حساب دوست و دشمن را جدا کنید / کشور‌های عربی باید به خود بیایند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. بین‌المللی

حساب دوست و دشمن را جدا کنید / کشور‌های عربی باید به خود بیایند

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- در قاموس سیاست منطقه‌ای ایران، حمایت از کشور‌های عربی در مقابل تجاوزات آمریکا و اسرائیل بلکه در برابر هر نوع تهدیدی از سوی دشمنان جهان اسلام، تعریف و نهادینه شده و تا مجال و فرصت برقرار است، اعراب باید به خود آمده و حساب دوست و دشمن را از یکدیگر جدا کنند. تاریخ انتشار: 10:03 - 04 آذر 1398 - کد خبر: ۵۷۰۷۶۰

حساب دوست و دشمن را جدا کنید / کشور‌های عربی باید به خود بیایند - 1

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، به نقل از روزنامه حمایت، کنفرانس سه‌روزه امنیت منطقه‌ای موسوم به «گفت و گو‌های منامه» که جمعه‌شب در پایتخت بحرین کلید خورد و روز گذشته به پایان رسید، به موضوعاتی همچون امنیت دریانوردی، مناسبات دیپلماتیک و دفاعی و ثبات منطقه‌ای پرداخت، اما از سبک و سیاق سخنرانی برخی کشور‌های مرتجع منطقه ازجمله «انور قرقاش»، وزیر مشاور در امور خارجه امارات و «خالد بن احمد بن محمد آل خلیفه» وزیر خارجه بحرین علیه جمهوری اسلامی مشخص شد که این کنفرانس در جهت حمله دوباره به مواضع منطقه‌ای ایران و در قالبی جدید طراحی‌شده است.

قرقاش در این نشست مدعی شد که سیاست توسعه‌طلبانه ایران، عامل بی‌ثباتی منطقه است و وزیر خارجه بحرین نیز فریاد واغریبا سر داد و ادعا کرد که اعراب منطقه ۴۰ سال است که از راهبرد ایران در منطقه در رنج هستند! وی همچنین کشورمان را به حمایت مسئله داراز انصار الله یمن متهم کرد. تکرار این ادعا‌های نخ‌نما شده در حالی است که هیچ سند و مدرک معتبری تاکنون از سوی مرتجعین غرب آسیا ارائه نشده است. آش این اکاذیب آن‌قدر داغ است که سازمان‌های بین‌المللی برای بررسی دخالت ایران در بحرین و دیگر کشور‌های عربی وارد عمل شدند، اما بالاتفاق، این ادعا‌ها را رد کردند. از باب مثال، حدود دو سال پیش، پس از اینکه «نیکی هیلی»، نماینده آمریکا در سازمان ملل با نمایش چند آهن‌پاره در یکی از سرسرا‌های این نهاد بین‌المللی ادعا کرد که موشک‌های شلیک شده به عربستان ساخت ایران هستند، «فرحان حق»، جانشین سخنگوی دبیر کل سازمان ملل، به‌صراحت اعلام کرد که «هیچ مدرک قطعی درباره منشاء موشک‌هایی که از یمن به‌سوی عربستان سعودی شلیک شده‌اند، وجود ندارد.».

اما آنچه مسلم است اینکه هر جا ایران از کشوری یا گروهی حمایت کرده، آشکارا آن را اعلام نموده است. به‌طور مشخص، انقلاب اسلامی از گروه‌های مقاومت لبنان و فلسطین حمایت می‌کند و مداخله‌ای در کار نیست. این اقدام به حفظ امنیت و تمامیت ارضی این دو کشور کمک شایانی کرده و موجب شده تا دست برتر مقاومت در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی حفظ شود. از طرفی، مواضع منطقه‌ای کشورمان در راستای منافع کشور‌های منطقه بوده و اگر حضور به‌موقع ایران در برابر برخی تهدیدات بزرگ و برنامه‌ریزی‌شده همچون خطر تروریسم تکفیری در عراق و سوریه نبود، بسیاری از مرتجعینی که امروز زبان به تکرار دیکته‌های کاخ سفید گشوده‌اند، با چالش‌های عمیق امنیتی در حال دست‌وپنجه نرم کردن بودند. افزون بر این، برخی کشور‌های عربی در هر نشست‌وبرخاستی ایران را متهم به بی‌ثباتی غرب آسیا می‌کنند، ولی از گاوبندی خود با آمریکا و رژیم صهیونیستی در مقابل کشورمان سخن نمی‌گویند و به‌سادگی از تهدیدات مداوم علیه امنیت ملی ایران ازجمله در جریان آشوب‌های اخیر می‌گذرند. در این خصوص، می‌توان به این موارد اشاره کرد:

۱. بخش عمده‌ای از پایگاه‌های نظامی آمریکا در غرب آسیا در کشور‌های مرتجع قرار دارد و از این طریق، به محاصره جمهوری اسلامی کمک کرده‌اند. ناوگان پنجم آمریکا در بحرین، امنیت سواحل و تأسیسات کشورمان را تهدید کرده و پایگاه‌های پنتاگون در عربستان و اردن نیز به‌طور مداوم به سکویی برای پرواز پرنده‌های جاسوس این کشور تبدیل شده‌اند. آمریکا حتی تا پیش از دستور رسمی ترامپ برای خروج نیرو‌های آمریکایی از سوریه، ۱۴ پایگاه فعال داشت و در عراق که به‌روشنی با مواضع ضد ایرانی واشنگتن مخالفت کرده، هشت پایگاه نظامی برپا کرده است. آمریکا به‌جز عراق و سوریه، از همه ظرفیت‌های کشور‌های عربی برای مواجهه با ایران سوءاستفاده کرده و به عبارت ساده‌تر، مقدمات این تهدیدات را کشور‌هایی ایجاد کرده‌اند که امروز مدعی تنش‌زایی ایران هستند.

۲. عربستان سعودی که رسما پدرخواندگی تروریست‌های منطقه را بر عهده دارد، سالهاست که به گفته مقامات رژیم صهیونیستی به‌صورت پیدا و پنهان با تل‌آویو ارتباط دارد و در‌های خود را برای ورود سرویس‌های امنیتی صهیونیست‌ها بازکرده است. رژیم جعلی اسرائیل با چراغ سبزی که از سوی ریاض دریافت کرده، با هم‌پالکی‌های عربستان نیز باب مراوده را گشوده و تلاش نموده تا نقش مؤثری در به‌اصطلاح حصر امنیتی ایران داشته باشد. رژیم صهیونیستی در همه فتنه‌ها و توطئه‌ها ازجمله ترور دانشمندان هسته‌ای دست داشته و دارد و درنتیجه، برخی کشور‌های عربی نیز شریک جرم تل‌آویو هستند.

۳. برخی کشور‌های عربی در شکل‌گیری گروه‌های مسلح همچون «جند الشیطان»، گروهک تجزیه‌طلب و تروریستی «الاحوازی» و «انصار الفرقان» دخیل بوده و جمهوری اسلامی شواهد آن را ارائه کرده است.

۴. جنگ رسانه‌ای و تبلیغاتی کشور‌های عربی در برابر ایران با ایجاد یا حمایت از ده‌ها شبکه معاند ازجمله «ایران اینترنشنال» در حالی است که کشورمان هیچ شبکه یا جریانی رسانه‌ای علیه منافع کلان کشور‌های عربی شکل نداده و در مقابل، از پیمان‌ها و ابتکارات منطقه‌ای و همچنین نشست‌هایی در راستای وحدت اسلامی و تقریب مذاهب رونمایی کرده است.

سؤال اینجاست که کدام‌یک برای اعراب خطرناک‌ترند، ایران یا آمریکا؟! آمریکا ۱۶ کشور عربی را تحت سیطره خود دارد و تنها چهار پایتخت عربی زیر بار امر و نهی قطعی واشنگتن نرفته‌اند. جمهوری اسلامی در حالی متهم به دخالت در کشور‌های عربی می‌شود که عربستان، آسمان یمن را ناامن کرده، آشکارا در آشوب‌های عراق و لبنان دخالت می‌کند و برای توطئه‌چینی علیه ایران، با آمریکا و اسرائیل دور یک میز پالوده می‌خورد. نکته خوشمزه ماجرا اینجاست که کاخ سفید، ثروت کشور‌های عربی را به تاراج برده و آن‌ها را «گاو شیرده» خطاب می‌کند، اما به‌جای انتقاد از آمریکا، این ایران است که به دست داشتن در اوضاع وخیم منطقه متهم می‌شود. ترامپ در مقابل هزاران نفر از طرفدارانش، لحن صحبت پادشاه سعودی را به باد تمسخر می‌گیرد و به او می‌گوید که اگر آمریکا نبود، حتی دو هفته هم دوام نمی‌آوردند. ده‌ها مورد از این عبارات و اظهارات تحقیرآمیز از سوی کسانی که عامل غارت ثروت اعراب و تنش در منطقه هستند را می‌توان آدرس داد که همچنان ادامه دارد، ولی در کمال تأسف، جمهوری اسلامی که بر کرامت و عزت امت اسلامی تأکید دارد، به تلاش برای بی ثباتی متهم می‌شود!

