هجوم معترضین قرار گرفت.

روزنامه ایران در شماره روز یکشنبه ۱۱ شهریور ۸۰ ماجرا را به نقل از خیر آبادی، دیگر نماینده سبزوار، این گونه توصیف کرده است:

سابقه اصلاح‌طلبان در برخورد با «اعتراضات مردمی» چگونه است؟ +عکس - 19

سید محمد خاتمی، رئیس جمهور وقت، در نشست خبری خود (۱۰ شهریور ۸۰) حوادث سبزوار را «سوء تفاهمی که برای مردم این شهر رخ داده» توصیف کرد و بدون این که از آسیب دیدگان دلجویی کند و یا به تلفات این اعتراض اجتماعی اشاره‌ای بکند ابراز امیدواری کرد «همه مقصران و کسانی که از این وضعیت رخ داده فرصت طلبی کرده و به همبستگی مردم لطمه وارد ساختند، برخوردی قانونی، منطقی و درست صورت گیرد.»

سابقه اصلاح‌طلبان در برخورد با «اعتراضات مردمی» چگونه است؟ +عکس - 21

روزنامه ایران، ۱۱ شهریور ۸۰، ص ۳

۲۷ مرداد ۸۲ خبری روی تلکس خبرگزاری‌ها قرار گرفت مبنی بر این که هشت نفر در درگیری ماموران نیروی انتظامی استان اصفهان با مردم سمیرم کشته شده‌اند. ۶ تن از کشته‌ها از مردم بودند و ۲ تن از ماموران نیروی انتظامی. آن چه مردم سمیرم را به اعتراض واداشته بود مصوبه پنج روز قبل هیات دولت درباره جدایی دهستان وردشت و سمیرم و الحاق آن به شهرستان تازه تاسیس دهاقان بود. سایت خبری بازتاب آن زمان تعداد معترضان را ۳ هزار نفر اعلام کرد.

علی افشاری، عضو شورای شهر وقت سمیرم چند روز بعد از حادثه در گفتگویی با خبرگزاری فارس گفت:

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

کرامت الله عمادی، نماینده وقت سمیرم هم یک روز قبل از آن، در نطقی در مجلس شورای اسلامی «عناد و غرض ورزی عده‌ای که با برخی افراد در استانداری اصفهان در ارتباطند» را علت تشنج و در گیری درسمیرم توصیف کرده بود.

در آن سو حسن رمضانیان پور، نماینده شهرضا (همسایه سمیرم) در مجلس در گفتگویی با خبرگزاری فارس عامل تشنج در سمیرم را «برخی اعضای فرصت طلب شورای این شهر» که به گفته او «برای پوشاندن نقطه ضعف خود موضوع وردشت را بهانه قرار داده‌اند» معرفی کرد.

محمود میرلوحی، معاون حقوقی و امور مجلس موسوی لاری، وزیر کشور، هم در گفتگویی با ایسنا ضمن دفاع از تصمیمی که که درباره انتزاع وردشت از سمیرم گرفته شده بود بدون نام بردن از کسی عده‌ای را عامل بروز درگیری معرفی کرد که به گفته او «همیشه سعی می‌کنند بر موقعیت‌ها و مشکلاتی که پیش می‌آید موج سواری کنند» میر لوحی سپس ادامه داده بود که استاندار اصفهان مکررا ماموران نیروی انتظامی را از تیراندازی منع کرده بود اما اوضاع از کنترل خارج می‌شود و حتی تلاش وزیر کشور هم برای آرام کردن اوضاع به جایی نرسید. در نهایت در تیر اندازی ماموران نیروی انتظامی به سوی مردم سمیرم ۶ نفر از آن‌ها کشته شدند.

بسیاری از کسانی که آن روزها پیگیر ماجرای کشته شدن مردم سمیرم بودند متوجه نشدند با عوامل این رویداد (هرکس که بود) چه برخوردی شد. آن زمان هیچ کس تلاش نکرد اتهام «کشتار مردم» را به پای کل نظام بنویسد و آن را زیر سوال برنده مشروعیت نظام بداند. خون آن شش نفر هم دامن هیچ یک از مقامات دولت اصلاحات، نظام و حتی مقامات درجه دو و سه استان اصفهان را نگرفت.

سابقه اصلاح‌طلبان در برخورد با «اعتراضات مردمی» چگونه است؟ +عکس - 30

روزنامه کیهان، ۲۷ مرداد ۸۲، ص ۱۵

سابقه اصلاح‌طلبان در برخورد با «اعتراضات مردمی» چگونه است؟ +عکس - 32

روزنامه اعتماد دوازدهم مهر ۸۲ موضع موسوی لاری وزیر کشور خاتمی را این گونه منتشر کرد:

روز شنبه دوم اسفند ۱۳۸۲ در پی اعلام نتایج انتخابات مجلس هفتم در حوزه فیروزآباد، تعدادی از اهالی شهر در اعتراض به نتایج اعلام شده به سمت فرمانداری حرکت کردند. ظاهرا در جریان حرکت مردم به سوی فرمانداری ماموران یکی از پاسگاه‌های نیروی انتظامی با معترضین درگیر می‌شوند و در تیراندازی با مردم یک نفر کشته می‌شود. پس از این حادثه درگیری‌ها شدت می‌گیرد و با اضافه شدن به جمعیت، اوضاع شلوغتر و تخریب شهر آغاز می‌شود و چند روز ادامه می‌یابد.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور دولت خاتمی چهار روز بعد، در گفتگویی با خبرگزاری ایسنا تعداد کشته‌های این ماجرا را چهار نفر اعلام کرد. علی اصغر احمدی در همان مصاحبه تلفات درگیری‌های مشابهی را که همان روز (شنبه پس از انتخابات) در ایذه روی داده بود، سه نفر اعلام کرد. این درحالی است که معاون سیاسی امنیتی استانداری خوزستان که به صحنه نزدیک‌تر بود دو روز قبل در گفتگویی با خبر گزاری ایسنا کشته شدگان حوادث بعد از انتخابات در این شهر را چهار نفر اعلام کرده بود.

