افراد در معرض آلودگی هوا در بزرگسالی بیشتر دچار افسردگی می‌شوند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. اجتماعی
افراد در معرض آلودگی هوا در بزرگسالی بیشتر دچار افسردگی می‌شوند

افراد در معرض آلودگی هوا در بزرگسالی بیشتر دچار افسردگی می‌شوند

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز: مطالعات جدید نشان می‌دهند ارتباط مستقیمی بین آلودگی هوا و سلامت روان افراد وجود دارد. تجزیه و تحلیل نتایج این مطالعه جدید نشان می‌دهد که در مناطقی که کیفیت هوای بدی دارند، شاهد ۲۷ درصد افزایش در شمار مبتلایان به اختلال دوقطبی هستیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از شفقنا از ایندیپندنت؛ یک مطالعه جدید نشان می‌دهد افرادی که در مناطقی با کیفیت هوای پایین یا به عبارت بهتر در مناطق بد آب و هوا رشد می‌کنند، در بزرگسالی بیشتر در معرض افسردگی و اختلال دوقطبی قرار دارند.

در تجزیه و تحلیل داده‌های مربوط به سلامت میلیون‌ها نفر از بیماران، «ارتباط معنی‌داری» بین اختلالات روانی و قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا، به ویژه در دوران کودکی، به دست آمده است.

این پژوهش که براساس داده‌های سلامتی بخشی از مردم ایالات متحده و دانمارک به انجام رسیده، جدیدترین مطالعه‌ای است که درباره رابطه‌ کیفیت هوا و بیماری به انجام رسیده است. پیشتر دانشمندان مطالعات چندی در این مورد انجام داده و به نتایجی هم دست یافته بودند که این پژوهش جدید آن‌ها را کامل‌تر کرده است.

در این مطالعه که دانشمندان دانشگاه شیکاگو آن را هدایت و اجرا کرده‌اند، از یک بانک اطلاعات بیمه درمانی آمریکا که شامل اطلاعات سلامتی ۱۵۱ میلیون بیمار است که در طول ۱۱ سال گذشته به دلیل ابتلا به بیماری‌های عصبی و روانی بستری یا مورد درمان قرار گرفته‌اند، استفاده شده است. دانشمندان انجام دهنده این پژوهش با مقایسه آمار این بیماری‌ها با اندازه‌گیری ۸۷ آلاینده هوا به نتایجی تکان‌دهنده دست یافته‌اند. طبق نتایج این پژوهش در کشورهای بد آب و هوا در قیاس با کشورهایی که آب و هوای خوبی دارند، احتمال ابتلا به اختلال دوقطبی در بزرگسالی ۲۷ درصد و احتمال ابتلا به افسردگی ۶ درصد بیشتر است.

نویسنده این مقاله، پروفسور آندری رژتسکی که در زمینه پزشکی و ژنتیک انسانی مطالعات زیادی دارد، می‌گوید که «تاکنون عوامل محرک کاملا شناخته‌شده‌ای برای بیماری‌های روانی وجود داشته که همه در آن اجماع داشتند، اما آلودگی هوا یک عامل جدید است که تازه پیدا شده است». او در ادامه می‌افزاید که «با تحقیقاتی که درمورد سگ‌ها و جوندگان انجام دادیم، این نتیجه به دست آمد که آلودگی هوا به مغز وارد شده و التهاباتی ایجاد ‌می‌کند که علائمی شبیه افسردگی دارند. این نتایج این موضوع را به ذهن‌مان آورد که ممکن است چنین اتفاقی در انسان نیز بیفتد».

دانشمندان دانشگاه شیکاگو برای صحت‌سنجی نتایج این مطالعه به همین شیوه روی داده‌های سلامتی یک میلیون و چهارصدهزار بیمار دانمارکی نیز استفاده کردند- که نتایجی کم‌وبیش مشابه به دست آمد. در این مطالعه مجدد دانشمندان شیکاگویی با همکاری پژوهشگران دانشگاه ارهوس دانمارک، درباره دانمارکی‌های بزرگسالی که تا قبل از سن ۱۰ سالگی در مناطق بد آب و هوا یا با شرایط ضحعف محیط زیستی زندگی می‌کرده‌اند، تحقیق کرده و میزان شیوع بیماری عصبی روانی را در آن‌ها مورد تحلیل و بررسی قرار دادند. نتایج تا حد زیادی با نتایج مطالعه آمریکا مشابه بود. در دانمارک هم اختلالات روانی افرادی که در مناطق آلوده زندگی می‌کردند، ۲۹ درصد بیش از ساکنان مناطق خوش آب و هوا یا با اقلیم معمولی بود. این ۲۹ درصد افزایش بیشتر در زمینه اختلالاتی چون شیزوفرنی، افسردگی و اختلال دو قطبی بروز پیدا کرده است.

در خبری بخوانید: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان | اخبار جالب در حوزه سلامت و پزشکی

عاطف خان، همکار نویسنده این مطالعه نتایج این دو مطالعه را چنین خلاصه می‌کند: «پژوهش‌های ما در آمریکا و دانمارک نشان از این دارد که افرادی که در مناطق آلوده زندگی می‌کنند، در بزرگسالی به احتمال بیشتری به اختلالات روانی دچار خواهند شد». البته صاحب‌نظرانی که در این مطالعه نقشی نداشتند، بر این باورند که ممکن است عوامل دیگری نیز در این مساله دخیل باشند.

