میرلوحی: قبل از بحث ائتلاف، واعظی و نوبخت به یاد بیاورند چه قول‌هایی دادند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. سیاسی

میرلوحی: قبل از بحث ائتلاف، واعظی و نوبخت به یاد بیاورند چه قول‌هایی دادند

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
اقتصادنیوز: یک عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان گفت: قبل از بحث ائتلاف باید آقای واعظی و دوستانشان به حرف‌هایشان در سال۹۴ بازگردند و به‌یاد بیاورند که چه چیزهایی در آن زمان می‌گفتند. برای ائتلاف مجدد باید امثال آقای واعظی و نوبخت که از مواهب ائتلاف استفاده کردند به قول‌های خود بازگردند تا ببینیم در آینده چه می‌شود

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از نامه‌نیوز، سیاست اصلاح‌طلبان در چند انتخابات اخیر از ریاست‌جمهوری گرفته تا مجلس، شورای شهر و حتی مجلس خبرگان قانونی اساسی توانست معادلات جبهه اصولگرایی را قدری برهم بزند زیرا دست‌کم ائتلاف اصلاح‌طلبان با نیروهای اصولگرای معتدل، باعث باخت ۳۰ بر هیچ مخالفان اصلاحات در تهران شد و چنین سیاسی باعث شد تا مجلس دهم متفاوت از مجلس پیشین خود شود اما مسیر ائتلاف خالی از چالش هم نبود زیرا به‌محض آنکه انتخابات ریاست‌جمهوری به پایان رسید و حسن روحانی راهی پاستور شد، نیروهای اعتدالی اعتنای چندانی به حامیان خود نکردند و سهم اندکی از دولت را به اصلاح‌طلبان واگذار کردند یا آنکه بعد از انتخابات مجلس بسیاری از لیست امید خود را پایبند به مواضع اصلاح‌طلبان ندانستد و عملا از لیست خارج شدند. همه این عوامل دست‌به‌دست هم داد تا در چندوقت اخیر نیروهای اصلاح‌طلب به‌صورت مدام بر حضور اصلاح‌طلبانه در انتخابات و به‌دور از ائتلاف تأکید کنند؛ هرچند این موضع نیز شاید نتواند ثابت باشد زیرا برخی می‌گویند در صورت ردصلاحیت گسترده نیروهای اصلاح‌طلب، این جبهه برای باقی‌ماندن در قدرت رسمی راهی جز ائتلاف در پیش نخواهد داشت.

محمود میر‌لوحی، عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در پاسخ به این پرسش که چه‌قدر احتمال ائتلاف اصلاح‌طلبان با اعتدالیون در انتخابات اخیر مجلس را محتمل می‌دانید، به «نامه‌نیوز» گفت: «هنوز سیاست نهایی انتخاباتی اصلاح‌طلبان مشخص نشده و در حال تدوین است اما از قرائن موجود می‌توان دریافت که احتمال ائتلاف نیروهای اصلاح‌طلب با اصولگرایان معتدل چندان قوی نیست؛ به‌خصوص آنکه اکنون در شرایطی قرار داریم که آحاد مردم از جمله جوانان از شرایط فعلی راضی نیستند و اصلاح‌طلبان نمی‌توانند دوباره این ریسک را بپذیرند که مسئولیت عملکرد نیروهای غیراصلاح‌طلبان به نام ایشان نوشته شود. در مجلس فعلی مشاهده کردیم که چه تعدادی با نردبان لیست امید وارد مجلس شدند اما در بزنگاه‌های مختلف نه‌تنها بر قرار خود با اصلاح‌طلبان استوار نماندند بلکه وارد مواجهه شدند و کار تا جایی پیش رفت که رضایت دادند که ریاست کمیسیون امینت ملی یا کمیسیون بهداشت مجلس به نیروهای جبهه پایداری واگذار شود اما در اختیار اصلاح‌طلبان قرار نگیرد. واقعیت این است وقتی به چندسال اخیر نگاه می‌کنیم، درمی‌یابیم که آن اتفاقی که انتظارش را داشتیم محقق نشد اما به هر روی معلوم نیست که در آینده چه اتفاقاتی می‌افتد و مقوله انتخابات سازوکار خودش را دارد و ممکن است در سیاست‌گذاری‌های انتخاباتی هر اتفاقی بیفتند. شورای عالی سیاست‌گذاری و بزرگان جبهه اصلاحات به صورت مدام با استان‌های مختلف در تماس هستند و مشغول ارزیابی‌اند که سیاست نهایی انتخاباتی چه باید باشد. نمی‌گویم که امکان ائتلاف ناممکن است اما احتمالش را ضعیف می‌دانم. در حال حاضر ارزیابی‌ها حاکی از آن است که ما باید بتوانیم نیروهای واقعا اصلاح‌طلب را وارد مجلس کنیم؛ ولو آنکه با نامزدهای حداقلی اما اصلاح‌طلب به میدان بیاییم و نتوانیم لیست‌های انتخاباتی در حوزه‌های انتخابیه را به صورت کامل پر کنیم».

