مرجع خصوصی شدن کیهان و اطلاعات مجلس است؟ | پاسخ شورای شهر درباره همشهری
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. سیاسی
مرجع خصوصی شدن کیهان و اطلاعات مجلس است؟ | پاسخ شورای شهر درباره همشهری

مرجع خصوصی شدن کیهان و اطلاعات مجلس است؟ | پاسخ شورای شهر درباره همشهری

همشهریخبرگزاری همشهری |
طرح الزام دولت و شهرداری تهران برای واگذاری موسسات همشهری، اطلاعات، ایران، جام جم و کیهان به بخش خصوصی، در جلسه علنی روز سه‌شنبه ۵ آذر ۹۸ اعلام وصول شد؛ این درحالیست که فارغ از نقطه عزیمت طراحان، در همین گام ابتدایی و حتی در عنوان طرح نیز نوعی تناقض قابل مشاهده است.

همشهری آنلاین - نیما شایان: نگاهی به عنوان موسسات مطبوعاتی که بر اساس طرح جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و در صورت تصویب مجلس، امکان واگذاری آنها به بخش خصوصی ایجاد می‌شود، در کنار نام دو بخش ملزم‌شده به اجرای این طرح - دولت و شهرداری تهران - نشان می‌دهد که حداقل دو موسسه مطبوعاتی که در فهرست خصوصی‌سازی قرار گرفته‌اند، از اساس چنین امکانی برایشان از سوی دولت و شهرداری تهران وجود ندارد چراکه رئیس موسسه‌های مطبوعاتی اطلاعات و کیهان بر اساس رویه‌ای که تا کنون وجود داشته است از سوی رهبر کشورمان منصوب می‌شوند.

امام خمینی (ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی در ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۵۹ طی حکمی حجت‌الاسلام سید محمود دعایی را به سمت سرپرست مؤسسه اطلاعات منصوب کردند. همچنین حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب نیز در تاریخ اول دی ماه‌ ۱۳۷۲ طی حکمی حسین‌ شریعتمداری‌ را به‌ سمت‌ نماینده‌ ولی‌فقیه و سرپرست‌ موسسه‌ کیهان‌ منصوب‌ فرمودند.

متن احکام صادر شده از سوی امام و رهبری برای روسای موسسات مطبوعاتی اطلاعات و کیهان به شرح زیر است:حکم انتصاب سید محمود دعایی به سمت سرپرست مؤسسه اطلاعات

«‏‏بسم الله الرحمن الرحیم

‏‏جناب مستطاب حجت‌الاسلام آقای حاج سید محمود دعایی دامت افاضاته

از آنجا که مطبوعات کشور در ساختن جامعه نقش مؤثری را ایفا می‌نماید، جنابعالی‏‎ ‎‏را به خاطر شایستگی و لیاقتی که در ادارۀ اینگونه امور دارید به سرپرستی روزنامۀ‏‎ ‎‏اطلاعات که مربوط به مستضعفین است منصوب می‌نمایم. و البته متوجه هستید که‏‎ ‎‏مطبوعات باید همیشه در خدمت اسلام عزیز و مردم و کشور باشند و آزادی‌ها در حدود‏‎ ‎‏قوانین مقدس اسلام و قانون اساسی به بهترین وجه تأمین شود. امید است به یاری خدا و‏‎ ‎‏با همکاری کارمندان متعهد، این روزنامه را در راه تحقق بخشیدن به آرمان‌های انقلاب‏‎ ‎‏اسلامی اداره نمایید. از خدای تعالی توفیق همگان را در این راه مسئلت دارم. ‏

‏‏به تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۵۹‏

‏‏روح‌الله الموسوی الخمینی‏»حکم انتصاب نماینده‌ ولی فقیه و سرپرست‌ موسسه‌ کیهان‌

«بسم‌الله‌ الرحمن‌الرحیم‌

جناب‌ آقای‌ حسین‌ شریعتمداری‌ دامت‌ توفیقاته‌

با توجه‌ به‌ استعفای‌ جناب‌ آقای‌ سیدمحمد اصغری‌ و با تقدیر از تلاش‌ پیگیر و دلسوزانه‌ ایشان‌ که‌ از رجال‌ شایسته‌ فرهنگی‌ می‌باشند، جنابعالی‌ را که‌ از شخصیت‌های‌ ارزنده‌ و دارای‌ سوابق‌ و شایستگی‌های‌ کم‌ نظیر فرهنگی‌ و انقلابی‌ و خود وابسته‌ به‌ خانواده‌ معظم‌ شهید می‌باشید، به‌ عنوان‌ نماینده‌ خود و سرپرست‌ مؤسسه‌ کیهان‌ منصوب‌ می‌نمایم‌.

