ماموریت مهم اصلاح‌طلبان به عارف برای رایزنی با شورای نگهبان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سیاسی
ماموریت مهم اصلاح‌طلبان به عارف برای رایزنی با شورای نگهبان

ماموریت مهم اصلاح‌طلبان به عارف برای رایزنی با شورای نگهبان

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
یک عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان می‌گوید:‌ از عارف و هیئت رییسه شورای عالی سیاستگذاری خواستیم تا با شورای نگهبان رایزنی شود تا افراد باتجربه‌تر و امتحان پس داده تایید صلاحیت شوند و این تفاهم ایجاد شود.

مرجان احمدی: با اینکه «طرح سرا» با آمدنش بلوایی در جریان اصلاح طلب به پا کرد، اما به یکباره سروصداها خوابید و مدتی است که خبری از سرانجام این طرح منتشر نمی‌شود، برخی خبرها حکایت از آن دارد که به دنبال انتقادات مطرح شده این طرح کنار گذاشته می‌شود و البته برخی نیز از اصلاح و بازنگری در «سرا» سخن می‌گویند. محمود میرلوحی، عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در گفتگو با خبرآنلاین می‌گوید که این حرف‌ها شایعه است و اجرای این طرح قرار است بعد از تعیین تکلیف صلاحیت‌ها انجام شود.

وی با تاکید براینکه احتمال ائتلاف بین اصلاح طلبان و اعتدالیون در انتخابات پیش رو بعید است، این را هم می‌گوید که شورای عالی سیاستگذاری به عارف و دیگر اعضای هیات رئیسه شورا ماموریت داده برای ایجاد تفاهم بیشتر و کم کردن هزینه ردصلاحیت‌ها وارد رایزنی با شورای نگهبان شود.

مشروح گفتگوی خبرآنلاین به محمود میرلوحی، عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان را در ادامه بخوانید؛

*****

*آقای میرلوحی آیا اجرای طرح سرا و ارائه لیست برای انتخابات مجلس براساس آن در جریان اصلاحات قطعی شده یا تصمیم‌گیری در این رابطه هنوز معلق است و احتمال کنار گذاشتن آن وجود دارد؟

زمان اجرای طرح سرا به بعد از اعلام صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان موکول شده است. این تصمیمی است که گرفته شده و اجرایی می‌شود. تا آن موقع هم ممکن است گاهی شایعه شود که از دستور کار خارج شده اما این طرح تایید شده است. نماینده ۳۰ حزب از ۳۸ نماینده حاضر در جلسه، آن را تایید کردند. ‌از سویی به نظر می‌رسد طرح خوبی است و انشاالله بتواند در جهت مشارکت دادن بدنه اصلاحات عمل کند.

شورای عالی سیاستگذاری ناظر بر تهیه لیست کاندیداهای مجلس است

جریان اصلاحات در سه دوره اخیر با تشکیل شورای عالی سعی کرد مسئولیت تصمیم‌گیری را به این شورا در استان‌ها و شهرستان‌ها واگذار کند. حالا قرار است گامی به جلو داشته باشیم و بدنه اصلاحات هم تا حدی در این تصمیم گیری مشارکت داده شود. یعنی به جای اینکه در تهیه لیست‌ها فقط آن ۳۸ نفر تصمیم بگیرند و مورد انتقاد باشند، سایرین هم مشارکت می‌کنند و شورای عالی هم نظارت‌کننده خواهد بود. به نوعی قبل از انتخابات میزان اقبال و رای کاندیداها ارزیابی می‌شود که این خوب است. با این کار پشتوانه جدیدی پیدا می‌شود و بدنه اصلاحات می‌تواند اظهار نظر کند.

معرفی کاندیدای کمتر بهتر از ائتلاف با اعتدالیون است

*با این حساب امکان ائتلاف با سایر اعتدالیون منتفی خواهد بود؟

طبق قراینی که من می‌بینم و با توجه به شرایط موجود، ائتلاف منتفی است. هرچند شورای عالی سیاستگذاری هنوز راهبردهای خود را تبیین و تصویب نکرده است و در مرحله تدوین قرار دارد. اما مطالبه بدنه اصلاحات به خصوص جوانان این است که معرفی کاندیدای کمتر بهتر از این است که با کسانی ائتلاف کنیم که فقط تا درب بهارستان با ما همراهی می‌کنند.