یکی از منتقدان این مطالعه جان یانیدیس استاد دانشگاه استنفورد است که در نقدی که بر این مطالعه وارد کرده، گفته که «نقش کیفیت پایین هوا در افزایش شمار بیماری‌های روانی یک احتمال جالب است، اما در مطالعه‌ای که منتشر شده یک نمونه‌ واضح در این زمینه ارائه داده نشده است. به باور جان یانیدیس «با این‌که بانک‌های بزرگ اطلاعات با داده‌های میلیونی دستمایه تجزیه و تحلیل این گروه قرار داشته، اما شواهد موجود کاستی‌های قابل توجهی دارند و به‌خصوص یک سری جهت‌گیری‌ها دیده می‌شود که این پتانسیل را دارند که ارتباط‌های ارائه شده را باطل کنند.».

دکتر دانیل ماگان، دستیار آموزش کالج سلطنتی روانپزشکان نیز عقیده دارد که پژوهش انجام گرفته که درباره ارتباط بین آلودگی هوا و پیشرفت و افزایش بیماری روانی انجام شده، نشان نمی‌دهد که آلودگی هوا باعث بیماری روانی می‌شود، بلکه تنها نشان از پیوند محکمی دارد که بین زندگی در شرایط آلوده با افزایش خطر ابتلا به بیماری روانی وجود دارد. به گفته دکتر ماکان جوامع آلوده دارای کمبودهای دیگری نیز هستند که می‌تواند باعث افزایش شمار مبتلایان به بیاری‌های روانی شود. از جمله تراکم جمعیت و دسترسی نداشتن به فضای سبز کافی. او می‌گوید که «بنابراین دلایل نمی‌توان کیفیت بد هوا را از دیگر کمبودهای فضاهای آلوده جدا کرد و آن را تنها دلیل افزایش امکان ابتلا به بیماری روانی در بزرگسالی دانست».

سازمان بهداشت جهانی به تخمین می‌گوید که آلودگی هوا سالانه باعث مرگ ۷ میلیون نفر می‌شود که به معنای ۱۳ مرگ در هر دقیقه می‌شود که بیشتر از مجموع تعداد مرگ‌هایی می‌شود که به دلیل جنگ، قتل، سل، ایدز و مالاریا رخ داده‌اند. پیش‌تر، دانشمندان آب و هوای بد را دلیل اصلی بیماری‌های قلبی، آسم و انواع سرطان می‌دانستند، اما این مطالعه جدید سرفصل جدیدی را در مبارزه با آلودگی‌های محیط‌زیستی آغاز کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بارش برف و باران در بیشتر مناطق

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
امیر سرکرده در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ گفت: بارش در نواحی شمالی به صورت برف و در نواحی جنوبی به صورت باران خواهد بود. کارشناس هواشناسی گفت: همچنین برای مراکز جنوبی، بارش‌ها به صورت رگبار و رعد و برق و در استان‌های بوشهر، فارس، کرمان، یزد و اصفهان بارش برف و باران پیش بینی می‌شود. سرکرده ادامه داد: امروز و فردا در نواحی شرقی و جنوب شرقی وزش باد پیش بینی می‌شود. کارشناس هواشناسی گفت:: همچنین برای جاده‌های کوهستانی البرز و شمال غرب زاگرس مرکزی بارش برف، مه غلیظ، کاهش دید و ایجاد کولاک را پیش رو داریم. وی افزود: در تهران بارش برف پیش بینی می‌شود و دما در حال حاضر صفر درجه است که در بیشترین حالت به سه درجه بالای صفر خواهد رسید.

این اسباب‌بازی هوشمند را به کودکان خلاق خود معرفی کنید (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
هوشمند است و به خلاقیت بیشتر کودکان کمک می‌کند. آن‌ها را وادار به تحرک بیشتر کرده و نوآوری را به آن‌ها آموزش می‌دهد. اما بازی با آن نیاز به آموزش دارد.

صحنه‌های دیده نشده از تمرین روزانه بروسلی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

تصاویری از تهران برفی امروز

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

چتر رحمت الهی بر آسمان ایران

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل

جلسه شورای شهر تهران

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
امروز شورای شهری‌ها با تصویب چندین طرح و لایحه، روز پرکاری را پشت سر گذاشتند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، بررسی لایحه متمم بودجه سال ۹۸ شهرداری، مهمترین دستور کار امروز شورای شهر بود که با وجود موافقان و مخالفان به تصویب رسید.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

شرایط جدید بخشش اضافه خدمت سربازان اعلام شد

همشهری3 دقیقه قبل

شیرین‌کاری تازه ترامپ در توییتر | مبارزه با سیل و توفان با سطل و کف‌شوی!

همشهری5 دقیقه قبل

قیمت جهانی فلز زرد امروز (۹۸٫۱۰٫۳۰)

میزان‌آنلاین5 دقیقه قبل

بارش سنگین برف در کانادا (فیلم)

عصر ایران5 دقیقه قبل

هوای کشور همچنان برفی و بارانی است

اعتمادآنلاین5 دقیقه قبل

اعتراض حق دانشجو است/ دانشجویان در چارچوب قانون و اخلاق خواسته‌هایشان را مطرح کنند/ نباید موضع شدید و خشن در برابر اعتراضات گرفت

ایلنا5 دقیقه قبل

فیلم/ آیا شخص روحانی هم به‌دلیل عدم‌ التزام به‌اسلام ردصلاحیت می‌شود؟

مشرق‌نیوز6 دقیقه قبل