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره ارزیابی ردصلاحیت‌ها در این دوره انتخابات اظهار کرد: «در تمام این‌سال‌ها دیده‌ایم که جریان‌ اصولگرایی هم یک‌پارچه نیست؛ از یک سو نیروهای معتدل اصولگرا حضور دارند و از سوی دیگر اصولگرایانی که قائل به موازین پیشین اصولگرایی هستند که دسته اخیر هم خود به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ پایداری‌ها که نزدیک به آقای احمدی‌نژادند و طیف دیگری که با احمدی‌نژاد نیست اما با اصلاحات‌هراسی برای خود مخاطب جذب می‌کند. اصولگرایان غیرمعتدل می‌خواستند مجلس نهم در مجالس بعدی هم تکرار شود و راضی نبودند که صدایی غیر حمله به برجام و حمله اصلاحات از مجلس شنیده شود اما با اقبالی که مردم به برجام و جبهه اصلاحات نشان دادند، آرزوهای آنها نقش بر آب شد. این طور نیست که یک عده بنشینند و جامعه را مهندسی کنند و مردم هم یا به ناچار به ایشان رأی دهند یا از انتخابات کناره بگیرند. آنها چنین فضایی را می‌پسندند اما همان زمان هم می‌گفتیم که این مسیر بادوام نیست و شرایط دنیا، شرایط کشور و فضای مجازی اجازه تک‌صدایی نخواهد داد. اگر قرار مسیر سال‌های ۹۲، ۹۴ و ۹۶ ادامه یابد باید در سال۹۸ هم شرایط بازتر از گذشته شود تا نیروهای اصلاح‌طلب بتوانند در انتخابات شرکت کنند که در این صورت احتمالا یک انتخابات پر شور را شاهد خواهیم بود اما اگر قرار بر این باشد فضا بسته‌تر از سال‌های اخیر شود و اصلاح‌طلبان با ردصلاحیت مواجه شوند، تردید نکنید که مسیر براندازها هموار می‌شود زیرا این اصلاح‌طلبان هستند که همواره توانسته‌اند آراء خاکستری را به میدان انتخابات بیاورند. ما تصور می‌کنیم که بزرگان کشور و تصمیم‌گیرندگان شورای نگهبان راضی به مشارکت حداقلی مردم در انتخابات و تک‌صدایی در کشور نشوند و اجازه حضور سلیقه‌های مختلف در انتخابات را می‌دهند زیرا می‌دانند که مردم هنوز یگانه راه اعمال نظر خود در تصمیم‌گیری‌های کشور را صندوق انتخابات می‌دانند که اگر این نبود با آشوبگران اخیر که با هدایت عربستان، آمریکا و اسرائیل قصد ناامنی در کشور داشتند، همراهی می‌کردند».

او در پایان در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه در صورت ائتلاف اصلاح‌طلبان با اعتدالیون در این دوره انتخابات آیا سازوکارهای ائتلاف هم مشخص می‌شود یا خیر، گفت: «قبل از بحث ائتلاف باید آقای واعظی و دوستانشان به حرف‌هایشان در سال۹۴ بازگردند و به‌یاد بیاورند که چه چیزهایی در آن زمان می‌گفتند. برای ائتلاف مجدد باید امثال آقای واعظی و نوبخت که از مواهب ائتلاف استفاده کردند به قول‌های خود بازگردند تا ببینیم در آینده چه می‌شود».