کیهان‌ مؤسسه‌ای‌ عظیم‌ و برخوردار از ظرفیت‌های‌ وسیع‌ است‌، و لازم‌ است‌ که‌ از این‌ سرمایه‌، در راه‌ رشد و اعتلای‌ اندیشه‌ و فرهنگ‌ و آگاهی‌ ملت‌ عزیز ایران‌ به‌ بهترین‌ شیوه‌، بهره‌برداری‌ شود. مطبوعات‌ در ایران‌ اسلامی‌ و انقلابی‌ تکلیفی‌ بزرگ‌ بر دوش‌ دارند که‌ هدایت‌ افکار و تبیین‌ حقایق‌ و دفاع‌ در برابر تهاجم‌ بیگانگان‌، عناصر مهم‌ آن‌ است‌. بی‌تفاوتی‌ در برابر نیازهای‌ فکری‌ ملت‌ ایران‌ و بی‌توجهی‌ به‌ آرمان‌های‌ اسلامی‌ و انقلابی‌ آنان‌ که‌ در برخی‌ از مطبوعات‌ کنونی‌ کشور دیده‌ می‌شود سیئه‌ای‌ است‌ که‌ در قضاوت‌ عمومی‌ مردم‌ ما در حال‌ و آینده‌ و در نهایت‌ در پیشگاه‌ دادگاه‌ الهی‌ در آخرت‌، بخشوده‌ نیست‌. و مقابله‌ و عناد در برابر این‌ آرمان‌ها که‌ آن‌ نیز متأسفانه‌ امروز با سوءاستفاده‌ از آزادی‌هائی‌ که‌ جمهوری‌ اسلامی‌ خود را بدان‌ پایبند دانسته‌ است‌، در تعدادی‌ نشریات‌ وجود دارد گناهی‌ سنگین‌ و فراموش‌ ناشدنی‌ است‌.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

کیهان‌ از جمله‌ مطبوعاتی‌ است‌ که‌ بحمدالله‌ در طریق‌ رشد و صلاح‌ پیش‌ رفته‌ و به‌ آن‌ آلودگی‌ها دچار نشده‌ است‌. با این‌ حال‌ انتظار از آن‌ مؤسسه‌ آن‌ است‌ که‌ نقش‌ مثبت‌ خود را هر چه‌ برجسته‌تر و عمیق‌تر سازد و همه‌ نشریات‌ وابسته‌ به‌ خود را به‌ سمت‌ برترین‌ حد ممکن‌ پیش‌ ببرد. در این‌ مأموریت‌ بزرگ‌، هدایت‌ و توفیق‌ و کمک‌ پروردگار را متضرعانه‌ درخواست‌ نمائید و از کمک‌ همکاران‌ شایسته‌ و مشاوران‌ و مجریان‌ متعهد و کارآمد بهره‌ بگیرید. با حسن‌ عمل‌ و صدق‌ گفتار و شجاعت‌ ادبی‌ و به‌ کارگیری‌ زبان‌ استوار فارسی‌ و اتقان‌ مطالب‌ و روح‌ این‌ همه‌، حفظ جهت‌گیری‌ اسلام‌ ناب‌ محمدی‌ صلی‌الله‌علیه‌وآله‌ و اصول‌ انقلاب‌ اسلامی‌، اعتماد مردم‌ را جلب‌ کنید و تلاش‌ خود را در معرض‌ تعداد هر چه‌ بیشتری‌ از اذهان‌ این‌ ملت‌ با استعداد و برجسته‌ و با عظمت‌ بگذارید.

خداوند جنابعالی‌ و همکاران‌ محترم‌تان‌ را مشمول‌ کمک‌ خود و عنایات‌ ویژه‌ حضرت‌ بقیه‌الله‌ الاعظم‌ ارواحنا فداه‌ قرار دهد.

یکم‌ دی ماه‌ یکهزار و سیصدوهفتادو دو مصادف‌ با هشتم‌ رجب‌ ۱۴۱۴

سیدعلی‌ خامنه‌ای»

بنابراین هر چند که دولت در زمینه واگذاری موسسه مطبوعاتی ایران، شهرداری تهران در زمینه واگذاری موسسه مطبوعاتی همشهری و سازمان صدا و سیما در زمینه واگذاری جام جم می‌توانند صاحب تصمیم و عمل باشند؛ اساسا به نظر می‌رسد هیچ کدام از این بخش‌های نظام در صورتی که قانونی هم در مجلس شورای اسلامی تصویب شود و حتی به تایید شورای نگهبان هم برسد، زمینه‌ای برای ورود به مبحث واگذاری موسسات مطبوعاتی اطلاعات و کیهان نخواهند داشت.