همه این سیاه نمایی‌ها از ناحیه وادادگی و سرسپردگی کوتوله‌های غرب آسیا از یک‌سو و قدرت بلامنازع و رو به افزایش جمهوری اسلامی با وجود سیل تهدیدات و چالش‌های امنیتی، اقتصادی، فرهنگی شکل‌گرفته است. در قاموس سیاست منطقه‌ای ایران، حمایت از کشور‌های عربی در مقابل تجاوزات آمریکا و اسرائیل بلکه در برابر هر نوع تهدیدی از سوی دشمنان جهان اسلام، تعریف و نهادینه شده و تا مجال و فرصت برقرار است، اعراب باید به خود آمده و حساب دوست و دشمن را از یکدیگر جدا کنند، چراکه ایران در صورت تکرار و تداوم این مواضع، پاسخی در خور و پشیمان‌کننده خواهد داد.بیشتربخوانید:مقامات عربستان در شرایط وانفسایی قرار گرفته‌اند

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف5 ساعت قبل
تظاهرات میلیونی عراقی‌ها در مخالفت با حضور نظامیان آمریکایی در حالی آغاز شده است که طرفداران گروه‌های مختلف شیعه – که تا چندی پیش در خصوص حمایت از دولت بغداد با هم اختلاف داشتند – اکنون یکصدا خواستار خروج آمریکا از این کشور شده‌اند. «محمد محیی» سخنگوی کتایب حزب الله و از جناح‌های حاضر در حشدالشعبی می‌گوید تظاهرات روز جمعه به تقویت هرچه بیشتر مصوبه پارلمان عراق برای خروج نظامیان خارجی منجر شده و نیز بیانگر خواسته عراقی‌ها از طبقات مختلف سیاسی و اجتماعی است. این خواسته مردم عراق و پارلمان این کشور است. " جنبش عصائب اهل حق نیز که از گروه‌های تاثیرگذار در پارلمان عراق محسوب می‌شود، از تظاهرات میلیونی عراق به عنوان اراده ملت در مخالفت با اشغالگری و نیز تاکید بر خروج نظامیان آمریکایی از عراق یاد کرده است. و قطعا خروج نظامیان آمریکایی از عراق، از جمله مهم‌ترین بندهای این راهکار خواهد بود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل
به گزارش مشرق، دولت آمریکا در ادامه تلاش‌های خود برای اعمال فشار علیه مردم ایران، روز پنج‌شنبه افراد و شرکت‌های بیشتری را به دلیل ارتباط تجاری با ایران، در فهرست تحریم قرار داد. بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، واشنگتن یک فرد ایرانی، یک فرد چینی و ۶ شرکت مستقر در امارات عربی متحده و چین را به دلیل ارتباط با صنایع پتروشیمی ایران تحریم کرده است: - علی بایندریان- ژیکینگ ونگ- شرکت بنتاکو دی‌ام‌سی‌سی- شرکت جیاشیانگ- شرکت پیکویو- شرکت سیگ انرژی- شرکت پتروشیمی شاندونگ کیاوانگوا- شرکت پتروشیمی تریلینس «استیون منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا در توجیه اعمال این تحریم‌ها، گفته است: «بخش‌های نفت و پتروشیمی یکی از منابع اصلی تأمین مالی فعالیت‌های تروریستی جهانی رژیم ایران است.» دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال گذشته به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده و از آن زمان مرتبا تحریم‌های بیشتری علیه صنایع مختلف ایران وضع کرده است. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا دو هفته پیش با امضای فرمانی عملا اختیار تحریم تمام صنایع ایران را به خزانه‌داری آمریکا داد. علاوه بر صنایع نفت و پتروشیمی، آمریکا صنایعی چون فلزات، معدن و حتی پارچه‌بافی را نیز تحریم کرده است.
افکارنیوزافکارنیوز6 ساعت قبل