ماموریت مهم اصلاح‌طلبان به عارف برای رایزنی با شورای نگهبان - 12

ترجیح می‌دهیم ۱۰۰ نفر پایبند به اصلاحات را کاندیدا کنیم

*یعنی جریان اصلاحات به دنبال تکرار تجربه مجلس دهم نمی‌رود؟

در انتخابات مجلس دهم، ۱۶۷ نفر با لیست امید به مجلس راه پیدا کردند که عموما توافق‌نامه و میثاق‌نامه داشتند اما متاسفانه از فردای ورود به مجلس، سراغی از پشتوانه‌ها و حامیان خود نگرفتند. به هرحال آقای خاتمی پشت آن لیست‌ها را امضا کرده بود. با کمال تاسف آنها اکنون افتخار می‌کنند که علیه اصلاحات صحبت می‌کنند. یعنی اینکه آنها به قول و وفای خود پایبند نبودند. به این ترتیب با توجه به تجربه قبلی و مطالبه بدنه جریان اصلاحات، به نظر می‌رسد که اصلاح‌طلبان ترجیح می‌دهند یک ۱۰۰ نفر پایبند به قول و قرار داشته باشند تا ۱۶۰ نفری که ۶۰ تن از آنها نردبان خود را پرت می‌کنند. هرچند ما همچنان خود را مسئول می‌دانیم و به افراد مورد حمایت خود پشت نکردیم اما در مجلس بعد با دقت بیشتری عمل خواهد شد.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

هنوز با اعتدالیون رایزنی نشده اما …

*بر اساس گفته‌های شما پس هنوز گفتگویی با سایر جریان‌های اعتدالی برای ائتلاف انجام نشده است؟

خیر. چون هنوز راهبرد جریان اصلاحات هم به تصویب نرسیده است. اما شرایط برای ائتلاف فراهم نیست.

*آقای عارف بنای کاندیداتوری مجدد را دارند؟ سرلیستی در صورت کاندیداتوری با ایشان است یا احتمالات دیگر هم وجود دارد؟

من خبری در این رابطه ندارم.

استفاده از زنان، جوانان و اقوام از شعارهای اساسی اصلاح طلبان است

*آقای میرلوحی! برگ برنده اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش رو چه خواهد بود؟ خصوصا با انتقاداتی که در بدنه رای شما نسبت به عملکرد اصلاح طلبان خصوصا در مجلس وجود دارد؟

به هرحال اصلاحات یک راهبرد است و استفاده از جوانان، زنان و اقوام در لیست انتخاباتی جزو شعارهای اساسی و بنیادین ماست و در انتخابات آتی هم همچنان به شدت قبل ادامه خواهد داشت. اما در مجموع جریان اصلاحات راهبردهایی دارد که به نظر می‌رسد باید صیقل بخورد. اصل مشارکت مردم، رعایت حقوق اساسی و حریم خصوصی آنها، احترام به فکر و فرهنگ و کار، همگی شعارهای اساسی ماست که باید دنبال شوند.

امروز مسئله امید و ترویج آن از جمله مباحث اساسی ماست. اینکه مردم احساس کنند با رای به اصلاحات به امید به زندگی خود می‌افزایند و بدانند اگر رای ندهند به موانع و مشکلات داخلی و بین‌المللی اضافه خواهد شد. از سویی ما بر افزایش آرامش و امنیت مردم، رونق اقتصادی و مبارزه با فساد تاکید داریم که بیش از پیش باید دنبال شود. و اقدامات مورد توجهی در این چند سال پی گرفته شده است. سیستم اصلاحات مبتنی بر خرد جمعی است و منعکس‌کننده مطالبات مردم است. بنابراین می‌توان موضوعات جدیدی را بعد از جمع‌آوری نظرات و دیدگاه‌ها مطرح کرد.