سابقه اصلاح‌طلبان در برخورد با «اعتراضات مردمی» چگونه است؟ +عکس - 36

روزنامه خراسان، ۴ اسفند ۸۲، ص ۴

ایسنا ماجرای درگیری‌های بعد از انتخابات مجلس هفتم در این شهر به نقل از فرماندار وقت ایذه این گونه توصیف کرد:

سابقه اصلاح‌طلبان در برخورد با «اعتراضات مردمی» چگونه است؟ +عکس - 39

خبر ایسنا درباره ناآرامی‌های ایذه، ۳ اسفند ۸۲

کشته شدن هفت نفر از معترضان در انتخاباتی که وزارت کشور دولت خاتمی مسئول اجرای آن بود نه تنها به پای او و وزارت کشور ثبت نشد حتی به نام فرمانداران ایذه و فیروزآباد هم نوشته نشد و هیچ کس هم به کشته شدگان لقب شهید نداد.

این مصادیق، به خوبی نشان می‌دهد که وقتی منافع «باندی» و «جریانی»، در کار سیاسی، بر هر چیزی، حتی بر اساسی‌ترین ستون دوام و قوام جامعه، یعنی «امنیت ملی» غلبه می‌کند، چگونه کنش سیاسی افراد و گروه‌ها بر مدار «فرصت‌طلبی» و «موج‌سواری» تنظیم می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ویدئو / بازار اقلام پیشگیری از کرونا؛ تقاضای زیاد، قیمت بالا، دسترسی کم

ایسناایسنا23 ساعت قبل
شش روز از اعلام اولین آمارها درباره ابتلای چندین نفر به ویروس کرونا در ایران می‌گذرد. مدت زیادی از این خبر نگذشته بود که از گوشه و کنار خبرهایی درباره کمبود اقلام بهداشتی مورد نیاز مانند محلول‌های ضدعفونی‌کننده و ماسک شنیده شد. با هجوم مردم برای خرید و سودجویی محتکران و دلالان، قیمت این اقلام به شدت افزایش یافته است و اغلب در دسترس نیستند. خبرنگار: سارا سبزی/ تصویربردار: امیرحسین شهسواری، محمد جلایی/ تدوینگر: امیرحسین شهسواری

فیلم | جزئیات جلسه مجلس با وزیر بهداشت درباره کرونا

همشهریهمشهری23 ساعت قبل
توضیحات سخنگوی هیات رئیسه مجلس از جلسه غیر علنی با وزیر بهداشت: به گفته وزیر بهداشت در کل کشور تقریبا ۴۷ نفر به کرونا مبتلا شدند و متاسفانه ۱۲ نفر تا امروز بر اثر این بیماری فوت کردند. دریافت ۴ MB کد خبر ۴۸۶۴۷۳

سرعت رشد جهانی شیوع کرونا

ایمناایمنا22 ساعت قبل
سرعت انتشار و فراگیر شدن ویروس کرونا به قدری زیاد است که بسیاری از کشورهای جهان را تا به حال درگیر کرده است. نمودار سرعت شیوع بیماری کرونا در جهان را می‌توانید در ویدئو زیر ببینید.

فیلم | واکنش معاون وزیر بهداشت به آمار کرونایی نماینده قم | یک چهارم آمارش درست باشد استعفا می‌دهم

همشهریهمشهری23 ساعت قبل
معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اگر تعداد کشته شدگان قم، نصف یا یک چهارم عدد اعلام شده نماینده قم باشد، من استعفا می‌دهم. دریافت ۲ MB کد خبر ۴۸۶۵۳۵

ببینید | کرونا به شهر وان ترکیه رسید

خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل
نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران تنها رویداد تخصصی حوزه گردشگری داخلی است که در تقویم سازمان جهانی گردشگری (WTO) به ثبت رسیده و با حمایت و حضور وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور و شرکت‌ها و نهادهای مرتبط از تاریخ ۲۳ الی ۲۶ بهمن ۹۸ با هدف ارائه‌ی دستاوردها و آشنایی با توان و نوآوری‌ فعالان صنعت گردشگری کشور و ظرفیت‌ها و زمینه‌های مختلف سفر برای گردشگران در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد.
الفالف1 روز قبل
گروه سیاسی الف، ۵ اسفند ۱۳۹۸، ۱۲:۱۸ ۳۹۸۱۲۰۵۰۸۱به گزارش ایسنا، احمد امیر آبادی فراهانی دقایقی پیش جلسه علنی مجلس را ترک کرد و پس از آن یکی از کارمندان مجلس با حضور در جایگاه هیات رئیسه، اقدام به ضدعفونی کردن میز و صندلی کار وی کرد. محمد علی وکیلی در این باره به ایسنا گفت: ظاهرا آقای امیرآبادی حالشان بد شد و به همین دلیل جلسه مجلس را ترک کردند. وی درباره احتمال ابتلای نماینده قم به ویروس کرونا ابراز بی اطلاعی کرد.

نظرها

اخبار بیشتر