این گزارش همچنین به دیگر ابزارهای فشار آمریکا علیه دولت عراق از جمله رد تمدید معافیتهای تحریمی واشنگتن علیه ایران اشاره کرده است. درحالیکه مشخص نیست عراق چه مقدار پول در این حساب در اختیار دارد، روزنامه وال استریت ژورنال می‌گوید که تا پایان سال ۲۰۱۸ بغداد حدود ۳ میلیارد دلار در آن حساب پول دارد. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته در واکنش به مصوبه پارلمان عراق درباره اخراج نیروهای آمریکایی، عراق را به اعمال تحریمهای گسترده از سوی واشنگتن تهدید کرد. ما پول زیادی از آنها را در اختیار داریم. فکر می‌کنم که آنها با پرداخت پول موافقت کنند در غیر اینصورت ما در آنجا می‌مانیم».
الفالف15 ساعت قبل
یک نشریه آمریکایی با اشاره به تقویت توانمندی‌های موشکی و پهپادی ایران نوشت که دولت ترامپ باید به یاد داشته باشد که ایران نحوه مقابله با ارتش آمریکا را می‌داند. این گزارش سپس در مقدمه خود به دولت آمریکا یادآوری کرد که ایران با تقویت توانمندی موشکی و پهپادی خود، در هرگونه تقابل احتمالی با آمریکا، احتمالا دست برتر خواهد داشت. ایران آنطور که در این گزارش هم آمده است در حال تولید موشک‌های بالستیک ضدکشتی با قدرت مانور بالا است. در بخشی از این گزارش نیز به توانمندی پهپادی ایران اشاره شده است و آمده که ایران اخیرا دقت پهپادهای خود را تقویت کرده است. علی‌رغم این، آمریکا و عربستان سعودی ادعا کردند مستقیما از ایران و توسط این کشور انجام شده است.
خبر فوریخبر فوری6 ساعت قبل
رئیس شورای اروپا روز جمعه در حساب توتیری خود از امضای توافق برگزیت بعد از تصویب این توافق در پارلمان انگلیس خبر داد. چارلز میچل رئیس شورای اروپا افزود: امروز به همراه اورسولا فن در لین رئیس کمیسیون اروپا، توافق خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را امضا کردیم. نمایندگان پارلمان انگلیس روز چهارشنبه توافق انگلیس با اتحادیه اروپا برای اجرای «برگزیت» را به تصویب نهایی رساندند. در روز پنج شنبه نیز ملکه انگلیس آن ار مورد تایید نهایی قرار داد. انگلیس قرار است روز ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ از اتحادیه اروپا خارج شود و انگلیس را به نخستین کشوری تبدیل می‌کند که از این اتحادیه خارج می‌شود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز17 ساعت قبل
شبکه خبری سی‌بی‌سی گزارش داد به رغم تکذیب وجود دستور بازداشت و بازجویی مسافران ایرانی‌تبار از سوی مقام‌های آمریکایی، به سندی در تایید این مطلب دست یافته است. در این ایمیل که ساندرز آن را به سی‌بی‌سی ارسال کرده، مامور مرزی آمریکایی تایید کرده است که اداره گمرک و محافظت مرزی آمریکا دستور داده افراد ایرانی‌تباری که قصد ورود به ایالات متحده دارند، مورد بازجویی قرار گیرند. به گفته این مامور مرزی، دست کم اداره مرزی سیاتل که مسوول محافظ از مرز آمریکا و کانادا در محدوده واشنگتن است، این دستور را دریافت کرده است. بر این اساس، ماموران گذرگاه مرزی «پیس آرک» در مرز کانادا با آمریکا موظف به پرسیدن سئوال‌های مربوط به تروریسم از ایرانی‌تباران شده‌اند. گزارش‌ها پیرامون این اقدام اداره محافظت مرزی آمریکا اوایل ماه ژانویه (اواسط دی‌ماه) همزمان با اقدام تروریستی واشنگتن در به شهادت رساندن سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی منتشر شد.

نظرها

اخبار بیشتر