علاوه بر این، هر چند دولت، نهادهای عمومی غیردولتی و هر بخشی که در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند موظف به اجرای قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی هستند اما حداقل همین قوانین، شوراهای اسلامی شهر را به عنوان نهاد ناظر بر شهرداری‌ها قرار داده است و چنانچه پیشنهاد یا الزامی برای واگذاری موسسه مطبوعاتی همشهری به بخش خصوصی بخواهد به شهرداری تهران وارد شود، به نظر می‌رسد وجاهت اینکه این پیشنهاد یا الزام از سوی شورای شهر تهران به شهرداری برسد، پذیرفته‌تر باشد.

کما اینکه سید محمود میرلوحی، عضو شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به سوال همشهری مبنی بر اینکه آیا شورای شهر تهران الزامی برای واگذاری سهام موسسه همشهری ارائه کرده است، گفت: این موضوع را به عهده شهرداری گذاشته‌ایم تا در این باره تصمیم‌گیری کند. کد خبر ۴۶۵۶۹۳

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴5 ساعت قبل
اظهارنظرهای مختلف سخنگوی شورای نگهبان در زمینه‌های گوناگونعباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در هفته گذشته اعلام کرد: بیش از ۳۷۰۰ نامزد رد صلاحیت شده شکایت کرده‌اند. سخنگوی شورای نگهبان گفت: هر روز تعدادی از نمایندگانی که صلاحیت آنان تایید نشده با اعضای شورای نگهبان ملاقات می‌کنند. هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت که ۹۰ درصد نمایندگان رد صلاحیت‌شده به‌ دلایل غیرسیاسی تایید نشده‌اند. کدخدایی نسبت به ادعای رد صلاحیت نماینده مجلس به دلیل حمایت از برجام واکنش نشان داد. شورای نگهبان در اطلاعیه‌ای بر لزوم پرهیز از گمانه زنی غیرمستند درباره بررسی صلاحیت‌ها و انتساب مطالب دروغ به شورای نگهبان تاکید کرد.