این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اخراج اشغالگران و سیادت از مردم دو راهبرد شهید سلیمانی

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سعدالله زارعی کارشناس مسایل سیاسی، با بیان این که رهبر انقلاب در مواجه با شهادت شهید سلیمانی از آن به عنوان مکتب سلیمانی یاد کردند گفت: در واقع توجه به مکتب شهید سلیمانی در بکار بستن راه و روش او، می‌تواند راهگشای ملت‌ها و امت اسلامی در برخورد با دشمنان و برقراری حکومت طیبه الهی باشد. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوی با اشاره به مجاهدت‌های خالصانه شهید سلیمانی در راه خدا افزود: آمریکایی‌ها در مواجه با انقلاب و ملت‌های مسلمان و جبهه مقاومت از سال ۱۹۹۴ میلادی، به این جمع بندی رسیدند که برای نجات خودشان از مشکلات منطقه، باید مقاومت ملت‌ها به ویژه جمهوری اسلامی ایران را بشکنند که در این خصوص برنامه ریزی کردند. زارعی اضافه کرد: در این طرح که یک گروه ۴۰۰ نفره در آمریکا آن را طراحی کردند یک راهبرد کامل و جامع برای غلبه بر منطقه با مدیریت پل ولفوویتز طراحی شد که با آمدن جرج بوش در سال ۲۰۰۰ میلادی، این کار اجرایی شد. وی با بیان این که بوش از این راهبرد جدید با هدف همراه سازی سایر ملت‌ها به عنوان جنگ‌های صلیبی یاد می‌کرد افزود: توطئه بزرگی را با آوردن ۳۰۰ هزار نیرو و استفاده از ظرفیت نیرو‌های انگلیسی و متحدین آمریکا پای کار آوردند و به گفته خودشان بیش از ۷ تریلیون دلار نیز هزینه کردند. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیاین کارشناس سیاسی افزود: شهید سلیمانی برنامه هوشمند با سازمان چابک و نیروی محلی را طراحی کرد و دو هدف اخراج اشغالگران و سیادت از مردم عراق را در دستور کار قرار داد که با تلاش و مجاهدت به نتیجه رسید.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴6 ساعت قبل
اظهارنظرهای مختلف سخنگوی شورای نگهبان در زمینه‌های گوناگونعباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در هفته گذشته اعلام کرد: بیش از ۳۷۰۰ نامزد رد صلاحیت شده شکایت کرده‌اند. سخنگوی شورای نگهبان گفت: هر روز تعدادی از نمایندگانی که صلاحیت آنان تایید نشده با اعضای شورای نگهبان ملاقات می‌کنند. هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت که ۹۰ درصد نمایندگان رد صلاحیت‌شده به‌ دلایل غیرسیاسی تایید نشده‌اند. کدخدایی نسبت به ادعای رد صلاحیت نماینده مجلس به دلیل حمایت از برجام واکنش نشان داد. شورای نگهبان در اطلاعیه‌ای بر لزوم پرهیز از گمانه زنی غیرمستند درباره بررسی صلاحیت‌ها و انتساب مطالب دروغ به شورای نگهبان تاکید کرد.