عارف مامور رایزنی با شورای نگهبان شده است

*اصلاح‌طلبان احتمالا به دنبال رایزنی با شورای نگهبان هستند تا بتوانند لیست قوی‌تری را در انتخابات به رای بگذارند؟

نباید انکار کرد که از نتیجه نظارت استصوابی همه کشور، نظام و انقلاب لطمه دیده است. حتی جریانی که همچنان از آن دفاع می‌کند باید بررسی کند که به همین دلیل مجالس ایران پس از انقلاب چطور از ابتدا تا کنون ضعیف شده‌اند. درحالی که امام (ره) اختیار تصمیم‌گیری حل مسئله گروگان‌های آمریکایی و احکام ثانویه را به آنها واگذار و رییس مجلس را فرمانده جنگ کرده بود اما امروز مجلس حتی در تصمیم‌گیری درخصوص تعیین قیمت بنزین، مورد مشورت قرار نمی‌گیرد که نظارت استصوابی عامل تعیین‌کننده‌ای در ایجاد این شرایط بوده است.

درحال حاضر ما از آقای عارف و هیئت رییسه شورای عالی سیاستگذاری خواستیم تا با شورای نگهبان رایزنی کنند تا افراد باتجربه‌تر و امتحان پس داده تایید صلاحیت شوند و این تفاهم ایجاد شود.

اگر مردم از اصلاح طلبان عبور کنند، منزل بعدی اصولگرایی نیست

*با این تفاسیر از نظر شما جریان اصلاحات می‌تواند اقبال بیشتری از اصولگرایان در انتخابات پیش رو داشته باشد؟

بله. شاید برخی فکر کنند اگر مردم از اصلاحات اعلام نارضایتی می‌کنند، نهایتا مجبور خواهند شد باز به سمت اصولگرایان بروند درحالی که چنین تحلیلی کاملا اشتباه است. اگر کسی هم چنین تحلیلی دارد با واقعیت‌های میدانی سیاست خیلی غریبه است. اگر شعار اصلاحات نتواند جامعه ایران را جذب کند، اصولگرایان باید دغدغه بیشتری داشته باشند. چون این افکار عمومی دیگر به شعارهای سه دهه قبل آنها رجوع نخواهد کرد. مردم از اصولگرایان عبور کردند و به اصلاحات رسیدند. اگر روزی بخواهند از اصلاحات هم عبور کنند، منزل بعدی مجددا اصولگرایی نیست و باید مراقب باشیم چون در آن صورت چالش‌های جدی برای کشور و نظام ایجاد می‌شود. بنابراین رای‌های پیشین اصلاح‌طلبان به سبد رای اصولگرایان ریخته نخواهد شد.

۲۳ / ۲۷۲۷

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

اخراج اشغالگران و سیادت از مردم دو راهبرد شهید سلیمانی

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سعدالله زارعی کارشناس مسایل سیاسی، با بیان این که رهبر انقلاب در مواجه با شهادت شهید سلیمانی از آن به عنوان مکتب سلیمانی یاد کردند گفت: در واقع توجه به مکتب شهید سلیمانی در بکار بستن راه و روش او، می‌تواند راهگشای ملت‌ها و امت اسلامی در برخورد با دشمنان و برقراری حکومت طیبه الهی باشد. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوی با اشاره به مجاهدت‌های خالصانه شهید سلیمانی در راه خدا افزود: آمریکایی‌ها در مواجه با انقلاب و ملت‌های مسلمان و جبهه مقاومت از سال ۱۹۹۴ میلادی، به این جمع بندی رسیدند که برای نجات خودشان از مشکلات منطقه، باید مقاومت ملت‌ها به ویژه جمهوری اسلامی ایران را بشکنند که در این خصوص برنامه ریزی کردند. زارعی اضافه کرد: در این طرح که یک گروه ۴۰۰ نفره در آمریکا آن را طراحی کردند یک راهبرد کامل و جامع برای غلبه بر منطقه با مدیریت پل ولفوویتز طراحی شد که با آمدن جرج بوش در سال ۲۰۰۰ میلادی، این کار اجرایی شد. وی با بیان این که بوش از این راهبرد جدید با هدف همراه سازی سایر ملت‌ها به عنوان جنگ‌های صلیبی یاد می‌کرد افزود: توطئه بزرگی را با آوردن ۳۰۰ هزار نیرو و استفاده از ظرفیت نیرو‌های انگلیسی و متحدین آمریکا پای کار آوردند و به گفته خودشان بیش از ۷ تریلیون دلار نیز هزینه کردند. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیاین کارشناس سیاسی افزود: شهید سلیمانی برنامه هوشمند با سازمان چابک و نیروی محلی را طراحی کرد و دو هدف اخراج اشغالگران و سیادت از مردم عراق را در دستور کار قرار داد که با تلاش و مجاهدت به نتیجه رسید.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴7 ساعت قبل
اظهارنظرهای مختلف سخنگوی شورای نگهبان در زمینه‌های گوناگونعباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در هفته گذشته اعلام کرد: بیش از ۳۷۰۰ نامزد رد صلاحیت شده شکایت کرده‌اند. سخنگوی شورای نگهبان گفت: هر روز تعدادی از نمایندگانی که صلاحیت آنان تایید نشده با اعضای شورای نگهبان ملاقات می‌کنند. هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت که ۹۰ درصد نمایندگان رد صلاحیت‌شده به‌ دلایل غیرسیاسی تایید نشده‌اند. کدخدایی نسبت به ادعای رد صلاحیت نماینده مجلس به دلیل حمایت از برجام واکنش نشان داد. شورای نگهبان در اطلاعیه‌ای بر لزوم پرهیز از گمانه زنی غیرمستند درباره بررسی صلاحیت‌ها و انتساب مطالب دروغ به شورای نگهبان تاکید کرد.

«دلایل رد صلاحیت ۹۲ نماینده مجلس» در هفته‌ای که گذشت

10+
ایسناایسنا8 ساعت قبل
ایرناایرنا1 روز قبل
به گزارش وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت، «عزیزالله قربانی» گفت: بر اساس بند «۷» قانون اصلاح قانون تاسیس شرکت شهرک‌های صنعتی ایران، شهرک‌های صنعتی در هر حال از حریم قانونی و استحفاظی شهرها و قانون شهرداری‌ها مستثنی هستند و بر همین اساس شهرداری‌ها و دهیاری‌ها هیچ‌گونه خدماتی را به شهرک‌ها و نواحی صنعتی ارائه نمی‌کنند و تمامی هزینه‌های مربوط به نگهداری و اداره شهرک‌ها و نواحی از طریق صنعتگران مستقر در آنها تامین می‌شود این در حالی است که بخشی از مالیات و عوارض ارزش افزوده مربوط به واحدهای صنعتی است. عضو موظف هیات مدیره و معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استان‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: اختصاص وجوه حاصل از مالیات بر ارزش افزوده اخذ شده از واحدهای مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در جهت حمایت و رفع بخشی از مشکلات واحدهای تولیدی در شرایطی که کمترین خدمتی از سوی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به آنها ارائه نمی‌شود می‌تواند فضای روانی مطلوبی در بین صنعتگران ایجاد کند. قربانی اضافه کرد: بر این اساس نمایندگان مجلس شورای اسلامی به واسطه حمایت از تولید و تسری کمک دولت به شهرها و روستاها و کمک به راهبری و توسعه زیرساخت‌های صنعتی داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی جزء (۲) بند (ب) ماده (۶) قانون برنامه ششم توسعه را تصویب کردند که به دلایل فنی مطرح شده از طرف سازمان امور مالیاتی قابلیت اجرا پیدا نکرد. وی ادامه داد: همزمان با لایحه پیشنهادی دولت برای دائمی کردن قانون مالیات بر ارزش افزوده با تلاش‌های مجدد همکاران و شرکت در جلسات مختلف کارشناسی و تصمیم گیری در کمیسیون‌های اقتصادی دولت و مجلس و مرکز پژوهش‌ها و جلب حمایت نمایندگان به ویژه در کمیسیون‌های اقتصادی و صنایع و معادن در تبصره ۴ ماده ۴۲ لایحه مذکور، اختصاص سهمی از مالیات بر ارزش افزوده به شهرک‌ها و نواحی صنعتی درج شد. قربانی اضافه کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران) مکلف است بر اساس ضرایب و دستورالعملی منابع حساب مذکور را میان شرکت شهرک‌های صنعتی استانی و شرکت‌های خدماتی موضوع قانون نحوه واگذاری مالکیت و اداره امور شهرک‌های صنعتی مصوب ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۸۷ با اصلاحات و الحاقات بعدی توزیع کند که مورد تصویب قرار گرفت که امید است با تایید نهایی شورای نگهبان و ابلاغ آن شاهد ارائه خدمات بهتر به صنعتگران کشور باشیم.
افکارنیوزافکارنیوز6 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارش «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، روز گذشته اعلام کرد که درصدد است از طرح ادعایی خود برای صلح در خاورمیانه، موسوم به «معامله قرن»، قبل از سفر «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل به واشنگتن که روز سه‌شنبه انجام خواهد شد، رونمایی کند. اخبار بین الملل - ترامپ در گفت‌وگو با خبرنگارانی که او را در سفر فلوریدا همراهی می‌کردند، گفت: «ما احتمالا آن را کمی زودتر منتشر خواهیم کرد. آن یک طرح عالی است.» او در عین حال اذعان کرد که احتمالا فلسطینیان با این طرح مخالفت کنند. این گزارش، معامله قرن را «سخاوتمندانه‌ترین پیشنهادی» دانسته است که تاکنون از سوی آمریکا به اسرائیل ارایه شده و حقوق چندانی را برای فلسطینیان در نظر نگرفته است. شبکه ۱۲ رژیم صهیونیستی نیز در گزارشی تصریح کرد که تشکیلات خودگردان فلسطین از جزئیات معامله قرن خبر ندارد و این طرح در رام‌الله «از پیش مرده» در نظر گرفته می‌شود.
افکارنیوزافکارنیوز6 ساعت قبل
اخبار سیاسی - در این گزارش آمده است: این یگان عملیات خارجی حزب‌الله لبنان است که به صورت مستقیم به امنیت نظامی آن مرتبط است و مسؤولیت اجرای عملیات‌های حزب‌الله در خارج خاک لبنان را بر عهده دارد. مسؤولیت این یگان را (سید) حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله شخصا برعهده دارد. «طلال حمیه» فرمانده یگان ۹۱۰ کیست؟ الجزیره درباره طلال حمیه فرمانده یگان مذکور نوشت: وی «طلال حسین حمیه» با کنیه «ابی جعفر» فرمانده اجرایی فعلی یگان ۹۱۰ است که فرماندهان نظامی اسرائیلی به او لقب «شبح» داده‌اند زیرا هیچ سند رسمی از وی در لبنان وجود ندارد و به کلی از زندگی اجتماعی و ظهور علنی به دور است و احتیاط‌های امنیتی را شدیدا رعایت می‌کند. حمیه اکنون این یگان را در منصبی اداره می‌کند که پیشتر فرمانده مشهورتر حزب‌الله «عماد مغنیه» بر عهده داشت، کسی که در سال ۲۰۰۸ در دمشق ترور شد. در پایان این گزارش ادعا شده، از سناریوهای احتمالی ایران برای گرفتن انتقام ترور سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه به دست آمریکا، واگذاری مأموریت به یگان ۹۱۰ حزب‌الله است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

بهترین دوربین‌های ۲۰۲۰ سونی: هر نوع دوربینی که بخواهید

تکراتوچند ثانیه قبل

چین: فعالیت‌های ایران نقض «ان پی تی» نیست

ایرنا4 دقیقه قبل

جدیدترین فهرست از آثار حاضر در جشنواره تئاتر فجر

سینماپرس5 دقیقه قبل

هم‌تیمی لبرون جیمز در NBA چطور بی‌خانمان شد؟

ساعت ۲۴6 دقیقه قبل

مزیت‌‌های دریافت تسهیلات مسکن نسبت به مستاجری

جام نیوز7 دقیقه قبل

رئیس ستاد انتخابات اصلاح‌طلبان: به طرز بی سابقه‌ای با کمبود کاندیدا برای بستن لیست مواجهیم /در ۱۵۸ حوزه انتخابی اساسا رقابتی وجود ندارد

ساعت ۲۴8 دقیقه قبل

آمادگی سینما استقلال برای میزبانی فجر۳۸

سینماپرس9 دقیقه قبل