«دلایل رد صلاحیت ۹۲ نماینده مجلس» در هفته‌ای که گذشت

10+
ایسناایسنا6 ساعت قبل
افکارنیوزافکارنیوز4 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارش «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، روز گذشته اعلام کرد که درصدد است از طرح ادعایی خود برای صلح در خاورمیانه، موسوم به «معامله قرن»، قبل از سفر «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل به واشنگتن که روز سه‌شنبه انجام خواهد شد، رونمایی کند. اخبار بین الملل - ترامپ در گفت‌وگو با خبرنگارانی که او را در سفر فلوریدا همراهی می‌کردند، گفت: «ما احتمالا آن را کمی زودتر منتشر خواهیم کرد. آن یک طرح عالی است.» او در عین حال اذعان کرد که احتمالا فلسطینیان با این طرح مخالفت کنند. این گزارش، معامله قرن را «سخاوتمندانه‌ترین پیشنهادی» دانسته است که تاکنون از سوی آمریکا به اسرائیل ارایه شده و حقوق چندانی را برای فلسطینیان در نظر نگرفته است. شبکه ۱۲ رژیم صهیونیستی نیز در گزارشی تصریح کرد که تشکیلات خودگردان فلسطین از جزئیات معامله قرن خبر ندارد و این طرح در رام‌الله «از پیش مرده» در نظر گرفته می‌شود.
افکارنیوزافکارنیوز5 ساعت قبل
اخبار سیاسی - در این گزارش آمده است: این یگان عملیات خارجی حزب‌الله لبنان است که به صورت مستقیم به امنیت نظامی آن مرتبط است و مسؤولیت اجرای عملیات‌های حزب‌الله در خارج خاک لبنان را بر عهده دارد. مسؤولیت این یگان را (سید) حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله شخصا برعهده دارد. «طلال حمیه» فرمانده یگان ۹۱۰ کیست؟ الجزیره درباره طلال حمیه فرمانده یگان مذکور نوشت: وی «طلال حسین حمیه» با کنیه «ابی جعفر» فرمانده اجرایی فعلی یگان ۹۱۰ است که فرماندهان نظامی اسرائیلی به او لقب «شبح» داده‌اند زیرا هیچ سند رسمی از وی در لبنان وجود ندارد و به کلی از زندگی اجتماعی و ظهور علنی به دور است و احتیاط‌های امنیتی را شدیدا رعایت می‌کند. حمیه اکنون این یگان را در منصبی اداره می‌کند که پیشتر فرمانده مشهورتر حزب‌الله «عماد مغنیه» بر عهده داشت، کسی که در سال ۲۰۰۸ در دمشق ترور شد. در پایان این گزارش ادعا شده، از سناریوهای احتمالی ایران برای گرفتن انتقام ترور سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه به دست آمریکا، واگذاری مأموریت به یگان ۹۱۰ حزب‌الله است.
ایرناایرنا1 روز قبل
به گزارش وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت، «عزیزالله قربانی» گفت: بر اساس بند «۷» قانون اصلاح قانون تاسیس شرکت شهرک‌های صنعتی ایران، شهرک‌های صنعتی در هر حال از حریم قانونی و استحفاظی شهرها و قانون شهرداری‌ها مستثنی هستند و بر همین اساس شهرداری‌ها و دهیاری‌ها هیچ‌گونه خدماتی را به شهرک‌ها و نواحی صنعتی ارائه نمی‌کنند و تمامی هزینه‌های مربوط به نگهداری و اداره شهرک‌ها و نواحی از طریق صنعتگران مستقر در آنها تامین می‌شود این در حالی است که بخشی از مالیات و عوارض ارزش افزوده مربوط به واحدهای صنعتی است. عضو موظف هیات مدیره و معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استان‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: اختصاص وجوه حاصل از مالیات بر ارزش افزوده اخذ شده از واحدهای مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در جهت حمایت و رفع بخشی از مشکلات واحدهای تولیدی در شرایطی که کمترین خدمتی از سوی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به آنها ارائه نمی‌شود می‌تواند فضای روانی مطلوبی در بین صنعتگران ایجاد کند. قربانی اضافه کرد: بر این اساس نمایندگان مجلس شورای اسلامی به واسطه حمایت از تولید و تسری کمک دولت به شهرها و روستاها و کمک به راهبری و توسعه زیرساخت‌های صنعتی داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی جزء (۲) بند (ب) ماده (۶) قانون برنامه ششم توسعه را تصویب کردند که به دلایل فنی مطرح شده از طرف سازمان امور مالیاتی قابلیت اجرا پیدا نکرد. وی ادامه داد: همزمان با لایحه پیشنهادی دولت برای دائمی کردن قانون مالیات بر ارزش افزوده با تلاش‌های مجدد همکاران و شرکت در جلسات مختلف کارشناسی و تصمیم گیری در کمیسیون‌های اقتصادی دولت و مجلس و مرکز پژوهش‌ها و جلب حمایت نمایندگان به ویژه در کمیسیون‌های اقتصادی و صنایع و معادن در تبصره ۴ ماده ۴۲ لایحه مذکور، اختصاص سهمی از مالیات بر ارزش افزوده به شهرک‌ها و نواحی صنعتی درج شد. قربانی اضافه کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران) مکلف است بر اساس ضرایب و دستورالعملی منابع حساب مذکور را میان شرکت شهرک‌های صنعتی استانی و شرکت‌های خدماتی موضوع قانون نحوه واگذاری مالکیت و اداره امور شهرک‌های صنعتی مصوب ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۸۷ با اصلاحات و الحاقات بعدی توزیع کند که مورد تصویب قرار گرفت که امید است با تایید نهایی شورای نگهبان و ابلاغ آن شاهد ارائه خدمات بهتر به صنعتگران کشور باشیم.
فراروفرارو23 ساعت قبل
او همچنین در منزل نتانیاهو در قدس با خانواده نخست‌وزیر اسرائیل و مادر اسرائیلی محبوس در روسیه ملاقات داشت. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت النشره، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه امروز با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در مقر اقامت وی در قدس دیدار کرد. نتانیاهو ضمن استقبال از پوتین گفت: خرسندم به دوست‌مان پوتین خوش‌آمد بگویم. یافا، مادر ایساخار نیز در ملاقات پوتین و نخست‌وزیر در منزل نتانیاهو حضور داشتنخست وزیر اسرائیل از سوی دیگر پوتین را به پسرش معرفی کرد، آنها سه نفری به همراه همسر نتانیاهو عکس گرفتند. در فایل ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی پوتین با خانواده نتانیاهو دیدار می‌کند و آنها عکس دسته جمعی می‌گیرند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

نمایندگان کاردان وصادق بایدبه مجلس راه یابند/لزوم پرهیزازباندبازی

مهر9 دقیقه قبل

خانواده شهیدان سلیمانی، ابومهدی المهندس و مظفری نیا در قم تجلیل شدند

تسنیم11 دقیقه قبل

لیگ جهانی کاراته وان پاریس| حذف باقری و صادقی از رقابت‌های کاتا

تسنیم12 دقیقه قبل

کیفیت جشنواره تئاتر فجر امسال را مثبت ارزیابی می‌کنم

اعتمادآنلاین12 دقیقه قبل

واکنش العبادی به تظاهرات میلیونی عراقی‌ها

مشرق‌نیوز12 دقیقه قبل

فرکی: AFC کار خودش را انجام داد/ ۶ امتیاز دو بازی خانگی خود را می‌خواهیم

نود13 دقیقه قبل

رسول جعفریان: اقدام شرم آور یک روحانی مروج طب سنتی با آتش زدن یک کتاب علمی کار زشتی است / این اقدام کار افراد جاهل و افراطی بوده

خبر فوری13 دقیقه قبل