«دلایل رد صلاحیت ۹۲ نماینده مجلس» در هفته‌ای که گذشت

10+
ایسناایسنا8 ساعت قبل
افکارنیوزافکارنیوز6 ساعت قبل
اخبار سیاسی - در این گزارش آمده است: این یگان عملیات خارجی حزب‌الله لبنان است که به صورت مستقیم به امنیت نظامی آن مرتبط است و مسؤولیت اجرای عملیات‌های حزب‌الله در خارج خاک لبنان را بر عهده دارد. مسؤولیت این یگان را (سید) حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله شخصا برعهده دارد. «طلال حمیه» فرمانده یگان ۹۱۰ کیست؟ الجزیره درباره طلال حمیه فرمانده یگان مذکور نوشت: وی «طلال حسین حمیه» با کنیه «ابی جعفر» فرمانده اجرایی فعلی یگان ۹۱۰ است که فرماندهان نظامی اسرائیلی به او لقب «شبح» داده‌اند زیرا هیچ سند رسمی از وی در لبنان وجود ندارد و به کلی از زندگی اجتماعی و ظهور علنی به دور است و احتیاط‌های امنیتی را شدیدا رعایت می‌کند. حمیه اکنون این یگان را در منصبی اداره می‌کند که پیشتر فرمانده مشهورتر حزب‌الله «عماد مغنیه» بر عهده داشت، کسی که در سال ۲۰۰۸ در دمشق ترور شد. در پایان این گزارش ادعا شده، از سناریوهای احتمالی ایران برای گرفتن انتقام ترور سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه به دست آمریکا، واگذاری مأموریت به یگان ۹۱۰ حزب‌الله است.
ایرناایرنا1 روز قبل
به گزارش وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت، «عزیزالله قربانی» گفت: بر اساس بند «۷» قانون اصلاح قانون تاسیس شرکت شهرک‌های صنعتی ایران، شهرک‌های صنعتی در هر حال از حریم قانونی و استحفاظی شهرها و قانون شهرداری‌ها مستثنی هستند و بر همین اساس شهرداری‌ها و دهیاری‌ها هیچ‌گونه خدماتی را به شهرک‌ها و نواحی صنعتی ارائه نمی‌کنند و تمامی هزینه‌های مربوط به نگهداری و اداره شهرک‌ها و نواحی از طریق صنعتگران مستقر در آنها تامین می‌شود این در حالی است که بخشی از مالیات و عوارض ارزش افزوده مربوط به واحدهای صنعتی است. عضو موظف هیات مدیره و معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استان‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: اختصاص وجوه حاصل از مالیات بر ارزش افزوده اخذ شده از واحدهای مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در جهت حمایت و رفع بخشی از مشکلات واحدهای تولیدی در شرایطی که کمترین خدمتی از سوی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به آنها ارائه نمی‌شود می‌تواند فضای روانی مطلوبی در بین صنعتگران ایجاد کند. قربانی اضافه کرد: بر این اساس نمایندگان مجلس شورای اسلامی به واسطه حمایت از تولید و تسری کمک دولت به شهرها و روستاها و کمک به راهبری و توسعه زیرساخت‌های صنعتی داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی جزء (۲) بند (ب) ماده (۶) قانون برنامه ششم توسعه را تصویب کردند که به دلایل فنی مطرح شده از طرف سازمان امور مالیاتی قابلیت اجرا پیدا نکرد. وی ادامه داد: همزمان با لایحه پیشنهادی دولت برای دائمی کردن قانون مالیات بر ارزش افزوده با تلاش‌های مجدد همکاران و شرکت در جلسات مختلف کارشناسی و تصمیم گیری در کمیسیون‌های اقتصادی دولت و مجلس و مرکز پژوهش‌ها و جلب حمایت نمایندگان به ویژه در کمیسیون‌های اقتصادی و صنایع و معادن در تبصره ۴ ماده ۴۲ لایحه مذکور، اختصاص سهمی از مالیات بر ارزش افزوده به شهرک‌ها و نواحی صنعتی درج شد. قربانی اضافه کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران) مکلف است بر اساس ضرایب و دستورالعملی منابع حساب مذکور را میان شرکت شهرک‌های صنعتی استانی و شرکت‌های خدماتی موضوع قانون نحوه واگذاری مالکیت و اداره امور شهرک‌های صنعتی مصوب ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۸۷ با اصلاحات و الحاقات بعدی توزیع کند که مورد تصویب قرار گرفت که امید است با تایید نهایی شورای نگهبان و ابلاغ آن شاهد ارائه خدمات بهتر به صنعتگران کشور باشیم.
افکارنیوزافکارنیوز6 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارش «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، روز گذشته اعلام کرد که درصدد است از طرح ادعایی خود برای صلح در خاورمیانه، موسوم به «معامله قرن»، قبل از سفر «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل به واشنگتن که روز سه‌شنبه انجام خواهد شد، رونمایی کند. اخبار بین الملل - ترامپ در گفت‌وگو با خبرنگارانی که او را در سفر فلوریدا همراهی می‌کردند، گفت: «ما احتمالا آن را کمی زودتر منتشر خواهیم کرد. آن یک طرح عالی است.» او در عین حال اذعان کرد که احتمالا فلسطینیان با این طرح مخالفت کنند. این گزارش، معامله قرن را «سخاوتمندانه‌ترین پیشنهادی» دانسته است که تاکنون از سوی آمریکا به اسرائیل ارایه شده و حقوق چندانی را برای فلسطینیان در نظر نگرفته است. شبکه ۱۲ رژیم صهیونیستی نیز در گزارشی تصریح کرد که تشکیلات خودگردان فلسطین از جزئیات معامله قرن خبر ندارد و این طرح در رام‌الله «از پیش مرده» در نظر گرفته می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر