بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی به ۳۶۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید/ قدرت خرید بازنشستگان کم شده است/ زمانی که ربیعی وزیر کار بود کم‌کاری کرد/ تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین ۳۰ درصد خواهد شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. سیاسی
بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی به ۳۶۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید/ قدرت خرید بازنشستگان کم شده است/ زمانی که ربیعی وزیر کار بود کم‌کاری کرد/ تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین ۳۰ درصد خواهد شد

بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی به ۳۶۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید/ قدرت خرید بازنشستگان کم شده است/ زمانی که ربیعی وزیر کار بود کم‌کاری کرد/ تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین ۳۰ درصد خواهد شد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
طنز تلخ ماجرا آنجاست که در هیاهوی شعارهایی که از سوی دولت‌ها برای تامین رفاه و عدالت اقتصادی سر داده شد، بازنشستگان فقط نظاره‌گر کشمکش‌های سیاسی و اقتصادی بودند و سهم‌شان از عدالت هیچ شد.

اعتمادآنلاین|‌ فرشته بهروزی‌نیک- یک میلیون و ۲۴۴ هزار بازنشسته در کشور چشم‌انتظار هستند تا ببینند دولت چه تصمیمی برای معیشت آنها می‌گیرد. موضوع امروز و دیروز نیست، سال‌هاست به دلایل مختلف، که حالا بی‌پولی دولت هم به آن اضافه شده، بازنشستگان روزگار سختی می‌گذرانند. وضعیت حداقلی‌بگیران به مراتب بد‌تر است.

خیلی از آنها که تا همین چند سال پیش برای گذران زندگی خود به مشاغلی از جمله دستفروشی هم روی آورده بودند حالا دیگر به فقر مطلق رسیده‌اند.

طنز تلخ ماجرا آنجاست که در هیاهوی شعارهایی که از سوی دولت‌ها برای تامین رفاه و عدالت اقتصادی سر داده شد، بازنشستگان فقط نظاره‌گر کشمکش‌های سیاسی و اقتصادی بودند و سهم‌شان از عدالت هیچ شد.

از میان یک میلیون و ۷۷ هزار و ۸۲۰ نفر بازنشسته صندوق بازنشستگی، ۱۲ هزار و ۶۳۳ نفر از کار افتاده‌اند که سه درصد از کارافتادگی‌ها ناشی از کار است. از سوی دیگر ۲۸٫۴ درصد کل جمعیت کشور تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری قرار دارند.

به نظر می‌رسد اوضاع معیشت بازنشستگان از مرز بحران هم رد شده است. این را می‌توان از اظهارنظرهای رئیس کانون کارگران و بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی تهران دریافت.

علی دهقان‌کیا در این باره به اعتمادآنلاین گفت: طی سال‌های گذشته تاکنون قدرت خرید بازنشستگان کشور فقط ۳۰ درصد بود، این در حالی است که با افزایش سه‌برابری قیمت بنزین این قدرت به یک‌سوم کاهش پیدا خواهد کرد.

دهقانی‌کیا با اشاره به اینکه تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین عملا ضربه آخر را به وضعیت زندگی اقشار آسیب‌پذیر وارد کرد توضیح داد: دولت اعلام کرده است تورمی که در پی افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت بنزین به وجود خواهد آمد رقمی در حدود پنج درصد است، اما من با اطمینان می‌گویم، این تورم در خوش‌بینانه‌ترین حالت ۳۰ درصد خواهد بود.

این دست‌اندرکار حوزه تامین اجتماعی با تاکید بر اینکه طی یک سال گذشته تاکنون تورم مواد غذایی رقمی در حدود ۶۰ درصد بوده گفت: تفاوت قیمت‌ها باعث می‌شود فنر تورم از دست دولت در برود و ما از این بابت بسیار نگران هستیم.

در سایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

ماجرای بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی

چشم‌انداز معشیت بازنشستگان کشور وقتی بغرنج‌تر می‌شود که دهقانی‌کیا توضیح داد دولت قصد ندارد بدهی ۲۵۰ هزار میلیارد تومانی خود را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند.

او تاکید کرد: ۲۵۰ هزار میلیارد تومان از بدهی ۶۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت مربوط به سازمان تامین اجتماعی است، اما قرار است فقط ۱۶۰ هزار میلیارد تومان از این بدهی را پرداخت کند.

دهقانی‌کیا در همین راستا توضیح داد: سال گذشته دیوان عدالت در کمال ناباوری اعلام کرد به دلیل اینکه سازمان تامین اجتماعی در نظر دارد مطالبات خود را به صورت بهره مرکب از دولت دریافت کند، شرعا این کار اشکال دارد و دولت موظف نیست این رقم را بپردازد.

این اقدام از نظر دهقانی‌کیا حق‌الناس است. او برای مصداقی شدن این اظهارنظر خود گفت: اولا بهره مرکب قانونی است که در ساختار اقتصادی کشور وجود دارد و سازمان تامین اجتماعی آن را وضع نکرده، چرا باید تاوان بدهد؟ در ثانی ماده ۸ قانون ساختار نظام جامع تامین اجتماعی، به صراحت گفته است دولت بدهی خود را بر اساس تورم روز پرداخت کند.

او در ادامه صحبت‌های خود گفت: رنجی که حالا ۴۲ میلیون بازنشسته در کشور می‌کشند نتیجه کم‌کاری علی ربیعی است. او زمانی که وزیر کار بود در مقابل همه کارشکنی‌ها سکوت کرد و موجب شد یک مصوبه غیرکارشناسی تبدیل به قانون شود. حالا هم هیچ‌کس پاسخگو نیست.

این مقام مسئول در سازمان تامین اجتماعی گفت: پیش‌بینی می‌کنیم با این شرایط تا سال آینده بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی به ۳۶۰ هزار میلیارد تومان هم برسد.

دهقانی‌کیا صحبت‌های خود را این‌طور به پایان رساند: این اتفاق‌ها در حالی رخ می‌دهد که به گفته مقام معظم رهبری ذخایر سازمان تامین اجتماعی حق‌الناس است و دولت باید امانتدار باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

تریبون مقاومت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت چهلمین سال امامت جمعه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماهنگ «تریبون مقاومت» را منتشر کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت چهلمین سال امامت جمعه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماهنگ «تریبون مقاومت» را منتشر کرد.

سومین سالگرد رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در این مراسم اقای جهانگیری با اشاره به حوادثی، چون به شهادت رساندن سردار سلیمانی، جان باختن تعدادی از مردم کرمان در مراسم تشییع سردار شهید، سقوط هواپیمای اوکراینی و حادثه اتوبوس سوادکوه گفت: برآوردن خواست ملت ایران و انتظار مقام معظم رهبری در تحقق انتقام سخت از دولت جنایتکار آمریکا که اعلام کرده بود اگر ایران عکس العملی انجام دهد ما ۵۲ نقطه ایران را مورد هدف قرار می‌دهیم، با حمله موشکی به پایگاه عین الاسد ثمره شیرین و ماندگاری به جای ماند.

هدف آمریکایی‌ها از به شهادت رساندن سردار سلیمانی چه بود؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به دنبال افشای فشار رییس جمهوری آمریکا بر اوکراین، ۲۱۹ نماینده از مجموع ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان آمریکا در پنجم مهرماه رای به استیضاح ترامپ دادند. قرار است سنا جلسه محاکمه ترامپ را آغاز کند. بر اساس قوانین استیضاح در سنا، روند محاکمه همان روزی که پلوسی مفاد استیضاح را ارائه دهد، آغاز می‌شود مگر این که روز ارائه آن یکشنبه باشد. پلوسی در بیانیه‌ای اعلام کرد که مفاد استیضاح ترامپ به همراه هفت مدیر دموکرات به سنا ارسال خواهد شد. مدیران استیضاح از مجلس نمایندگان آمریکا قرار است به عنوان دادستان در محاکمه ترامپ در سنا حاضر شوند.

نظرها

اخبار بیشتر